Ako sa prejavuje depresia?

zuzka_puska
15. okt 2015

ahojte baby, chcela by som skor vediet take realne prejavy - na nete som toho nasla kopec, ale skor by ma zaujimali, ak ste zazili, ze ako je to naozaj v reale..... Ake su tie prejavy?? Alebo ak niekto z vasich blizkych mal depresiu.... Je vobec mozne spoznat, ze je clovek v depresii?? Citala som, ze depresia moze byt aj nebezpecna, a viest ci uz k samovrazde, alebo k vaznym problemom v zivote cloveka.... Tak ak mate niekto prosim REALNE SKUSENOSTI, poradte..... 🙂 dakujem velmi pekne

seahorse27
15. okt 2015

Vlastnu skusenost chvalbohu nemam, ale s priameho sytku s chorými ti mozempopisat zakladne prejavy: strata radosti zo zivota (netesia ta veci, ktore ta pred tym tesili), poruchy spanku/zvysena spavost, v tazkych stadiach je problem aj vstat z postele, umyt sa, obliect a urobit si nieco jest - je to pre cloveka strasne vycerpavajuce.

emily203
15. okt 2015

@zuzka_puska
Ahoj. Tu necakaj navod na vyliecenie. Radsej navstiv Dr. a budes ovela spokojnejsia. 🙂 Ak vnimas na sebe nejake zvlastnosti (v spravani a tak,.....), tak tam chod co najskor. Vela stastia 🙂

zuzka_puska
autor
15. okt 2015

@seahorse27
@emily203 zienky, ja sa pytam preto, lebo som zistila ze kamaratka chodi na psychiatriu,s diagnozou F322 - vygooglila som a zistila som ze je to depresia..... Je to dost blizka kamaratka, sme v dennom kontakte. Avsak, je stale rovnaka, usmievava, normalna, pokeca,sranduje, manzela ma uzasneho, deti krasne a zdrave.... Ja ju vidim kazdy den a nevsimla som si absolutne ani najmensiu zmenu v jej spravani... A teda trocha som sa zlakla, ked som ucinila toto zistenie, ze mava tie depresie.... A ze chodi na psychiatriu.... No vobec som si nic nevsimla. Teda ma zaujimalo, ze ako sa to vlastne prejavuje, ci to len nejakymi myslienkovymi pochodmi, alebo smutkom - lebo smutok na nej som videla naposledy asi pred 5 rokmi.... Teraz vobec nic. Tak som zmätena, a zaroven sa bojim, ze ak ma tieto depresie, co sa s nou vlastne deje .... nechapem.
@seahorse27 Inak, tie prejavy co si popisala mavam obcas aj ja, ale pripisujem to skor lenivosti 🙂 🙂 Aj den vkuse by som spala,kebyze nemam manzela a dieta 🙂 heh, ale to len tak na odhalcenie, samozrejme u depresie je to asi o tom, ze ten clovek nevladze....

zuzka_puska
autor
15. okt 2015

zaroven ma trapi, ze ma zjavne problemy(keby nemala asi nema depresie) a nehovori o nich, predpokladam ze ani so svojim manzelom, riesi to tak sama v sebe a navonok neda nic vediet,tvari sa ze sa ma super..... Rozmyslam, ci ja ako jej kamaratka jej mozem nejako pomoct, alebo to moze len lekar, a lieky?

sardinka335
15. okt 2015

@zuzka_puska zlatko - vlastna skusenosť - ak človek nechce tak si nič nevšimneš, ja som trpela 2 roky a nikto by to nepovedal...ešte aj teraz po porode som mala ,,ataku,, a potom to prešlo a hovorim dokimu ze tak a tak a on mi sam povedal ze by to do mna nikdy nepovedal - bol to lekar inej odbornosti. Ak kamoška berie AD tak je liečená, stabilizovaná a mala by byť relativne v pohode. Okrem toho depresii je x ,,odtienov,,. Zase netreba to dramatizovať - pokial je kamoška ok,citi sa fajn...ta sa k nej spravaj uplne normalne pripadne o tom s nou pokecaj ale ty nebud zmätena a nemaj strachy - to jej nepomoze. Je to choroba ako každá iná. Prejavy su rozne cez smutok, nechutenstvo, poruchy spanku, melancholie, nezaujem..neschopnost ani vstať z postele - rano.

