Bazaliom - rakovina kože. Máte skúsenosti?

denisa90
11. apr 2020

Dobry den, viete mi prosim povedat ako prebieha liecba bazaliomu?
Mate, alebo mali ste niektora tuto diagnozu?
Vopred dakujem odpovede.

petrika555
11. apr 2020

@denisa90 manzel mal bazaliom zistilo sa to az po vybrati znamienka po histologii vybrany bol cely aj s okrajmi zdravymi takze si ma len miesto sledovat ci mu tam znova nenarastie inak bez problemov

majamat
11. apr 2020

poznam viacerych, ktori bazaliom mali a vybrali im ho nakomplet a potom uz len pravidelne kontroly.

3009
12. apr 2020

@denisa90 ja som mala už 5 a aj muž už niekoľko. Treba to čím skôr dať vyrezať na chirurgii, lebo ak sa to nechá do väčších rozmerov, tak potom tam musí ísť aj plastika, lebo ten bazaliom musia vyrezať aj s kožou okolo.

zuzkaa111
12. apr 2020

@denisa90 Mne v decembri vybrali bazaliom. Vraj je to v poriadku, tento typ nemetastazuje, po vybrati si zdrava. Ale treba chodit sustavne na pravidelne kontroly ku koznej, ja chodim raz za tri mesiace (cize zatial som bola raz). Ak by si videla nejaku zmenu na tom vybratom mieste po zahojeni, tak aj vtedy treba ist ku koznej. Netreba drzat ziadnu dietu, menit stravu, ani nic podobne, jedine obmedzenie, ze to vybrate miesto uz nesmies nikdy opalovat a ak by to bolo na takom mieste, kde sa slnku nevyhnes, tak treba si to natierať aspon 50 opalovacim kremom. Kozna mi vravela, ze vznik bazaliomu mohol byt u mna sposobeny hormonalnymi zmenami (tehotenstvo, porod, dojcenie) a prejavilo sa to krvacajucim znamienkom. Drzim palce

denisa90
autor
12. apr 2020

Dakuejm velmi pekne za vsetky odpovede, urcite budem klunejsie spavat🙂
Vdaka😘

maxitaxi
11. feb 2021

@3009 Zdravím. Chcela by som Vás poprosiť o info ako to prebiehalo u Vás s bazaliomami. Spomínate, že z ste už mala5. Ja mám už odstránené 2 na čele a ďalšie na chrbte sa musim objednat. A ešte na nose mi kozna dnes vypalila dusikom. Mám 37 rokov. Ďakujem

3009
12. feb 2021

@maxitaxi Teraz už pár rokov sa mi netvoria. Na kontroly som chodila vždy 5 rokov od posled. vybratia. V lete sa neopaľujem.

zuzkaa111
12. feb 2021

@3009 Ak sa mozem aj ja spytat, ako ste zistili, ze mate dalsie bazaliomy? Kozna na to prisla, alebo uz od okamenili tvary atd.? Ja som mala pre rokom jeden a ten mi zistili na znamienku po jeho vybratí tak, ze zacalo krvacat a odsupovat sa. Jednalo sa o vypukle vysiace znamienko. Mna vzdy kozna odvtedy pozrie len cez jej pristroj na znamienka a hotovo

3009
12. feb 2021

@zuzkaa111 Na niektoré prišla kožná pri prehliadke a na niektoré ja sama. Na nose a uchu som prišla sama.

maxitaxi
12. feb 2021

@3009 Nemohli by sme si zavolať? Rada by som niečo opýtala. Som z toho riadne znepokojená. Ďakujem

kakawah
15. sep 2021

Našla som túto diskusiu teraz. V októbri idem na dermatology clinic. Dufam to daju do poriadku. Mám to na čele ostane veľa jazva?

nadielka
24. apr 2022

@kakawah ahoj😊.Môžem sa opýtať si už ok?Zostala ti veľká jazva?Vlastne vyrezali ti to?Mnw zatial len dusikom.Mam to na oboci🙈

kakawah
24. apr 2022

@nadielka ale kdeze, stále čakam. Bola som u Dr. zase, že čakam už dlho, či to moze posúriť. Tak to zmerala, nejaké informácie si vypytala, a ze posle list znova na dermatolog.kliniku.🤦‍♀️ proste Anglicko, don't worry, ich obľúbená formulka.

