Atopicky ekzém

kika_9
9. júl 2022

Dobrý deň,

Potrebujem od Vás radu
Moja dcéra 20. Rokov má problém s ekzémom.
Lieči sa aj u doktorky ale dva roky u nej nebola lebo jej zmizli všetky príznaky ekzému z rúk a ak sa jej návodov objavil tak mala spravené mastičky, ktoré jej vydržali viac ako dva roky a vždy zabrali do dňa po dvoch natretiach. Pred pár mesiacmi ale začala dcéra pociťovať štípanie a pálenie rúk s občasným tŕpnutim ako keby kože nevie to vôbec pomenovať. Mastičky používala ale už jej vôbec nezabrali. Pred týždňom sa bola nahlásiť ku kožnej ale tá jej dala termín až o 8 týždňov (chápem, že sú také čakacie doby) ale dcéra chcela predpísať aj mastičky, ktoré sa jej medzitým minuly alebo aspoň niake ich liečivé. Doktorka jej už nemohla predpísať. Tak išla k všeobecnej a tá jej kázala si niečo kúpiť v lekárni lebo že nič také nemôže predpisovať. Tak sme zašli do lekárne a kúpili sme krém atopicky ekzém konopný canabis. Tento krém jej ešte zhoršil zdravotný stav. Strašne jej potom tepla koža. Nakoniec som jej kúpila indulonu, ktorá úplne odstránila začervenania ale ekzém jej tam ostal. Teraz ju to už nepáli ani neštipe ale tŕpnu jej ťa koža. Má brobkem hlavne v noci kedy sa totálne bez toho aby o Tom vedela doskriabe

Otázka na Vás či ste sa z ničím podobným stretli a či poznáte niaky liek prípadne niaku mastičku na podobné príznaky.
Za všetky odpovede budem vopred vďačná.

Aktuálne za dcére za jeden deň extrémne zhoršil ekzém. Má problém čiastočne zohynat jeden prst.

lenuska9999
9. júl 2022

@kika_9 ja by som nečakala 8 týždňov na termín u kožnej. Skúste inú koznu a popíšte aký je problém, alebo obvodná môže dať výmenný lístok so skratkou "CITO!" a dcéru musia potom na koznom vyšetriť prednostne. Pripadne s tým ísť aj na pohotovosť

fliacik
9. júl 2022

Ahoj, som atopička od detstva, posledných 5 rokov som však od ekzému mala úplný pokoj. V marci sa mi však extrémne zhoršil po tom, ako 1. som bola očkovaná proti Covidu, 2. Covid prekonala, 3. prežila veľký stres. Teraz mám ekzém v tak zlom stave, že včera som musela ísť až na pohotovosť na injekciu Hydrocortisonu. Ak Ti môžem poradiť, ekzém obvykle nie je problém, ale dôsledok. Treba nájsť príčinu, čo ho spôsobuje. Ak bude dcére veľmi zle, nech sa nebojí a zbehne na pohotovosť, mne Hydrocortison včera veľmi pomohol, plus som si vypýtala od lekára kvalitné antihistaminiká, nech trošku zmiernia to najakútnejšie štádium, kým sa dostanem ku kožnej. Druhá vec je nasadiť diétu a výživové doplnky. Treba vysadiť min. biely cukor a múku, všetko dráždivé (citrusy, čokoláda, orechy, polotovary a pod.), papať hlavne veľa zeleniny, kvalitné tuky (kokosový), čerstvé mäsko a skúsiť odsledovať, čo ekzém zhoršuje. Veľa ľudí máva napríklad ťažkosti po mlieku, prípadne môže ekzém súvisieť aj s histamínovou intoleranciou, a teda, zhoršovať sa po jedlách s vyšším obsahom histamínu. Pozrite si napríklad diétu LOW FODMAP. Z doplnkov sú skvelé probiotiká, Hylak, vitamíny D, E a C, ak nerobí problémy, tak aj Oreganový olej a Výťažky z grepových jadier - obe pôsobia protizápalovo, ak je príčina problému v črevách. No a v neposlednom rade sú tu mastičky. Ak má dcéra mokvajúci ekzém, treba ho v prvom rade vysušiť, aby nedostala infekciu. Na to je dobrá napríklad bórová voda, alebo zinková mastička - je lacná, ale hotový zázrak. Suchý ekzém treba premastiť. Skúšaj, čo zaberie, mne napríklad sedí veľmi málo krémikov. Najlepšie mi fungovali: Holtov krém, Konopná masť Cutis Help, Bioderma Atoderm (v lekárni by mohli mať vzorku na vyskúšanie, nech zbytočne nekúpite, lebo je drahý). Skúsiť môžete aj kúpeľ v himalájskej soli (ružová, jemná, cca 1,5 Eur balíček), alebo v Solfatane (sírny prášok). Veľmi držím palce, ekzém je peklo, viem o tom svoje.

