Ako žiť s tetániou?

luluklo1
30. okt 2021

Zdravím, chcela by som sa opýtať ako to zvládate, mám 21 rokov za sebou veľmi ťažké mesiace. Vôbec som nevedela zistiť čo mi vlastne je začalo to silnými bolesťami hlavy hlavne v noci nemohla som ani spat potom bolesti na hrudníku, bolesti svalov, trpnutie rúk, triaška. Pochodila som všetky možné vyšetrenia a všade mám výsledky ok. Až na pohotovosti prišiel za mnou primár chytil ma za ruku a povedal že mam len tetaniu a to je stav nie choroba.
Ale ja tento stav vôbec nezvladam ako zvládate tetaniu ľudia alebo pripadne ako si viete dať do hlavy že nieste vážne chorý a že všetko bude okej, mna keď niečo zabolí hneď myslím nato že zomieram neviem sa toho pocitu zbaviť…

hebba25
30. okt 2021

Mám pocit, že sa tá tetania strašne medzi ľuďmi rozmohla. Mala som presne tieto isté stavy. Neprekonala si náhodou kovid? Mne sa všetky tieto stavy rozbehli asi mesiac po tom. Myslela som si, že sa už zbláznim. Pomohli mi až antidepresiva. Tebe však odporúčam olej CBD. Keby som o ňom vedela vtedy, tak si ho určite nasadím. Držím palce a prajem veľa psychickej sily.

luluklo1
autor
30. okt 2021

@hebba25 mne sa to všetko začalo po ockovani… všade bola rovnaká odozva od lekárov vraj to prejde mám vydržať je to len reakcia na očko. Latku Až teraz nedávno mi primár na neurologii povedal že ide o tetaniu. Mala som párkrát take stavy aj pred očkovaním že mi prišlo vonku divne a začali sa mi triasť nohy ale vždy to do pár minútu prešlo netušila som že ide o tetaniu až to očkovanie mi ju spustilo naplno vraj sa to stalo veľa ľuďom po ockovani čo je dosť na nič.

luluklo1
autor
30. okt 2021

@hebba25 ako ti zistili že ide o tetaniu bola si aj na nejaké vyšetrenie pripadne CT/MRI ?

siegi
30. okt 2021

@luluklo1 robi sa na to test na neurologii. Viem ze je to tazke ale da sa s tym zit. Mam ju diagnostikovanu uz 5 rokov. Zaciatky boli velmi tazke. Ale odvtedy som si presla uz aj dvoma tehotenstvami. Treba brat magnezium vapnik a hlavne sa ukludnit. Skus meditacie, jogu prechadzky v prirode. Ak by to nepomohlo mozes skusit este psychologa. Zo zaciatku som toez chodila

hebba25
30. okt 2021

@luluklo1 bola som na mri, poslala ma tam neurologicka, kvôli príšerným bolestiam hlavy a oči, myslela som si ze mám nádor na mozgu. Robila mi aj nejaké vyšetrenie, na základe ktorého určila tetaniu, žiaľ mne to vyústilo až do anxiozneho syndrómu a depresie.

hebba25
30. okt 2021

@luluklo1 zaujímavé zistenie, škoda, že sa o tom nikde nehovorí

luluklo1
autor
30. okt 2021

@hebba25 no to iste mám aj ja bolesti hlavy a oči, bola som aj u neurológa dokocna až už troch:D aj na CT a všetko okej ďalej má už nikam neposielali tak rozmýšľam či si vyžiadať to MRI nech som kludnejsia.

luluklo1
autor
30. okt 2021

@hebba25 inak ako prebieha to MRI pripadne ako dlho sa čaká na výsledky ? Na CT som ich mala do pól hodinky.

hebba25
30. okt 2021

@luluklo1 mne povedala neurologicka, že všetky tetaničky posiela na mrko, aby sa uistili, že nemajú nádor 🙂, vyšetrenie je v pohode, ležis v tom tuneli asi 15 min a potom dajú kontrastnu látku a ešte asi 10 min. Výsledky som mala do týždňa.

