Alzheimer - skúsenosti a zmierenie sa s chorobou

10. jan 2022

Ahojte myslíme si že babka ma začínajúci alzheimer a chcela by som sa spýtať či niekto máte skúsenosti s pozitívnou liečbou tejto choroby aj keď viem že nie je úplne vyliecitelna ale aspoň nádej že ako predĺžiť plnohodnotný život … čítala som o cbd účinku na tuto chorobu a aj o rôznych liekoch ktoré sa na tuto chorobu používajú ale ma niekto skúsenosti čo najlepšie zaberá ? Vďaka …
A ako ste sa zmierili s takouto diagnózou u veľmi blízkej osoby ? :( ja sa s tým neviem zmieriť a je mi z toho veľmi ťažko …

andrejka1974
10. jan 2022

Záleží ako sa to bude rozbiehať my máme v rodine horšiu variantu a to starecku demenciu,tá je v tom horšia že veľmi postihuje aj pohybovú aktivitu svokor dávam vitamíny presne neviem aké ale už je to dosť zle už potrebuje stály dohlad

staronova
10. jan 2022

Práve dávalí cez víkend v telke. dokument. Vôbec sa to nedá liečiť.

zuzika19
10. jan 2022

Moja babka, ktora nas so surodencami v podstate vychovala, ma tiez Alzheimera, tak ak chcete, mozeme popisat cez ss

kittykat22
10. jan 2022

Alzheimer sa zatial liecit neda. Lieky uz su - ale su stale v testoch. Neboli este uvolnene pre verejnost.

roja01
10. jan 2022

Ja som kedysi citala, ze prave na SK bol vynajdeny liek ci ockovanie, ktore spomaluje priebeh. Uz neviem kde, skuste hladat. A popytajte sa vo viacerych zdrav.zariadeniach aku liecbu uprednostnuju. Len treba mat presnu diagnozu.

apolka77
10. jan 2022

Ak sa to podchyti včas, tak dostupné lieky môžu značne oddialiť samotné ochorenie..ale to patrí do rúk psychiatra.. postihnutého treba čo najviac zapájať do bežných činností v domácnosti pokiaľ je to ešte možné, nerobiť všetko za neho..rozprávať sa, hrať karty,lúštiť krížovky, proste stimulovať pamäť,,,aj omaľovánky proste čo najviac činnosti ľahké cvičenia, prechádzky to všetko vie oddialiť chorobu...žiaľ, vyliečiť sa to zatiaľ nedá...

rikarika
10. jan 2022

@staronova mozem poprosit - na akom programe a kedy davali ten dokument?

marsmykkok
10. jan 2022

@roja01 áno, ale ten liek bude k dispozícii tak za 20-30 rokov, teda súčasní pacienti sa ho bohužiaľ nedočkajú. ☹

staronova
10. jan 2022

@rikarika ja uz neviem, ci to bolo v spravach v reflexe fakt nevie

julie19
10. jan 2022

Ahoj, pokiaľ viem toto sa nedá liečiť, zatiaľ … snáď raz 🙏 my sme to zažili so starkým (otcov otec) a on bol veľmi elegantný, šikovný, miloval spoločnosť, hudbu, veľmi rad spieval a bol aktívny, 25 rokov robil kostolnika v miestnom kostole a začalo to nenapadne, drobnosťami, potom to bolo horšie, bral gynko, rôzne vitamíny, čítal knihy, snažil sa trénovať pamäť, v kostole mal ťaháky aby na nič nezabudol, ale časom sa to len horšilo, už nemohol viac robiť veci sám, musel prestať robiť veci ktoré miloval a odvtedy to šlo veľmi rýchlo dole vodou… posledné roky nikoho nepoznal, pýtal sa stále domov aj ked doma bol, plakal za mamou, ktorá bola roky po smrti, bolo to veľmi ťažké, treba sa sústrediť na prítomnosť, veľa sa s babkou rozprávať, fotiť sa s ňou, vyrábať si spomienky na ňu aká je teraz a aká bola, mať pre ňu veľa pochopenia a snažiť sa jej veci zjednodušovať, pokiaľ možno nemeniť na čo je zvyknutá …
Ak by sa ti chcelo čítať odporúčam knižku “Stracam svoje ja” ktorá je písaná z pohľadu človeka, vzdelanej ženy, ktorej diagnostikujú alzhaimera a ako to zvládali a bojovala kým sa dalo … pre také lepšie pochopenie ako sa ten človek asi cíti … inak na motív tejto knihy je aj film, v angličtine sa to volá “still Alice” v češtine sa mi zdá niečo ako “pořad sem to ja” alebo také niečo
Ak by si chcela pokecať o tom čo vás čaká alebo len tak sa posťažovať, kľudne mi napíš správu

brigib
14. jan 2022

Ahoj, môj krsný mal.
Diagnostilovali mu keď mal 54 rokov, už bol pokročileh fáze, teraz 58 ročný zomrel na to.
Nedá sa to liečiť, vraj od diagnostikovania by mali žiť cca 8 rokov.
Tak povedali doktori.
Proste sa stráca mozog zabudne všetko vykonavať toaletu, jesť atď.
Môj krsný by aj mohol ešte žiť ale jeho brat spáchal samovraždu jeho to tak vykolajilo,že sa mu stav veľmi zhoršil, nikoho už nepoznal ani svoje meno nevedel nič.

