Ako správne merať tlak?

amliv28
1. júl 2016

Ahojte chcem sa opýtat,či mi viete poradit ako mat spravne položenú ruku pri meraní tlaku.Pretože mám probl. s vysokým tlakom v teh. a všade na vebe čítam a pozerám,že ruka by mala byt položena,opreta v zapastí o stol a nie visieť pozdĺž tela.Tak neviem,lebo skúšala som aj tak aj tak a je v tom dosť veľký rozdiel v nameraní hodnot.Ak s tým máte skusenosti,bedem vdačná za každú odpoved.Ďakujem 🙂

amliv28
autor
1. júl 2016

Lebo u doktora mi vždy,keď mi merajú tlak povedia,aby som si ruku položila a to je vraj nesprávne meranie.

katrin21
1. júl 2016

@amliv28 no, ja som mala tento isty problem.. a chlacholila som sa, ze ved ten tlak nie je taaky vysoky.. a bol... :( Tlakomer mi meral dobre, porovnavala som potom v nemocke s tym,co namerali sestricky...
Merat by sa malo v sede, v klude aspon 10 min. byt... a 3x.. prvy tlak nebrat do uvahy a dalsie dva spriemerovat.. tak mi radil internista...
kazdopadne ak namerias vzdy spodny viac ako 90 , tak to ries hned... ja som cakala dlhsie, lieky mi nezaberali , tlak sa mi nezdal taky hrozny... az potom posledny tyzden rapidne stupal uz na 160/110 ( dovtedy tak 140 /95 -100) a malá sa uz 3 tyzdne nevyzivovala dobre. nastastie je v poriadku, ale mala velmi nizku porodnu vahu .... takze to radsej ries...

oslo1
1. júl 2016

Manzeta na meranie tlaku krvi by mala byt v tej vyske, resp. na urovni srdca. Pokial vyrobca inak neudava

katrin21
1. júl 2016

ruka by mala byt u domacich tlakomerov tak, aby si mala vo vyske srdca aj ten pas na ruke a aj ruku... ale inak to je jedno, v nemocnici meraju aj poležiacky...

amliv28
autor
1. júl 2016

@katrin21
A kolko ti povedal internista,alebo gyn. na ten spodný tlak ak bude nad 95-100 do nemocnice,alebo ako?

katrin21
1. júl 2016

@amliv28 no internista povedal nad100 a toho som sa drzala a to bola chyba...lebo oni to neberu z pohladu babatka.... to uz trpi, ked je nad 90 spodny.... a to sa aj potvrdilo..

origalaxis
1. júl 2016

@amliv28 ahoj. Aj ja som mala tento problem. Tlak si meraj posediacky pri stole, ruka polozena na nom, tak aby si mala manzetu vo vyske srdca. Urcite ak mavas spodny tlak 90 a viac, tak uz nieco zacina a ries to. Pri tej hodnnote sa uz zhorsuje vyziva babatka. Hej v nemocnici to meraju poleziacky a kazda sestricka namera nieco ine, ale je to ine ked len lezis a si v klude stale. Cim skor zacnes riesit, tym dlhsie vydrzite 🙂 ja som zacala mat vysoky cca v 30tom tyzdni a sekciu mi robili az 37+7, uz sa mi zhorsoval tlak, bielkoviny, aj krvne testy, babo uz nerastlo. Bola donosena ale malicka, nebola v inkubatore, bola uplne zdravucka. Vsetko rychlo dobehla. Ja som stravila s prestavkami cely ten cas v nemocke. Lekari boli skveli, viem ze nas zachranili. Takze im doveruj, viem ze je tazke nejak pochopit, ze sa to stalo, ale netreba to podcenit. Drzim palce, nech vsetko dopadne dobre!

amliv28
autor
1. júl 2016

@origalaxis
Ďakujem a aký si mavala tlak?

amliv28
autor
1. júl 2016

@katrin21
Aké si brala lieky?

origalaxis
1. júl 2016

No to sa menilo stale. Vrchny nie velmi vysoky nikdy. Ale spodny je dolezitejsi. Ten najskor 90. Ked ma prijali do nemocky tak 110, asi aj viac. Ale to asi j stres. Ked mi nastavili liecbu tak dobry. Po par tyzdnoch zacal pomaly stupat, postupne, az mi robili sekciu, to som pod liekmi mala stale 100 a viac. Pre babo uz 90 znamena zhorsena vyziva.

amliv28
autor
1. júl 2016

@origalaxis
A brala si aj doma lieky a ake?

origalaxis
1. júl 2016

Hej aj doma, mala som 2xdenne magnesium, 2x agen, 8xdopegyt a v pripade vyskocenia tlaku ebrantyl, to tak pohotovostne 🙂

amliv28
autor
1. júl 2016

@origalaxis
Fuuu tak dosť,lebo ja beriem len Dopegyt a nič moc.3x denne a aký si mavala doma tlak pred tým ako si začala brať tabletky?

amliv28
autor
1. júl 2016

@origalaxis
A ako si si doma merala tlak 3x za sebou s 1-2 min.prest.,a potom si napisala priemer z pos.2 merani,alebo ako ti poradil internista?

