Ako žiť so srdcovou arytmiou?

adushap
25. jan 2015

Mamicky,po porode mi bola diagnostikovana srdcová arytmia.Predtym som ju ani nevnimala,teraz sa objaví raz za čas(ked mala dcerka 8m trvala 3tyzdne a odznela,po polroku zase zavitala), ale je intenzivna,trvá niekoľko tyzdnov,vnimam ju hlavne vecer,v noci.Liekom sa zatial vyhybam.Srdciarka aj internista odporucili prestat dojcit dcerku,vtedy mala 8m,neposluchla som, teraz dojcim na costi uz 14-ty mesiac.Costi vysadzujem.Arytmia je neznameho povodu.To,co sa chcem spytat-mate s tym skusenosti?Ako s tym zit?NIkto mi nic nepovedal,neodporucil.Ako sa s tym zmierit,coho sa vyvarovat...Nepoznam totiz nikoho so srdcovou arytmiou. Bodlo by mi tu niekoho s podobnymi problemami spoznat.Dakujem! (Prepacte za preklep v nazve,hlupa klávesnica si sama opravuje...)

iwesska
25. jan 2015

Zabudla si na jednu zakladnu vec. Popis tej arytmie. Je ich xy. Treba napisat ako ju pocitujes, ci je ti pri nej zle, ci ti brani vo fungovani. Ja mam arytmiu uz 15 rokov, mam sinusovu tachykardiu, prolaps mitralnej chlopne a k tomu vsetkemu neurovegetativnu labilitu - teda moje srdce prudko reaguje na emocie - pozitivne, negativne, vsetko mi tu tachykardiu spusta. Beriem nizku davku betablokatorov, ktore to trosku tlmia, ale ako mi kardiolog povedal: "ste tak nastavena od prirody, musite sa naucit s tym zit, vyliecit sa to neda"...Mne staci naozaj malo nato aby som mala zachvat - napr. jedna nesuvisle prespata noc.

feist
25. jan 2015

Ako piše iwesska,arytmia je velmi všeobecný pojem.aka je to presne diagnoza?musi byt napísaná v papieroch od doktora

adushap
autor
25. jan 2015

@iwesska
@feist ahojte maminky, pozeram sa do papierov od kardiologa a je tam napisane "srdcova arytmia, blizsie neurcena, pri vyraznej tachykardii pouzivat betablokatory". Nebyva mi ani zle, nemavam ani zavrate, ani odpadnutia, prosto mi len z nicoho nic kazdu chvilu (nepravidelne, raz 10 krat za hodinu, inokedy 10 krat za den) srdce akoby vynecha, cize nerytmicky bije. Je to strasne neprijemne, vzdy ma to vystresuje a niekedy kvoli tomu nespim. Este raz dakujem za odpovede.

greeny
25. jan 2015

@adushap Costi sposobuje arytmiu-predlzenie QT intervalu, preto aj lieky Motilium ktore mali v sebe tu istu ucinnu latku a boli na volny predaj stiahli z trhu
http://www.lekom.sk/upload/organizacie_v_zdravo...

feist
25. jan 2015

@adushap hm a robili ti 24-hod EKG?vola sa to Holter.ak nie,spomeň to kardiologovi/obdvodnemu.a nenechaj sa odbiť..podla mna je hrozne ze sa nejaky lekár uspokojí s diagnózou bližšie neurčena arytmia.. A este k tomu u mladej ženy (samozrejme ani u starších by to tak nemalo byt). Lebo to co hovoríš ty znie ako fibrilacia predsieni, co je diagnoza kt síce sama o sebe nebezpečná nie je, ale určite stojí za to ju podchytiť

katka0905
25. jan 2015

arytmia je vraj nebezpecna, ked vznika po zvysenej zatazi, sporte,.... inac arytmia moze vznikat aj pri nedostatku zaludocnej kyseliny, zazila som to. Alebo u svagrinej vznikla kvoli nedostatku horcika.

adushap
autor
25. jan 2015

@greeny branie costi som prekonzultovala aj s kanadskym lekarom, teraz beriem tak jednu tabletku denne, takze neviem ci je to v tom, aj srdciarky som sa pytala..
@katka0905 zeby?v tehotenstve som ale brala zvysene davky horcika, po porode som prestala ale myslim ze mi robili kompletne vysetrenie a srdciarka mi nehovorila o nedostatku takze ani v tom to asi nebude...:(
@feist holter mi robili srdciarka ma aj kompletne pozerala, zatazove testy mi nerobili a tamto je vysledok. Nemyslim teda dufam ze to nebolo odflaknute vysetrenie lebo stazovala som sa a srdciarku som vybavovala vraj dobru cez tetu :(((

adushap
autor
25. jan 2015

@katka0905 co treba robit v pripade nedstatku zaludocnej kyseliny prosim?

