Atopický ekzém a fototerapia-skúsenosti

sisinka001
11. dec 2019

Ahojte, rada by som si prečítala vaše reálne skúsenosti s fototerapiou pri atopickom ekzéme. Či pozitívne, alebo negatívne, pretože uvažujem nad touto možnosťou liečby. Hlavne by ma zaujímalo, či pomáha aj pri bielych fľakoch, ktoré mi po ekzéme zostali, akoby sa stratil pigment💁, ďakujem

sara07
11. dec 2019

ja som absolvovala je to fajn ako doplnková liečba je super
biely flaky máš po kortikoidoch v mastiach, proste tam kde si ich dávala dost tak ti ostali flaky biele, vyzeráš ako gepard poznám,
mne na toto pomohlo prestat riešit kortikoidy, začni viac jest oranžovu tekvicu, pripadne paradajky , mrkva s olejom aby si mala predpripravu na dalšie leto a opalovat sa velmi postupne po troške ked je slabšie svetlo a škvrny nebudeš mat
skus vyhodit opalovacie a po opalovacie kremy alebo minimalne použivat
nemusia ti ostat tie biele flaky, ja ich mám do pohody už,
ja si dávam fototerapiu pravidelne tak raz za dva roky je to fajn
pozor na oleje na natieranie tie len v lete

sisinka001
autor
11. dec 2019

@sara07 zvažujem veľmi že pôjdem, no ono tie fľaky práveže sa mi v lete vôbec neopálili, ale mala som ich len pár takže som to neriešila, ale teraz zrazu sa mi spravilo neskutočne veľa, a vyzerám ako dalmatínec🙈, no a tie fľaky sa mi spravili na miestach kde som práveže ekzém ani veľmi nemala, a ani som nenatierala tam kortikoid, tak uvidím, a musím si aj vyzistiť kde tu na ZS to mám najbližšie, ale asi v BA

sisinka001
autor
11. dec 2019

@sara07 a ešte, ak sa môžem spýtať, ako dlho treba chodiť na foto, mesiac, dva? koľkokrát týždenne? díky

sara07
11. dec 2019

@sisinka001 to by ti mala podla rozsahu určit lekárka , ja to mám rozlične podla toho v akom je stave koža či vysušenejšia atd
ten dalmatinec poznám ja som to mala hlavne na rukách, teraz do pohody ale či to bolo všetko dohromady že je to lepšie nemôžem povedat že je to len fototerpia ale ako ja na to chodím

nikol61290
15. jan 2020

Ahojte mam ten istý problém minulý rok pred letom sa mi okolo kolena na jednej nohe začali robiť maličké okrúhle biele bodky najprv jedna potom dve tri až na dovolenke sa to zhoršilo a spojili sa do dosť veľkých bielych plátkov. Nebolelo, nesvrbelo iba to bolo vyvýšené nad úroveň koze. Nikdy v živote som nemala s kožou problem. Po asi roku mi prišli na to ze je to atopicky ekzém hraničný s atopickou dermstitidou a to až po biopsii koze, dovtedy len hádali. Mam to na jednej nohe z vnútornej strany kolená a nad kolenom. Po kortikoidoch sa ta veľká plocha stiahla ale tak isto zostali mi biele fľaky, ktoré sa mi v lete vobec neopalili. Chytá ma trochu panika keďže nikto nevie povedať alebo vylúčiť ci sa to opali ci nie. Chcem skúsiť fototerapiu. Za rady budem vďačná.

sara07
15. jan 2020

@nikol61290 no uškodit ti to nemôže, mne ešte pomaha bešenova termalny bazen čo je, potom na izbe ešte ked si rozmočená , jemne rukou alebo uterakom dat dole staru kožu a natriet mastnym kremom
alebo potom
a čo maju uplne genialnu vec je metličková masaž v saune ako to je pecka, som šla s tým no že dobre urobím mm radost čo už ked sa tak snaži , zduta nadmieru som tam šla ale ako pecka na kožu , ja som mala verziu s peelengom a to mi tak dobre premastilo že som bola v udive a to ako ja sa natriem a za chvilu vpite suche miesta kde bol ekzem
základ je udržat kožu nie suchu lebo potom sa to hned zapaluje, červená, robia flaky základ je doslova balzamovat sa za živa ,potom sa to dá udržat na uzde
ja som atopik do mala od destva ,momenátlne flaky nemám a to som mala jedno leto na rukách ako leopard velké 10-15 cm mapy no des
a v lete aj každy dne po spotení stačí len vodou osprchovat , žiadne gely atd netreba len držat v čistote

nikol61290
16. jan 2020

@sara07 dakujem za radu. Skúsim.