seahorse27
15. okt 2015

@zuzka_puska Ak je na liekoch, tak navonok nemusi mat ziadne prejavy. Tie symptomy, ktore som popisala su dlhodobého charakteru - nie ze 1 den sa cloveku nic nechce, tak zostane v posteli...proste ziadna motivacia vstat a postarat sa o seba , o deti...Co sa tyka tvojej kamaratky, tak robi vsetko, co moze - lieci sa u odbornika. Ak by potrebovala pomoc od teba, tak by ta hadam o to poziadala...ale zrejme to zvlada celkom dobre. Mozno sa uz lieci dlhodobo. Ty si sa tu diagnozu dozvedela priamo od nej? Lebo ak nie, tak by som to pred nou vôbec nevytahovala. Inak, depresia patri medzi lahsie psychiatricke ochorenia. Je to vlastne porucha nalady, kde su v nerovnovahe neurotransmitery v mozgu (prenasace nervových vzruchov). Liekmi sa to da pekne korigovat. Ona to ma pravdepodobne pod kontrolou, tak sa o nu nemusis bat...je liecena, tak hadam samovrazda u nej nehrozi...

zuzka_puska
autor
15. okt 2015

@sardinka335 dakujem.... vlastne mna to velmi vystrasilo, lebo aj moj ocko trpel depresiami, a vedeli sme o tom, no mal brat lieky.... Nezili sme spolu,malo sme sa vidali. Nakoniec spachal samovrazdu, po prehladavani veci sme nasli kooooopec Lexaurinu a kadejakych inych silnych liekov na depresiu. Neotvorene,nepouzite. A tiez sme si hovorili,sak berie lieky, tak asi to dobre bude, tiez bol vecsinou v pohode,nik by nepovedal ze je chory, ani ja, hoci vedela som ze ma depresie, no ziaden priznak som na nom nebadala, akurat teda casto marodoval lebo nevladal nic robit, ale nic ine. Tak vlastne aj skrz toho ma kamaratkin stav vystrasil, je to krasna mlada zena, matka, manzelka..... Ja teda dufam, ze mas pravdu, ze berie lieky a ze je v pohode 🙂 Mozno ten jej stav nie je az tak vazny, predsa len ma tu rodinu ktora ju zamestnava natolko, ze mozno ani nema cas byt chora, ktovie.... Aj sa bojim jej na to opytat, ked mi o tom nepovedala, asi nechce aby som o tom vedela.... ktovie 🙂 Vobec si neviem predstavit, co clovek s depresiou citi, ci chce sa o tom rozpravat, alebo nechce.... Nerada by som sa jej dotkla tou otazkou, vies..... Citala som o tom fakt uz vela, ale niektore clanky pisu ze treba sa starat, niektore ze treba dat pokoj.....V otcovom pripade som volila dat pokoj, a nedopadlo to dobre, tak neviem. Dakujem

sardinka335
15. okt 2015

@zuzka_puska tak to neviem zase zavisi od toho ,,ake ste kamaradky,, lebo ja by som sa mojej najlepšej kamošky kludne nejako decentne opytala...ak ti to sama nehovorí tak mozno ta nechce zaťažovať alebo možno ani sama nevie...lexaurin je benzodiazepam a je jednak návykový a nie je to antidepresivum...To tak nejako sama musíš ,,vycitit,, či sa jej pytať a či nie.

zuzka_puska
autor
15. okt 2015

@sardinka335 Jasne, tak urcite ma dovod preco mi to nepovedala....mozno ma nechce zatazovat, vie ze moj ocko sa zabil, a mal depresie, tak mozno ze ma nechce vystrasit alebo znepokojit.... A mozno sa hanbi, mozno proste nechce o tom hovorit, neviem.... Neviem vobec, co robit, asi chvilku vyckam a dam naozaj na ten pocit, ako pises...... Snad mi srdce povie,co robit,ci sa pytat ci nie.... Ja som to zistila len cisto nahodne, drzala som jej lekarsku kartu v rukach, a zrazu odtial vypadol akysi papier, zdvihla som sa pon, ze zalozim spet, a v rychlosti som zahliadla jej meno, meno lekara, a ze liecena ambulantne s diagnozou F322.... bolo to tam rozpisane, no skutocne to bolo len v rychlosti, len som zdvihla a zalozila do karty, zrejme lekar zabudol prispinkovať do karty... Navyse ani som nemala pravo citat to co tam bolo rozpisane, tak som respektovala a zalozila bez citania, az doma po zisteni ze je to vlastne depresia, som sa zacala zamyslat.... Ale dakujem, som pokojnejsia, budem teda verit ze berie tie lieky a pomahaju jej...