katka0905
25. jan 2015

betain HCL 🙂
@adushap

greeny
25. jan 2015

@adushap ja teda by som uzivanie costi prehodnotila, nemusi Ti arytmiu sposobovat ale urcite Ti ju moze zhorsovat. a tiez si nasad magnezium, dobre vysledky su s magnerotom

adushap
autor
26. jan 2015

@katka0905
@greeny dakujem.vyskusam magnesium aj nieco urobit s tou zaludocnou kyselinou.
@iwesska este by som sa chcela spytat,ked s tym zijes tak dlho, co tehotenstvo?chceli by sme sa pokusit este o jedno dietatko,ak to nebude ani mg ani kyselina ale sa s arytmiou prosto budem musiet zmierit,da sa s tym prejst tehotenstvom a porodom?dakujem a ospravedlnujem sa ak moje otazky zneju smiesne...

iwesska
26. jan 2015

@adushap To co pocitujes - tie vynechania, to sa vola extrasystoli. Mne ich na Holteri - 24hod. monitorovani zaznamenali ale 5. Nie je to nebezpecne, len neprijemne. Dr. mi to vysvetloval tak, ze to maju kazdy clovek, len zalezi od citlivosti nervoveho systemu, ci to clovek pociti alebo nie. Ja citim kazdu jednu, hlavne v obdobi ovualcie a tiez pred MS mavam niekedy tiez aj 10x za den. A stres mi to tiez zhorsuje. Ked som bola po druhom porode - po sekcii, tak asi na 3. den mi takto vynechavalo srdce pravidelne po 5-10minutach. Konzultovala som to s kardiologom a povedali mi ze si mam len navysit davku lieku, ze to je z vycerpania. A veru tak aj bolo, potom to preslo. V oboch tehotenstvach to bolo najtazsie ten prvy trimester - tam sa menia tlaky, srdce zacina viac pracovat. Potom stred bol v pohode a ku koncu zase ako je velka zataz, tak tam som mala tachykardie uz skoro denne. Ja som brala po cely cas malicke davky betablokatorov, dokonca aj pred sekciou mi dali, takze aj keby si musela brat lieky, nemusis sa toho bat, babatku malicke davky neuskodia. Deti su zdrave, narodili sa v termine s apgarom 10-10-10.

adushap
autor
26. jan 2015

@iwesska dakujem ti velmi pekne za tak obsiahlu odpoved, si pre mna ako svetly bod v buducnosti : ) : )
@katka0905 Este by som sa ta chcela spytat, odkial vies ze arytmiu moze sposobovat nedostatok zaludocnej kyseliny? Potvrdil ti to aj lekar?

katka0905
26. jan 2015

@adushap tusim som to nasla na nete.... tiez som mala arytmiu a nevedelo sa, preco a u mna to bol nakoniec tento dovod, lebo betain HCL zabral. Inac vraj vacsina populacie ma nedostatok zaludocnych kyselin. Ale moze to mat suvis aj so stitnou zlazou, tak skus si dat vysetrit aj tu...

denduska
26. jan 2015

@adushap preboha prepáč ale to čo je za kardiológa čo ti napíše srdcová arytmia bližšie neurčená...pánabeka, žasnem 🙄 to akoby chirurg napísal - bolesti brucha bližšie neurčené, pri zosilnení novalgin 😝 no ale k veci..ja mám arytmiu už roky, porodila som tri deti, normálne. Prvé dve tehu boli v pohode, pri treťom to bolo dosť zlé, ale len subjektívne...srdce mi poskakovalo ako divé, bežne frekvencia okolo 200, bolo to veľmi nepríjemné. Brala som nízke dávky egiloku, ku koncu už ani nie každý deň. Moja rada - doriešiť čo je to presne za arytmiu, a ak by to bola fibrilácia predsiení - to je však dosť nepravdepodobné v tvojom veku, treba to podchytiť, nasadiť lieky proti zrážaniu prípadne elektricky zrušiť, pretože tam hrozí mŕtvica.

laskamoja123
27. jan 2015

TANQ UEI UZIVAT

maminka_miminka
27. jan 2015

Ešte samozrejme tachykardia aj extrasystoly aj arytmia môžu byť LEN psychického pôvodu. Ja to tiež zle znášam, keď mi srdce bije ako o dušu. Bežne sa mi stáva napríklad keď som v obchode, alebo mám niekde čakať, že mi búcha aj 140 za minútu, keď nie viac. Je to z nejakého rozrušenia, aspoň ja t tak vnímam. Tiež ma každá maličkosť vyvedie z miery. a ten stres a obavy, ktorý pri tom navyše zažívam, to ešte zhoršuje. Tiež si stále myslím, či nemám niečo zo srdcom. Niekedy sa mi horšie dýcha, nadychuje, ťaží ma na hrudníku a podobne. No v minulosti mi robili aj Holter aj EKG aj ECHO aj záťažové EKG a nič závažné okrem sínusovej tachykardie a nejakej jednej zachytenej extrasystoly nezistili. Hlavne že po vyšetrení Holtera na druhý deň som ich mala aspoň 200! Tiež by som si najradšej tie vyšetrenia zopakovala! 😠

