Ako dlho ste mali otvorený mŕtvy zub?

adriana2301
15. apr 2020

Ahojte žienky,tie ktoré ste mali niekedy mŕtvu stoličku.Chcem sa opýtať ako dlho Vám ju zubár nechal otvorenú ak sa snažil o záchranu zuba?Ja chodím už 3 týždeň na čistenie kanalikov,doteraz ma to ani nebolelo,ale dnes po čistení cítim trochu zub na zahryznutie.Nic mi tam nedáva len prečistí ihlou,vstriekne tekutinu ako savo ;) a odchádzam preč.Snazim sa to čistiť po každom jedle ale nie vždy sa to podarí.Vravel že mi ho môže skúsiť zavrieť ale boji sa že mu na druhý deň dojdem s bolesťou lebo stále niečo ide von.Ako dlho ste mali takto otvorený zub?a nevadí že mi nedáva žiadnu vložku ako som niekde čítala že to musí ísť?Budem rada za Vaše skúsenosti a zubár je veľmi dobrý a snaží sa ale chcem vedieť ako to prebieha u iných..

jaavaa
15. apr 2020

Mne ju vyvrtala a hned aj vycistila kanaliky a dala vlozku. Mala som ju jemne citlivu asi 3 dni. Na dalsi tyzden vlozku vybrala, vycistila a hned aj zaplnila kanaliky. Zub som mala potom este citlivy asi tyzden. Len mne este nan nakoniec davala aj korunku nakolko mi z mojho zubu moc nezostalo. Mne to zubarka robila na dvoch zuboch a vlozku mi dala stale.

nelca0510
15. apr 2020

@adriana2301 ja som ho mala otvoreny 2 dni a potom ho provizorne zatvoril s tym,ze ak budu bolesti mam hned prist a otvori ho. Pouzival tvoj zubar mikroskop?
Robil mi to na zaciatku februara a na zaciatku juna mi ho ma definitivne zatvorit.

jaavaa
15. apr 2020

@nelca0510 fu to 4 mesiace mas mat vlozku? Aj Ta nejako pobolieva teraz ten zub? Mne kazdu stolicku robila ina zubarka, obidve mlade a fakt sikovne a obidve hovorili ze ked zub neboli treba ho zaplnit co najskor.

monro
15. apr 2020

@adriana2301 ja som takto chodila s dolnou sestkou asi dva tyzdne na cistenie, vzdy mi to nechala tak po vycisteni. Neskor skusila vlozku, a ked ma to nebolelo, zub uzavrela. Vydrzal takto 6 rokov. Pred dvomi rokmi siel von.

katren
15. apr 2020

@adriana2301 mna by skor zaujimalo, kde je dostupny zubar.....u nas v okruhu 100km od PN nikto neordinuje....

adriana2301
autor
15. apr 2020

Ďakujem za info...no mne zatiaľ nič nedáva a doteraz to ani nebolelo ale po dnešnom čistení to je citlivé a pri zahryznuti to už boli.Idem tam v pondelok tak snáď sa to nejak poriesi a nebude bolieť 😕

rinsh
15. apr 2020

@adriana2301 najlepšie by ti bolo ísť a tým zubom k zubarovi, ktorý ti to spraví jednorázovo (mikroskopicky). Ja som tak mala problém so zubom na 3 krát. Zakaždým keď som bola na čistenie kanálika odo mňa peniaze brala a skoro som aj o zub prišla. Až na zubnej pohotovosti mi o niečom takom povedali. Síce som si priplatila lebo som natrafila na súkromníka, ale odvtedy mám svätý pokoj (musím poklopať 😀).

adriana2301
autor
15. apr 2020

Len teraz si myslím že to nieje ľahké v takej situácii...v pondelok mu poviem nech ma pošle na RTG alebo niečo s tým robí...

domip
15. apr 2020

@rinsh presne, treba to spraviť jednorázovo a definitívne. Žiadne vložky ani nič. Je dosť možné že tam máš mikro prasklinu a zúbok boli. Ja sa tiež s týmto trápim, pol roka hore dole na vložky po 30 eur a tak som si povedala dosť, išla som súkromníkovi a za dve hodiny bol pod mikroskopom zub hotový.ale za 300 eur 🙂 ale nelutujem

adriana2301
autor
15. apr 2020

@domip no písala som mu vravel že to môže trošku bolieť keď podrazdil kanáliky.Ak niečo mám mu písať a zdá sa mi že sa dosť snaží,uvidíme no dúfam že to prejde...a nič mi nerobí pod mikroskopom teda aspoň neviem väčšinou mám oči zavrete lebo mám paniku zo zubárov...