sardinka335
15. okt 2015

@zuzka_puska hovorila si ze si už všeličo čitala....toto je taka dobra publikacia, ziadny ,,bulvár,, možno ti pomoze najsť odpovede na tvoje otazky pripadne pomoze kamoške

https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

zuzka_puska
autor
15. okt 2015

@sardinka335 vselico, ano.... nahodila som do googla a citala a citala.... Az som nakoniec nadobudla pocit, ze to ani nepisu nejaki odbornici, ale su to len akesi dohady...jedny radia to,druhi hento, nevedela som sa vysomarit z toho,co vlastne je dobre,kde je pravda. Dakujem, urcite prestudujem, zaujima ma to. Velmi pekne dakujem, este raz 🙂 A prajem dobru noc,pojdem si uz lahnut zajtra budem citat ten link 🙂

borkavan
16. okt 2015

@zuzka_puska no ked to dlho tají a dusí v sebe, raz vyhorí. Depresia sa nedá dlho tajiť. Je to hrozne vyčerpávajúce.
Pomôcť jej môžeš tak, že ju zamestnaj niečim čo ju bude baviť... najlepší liek na depresiu je aktívny šport. Samozrejme treba aj lieky, ak je to už neunosné. Depresia je nerovnováha nejakých látok v hlave... lieky ich dajú do rovnováhy a ten šport.
Nejedna kamoška sa tak vyliečila.

zuzka_puska
autor
16. okt 2015

@borkavan dakujem 🙂 ja nie som zrovna sportovy typ, davam prednost dobrej kavicke a kolaciku 🙂 Ale teda skusim navrhnut aspon nejaku turu ci vylet s detickami, jediny sport ktory ako tak robim je bicykel v lete,korcule.... Inak som vazne drevo 🙂 dakujem za radu,idem hladat dake miesta kde by sa dal realizovat aspon ten vylet 🙂

maminkynafazulka
16. okt 2015

Ja mam po it ze mam depresiu teraz ked som v tehotenstve a je to hruza... Kedysi optimistka co nic neriesila nic ji netrapilo.. Tesila sa na svojho muza a teraz? Protivna,z nicoho sa neviem tesit.. Moj spanok no hruza... Ach.. Dufam ze sa to zlepsi lebo ma roztrha... Som clovek ktory radsej riesil problemy druhych ako svoje a teraz mam problem rozpravat sa vobec s niekym co ma trapi.. Pridem si na prasky ale nikto ma nechape...

kachorratt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka_puska
autor
16. okt 2015

@kachorratt naozaj? tak zas moj otec bol patologicky gambler, liecil sa viackrat, ale zial neuspesne. Z toho maval depresie,stavy uzkosti, bolesti,kadeco. Vedeli sme,ze je chory, avsak nevedeli sme ako mu pomoct... Zacal nas ignorovat, a asi to uz neuniesol a spachal samovrazdu, mozno nas chcel usetrit trapenia, myslienok na jeho chorobu, mozno sam sebe tym chcel pomoct, nevieme,uz ani nebudeme vediet. Ale v pripade mojej kamosky, nemam pocit zeby bola alkoholicka,alebo gamblerka,alebo zavisla na comkolvek inom,musi ta depresia pramenit z ineho zdroja....neviem ☹

A inak, co je ta uzkost? to nie je tiez depresia?? To je nejaky rozdiel?

simcika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simcika
19. jún 2020

@zuzka_puska úzkosť a depresia si rozdielne stavy áno. Jednoducho povedané - depresia vzniká z potlačenia emocie smútku a jej prejavov a úzkosť vzniká ako dolesdok dlhodobého potlačenia hnevu

simcika
19. jún 2020

@maminkynafazulka a ako ti ide liečenie? Máš dobrú terapeutku?