Ascus z cytologického vyšetrenia

maue1
6. mar 2012

mate niekto skusenosti, že vám vyšiel ascus z cytologického vyšetrenia ??

andrejta
6. mar 2012

@maue1 ahoj, pýtaš sa preto, lebo nevieš čo to znamená? ak hej - toto som našla: "Väčšina lekárov Vám jednoducho oznámi, že výsledky PAP testu sú normálne alebo abnormálne, ale niektorí môžu použiť skratky ako sú ASCUS, L-SIL alebo H-SIL. Ide o jednotnú klasifikáciu podľa tzv. Bethesda klasifikačného systému ASCUS znamená atypické skvamózne bunky neznámeho pôvodu. Diagnóza ASCUS znamená, že abnormality, ktoré sa pozorovali v bunkách krčka maternice sú mierne a ich pôvod nie je známy. Väčšinou ide o reaktívne zmeny na povrchových bunkách sliznice krčka maternice, ktoré sú dôsledkom pôsobenia nejakého agens (faktora). Tieto bunky vyzerajú ako abnormálne, v cytológii sa často javia ako stredná až ťažšia dysplázia. Avšak pri histologickom vyšetrení sa ukáže ich benígny (nezhubný) charakter.

Ja som raz mala výsledok 3-ku a musela som ísť na konizáciu, ale vraj som už v poriadku.
Dúfam, že som pomohla

maue1
autor
6. mar 2012

@andrejta ďakujem mne kázal prísť na ster po 4 mesiacoch nechce ma posielat na konizáciu, bo chceme mať babo a že som ešte mladá tak to skúsime vyriešiť bez toho ale neviem hadam to bude dobré a nebudem mať problém z otehotnením. Ty máš deti?

andrejta
6. mar 2012

@maue1 nie, tiež sa pokúšame (už cez dva roky), ale ja som konizáciu absolvovala dávno (tuším 2003 alebo 2004, nepamätám si presne). Ale tiež ma vystrašili. Počula som, že niekedy sa to tehotenstvom upraví, ale tebe nezistili žiadne zhubné bunky, takže by to malo byť ok. Jedz viac brokolice, karfiolu - táto zelenina obsahuje nejaké látky, ktoré zabraňujú rakovine mäkkých tkanív. Držím palce nech sa ti čoskoro podarí otehotnieť 😉

martina2001
6. mar 2012

@maue1 ja mám konizáciu tiež za sebou a po 3mesiacoch som otehotnela, síce bolo to rizikové tehu, ale dočkali sme sa malej.

maue1
autor
6. mar 2012

@andrejta on mi ešte nepovedal nič konkrétne že musím počkať tie 4 mesiace a nech sa teraz radšej nepokúšame o babo a že potom sa uvidí. Aj tebe držím palčeky aby sa vám to podarilo

maue1
autor
6. mar 2012

@martina2001 si ma potešila ja ešte neviem na isto či na tu konizáciu pôjdem možno to nebude nutné, ja som sa len bála že už nebudem mať babo

andrejta
6. mar 2012

@maue1 jasné, že budeš mať bábo, aj keby si išla na konizáciu. to sa len zvrchu z krčka "zoškrabne" to "pokazené" tkanivo potom sa to zahojí a je všetko ok

martina2001
6. mar 2012

@maue1 určite áno, tým ti len dajú dole to napadnuté tkanivo, občas aj u mňa to pomohlo k otehu

maue1
autor
6. mar 2012

@martina2001 tak dúfam že aj u mna to tak bude a budem po tom tehu 😀

maue1
autor
6. mar 2012

@andrejta dik moc už som hned kludnejšia 🙂

betty26
23. jan 2015

@maue1 Ahoj prosím ťa ako to u teba dopadlo ?

meca
14. jan 2019

@martina2001 ja som ešte nerodila doktor moc nechce robiť konizaciu.