Ako rýchlo sa vytvorí rakovina?

24. máj 2024

Ako dlho to trvá niekde som čítala že roky kým sa prejaví už v neskorom štádiu. Bola som v lete na MR pankreasu všetko bolo ok ale bolieva ma to tam stále a v rodine máme rakovinu pankreasu za necelý rok by sa mi nevytvorila rakovina do neviem akého zlého štádia že? Pankreas bol úplne ok

dzulli1980
24. máj 2024

Môjmu ockovi, nech mu je zem ľahká, začali príznaky v októbri 2016, v marci 2017 mu diagnostikovali rakovinu pankreasu v poslednom štádiu ... pokiaľ máš bolesti, trvaj na magnetickej rezonancii, nakoľko sono brucha tento typ rakoviny neukáže.

stanulienkat
24. máj 2024

To si ty, co si ju stale sama diagnostikujes? To je uz na odbornu pomoc. Ale nie onkologa.

autor
24. máj 2024

@dzulli1980 ale ja som bola na mr ja viem že príznaky keď sa objavia je to rýchle ale myslela som samotný proces vytvorenia rakoviny to je asi dlhodobejšie nie

andrea2323
24. máj 2024

Autorka rakovina sa tvorí podľa toho ako rýchlo sa nádorové bunky množia, preto sú nádory rozdelené do rôznych tried, stupňov. Niektoré nádory sa nedelia skoro vôbec, preto sú benígne a rastú dlhý čas, niektoré sú vysoko malígne s dokážu sa veľmi rýchlo napr.zdvojnásobovať. Čiže na to nie je univerzálna odpoveď. Ak si bola na MR a mala si ho ok je to v poriadku🙂 samozrejme ak tvoje bolesti pretrvávajú, mala by si byť v kontakte s lekárom a riešiť to ďalej. Možno budeš kontrolovaná na nejakej časovej báze, to už však vedia lekári aký bude ďalší postup, zvyčajne po predchádzajúcom MR, ktoré bolo ok, ti nedajú ďalšie MR len tak o pol roka/rok zas si myslím..

dzulli1980
24. máj 2024

Týmito myšlienkami si ten proces len urýchľuješ ... osobne si myslím, že rakovinu ako takú ovplyvňuje jednak rodinná anamnéza, predispozícia a stres, nastavenie človeka ... kedysi som čítala, že rakovina je choroba duše ... a duša sa liečiť nedá, možno utlmiť opiátmi ... presne ako rakovina ... zmeň svoj pohľad na život, smej sa, teš sa zo života, nehľadaj fiktívne problémy, diagnózy ... to Ťa len ťahá dole.

ktochytavzite
24. máj 2024

tak chod este taz na me ked sa bojis.Pankreas ak je na zacuatku s amoze podchytit zial uz ked au priznaky je neskoro.

natalis1998
24. máj 2024

My sme mali v rodine tuto diagnózu, keď už začali príznaky, tak už bolo neskoro aj keď žila ešte 4 roky cca.

sss777
24. máj 2024

Rakovina pankreasu neboli, to, čo pri nej bolí, je väčšinou tlak nádorovej masy na okolité tkanivá/pečeňovod. Takže ak ťa to bolelo už v čase vyšetrenia MR, nebol to pankreas

veselo_neveselo
25. máj 2024

Tak nam napis, ako zijes, a dame ti nazory na to, ako dlho sa tvori rakovina.
Ludia co jedia nezdravo si zarabaju na buducu rakovinu. Maso, udeniny, parky, langose, syry, mlieko, sunky, z toho vsetkeho potencialne tu rakovinu dostanes.

Ak sa chces niecim zaoberat, zaoberaj sa tym, ako zijes a ci vdaka svojmu sposobu zivot budes zit dlho, alebo kratsie ci kratko.

luccija
25. máj 2024

@veselo_neveselo nemusí byť.Poznam mladého človeka, ktorý behal, zdravo jedol, nefajčil a má rakovinu pankreasu.Je to naozaj nevyspytatelne

candii
25. máj 2024

@veselo_neveselo to je hlúposť. Rakovine sa nevyhnes tým že budeš zdravo žiť. Žiaľ.

andrea2323
25. máj 2024

@veselo_neveselo ach, keby to bolo také ľahké, tak by sme všetci začalo zdravo žiť a nebolo by problémov.. bohužiaľ to by nevysvetlovalo, prečo majú nádory malé deti atď.. ležala som na neurochirurgii, kde sa poväčšinou operujú nádory mozgu a miechy, a bola to tak neskutočne veľká vzorka ľudí.. od mladých, ktorí behali maratóny, žili zdravo, napr bez mäsa a spracovaných výrobkov, cez ľudí z veľkých miest až po ženy z dedín, čo si skoro všetko dopestovali sami.. zdraví, chorí, častokrát nemali nič spoločné, len ten nádor. Samozrejme životospráva je veľmi dôležitá, niekedy nás to však nezachráni pred takýmito alebo aj hocijakými inými diagnózami..

stanulienkat
25. máj 2024

Baby, nekrmte ju historkami o rakovine, ona ma vazne psychicke problemy. Pripada mi, ze je nestastna, ze jej tu rakovinu este nediagnostikovali. Chodi po lekaroch, dava si robit drahe vysetenia, ktore mohli pomoct skutocne chorym ludom.

@candii mozno sa rakovine nevyhnes uplne, ale vies velmi vela veci ovplyvnit. Slovaci maju mega nezdravu stravu, sedia na riti, fajcia, prejedaju sa...

candii
25. máj 2024

@stanulienkat keby to bola pravda, tak ľudia čo žijú zdravo by ju nedostali , ale žiaľ je mnoho prípadov kde ľudia ktorí zdravo žijú a športujú, ju dostanú. Tak isto ako ľudia ktorí nikdy nefajčili dostanú rakovinu pľúc. A tí čo fajcia nie 🤷🏼‍♀️

stanulienkat
25. máj 2024

@candii citaj s porozumenim. Ja nepisem, ze ju nemozu dostat, ale ze vedia vela veci ovplyvnit. Su statistika, ze fajciari maju nasobne viacsiu sancu dostat rakovinu pluc, tucni ludia maju vacsiu nachylnost na rakovinu hrubeho creva a prsnika ...atd. potom zohrava rolu aj genetika, zivotne prostredie, psychika...atd.
To mas ako s hypertonikmi. Niekto ma vysoky tlak aj ked je stihly a zdravo sa stravuje-mozno gwnetika, mozno stres. A potom je niekolkonasobne vyssi pocet hypertonikov, ktori su tucni, presalaju, prejedaju sa, sedia na riti...
Takze ten rozdiel hadam chapes. Aj ten hypertonik vie svoju chorobu ovplyvnit. Zacne chudnut, zdravsie jest, nebude tolko solit....
Takisto diabetici....