Aký je priebeh a liečba autoimunitného ochorenia?

ajka251
24. nov 2019

Ahojte...mojej najlepsej kamaratke diagnostikovali autoimunitne pozitivne ochorenie.na nete som si precitala strasne veci.ze bunky napadaju zdrave bunky.mala dlhsie zdrav.problemy.je tu niekto s takymto ochorenim a lieci sa?aby mi popisal priebeh choroby a liecby.dakujem

zenazaba
24. nov 2019

Autoimunitnych ochoreni je milion, kazde je ine.

dagmamar738
24. nov 2019

autoimunitnych ochoreni je mnoho, pricom kazde ma svoju indivindualnu dlzku liecby a aj liecbu.. nakolko sa nevie o aku chorobu popr stadium choroby ide,neda sa povedat prepac, ale drzim palceky kazdopadne! netreba citat clanky z internetu a stresovat sa;)

arcticcode
24. nov 2019

Autoimunitna choroba je aj alergia, skleroza multiplex, a plno dalsich. Niekedy je to hrozne, inokedy sa s tym clovek nauci zit

vulka
24. nov 2019

Ja sa liečim už 30 rokov.

zuzumajko
24. nov 2019

Ja mam autoimunitne ochorenie, pri ktorom biele krvinky napadaju vsetky zlazy s vnutornym vylucovanim (nadoblicky, pankreas, vajecniky, stitnu zlazu)..naucila som sa s tym zit aj ked zerem tony tabletiek. Da sa s tym fungovat. Tuto diagnozu mam cca 10 rokov

sara07
24. nov 2019

@vulka
@zuzumajko a vysvetlil vám lekár čo to spustilo ?

lula313
24. nov 2019

Autoimunitnych ochorení je hrozne veľa, aké má konkretne? niekto zije s nim roky bez príznakov, niekto musí brat lieky..

zuzumajko
24. nov 2019

@sara07 mne vraj podavanie antibiotik v detstve. Na vsetko 🤦🏼‍♀️ ja som brala atb ako cukriky vdaka mojej sprostej detskej lekarke

vulka
24. nov 2019

@sara07 No Ty si nešpecifikovala aké autoimunitné ochorenie máš na mysli. A to moje je presne diagnostikované, nasadená liečba a život ide ďalej. Nie celkom jednoducho, ale ide. Mám rodinu, športujem, chodím do práce. Proste nieje to smrteľné.

pupavocka101
24. nov 2019

mohla by si napisat, o co konkretne ide, lebo fakt je toho v dnesnej dobe uz kvantum, ale s mnohymi sa da bojovat, da sa s nimi zit, len clovek potrebuje odhodlanie a trpezlivost 😉

sara07
24. nov 2019

@vulka ano dá sa s tým žit len by ma zaujímalo ako vysvetlili spuštač, však neobjavilo sa len tak alebo v detstve že by sa to dalo povedat toto je dedičné zvlášt ked široko daleko v rodine žiadne autoimunitné ochorenie nie je
by ma zaujímalo ako to vysvetluju vznik iný mudr

vulka
24. nov 2019

Veľmi silný imunitný systém, ktorý začne ničiť bunky vlastných orgánov.

vulka
24. nov 2019

@sara07 Inak ešte stále si nenapísala o ktoré autoimunitné ochorenie 🙂
Tu máš zoznam, ktoré to môžu byť:

autoimúnna hepatitída - pečeň
chronická gastritída - sliznica žalúdka
ulcerózna kolitída - hrubé črevo
cukrovka typ I - inkrečné bunky podžalúdkovej žľazy
glomerulonefritída - obličky
Guillainov-Barrého syndróm
Hašimotova tyreoiditída - štítna žľaza
lupus erythematodes - najmä koža, tiež šľachy, obličky, pľúca
Crohnova choroba - tenké črevo
Basedowova choroba - štítna žľaza
Bechterevova choroba - chrbtica
skleróza multiplex - myelínové pošvy v CNS
ťažká myasténia - acetylcholínové receptory na koncovej platničke motorického nervu
Ordova tyreoiditída - štítna žľaza
polyartritída - kĺby
psoriáza - koža
sarkoidóza - najmä pľúca
Stiffov-Manov syndróm
sklerodermia
Wegenerova granulomatóza - o.i. obličky, pľúca, krčné, nosové a ušné oblasti
vitiligo - koža
celiakia - tenké črevo
reumatoidná artritída

andrejkap123
24. nov 2019

@zuzumajko mozem sa spytat pritomto ochoreni ktore protilatky su pozitivne? A ake boli priznaky tvoje? A ako ti to zistili? Dakujem

ajka251
autor
24. nov 2019

@vulka 30rokov?kamaratka je strasne nestastna.lekarka jej zatial vysvetlila ze jej bunky jej napadaju zdrave bunky,ze jej to moze skratit zivot.som si normal poplakala lebo je to velmi dobry clovek,nezasluzi si takuto chorobu a akurat dnes ma 40r.pekny darcek dostala.viem ze na nete sa popise hocico ale dost ma to vyplasilo.ale dakujem ze ste sa mi ozvali.drzim vam palce v zivote s touto chorobou.

ajka251
autor
24. nov 2019

@lula313 to veru neviem.napisala mi len ze autoimunitne mala pozitivne.zistili jej to len teraz.ze od pondelka ide po lekaroch a este si nieco vybavuje sukromne.len som si chcela precitat nazory ludi,ktori s tymto ochorenim ziju

ajka251
autor
24. nov 2019

@zuzumajko tak to mi je luto :( moc vam drzim palce aby ste boli v pohode este dlhe roky

stanzi
24. nov 2019

@ajka251 Lenze nazory ludi, ktori s tymto ochorenim ziju si neprecitas, pokial nenapises o ake autoimunitne ochorenie ide 🙂 Dobre to zhrnula @vulka , existuje XY roznych autoimunitnych ochoreni.

zuzumajko
24. nov 2019

@andrejkap123 zistili mi to nahodou - najskor pri stitnej zlaze a potom postupne odsledovali vsetky zlazy s vnutornym vylucovanim. Uprimne, je to 10 rokov, fakt netusim ktore protilatky mam pozitivne 😂 uz chodim len na kontroly a sona, kde mi urcuju vysku liekov, ako ich mam brat.

andrejkap123
25. nov 2019

@zuzumajko dakujem za odpoved. 🙂 a ked je vlastne autoimunitne ochorenie vajecnikov, da sa mat deti? Ak sa smiem spytat...

zuzumajko
25. nov 2019

@andrejkap123 no ja babo cakam 🙂 takze ano

ajka251
autor
25. nov 2019

@stanzi takze ide o nadoblicku,a mozno stitna zlaza.kamoska mi dnes volala ze ide na nejake vysetrenie ze jej presvitia cele telo.lebo ze ma v tele bunku,je to taky maly nadorik,ktory toto sposobuje.lebo ma dost vysoky tlak,a par krat odpadla aj vonku.takze ju caka stafeta po lekaroch.moc jej drzim palce

denisaaairdacova
6. jan 2024

Dobrý chcem sa spýtať že akú stolicu máte pri autoimnetnej chorobe ?

megal723
11. aug 2024

@sara07 virus,infekcia

megal723
11. aug 2024

@denisaaairdacova ja len hnačky