luluklo1
autor
30. okt 2021

@hebba25 vďaka za odpoved🙂 ako dlho si čakala na termín na MRI ? Dali ti hneď alebo tam je nejaká dlha doba ?

hebba25
30. okt 2021

@luluklo1 ja som bola taka vystresovana, že som si zaplatila prednostne a do troch dní som šla, stalo ma to 60€. Držím moc moc palce.

luluklo1
autor
30. okt 2021

@hebba25 netušila som že sa to takto prednostne dá, skúsim to aj ja takto. Tiež som už dosť vystresovaná.

hebba25
30. okt 2021

@luluklo1 môžem poradiť na uvoľnenie Ladislav Chudik Cesta k uvoľneniu je to na YouTube

anonym0001
30. okt 2021

@luluklo1 takze znova. S tetaniou sa nemusi vobec zit, je to stav nedostatku hlavne horcika, ale aj inych zivin v tele a je veeelmi lahko liecitelna. Lekari ti nepomozu, lebo oni taketo banality neriesia. Je to totiz stravovaci problem. Treba len doplnat mineraly, ktore ti chybaju. Daj si urobit analyzu vlasov (vygugli si nejaky lab, kde to robia, posli vlasy, oni ti poslu vysledky a stravovaci rezim na mieru). Ja som mala naposledy atak pred 10 rokmi, odkedy beriem tie odporucane vit a mineraly, nemam problem.

luluklo1
autor
30. okt 2021

@anonym0001 robili mi z krvi mineralogram a všetky minerály mám okej ale robili mi len tie základne magnezium, vápnik atd.. mne nikto s týmto nepomohol ani nezastavil liečbu každý má len posiela preč lebo mám dobre výsledky tak jasne som zdravá nepotrebujem pomoc jedine čo mi povedali tak že mám brat magnezium a piť veľa tekutín …

anonym0001
30. okt 2021

@luluklo1 ale praveze z krvi sa zistuju len volne, neviazane ziviny, to vobec nic nehovori o tom, ci ich mas v tele dostatok. Relevantne hodnoty sa urcuju len z vlasov a nechtov. Zbytocne ti to budem vysvetlovat, ked o tom nic nevies. Vygugli si o tom nieco. Napr. https://analyzavlasov.webnode.sk/latentna-tetania/

luccija
30. okt 2021

@luluklo1 mne ju tiež diagnostikovali po očkovaní do 2 týždňov.Nikdy som také stavy nemala...lekári viac nemôžu spraviť ako spravili....mineralogram je na houby mne povedala neurologická, že ju zaujíma medzibunkove magnézium a krv môže vyjsť dobre pritom realita je iná, takže mi ho ani nerobila.Poslala ma na MRI mozgu ešte som nebola.Spravili mi EMG a tam sa potvrdila a poradili mi jogu, relax, nestresovat čo viem, že som sa prepinala a mám zvolnit
Nič Ti nepomôže len brat magnosolv občas vápnik, lebo ak doolnas magnézium môže sa strácať vápnik mne to lekárka vysvetlila, že sú to ako misky váh doplnis jedno stráca sa druhé, takže ja beriem len magnosolv 2 sáčky jedno je málo rozprávala som s lekárkou.
Mne v začiatkoch prvé 3 týždne pomohlo jedine 3x denne ukludnovak, ktorý mi predpísala neurologicka.Vyse mesiaca som bola doma, lebo kŕče v nohách, zavrate, mravcenie po tvári a mala som strach niekam ísť psychika už pracovala🙂
Keď som sa nechcela zblázniť len začať normálne žiť ísť do obchodu, bicykel, výlet doteraz nie som úplne v poriadku, ale neobmedzuje ma to
Takže dopĺňaj magnézium, si zdravá len máš zvýšenú drazdivost svalovú, nervovu....sú dni pred menzesom, že mi zase mravcit na pere, kŕče v nohách, ale nevšímam si to.na šťastie silný tetanicky záchvat som nemala, ale viem ako vyzerá mala ho kamarátka viezla som ju do nemocnice.Vykrucalo jej ruky, nevedela rozprávať..
píšeš, že Ti tak už bolo pred očkovaním možno si citlivejšia osôbka a očko Ta ešte viac rozkolisalo.
Ja som dokonca po očko nedostala 3m menzes prvý x v živote myslela som, že idem do prechodu potom som dostala a zase nemal konca...dostala som hormóny na úpravu cyklu prechod sa vyvrátil profil mám dobrý a vo vaječníku 3 vajíčka🙂múdra príroda zostalo mi tam aj to, čo som nemala menzes.A konečne aj cyklus naskočil.Najlepsie je sa nepozorovat nikto Ti nepomôže ničím iba zmeniť životný štýl...jedna z možností je nasadiť slabé antidepresiva kamarátka čo bola v nemocnici ich má a odvtedy ma pokoj.
Sama vidím, že keď mám ťažší deň už večer sa necítim komfortne.V strese sa vyplavuje magnézium...ja som začala behať a neriešim každú blbosť