katrin21
1. júl 2016

@amliv28 brala som Dopegyt, nezaberal vobec.. potom este VAsocardin.. tiez nic....
nakoniec akutna sekcia v 34tt+2 dni, lebo uz som mala tlak aj 160 -170 /110-120 ... a to do mna liali este innfuzky magnezia stale.....uz tyzden som mala aj bielkovinu v moci a opuchy uz....
Ani po porode nesiel dole, tak som sa tu radila s jednou babou, co je internistka a poradila mi LOMIR a ten mi do 3-4 dni zabral.... aj som s nim mohla kojit... keby som vedela o nom skor, mozno som mohla este donosit malu par dni a hlavne skor som to mohla uz brat a nebola by taka ochudobnena o vyzivu, hoci prietoky boli OK, takze nastastie organy aj mozog netrpeli,ale na priberanie uz to nebolo dost ,,,

katrin21
1. júl 2016

aky mas tlak teraz?? ked si doma merias
@amliv28

origalaxis
1. júl 2016

@amliv28 no hej vela liekov to bolo. Ale hlavne ze zabrali. Babo bolo a je zdravucke, radsej tolko liekov, ako to neriesit, lebo to je nebezpecna choroba. No a doma pred liekmi som mala ten spodny tak 90-95, ale to uz je vela. Internistka mi dala dopegyt 3x denne ale nezabral absolutne. Az ta kombinacia co som pisala.

origalaxis
1. júl 2016

@amliv28 ono to meranie tlaku... Tak nejak ako pises. Ale cim viackrat za sebou merias, tym je nizzsi, lebo sa oslabuju cievy. Takze fakt 3x a dost.

amliv28
autor
1. júl 2016

@katrin21
Ako kedy 130/85,140/90 ale vyšší nie

katrin21
1. júl 2016

@amliv28 tak to je este Ok

amliv28
autor
1. júl 2016

@katrin21
Ale teraz posledné dni mi vyskocil na 140/90,myslím si,že z tepla

amliv28
autor
1. júl 2016

@katrin21
Ja už začínam 35 tt a mám veľké brucho ako keby som čakala dvojičky aj mi doktor povedal,že bude veľké v 33tt vážilo 3300g aj to je veľka záťaž

katrin21
1. júl 2016

no sleduj, uz vyssie ten spodny nech nejde. ten je dolezity

guizui
1. júl 2016

@katrin21
@origalaxis
@amliv28 Damy, mozem sa spytat, ten tlak vam zacal stupat az ku koncu tehotenstva alebo ste mali zvyseny aj skor?

origalaxis
1. júl 2016

@amliv28 akoze ak mas taky tlak tak je jedno z coho, uz to tam je. Ale dobra sprava je, ze babo mas velke, si v dobrom stadiu a vlastne ak budes pod dozorom, tak ti nic nehrozi. Len pravidelne kontroly, monitory, moc, krv, sono... Aspon raz tyzdenne. Inak v lekarni sa daju kupit papieriky na zistenie bielkovin v moci, ja som ocikavala ked som bola doma kazdy den 🙂 pre istotu. A ak by si mala vyssi tlak tak urcite to ries. Akoze nechcem ta strasit, verim, ze tebe sa to nestane, lebo sa spravas zodpovedne myslim, ale uz sa stalo aj v dnesnej dobe, ze babo proste zomrelo, pripadne placetna sa odtrhla. Naozaj to nepisem aby som ta strasila. urcite sa ti to nestane, len ta kontrola je dolezita. Drzim palce silno nech to este potiahnete chvilku spolu a potom nech sa ti narodi krasne zdrave babatko 🙂 aaaa aha, treba co najviac solit. Fakt vela. To su informacie zo zapadu, kde su v tomto popredu, u nas ti doktori niekedy povedia presny opak. Ale je to ine ako vkt mimo tehotenstva, lebo priciny su uplne ine.

katrin21
1. júl 2016

@guizui ku koncu asi od 31tt a zhruba odvtedy aj mala prestala rast, len sme to nevedeli.... teda priberat ... to bol ten tlak tak 140 /85-90 , ale ked som sa hybala viacej hned bol spodny 95-100.. tak som vela lezala, ale nestacilo to evidentne... potom po tyzdni som si sla po lieky, nezaberali, dalsi treti tyzden uz nemocnica a potom uz to islo...
ono u lekara som mala uz vtedy vyssi, ale som si myslela, ze zo stresu, ked doma v kludne bol nizsi..ale skakal mi....

origalaxis
1. júl 2016

@guizui mne cca v 30tom tyzdni zacal.

amliv28
autor
1. júl 2016

@guizui
Ja som ho mala zvýšený od nejakého 15 tt

guizui
1. júl 2016

@katrin21
@origalaxis dakujem za odpovede. mne spodny tlak vyskocil hned od zaciatku tehu, byval niekedy aj do 87.. na poradni aj 100, ale to uznali ako syndrom bieleho plasta.. sledovana som u internistky, ktora liecbu liekmi neodporucila, lebo lieky mi velmi znizovali aj vrchny tlak, ktory bol ok.. nakoniec som sla na pn a tlak sa nenormalne upravil - mavam aj 90/60, spodny uz 6 tyzdnov nepresiahol 80. ale bojim sa ci sa to pribudajucimi tyzdnami zhorsi.. tak sa snazim psychicky pripravit.. vcera mi zistili este aj tehu cukrovku, tak neviem ci sa to bude nejako ovplyvnovat..

guizui
1. júl 2016

@amliv28 tebe zistili aj cukrovku, ze? ako sa drzis?