Alergia na seno

zuba1987
1. feb 2024

Ahojte.
Ste tu niekto alergicky - senna nadcha a vadi vam seno? Kupili sme morca, papa seno a mna pali v nose. Aj sme doma soplavi, aj tym to moze byt.

Existuje nejake seno, z ktoreho sa tolko neprasi?

majamat
1. feb 2024

hoci sa hovori senna nadcha, ale to nie je vyslvoene alergia na seno, ale semena z rastlin - trav.
seno samozrejme tieto semena moze obsahovat. no problem moze byt aj v prachu - roztoce.

a teda neviem, ej seno, ktore viac pripomina slamu. no morca slamu az tak nejedava,a le taketo seno si myslim, ze obsajuje viac takych hrubych stebiel a menej takych tych prasnych. no je to individualne. aj ked kupis jednu znacku, nie je to seno zakazdym rovnake.
a teda ak budete pouzivat seno, ktore obsahuje vela slamy, budete mat zrejme vela odpadu, lebo morca si vybera, co poje.

zuba1987
autor
1. feb 2024

@majamat skusim daco pohladat

majamat
1. feb 2024

@zuba1987 a este druha moznost, dat morca do miestnosti, kde sa zdrziavas menej.
a skusit antihistaminika. tusim taky Zodac sa da aj male balenie kupit.

burleria
15. apr 2024

@zuba1987 zdravim, podarilo sa Vam nieco najst alebo ako ste dopadli? Vdaka

misulka22
15. apr 2024

Este existuje granulovane seno /senove pelety.to neprasi skoro vobec dava sa to aj napr zvieratam co maju dychacie problemi.akurat my to kupujeme ako 25kg vrecia neviem ci sa to da kupit aj v mensich balikoch

zuba1987
autor
15. apr 2024

@burleria ahoj. Kupili sme ine seno. Take co ma na pohlad viac stebiel a nie je take ubite v balicku. Ale stale pri nakladani trochu kycham.

burleria
16. apr 2024

@misulka22 a neviete, ci to moze ist aj morcatam prosim? Musim to pozriet, lebo viem, ze u nich to seno je dolezite aj skrz zuby...

burleria
16. apr 2024

@zuba1987 dakujem a odkial ho prosim beriete? Prip nejaku znacku alebo foto, ak sa da prosim. Morcata su s nim ok? Lebo mame uz zarezervovane 2 morcata, lenze manzel ma alergiu na seno a prach, tak riesim aku podstielku - tu je viac moznosti a plus, ci je mozne aj seno nejako inak poriesit, aby to zvladal, vdaka.

selenka7
16. apr 2024

Morcatu urcite nie granulovane seno. Potrebuje seno klasicke, kvoli obrusovaniu zadnych zubov, aby neprerastali. A tiez hlavne ziadnu vodnatu a nafukujucu zeleninu (ziadnu uhorku, kalerab, kapustu..., ak tak len obcas a veeeelmi male mnozstvo) a ziadne obilniny. Pomoze tiez cisticka vzduchu, ale radsej nie tie ionizacne. A uz len na okraj - morca je spolocenske zviera zvyknute na zivot s jedincami rovnakeho druhu, ked je same, trpi. Takze aspon dve a ak parik alebo dvoch samcov, tak kastrovat, nech sa vam samica neurodi k smrti, alebo nech sa samce nepohryzu do krvi.

burleria
16. apr 2024

@selenka7 cisticku mame ale prave ionizacnu, preco tuto neodporucate? Vdaka

selenka7
16. apr 2024

@burleria dost som o cistickach citala, ked sme sa rozhodovali, aku kupit a nasla som jednu recenziu pisanu organickym chemikom, on to tam vysvetloval, ake su rizika ionizacnych cisticiek. Neviem ju teraz najst, nasla som len tieto zdroje, ale pridam, ked ju najdem. https://www.airbi.cz/cisticka-vzduchu-a-bezpecnost
https://www.osel.cz/1929-isticka-vzduchu-muze-s...

zuba1987
autor
17. apr 2024

@burleria tiez som čítala ze granulovane seno nie.
My mame toto. Neprasi sa z neho tolko ao co sme mali predtym.

zuba1987
autor
17. apr 2024

@burleria a co sa tyka podstielky, z tych zo supermarketov sa hrozne prasi, teraz mame probiobed classic. Su to take vacsie hobliny. Aj cenovo lepsie.
Ešte je asan, to je papier a tiez menej prasi ako hobliny.

zuba1987
autor
17. apr 2024

@burleria este mi napadlo. Co sa tyka stravy, ale aj starostlivosti a vlastne vsetkeho mozneho, toto je stranka, ktoru odporucaju na fb skupinach ako dobry zdroj info.
http://morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-16...

selenka7
17. apr 2024

@zuba1987 Ano, tiez som sa z tej stranky ucila co a ako, pani ma destrocia skusenosti s chovom morciat. My mame dvoch 5-rocnych bratov. Len pozor, nepridavajte sa do jej FB skupiny, lebo to tam je ako nejaka sekta, pre tych clenov su morcata v niektorych pripadoch viac nez ludia. Nedajboze tam zavesite fotku vasich milacikov v malej klietke (rozumej menej ako 1m2) alebo s uhorkou v papulke, zvozia vas pod ciernu zem...

majamat
17. apr 2024

@selenka7 och, obcas som tiez natrafila na taketo spravanie. mame jedno orca, je to nas milacik, ale su urcite hranice.
venujeme sa mu, ale on si dost presadzuje svoje, preto sme aj upostili od moznosti pridat k nemu dalsie morca. mali sme trosku pbavy,a ko yb sa spraval. no venujeme sa mu.

uz neviem kde ma zvozili za nechty. no nech to niekto skusi, sotrihat mu ich. ja to rada neikomu prenecham, to je teda riadna procedura, on sa neskuticne brani,nhryzie a pod. to jeden ho drzi,d ruhy striha, aj tak mi vzdy zvykne nohy z ruky vytrhnut. neviem akym zazrakom sa to podari. a dalsi musi krmit. inak neostrihame.

majamat
17. apr 2024

@selenka7 a ozaj, dostava uhorku 😀

nase morca, neviem co je to za hybrid, ale on nechce mrkvu. noa le taku averziu hrlodavca voci mrkve som este nevidela. ani za svet, aj ked ju zabalim do niecoho, proste nie. ani jedno zahryznutie. domacu, kupovanu, karotku, ziadnu.

a teda dostaval inu korenovu zeleninu a vypestovalis me mu mocove kamene, preto trraz musi jest zeleni s nizkym obsahom vapnika, kde patria aj uhorky. nemame vela moznosti.
uhorky, paradajky, paprika, zeler, ladovy alebo rimsky salat, trava, cez sezonu dame aj pupavia le malo, lebo ma tusim tiez viac vapnika, sem tam nejake ovocie. okrem toho vit c granulky uplne miluje a tiez granule Cavia.

majamat
17. apr 2024

sem tam mu dam nieco aj s vapnokom, ale malinko, opatrne.

michaela329
17. apr 2024

@zuba1987 áno, ja až opuchnem a mám fľaky po tele. Seno teda doma nehrabem aj keď žijeme na lazoch 🙂