lucia147852
30. okt 2021

Mne tetaniu spustil traumaticky porod. Chce to úplne zmeniť životný štýl. Ľahšiu stravu, nejaký pohyb. Vyhýbať sa stresu. Stres je potvora. Veľa magnezia (kvalitného, nie tie šumivé smejdy), vapnik, zinok, B-čaká, D-cko. Záchvaty skúsiť prežiť v čo najväčšom klude. Ono sa to postupne odozneje, alebo aspoň zlepší

luluklo1
autor
30. okt 2021

@luccija obdivujem každého kto sa s týmto dokáže takto vyrovnať. Ja s týmto bojujem už 3 mesiace niekedy je lepšie niekedy horšie. Niekedy mám aj pocit že žiadnu tetaniu už nemám a potom sa to znovu vráti a ja sa hneď zostresujem… Je to asi beh na dlhu trať.

kofolala
30. okt 2021

@hebba25 ake cbd odporucate?prosim napiste mi kludne aj do ip.ďakujem♥️

hebba25
30. okt 2021

@kofolala ja ho neužívam, ja mam AD, ale kamoška ma tetaniu a užíva a veľmi jej to pomáha. Viac ľudí som už o tom videla písať. Ja som písala na zelenazeme.cz do poradne a oni napíšu aj presne dávkovanie podľa veku a váhy človeka. Po vysadení AD určite prejdem na CBD

luccija
30. okt 2021

@luluklo1 nesmieš zostresovat, lebo tým si to zhoršis🙂ale chápem Ta.Musis sa naučiť s ňou žiť...
Aké máš príznaky?Dbaj na stravu, nie diéty, niektoré typy pováh su na to predurcene.Take čo hneď panikária, alebo chcú mať všetko dokonale pod kontrolou.Je to z obrovskej časti o psychike.Vies oddychovať, vypnúť hlavu.Ci denne milión veci v hlave?Je dobré mať pri sebe vždy sáčok a, keď cítiš, že to na teba ide dýchať do sáčku ja som ho použila raz v začiatkoch, keď mi bolo najhoršie a do pár minút mi bolo dobre.tersz možno raz mesačne si dám 2x ukludnovak pred menzesom, keď som veľmi nervózna.
Mne zostalo len občasné tŕpnutie pery, ale každý deň som veľa vonku d vitamín beriem, milgammu... obvodná Ti môže dávať injekcie magneziove do žily či iné béčka.