kakawah
24. apr 2022

@nadielka na vysvetlenie.... V októbri som bola na tej klinike a tam mi povedali, že oni ti nemajú na starosti, že sa pomylili, keď mi poslali list. Že ja to mam na čele, tak patrim inde, na inú kliniku. Hrozne niečo, že povedali sorry, hlavné že sme si s mužom vzali dovolenky😬 takže vlastne zase čakam, medzitým som 2x kontaktovala svojho obvodného, nech to posúri. Asi tak. A za ten čas sa mi to zväčšilo. A tebe keď to robili dusíkom, už to zmizlo? Ako to vyzerá. Je potrebné ísť znova? Vzali vzorku? Môžeš napísať viac?

nadielka
27. apr 2022

@kakawah Nebrali vzorku.Nemám pocit,ze by mi to zmizlo.V maji mam kontrolu.Tak ci to este raz dusikom,alebo ma posle na chirurgiu neviem.Tebe brali vzorku?

kakawah
27. apr 2022

@nadielka nie ešte, mňa ešte neriesili.

jani727
28. apr 2022

ako velky baziliom je potrebne vyberať? musí byť vystupeny alebo nie?

henyka86
21. okt 2022

@maxitaxi dobry den ostala vam velka jazva na cele po vybrati bazaliomu?

henyka86
21. okt 2022

@kakawah dobry den uz vam to vyberali?

mk1111111111
21. okt 2022

Pre vsetkych.. prosim, nedavajte si to odstranovat dusikom. Treba to chirurgicky vybrat s okrajom a poslat na histologiu, ci sa to vybralo cele, potom je mensia sanca, ze sa to obnovi.

kakawah
21. okt 2022

@henyka86 12.9 dom bola na biopsiu výsledky mali byť medzi 4-6 týždňom, stále čakam. Mne to budú odstraňovať Mohsovou metódou. Len teda ktovie kedy, na zákrok sa čaká 9 m.

nadielka
21. okt 2022

@kakawah Ahoj.Aka metoda to je.

nadielka
21. okt 2022

@mk1111111111 ja to mam dusikom vybrate a som v pozirovani...

mk1111111111
21. okt 2022

@nadielka onkodermatológovia odporúčajú chirurgicky, dá sa potom zistiť, či bolo vybraté celé ložisko, čo pri dusíku nie je možné a aj pri chirurgickom treba pravidelné kontroly.
Mohsova metóda je tiež chirurgická, len výsledok je hneď pri operácii, tak sa v nestane, že by sa muselo reooperovať

nadielka
21. okt 2022

@mk1111111111 hmm je to možné ja som bola u dermatológa.Kde povedal,že nie je vylúčené,že mi ho budú musieť rezať.Mám to v oboči..teda mala som v takom hlúpom mieste.

mk1111111111
21. okt 2022

@nadielka recidíva je možná aj u chirurgických zákrokov, a preto sa odoberá aj nepoškodené tkanivo- tzv. lem-okraj a to sa preskúma a v prípade, že nejaký korienok ostal, tak sa môže čo najskôr odstrániť- treba počkať zhruba mesiac na výsledok a v prípade pozitivity vybrať, čo u dusíka nie je možné, lebo nie je čo preskúmať. U Mohsovej metódy to skúmajú okolie už priamo počas zákroku.

henyka86
21. okt 2022

@mk1111111111 mne to zial pred 1,5 r odstranoval kozny tek dusikom, lebo on to diagnostikoval ako aktinicku keratozu..teraz som bola u ineho kozneho pozrel minto dermaskopom a povedal ze to vyzera na bazaliom-okamzite vybrat a na histologiu.. este v ten den som isla k dalsej Dr pozrela a ze jej sa to nezda na bazaliom🙈predpisala mi krem aldara5% a ontyzden kontrola..som zmetena a neviem co robit, mam to na cele a bojim sa velkej jazvy po vybrati..na druhej strane mam obavy ze ked je to bazaliom zohavi mi cele celo ak to nevyberiem

henyka86
21. okt 2022

@kakawah a u koho prosim idete na zakrok?

mk1111111111
21. okt 2022

@henyka86 máš ešte možnosť odobrať vzorku a poslať na histológiu. Inak, dnes sú chirurgovia šikovný, jazvy nebývajú škaredé a čím skôr sa to rieši, tým menší zákrok.

henyka86
21. okt 2022

@mk1111111111 a ked mi to uz idu vyberat nemoze sa to cele vybrat aby mi nemuseli aj druhykrat rezat?