marianax
27. jan 2015

@iwesska konečne som našla tému čo som hladala ďakujem naozaj si to pekne vysvetlila ja mám tiež tie preskakovacky už roky chodim pravidelne na kardiologiu ale ja zas nemôžem žiadne betablokatory čiže nič čo spomaľuje srdcový rytmus pretože mi diagnostikovali AV bloky ale iba v noci čo ešte nie je zlé horšie keby cez deň lieky neberiem žiadne iba ak mi príde atak lebo trpím aj panickou poruchou diagnostikovala som si ju sama tak vezmem lexaurin a tiež veľmi zle znášame tie preskakovacky ☹ mala som aj holter na 24 hod asi 6x a cítila som to no holter to nezaznamenal dokina povedala že je to môj pocit že to majú veľmi veľa ľudí a ako píšeš pociťujú to ti citlivejši teraz mam to obdobie kedy mi často preskakuje no som v strese a napätí sme rok presťahovaní v Čechách a necítim sa tu dobre :-/
@adushap

iwesska
27. jan 2015

@marianax Joj tak to to mas blbe, ze tie lieky nemozes. Aj ked, co ti poviem...ja aj mozem, ale zas tlak mavam bezne tak okolo 105/60 a to ked si dam 1/2 betablokatoru, co je najnizsia odporucana davka a jem to takto tyzden, tak uz ma mdloby obchadzaju, lebo tlak mam uz taky ze 95/60 😝 Takze ja si tu polovicu musim este delit a to ako keby som ani neuzivala potom, ale kvoli tomu tlaku naozaj ine nemozem. Presne, ja mam tiez aj pp, ja sa snazim skor riesit tu psychiku, lebo ked je ta ok, tak aj srdce je ok. Ale tak to skor tymi volne dostupnymi preparatmi, AD nechcem.

evabb35
27. jan 2015

@adushap ako s tým žiť? No normálne. Ja nezvyknem nadávať, ale keď príde arytmia, tak prvé čo, tak poviem nadávku, potom sa zastavím, sadnem si, ľahnem si a čakám, kým to prejde. A keď to prejde, tak zase žijem normálne. Snažím sa dodržiavať životosprávu, veľa spať, nestresovať sa, dodržiavať pitný režim, spánkový režim, nefajčím, nepijem a chodím von na prechádzky a nie do nákupných centier, veľa ovocia a zeleniny, dbať na dostatok horčíka, neprejedať sa.....také tie srdciarske pravidlá dodržiavam. A keď sa mi nejaká staršia pani v rokoch posťažuje na srdcovú arytmiu, tak si len pomyslím...No a? Žiť sa s tým dá. Hlavne sa obklopuj ľuďmi, s ktorými sa cítiš príjemne, zasmeješ sa...

marianax
27. jan 2015

@iwesska jej no vidíš ako sme sa našli 🙂 aj chodíš do tej témy? Úplne presne píšeš ak je človek kľudný a spokojný i srdiečko je ok presvedčili má o tom aj moje výsledky posledné no teraz viem žeby asi boli horšie i ja bojujem bez AD nehovorím že ich nebudem niekedy potrebovať ale veľmi sa snažím žiť bez nich 🙂

iwesska
27. jan 2015

@marianax Chodim, chodim, vsak som ju zalozila 😀 Ja sa snazim kadejake prirodne, alternativne zazraky stale hladat, hlavne nie AD s 50 vedlajsimi ucinkami 😝

marianax
27. jan 2015

@iwesska jeeeeeeeemineeee som ja ťapa 😀 prepáč som vecsinou ja mobile a nevsimnem si niektoré podstatné veci 😀 presne tak som rada že máš podobný názor to má fakt potešilo ja neodsudzujem tie ktoré lieky berú to vyžiadnom prípade nie ak im to pomáha som len rada len dá niekedy bojím reakcie na to ak spomeniem že takto trpím už viac 10r ale AD sa vyhýbam

marianax
28. jan 2015

@iwesska ahoj moja akú si mala noc? Môj drobec sa veľmi budíl váľal sa po mne tak som veľmi nespala pomyslela som si na teba dúfam že si dobre spala 🙂