luccija
30. okt 2021

@luluklo1 áno tiež si myslím, že vždy, keď to prepisknem s energiou ma to chytí.Ale to je ukazovateľ pre teba, že máš niečo zmeniť.Ja som teraz 2 dni robila poriadne v záhrade a bolo mi super unavená fyzicky stúpli endorfíny🙂

luluklo1
autor
30. okt 2021

@luccija no ja mám hlavne bolesti hlavy z tých som najviac na nervy … ale neberiem nato žiadne tabletky proste čakám kým bolesť prejde. Mávam to hlavne večer keď chcem ísť spat vtedy má to chytí, tak hneď plačem a po pľači sa mi to ako keby uvoľní neviem prečo ale plač mi pomáha. Aj teraz mám kramy tak plačem aj 5x do dňa:D strašne som precitlivelá. Nezvladam proste ak mi niečo je alebo na niečo boli proste som z toho mimo vždy. Ale prekonávam sa chodím do mesta a tak snažím sa ako tak fungovať ale nieje to ľahké. Stále mám v hlave strach.

kamlicek
30. okt 2021

Z mojej skusenosti tak proste tetania je casto zo stresu, aj ked si niekedy neuvedomujeme, ze co konkretne nam ju mohlo sposobit. Podstatne je neopustit sa, dolezite je prijmat horcik, nepanikarit, ked sa necitim najlepsie a hlavne drzat si psychicku pohodu.

marion30
30. okt 2021

Eliminovať stres hlavne,naučiť sa dychové cvičenia,veľa vápnika horčík aj v strave,držím palce tiež som zažila a snažím sa bez liekov,nerobí mi dobre magnézium

whitebubble
30. okt 2021

@luluklo1 mne tiez povedali ze mam tetaniu. Na teste ked som bola uz davnejsie tak mi ruka skakala hore dole 😂😂😂...
Treba na to podla mna iba posilnit imunitu. Hlavne aj teraz ked si po ockovani. Plus vela cestveho vzduchu. A aj nejaky pohyb.
Viem ze je to aj stav mysle. Kedy dostanes ako keby taku paniku ze co sa stane ked ta to chytí ... Atd...
Mne pomohlo par produktov na prírodnej baze. Lebo nechcem sa do seba tlacit lieky kym to nie je naozaj nutne. Ale hlavne je to primanie vitaminov do tela a to aby si sa citila po zdravotnej stranke dobre.

madmena
31. okt 2021

@luluklo1 Je to nadlho. Ja som mala najhorsie stavy, ked som mala priserne krce v oblasti rebier na lavej strane, stiskalo mi srdce, myslela som, ze prichadza infarkt a uz o chvilu umriem a z toho panika, okrem toho nemoznost nadychnut sa, tak som myslela, ze aj na to umriem, ze nemozem dychat a nemohla som sediet, chodit, lezat bolo este horsie. A strasny balvan ma tahal vzdy k zemi, nemohla som normalne sediet, musela som sa podopierat rukami o stol, lebo by som klesla trupom na ten stol, strasna tazoba a silny ťah, ako kebu ma niekto tahal neviditelnym povrazom k zemi. A tiez tlak na hrudniku a potom sa mi este tie krce rozmohli aj na pravu stranu tela a napokon este zacala trpnut lava ruka. Pol roka som takto zila-nezila a to bolo kazdy den takto. Je to nadlho, chce to aj cas, ten asi fakt vzdy najviac pomoze, ak nepomaha nic ine. Po tych najhorsich stavoch som sa este nie celkom dobre citila takmer 4 roky, kedy obcas prisli slabsie zachvaty. Ale dychat normalne som nemohla cele 4 roky, vzdy to bolo nedostatocne, v kuse akoby priskrtene dychacie cesty a tlak. Uz som si ani nevedela predstavit, ake to je moct sa zhlboka nadychnut.

luluklo1
autor
1. nov 2021

@madmena Som rada že už Vám je lepšie. Príde mi až neuveriteľne čo všetko ta tetania moze spôsobiť, fakt hrozné stavy. Ja už som takto doma 3 mesiace, zatiaľ sa necítim nato aby som dokázala fungovať v práci a pre mna je zdravie prvorade🙂

irusa
1. nov 2021

No ja som mala práve návštevu a neskutočnú arytmiu, normálne som mala problém rozprávať...prvý deň MS to je masaker