kika_9
autor
9. júl 2022

@lenuska9999 kožnú sme už dávno skúšali meniť ale nechcú nás nikde zobrať nakoľko vraj kožný lekár je pre deti aj dospelých nemá špecializáciu a vraj ich je málo takže nechcú si prehadzovať pacientov. Doktorka jej je tak trochu na toto sprostá proste nič nechce riešiť.
Rozmýšľame nad tou pohotovosťou lebo mám obavy aby nedostala aj infekciu do toho

kika_9
autor
9. júl 2022

@fliacik ďakujem za radu. My sme trošku komplikovaný s kontrolou stravy nakoľko dcéra má alergiu na lepok, laktózu a skoro na všetky druhy zeleniny okrem uhorky, cukety, tekvice a podobných. Do nedávna ešte jedavala aj papriku ale dostala novú alergiu aj na ňu. Trpí takzvanou kombinovanou alergickou reakciou, ktorá môže trvať v roku len mesiac dva alebo celý rok. Nik nevie ako ovládať túto alergiu. Ovocie ani nehovorím to musí jesť len také ktoré prehltne a nevypusti jej šťavu v okolí úst lebo dostane lokálny ekzém okolo úst. Čiže ona je prevažne na mäsovej diete po celý rok.

Jej ekzém je väčšinou ráno mokvajuci a večer má suchý ekzém bez toho aby niečo si dala na ruky.

Skúsim tie kúpele jej zaobstarať nikdy sme to neskúšali. Celkovo je po prekonaní covidu veľmi silného z novembra (liečila sa z neho pol roka také mala zdravotné problémy ako vypadávanie vlasov, problémy s chôdzou, dýchaním a enormný nedostatok vitamínov mala takže ju dopujeme denne tonami vitamínov

snehulak77
10. júl 2022

Ahoj. Mávam ekzém, aj synček. Synovi veľmi pomohol LaRoche Posay Lipikar baume, to mu vždy zmizne. Dávam probiotika.
Ja som tiež alergicka. Zeleninu treba tepelne upraviť, aspoň trochu, vtedy nemam vôbec reakciu. Ovocie detto, napr horúce maliny so šľahačkou 🙂
Toto je hotová alchýmia, inak svojho času mne veľmi pomohol ichtyol, ale ten smrdí a je taky dohneda.

taktotedanie
10. júl 2022

@kika_9 vzdy sa da najst lekar aj v inom meste, takato “turistika” je dnes uz bezna. Pre mna su taketo reci - vsade sa caka, neda sa, doktorka neviem co- vyhovorky
Priatel je atopik a nebol problem ani najst koznu lekarku ani alergologa/imunologa a terminy sme mali skoro hned
A inak nebola na vysetreni dva roky, je jasne, ze jej doktorka nic nechcela predpisat..priatel si chodi na predpis liekov skoro pravidelne aby mala o nom zaznamy hoci masticky mame zasoby a aspon raz za rok sa pride osobne ukazat aby potom nebol problem v predpisovani liekov.. treba si davat na to pozor, karty pacientov sa do 5 rokov uplne vyradzuju z evidencie lekara a po 5 rokoch vam osetrenie lekar aj moze odmietnut, pretoze novych pacientov napr. neprijima, darmo ze vas v minulosti niekedy osetroval

fliacik
10. júl 2022

Inak, ak to nemáte ďaleko (vidím v profile okres Žilina), v Dubnici je súkromná ambulancia, kde dostaneš termín aj v priebehu dňa, robia do večera. Vyšetrenie si síce zaplatíte, ale nie je to astronomická suma. https://www.koznaporadna.sk/o-nas/ Pani doktorku veľmi chvália.

mimixxxx
10. júl 2022

Na akutne priznaky sa tu uz popisalo asi dost.
Co sa tyka dlhodobeho riesenia problemu za pokus stoji zistit hladinu vitaminu D a potom udrziavat skor blizsie k hornej ako dolnej hranici normy.
A samozrejme uprava stravy.

sjana7
29. aug 2022

@kika_9 zdravim ,ak sa to nezlepší, napíšte mi ,pomôžem.

ninah1486
2. jan 2023
Používateľ ninah1486 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ninah1486.

bola som u vela lekarov kvôli atopickemu ekzemu a uz som myslela ze sa ho ani nezbavim ale nakoniec mi pomohlo uzivanie mesacnej kury od protopan, odvtedy ho nemam

beahavala
5. jan 2023
Používateľ beahavala je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od beahavala.

ja mam ekzem ale mierny, staci mi nan krem a zmizne my ale horsie je ze sa opätovne objavuje