marsmykkok
14. jan 2022

baby a viete dať nejaké prvotné prejavy čo si všímať? Lebo zase zabudne alebo popletie slová aj zdravý človek 20-30 ročný.... Mala to aj moja babka, ale veru na nej som si nič nevšimla pri návštevách, že nie je niečo v poriadku som začala vnímať až ked bola v stave že nevedela si navariť (nepoznala recepty čo predtým varila tisíckrát), nevedela si nakúpiť a tak. Predtým v pohode vypekala, vyvárala, nehovorila z cesty, občas síce niečo nevedela nájsť ale to neviem napríklad ani ja.

rikarika
14. jan 2022

@marsmykkok spoznat prvotne prejavy je velmi tazko, choroba je zakerna tym ze sa rozvija aj 10 rokov pred tym ako su jej priznaky zjavne. Asi fakt prvy viditelny priznak je zabudanie. To zabudanie nie je take bezne, ze co som vlastne chcel....my ako jej blizki, ktori sme s mamou boli v podstate v dennom kontakte sme sa zhodli po nejakom case ze jej zabudanie veru uz riadne prekrocilo mieru unosnosti, napr. varila a zabudla nato a v celom dome bol spaleny dym...nejake signaly boli aj predtym ale to sa fakt nedalo beznemu clovekovi zistit ze ide o chorobu, napr. sme sa bavili o synovi mojej sesternice, ktory mal 15 rokov a mama mi povedala, vies ze sa vola samko, ja preboha co by som nevedela, vtedy som si myslela ze sak vela deti v rodine....ale viem teraz ze uz to bol priznak..

zuzika19
14. jan 2022

@marsmykkok presne tie prvotne priznaky nie je lahke rozoznat, lebo aj mladsi a zdravi zabudaju, ale to zabudanie je taky prvy priznak, zabudanie v zmysle, ze co som chcel a tak, ale nasa babka varila a nechala zapnuty sporak a v pohode odisla, ona zabudla, ze vari, vsade dym a plyn, stastie, ze sa nic nestalo, lebo plyn bolo citit riadne alebo zehlila a nechala rozzehlenu vec na doske, zapnutu zehlicku a isla do zahrady, zabudla, ze zehli, alebo ked isla robit pre nas oblubene pirohy ci buchty, tak nevedela recept, teda co do toho ide

marsmykkok
14. jan 2022

@rikarika
@zuzika19 No tiež si myslím, že by to chcelo prevenciu, nejaké preventívne vyšetrenie od určitého veku, možno častejšie u tých čo to v rodine majú. Lebo to prvé štádium sa fakt nedá spoznať, keby to nechcel človek zanedbať, je starší človek viac u lekára ako doma, lebo tie príznaky nenápadné a bežné aj pre mladšieho. To ked niekto už nevie recept, zabúda na zapnutý sporák a tak je už asi to horšie-stredné štádium. Ale v tom prvom kedy by liečba zabrala najviac sa to asi bohužial len pozorovaním nedá rozpoznať.

julie19
14. jan 2022

@marsmykkok no to prvé štádium to sú fakt také nenapadne veci, skôr zachytis až potom keď už sa začnú diať také vážnejšie veci … zapnutý sporák, otvorený vodovodný kohútik, neustále hľadanie veci ktoré sú vždy na rovnakom mieste … čo si ja pamätám ako take “prvé “ problémy bolo napr že starka poslala starkeho po cukor do pivnice a on kým prešiel z kuchyne do pivnice tak zabudol po čo išiel, ok stane sa každému, tak sa vrátil do kuchyne a spýtal sa čo to ma doniesť, tak že cukor, znova cesta do pivnice a kým tam prišiel zas nevedel prečo, zo začiatku sa otáčal takto 2-3 krát pre nejakú vec, neskôr bol schopný chodiť hore dole po jednu vec aj 5-6 krát a nakoniec ju vôbec nedoniest 🙈 ale to už sme vedeli v tej dobe že prečo a že už to lepšie nebude