Ako dokážete žiť s očnými zákalmi?

silviastanko
19. jan 2021

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je tu niekto kto má očné zákaly (také čierne bodky a vlasy pred očami). A či mu po čase zmizli? Ak áno po akom dlhom čase to bolo? Alebo ako s tým dokážete žiť? Navyše mi našli aj nejakú degeneráciu na sietnici a vraj sa s tým nemôže prirodzene rodiť. Je niekto kto s tým rodil prirodzene a nič sa mu nezhoršilo? Dakujem za každú radu a skúsenosť

sisa_s
19. jan 2021

Nezmizne to, su to zakaly v sklovci oka, ma to vela ludi, experimentalne sa to skusa operovat laserom, ale vysledky nie su nejake perfektne, skor sa naucit s tym zit, ak by to bolo uz velmi zle, robi sa vitrektomia...k druhej otazke neodpoviem, lebo radit k problemu "nasli mi NEJAKU degeneraciu" a pytat rady od inych, ked kazdy moze mat iny typ ochorenia, je nanic 🙂 ak mate lek.spravu od ocneho, mozete mi poslat a pozriem to

katulastraka
19. jan 2021

@silviastanko no, ja s tym osobne skusenost nemam, ale moja mama ano. Ma presnie tie cierne bodky a vlasy pred ocami, ona to vola ze ma pred ocami vsade pavuciny. A nezmizlo jej to, ani sa s tym neda nic robit. Bola na operacii siveho zakalu, odvtedy berie Ocutein Brillant Lutein, tak vraj vidi lepsie, ale tie veci pred ocami jej ostali stale...tiez ma nejaku degeneraciu na sietnici a viem, ze mi vravela, ze po jednom porode sa jej dokonca zlepsili dioptrie o dve cisla...tak neviem no, asi je to individualne

martinkatinka
19. jan 2021

Mozes s tym rodit prirodzene, nie je to indikacia na sekciu.

kacena4
19. jan 2021

zalezi od toho aky mas zakal ci zeleny alebo sivy (katarakta glaukom) je v tom veky rozdiel a predpokladam ze pri glaukome je problem rodic nakolko je to zvyseny vnutroocny tlak a celkovo s vysokym tlakom je problem rodit - komplikacie (tot moj nazor)

silviastanko
autor
20. jan 2021

@katulastraka len ja mam 26 rokov :( keby mam 60+ tak to beriem inak

silviastanko
autor
20. jan 2021

@kacena4 nemam ziadny taky zakal. Ja mam zakal sklovca to je nieco uplne ine

silviastanko
autor
20. jan 2021

@sisa_s TZN ohraniceny, kolorovany, v niveau, exkav. fyziolog, MK s FR, cievy primeranej naplne a priebehu, sietnica v pravo v krajnej periferii od c. 11-12 lattice degeneracia, aj pci. 7 7 mensie degener. lozisko, bez loziskovych zmien, lezi. Toto je moja lekarska sprava. Ked som sa to dozvedela+ tie zakaly tak nemam chut zit som z toho uplne znicena a musim chodit na psychoterapiu. Nechapem ako to ze sa nerobi ziadny seriozny vyskum aj na taketo ocne problemy.

katulienkax
20. jan 2021

ale zakal sklovca sa da odstranit ked je toho privela, bol moj bratranec to ma vo velmi zlom stadiu a operovali mu to. Operacia sa nerobi pokial je to len mierne

silviastanko
autor
20. jan 2021

@katulienkax mne povedali ze kvoli tej degeneracii na sietnici ktoru mam tak laser vobec neodporucaju. A co sa tyka tej chirurgickej operacie tak to mi povedali ze to v mojom veku neodporucaju pretoze je tam velke riziko oslepnutie pripadne vzniku neskorsich problemov ako zeleny alebo sedy zakal a pod...

silviastanko
autor
20. jan 2021

@sisa_s este mam jednu spravu z dalsieho ocneho vysetrenia a za znie takto: OP (vysetrene v artef. mydriaze): TZN ohraniceny, kolorovany, v niveau, c/d 0,1 MK s FR, cievy primeranej naplne i priebehu, sietnica vpravo v krajnej periferii od c. 11-12 lattice degeneracia, aj pri c. 7 mensie degener. lozisko, nazalne od TZN ku c. 3 plochy nevus, 1,2*1,2, vlavo v bez hrubych loziskovych zmien, sietnica lezi.

sisa_s
20. jan 2021

@silviastanko no tato lattice deg.byva spojena geneticky s vysokou kratkozrakostou, liecit sa sama o sebe neda, mate nejake odporucanie od lekarky? Vitaminy ci nic?

silviastanko
autor
20. jan 2021

@sisa_s ja mam ale na oboch ociach - 2,25 dioptrie to nie je tak vela predsa. Nie len mi povedala ze nesmiem dvihat tazke vahy a robit stojky.

silviastanko
autor
20. jan 2021

@katulienkax a kolko mal vas bratranec rokov? A v pohode teraz vidi bez tych zakalov a ani mu to neposkodilo zrak ta operacia?

kacena4
21. jan 2021

no potom sa treba presne vyjadrit co mas ak chces radu 🙂 ako som pisala ocnych zakalov je viac... s tymto skusenosti nemam drzim palceky

taruma
6. mar 2021

Ahojte, ja to vidím napríklad okrem bielej steny, kde to vyzerá čierne ako končeky mihalníc alebo pavučiny, aj vo svetle... Tzv. V lampicke, v monitore, ale k v okne keď hlavne svieti slnko mi vždy predaju cez oči také hmly.. Vyzerá to ako dymcek alebo oblaciky... Skoro to pôsobí, akoby vtedy blikla ta lampička... No hrúza... Prejavuje sa to aj vám vo svetle?

barbora245
8. aug 2023

@silviastanko poriesili ste to nejako prosím?

barbora245
8. aug 2023

@taruma dobrý deň, mám to isté už mesiac ,zmyzlo Vám to ?