Aký je cieľ liečby schizofrénie?

kim2028
9. máj 2024

Ahojte, aký by mal byť cieľ liečby schizofrénie? Myslím samozrejme po stabilizácii zdravotného stavu. Na toto som odpoveď od nikoho nedostal, lebo to sa nerieši. Robím síce pokroky. Vidí sa mi to už relatívne OK. Chýba mi nejaký plán, že čo ďalej. Myslel som, že zamestnať sa, ale rodičia nechcú veľmi, aby som pracoval. Nebudem klamať je veľké riziko zhoršenia zdravotného stavu po záťaži. Nie som veľmi odolný stále proti stresu. Nevadí. Inak fungujem už celkom slušne. Mám aj koníčky. Cítim sa v poslednom čase veľmi fajn. Až sa bojím toho, aby sa nepokazilo to, pretože som bol pred dvomi týždňami 5-6 dní nervóznejší… Teraz je to už asi v poriadku. Inak venujem sa šachu, čítam knihy, pozerám seriály, píšem si vlastné šachové materiály, chodím aj do spoločnosti. Uvažoval som aj o dobrovoľníctve, ale musel som to zavrhnúť… Neviem, či by som zvládal tú dobrovoľnícku činnosť pre jednu pracovnú agentúru… Tiež, že aké by mali požiadavky na to a predstavy… Tiež negatívne príznaky mám stále, ale naučil som sa ich zvládať na 60-70%, čo je dobrý pokrok… Uvažujem aj o tom, či by som si nepísal denník nejaký o problémoch, čo by sa mohli vyskytnúť...

miskajerry
9. máj 2024

neviem ti poradiť, ale držím ti palce a teším sa, že sa ti darí

kim2028
autor
9. máj 2024

@miskajerry Ďakujem. Je to v pohode. Tak pracujem na sebe a robím aj niečo preto, aby bolo dobre. Dnes som bol napr. na stacionári a bolo skutočne skvelo. Vždy má to poteší, keď je dobrý stacionárový deň... Navyše som síce unavený, ale nevadí mi to...

michaela329
9. máj 2024

@kim2028 ja poznám jednu babu so schizofréniou a ona pracuje z domu na voľnej nohe ako web designer. Práce si vezme len toľko, koľko v daný čas zvláda. Ak máš potrebu pracovať, skús aspoň nenáročné a krátke brigády. Keď budeš cítiť, že sa zhoršuješ, tak to necháš tak.

kim2028
autor
9. máj 2024

@michaela329 To by šlo. Len môj problém je ten, že manuálne nezrobím nič. Mám aj tras rúk ako nežiaduci účinok z liečby. Na to aby som sa živil hlavou nemám. Chcelo by sa niečo učiť. Aj som sa skúšal niečo učiť, ale nešlo mi to už do hlavy vôbec vďaka mizernej koncentrácii a pozornosti. Uvažoval som o tom dobrovoľníctve niekde za počítačom pre začiatok, čo som písal, aby som získal nejaké návyky. Tiež u mňa je problém ten, že ja sa zhoršujem rýchlo. Pri poslednej atake neveril mi ani nemocničný psychológ, že mám toto už po necelých 3 dňoch, čo došiel za mnou. Myslel, že bolo to už aj doma dlhšie. Bolo toho veľmi veľa za taký krátky čas. Prakticky do pár hodín som bol v nemocnici a nastúpili hnusné príznaky... Ale tuším, že ako začalo to. Len u mňa je to príliš neskoro, keď sa niečo už deje... Nabehne to rýchlo, hoci ja som atak nemal ešte veľa. Mal som len 2 ataky, čo je máličko na šťastie. Už 7,5 rokov som v pohode...

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kim2028
autor
9. máj 2024

Mám 35 rokov a prvá ataka bola v 24 rokoch. Potom sa to zopakovalo v 27 a je kľud....

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kim2028
autor
9. máj 2024

@taynee Áno, ja som lieky bral stále, ako mi predpísali.... Na nešťastie som si zlámal nohu v auguste, bol som aj na operácii a rehabilitácia v novembri ma položila. Veľmi som sa vyčerpal pri rehabilitácii... Cvičil som 12 hodín denne, ale vydržal som takto cvičiť asi len 9 dní... Potom som sa stal podozrievavým...

ktochytavzite
9. máj 2024

@kim2028 A nemozes si vybavit invalidny dochodok a venovat sa naozaj pen konickom a relaxu?

kristiii
9. máj 2024

@kim2028 cieľom si myslím je, aby ľudia s touto diagnózou žili čo najbežnejší a najspokojnejší život (nenapadá má ten správny výraz, možno najplnohodnotnejsi?). A čo tak skúsiť napísať knihu, kľudne anonymne, čiže bez stresu? Píšeš vždy veľmi pekne, preto ma to napadlo.

kim2028
autor
9. máj 2024

@ktochytavzite Mám invalidný dôchodok nad 70% už vyše 6 rokov... Áno aj to by mohla byť cesta. Len je mi teraz lepšie a možno by som chcel aj niečo skúsiť iné, aby som sa posnažil trochu. Uvedomujem si však, že niektoré vecí by boli veľmi ťažké pre mňa... Hlavne ako zvládnuť ten stres. Keď nemám stres tak je v poriadku všetko, ale keď mám stresujúci deň tak počujem vždy aj niečo, čo by som nemal. Je to ho však málo, tie hlasy sa nezmôžu na veľa... Nad tým doktori kývajú len rukou. Dokonca hovorím aj o tom... Ojedinelé hlasy neberú sa pri tejto diagnóze veľmi vážne...

@kristiii Možno aj to by sa dalo napísať niečo. Asi skúsim si to... Len musím nájsť tému.... Možno aj niečo o svojej chorobe, šachu a podobne... Určite budem niečo písať. Ďakujem za skvelú radu...

kristiii
9. máj 2024

@kim2028 presne na to som narážala, takú, možno nenútenú, autobiografiu 👍 A naozaj to možno najskôr skúsiť len formou nejakých príbehov/zážitkov, len tak pre seba. Časom zistíš, či ti takéto niečo pomáha, či sa ti možno uľaví, keď dostaneš svoje pocity na papier alebo či tudy cesta nevede. Prípadne verím, že by to mohlo pomôcť aj ďalším ľuďom, keby si prečítali, aký progres si dokázal.

mamina7070
9. máj 2024

ciel liecby moze byt aj aby si nebol nebezpecny pre seba a svoje okolie

to pisanie je urcite dobry napad mozno zacat aj nejakym blogom alebo kratkymi poviedkami alebo odvornymi clankami v tom co ta zaujima

kim2028
autor
9. máj 2024

@mamina7070 Asi máš pravdu začnem asi nejakým tým blogom. Len musím ho založiť... Skúsim niečo pravidelne tam písať...

kim2028
autor
11. máj 2024

Nevadí tak mám už 3 články na svojom blogu a budú vznikať aj ďalšie, ale zatiaľ sa učím len písať... Blog je na: https://cesta-schizofrenia.blogspot.com/