adushap
autor
28. jan 2015

@maminka_miminka@marianax @iwesska @evabb35 @denduska no kardiologicka to bola kanalikova z ustavu nusch na kramaroch a tu povazuju za celkom dobru som pocula.skusim ten betain hcl a uvidim.pravda je ze zazivam momentalne stresove obdobie,preto sa to aj zhorsuje ale stravujem sa zdravo.som hrozne rada ze vas tu mam a citam mam pocit ze aspon nie som sama lebo srdciarov poznam len stare babky v okoli. Momentalne mi zo zivota robia peklo neprisposobivi susedia odkedy mi dcerka beha a hra sa s hrackami.vraj ten buchot robim ja a nie som normalna a chystaju na mna volat socialku.pisala som aj staznost tak sa mi tohadam dajako vyriesi alebo sa prosto odstahujem k svokre.uff.nevedela som ze betablokatory spomaluju srdce mne namerali rychly pulz uz pocas tehu.bojim sa ich ako liekov.na holteri som aj stlacala gombik vzdy ked mi srdce preskocilo,tak neviem ako mi to zaznamenali...

iwesska
28. jan 2015

@marianax Dakujem za opytanie, joj, ta dnesna noc...no musela som sa vymenit s manzelom a ist spat do inej izby ako nase 9-mesacne zahlienene babo, co celu noc kaslalo a budilo sa. Tak manzel to zobral na seba, lebo jemu tak nevadi ked sa nevyspi, da si kavu a fici. Ja nic s kofeinom nemozem, ja jedine vyspat, lebo ked nie, tak mi klesa tlak a stupa pulz. Mne uz z tych dvoch chorych deti sviha. 2 tyzdne som s nimi zavreta v 1 izbe, muz chodi neskoro vecer domov a cele dni nic nerobim, len odsavam jedneho, druheho, podavam take kvapky, hentake...do toho aj ja som bola chora. Som zvyknuta s nimi chodit denne von a momentalne si pripadam ako na nemocnicnom pobyte 😝 Musela som si znizit davku liekov lebo po tyzdni uzivania vyssej davky mi fest klesol tlak, tak vcera mi uz bolo na odpadnutie, ale srdce uz si dneska ide svojim rychlym rytmom. Asi uz tiez tuzi ist von 😀

kik2289
28. jan 2015

Ahojte tiez zijem so sinus.tach. lekar sa vyjadril ze no je to neprijemne ale da sa s tym zit. Nemam vyvolavaciu pricinu okrem nedostatku spanku v tedy viac krat pocitujem ale aj bezne ak mi je fajn to pride(skoro som skolabovala sanitka ma brala do nemoc.neucinkovali ziadne inekcie a uz 3 hodiny som mala pulz 148 hrozila zastava srdca). Nasadeny mam betablokator min. davku 1/4 tabl. teraz ako som tehu mozem brat nadalej kazdy den alebo podla potreby tak zatial podla potr. Da sa s tym naozaj zit len treba poznat svoje telo a ked je zle siahnut po lieku ja uz viem ze ak sa citim slaba lapam po dychu trasem sa tak si treba dat.

marianax
28. jan 2015

@iwesska jaj moje zlaté nech sa detičky skoro uzdravia poznam tu reťaz chorôb jedno začne ďalšie pokračuje a ty musíš fungovať či vládzes či nie ešteže ti dráhy takto pomôže

marianax
28. jan 2015

@adushap moja ja na začiatku som bola pri dvoch lekároch kardiologoch jeden mi dal frontin druhý betablokatory pri nich som myslela zecskolabujem nemali by lekári nasadzovat liečbu ak nemajú urobený holter lebo mala som busenie ale to bolo psychyckeho rázu tak mi mohol fakt škaredo ublížiť potom mi až internistka prišla na moju diagnozu

magimary
28. jan 2015

@adushap nemám prečítanú celú diskusiu (nestíham), ale za seba (ako dlhodročnú arytmičku) ti môžem povedať, že to, čo som zažívala pri užívaní Costi (takú arytmiu) som nikdy v živote tak nemala, ani keď som mala najhoršie výsledky na holterovi... a to i napriek tomu, že už som mala dlhú dobu arytmiu pod kontrolou a nemala som žiadne ťažkosti...
costi mi ich znovu tak spustila, že som myslela, že umieram-to boli iné návaly arytmií...
nevedela som, z čoho to môže byť a prečo to tak náhle prišlo (tiež mal malý cca toľko mesiacov, ako tvoja malá) a potom mi to došlo... Costi.
Vysadila som a arytmia OKAMŽITE zmizla.

jo a čo tu čítam, tak keď mi nasadili (pred rokmi, po zistené arytmie) betablokártory, skoro som umrela, vošli mi do svalov, nemohla som sa hýbať, bolel ma každý sval na tele-najviac v stehnách, kolabovala som -no koniec...viac mi ich nesmeli dávať. dlhé roky som užívala isoptin.