dee01
15. apr 2020

@adriana2301 mna takto pobolieval ešte dlho aj po uzatvorení, aj pár mesiacov...tie korene máš podráždené, takže su citlive, aj ked si dasno nad zubom postláčas, asi citis bolesť. to prejde....Dalsí zub som mala roky otvorený, tiež som mala hrozny strach od zubára a nič sa mu nestalo, doteraz ho mám už je sice zaplneny, ale ok. Zubár ti môže liečiť zub aj týždne, závisí to vždy od konkrétneho zuba, tiež som s jednym chodila dlho..asi ako ty. nakoniec bol vyliečeny. takže si myslím, že tvoj zubár asi vie, čo robí. ak mu dôveruješ, tak nerieš, ak sa ti naopak zdá, že to nejak flaka..alebo má zly pristup, tak chod inde. u nás klinika, kam chodím ja tiež ordinuje, beru aj novych aj cudzich pacientov teraz za korony, som z okola GA, takže ked ste zblízka, da sa aj sem.

adriana2301
autor
15. apr 2020

@dee01 no ja mu dôverujem len som chcela vedieť aké sú postupy a písal mi ak niečo mám mu volať..je stále na mobile aj o polnoci a najlepšie je keď vrta bez bolesti ..asi musím len vydržať...samozrejme to asi bolo hlboko zapálené keďže som už mala bolesti....a ďakujem všetkým čo prispeli do diskusie..

domip
15. apr 2020

@adriana2301 neboj, ak je takýto starostlivý nemáš sa čoho báť 🙂 nie si jediná čo si tým prešla. Dôveruj, a uvidíš ako sa situácia vyvinie. Ale jednoznacne sa dá zub zachrániť .

mm2008
15. apr 2020

Mne takyto zub vcera vytrhli.
Po 6tich rokoch. 6 rokov drzal...bezz problemov. A toho obsahu co tam.bolo.. no dakujem pekne..

adriana2301
autor
15. apr 2020

Ja som zvedavá ako dopadnem ale ďakujem že ste napísali 🙂 aj ma to upokojilo a zistila som že ak nieco boli tak Nalgesin s mi neskutočne uľaví 😊

suet1994
15. apr 2020

ahoj, ja mám niekoľko zubov mŕtvych, najdlhšie som mala takto otvorené dva zuby vedľa seba 3 mesiace s asi tromi pokusmi o uzavretie s vložkou, každý týždeň som chodila na čistenie a stále po uzavretí mi išlo hlavu odtrhnúť takže moźno 2 hodiny po uzavretí som si vložku vybrala sama..a takto dokola, moj starý zubár dosť kašlal na to že som mu dlhšie hovorila o citlivosti a bolesti tých dvoch zubov až to prešlo do zápalu..teraz mám našťastie zubárku, ktorej plne dôverujem a zuby mi dala dokopy 😊 dokopy mám 5 zubov mŕtvych, jeden nahradený korunkou a jeden mi dokonca v pohode drží 10 rokov 😉

adriana2301
autor
15. apr 2020

@suet1994 a ako potom poriesil zubár tie zuby?

gemerka17
15. apr 2020

@adriana2301 keď ho nemáš ošetrené koreňové kanáliky pod mikroskopom, ani sa nedivím, že máš také problémy. Celý pes je v tomto zakopaný. Nič viac nič menej.

adriana2301
autor
15. apr 2020

@gemerka17 😕😰

dee01
15. apr 2020

@gemerka17 ja tiez nemam pod mikroskopom a nic sa nedeje.. A to mam 10 zubov takto mrtvych..

gemerka17
15. apr 2020

@dee01 to je veľmi individuálne, ja mám robený jeden zub bez mikroskopu, a korenovy kanálik nie je dobre vyplnený dokonca, nerobí mi však žiadne problémy zatiaľ a to už ho mám minimálne 5-6 rokov. Ostatné už mám robené pod mikroskopom (áno, nový zubár s vybavením) a som bez problémov úplne od začiatku ošetrenia. A to som mala komplikovaný prípad, že horná šestka mala 6 kanálikov a tie trebalo zaplniť.
@adriana2301 to čo s tebou nacvičuje tvoj zubár ti maximálne tak škodí, a to je z dôvodu, že nemá mikroskop, pravdepodobne nie je dobre vyčistené a niečo tam stále ostáva, preto to treba ošetriť pod mikroskopom, ak nechceš prísť o tej zub
Mne keď robili kanáliky, tak vždy mi zubár povedal, že môže byť citlivosť tak 3-4 dni a potom by to malo byť ok, čo aj bolo.

dee01
15. apr 2020

@gemerka17 ale vsak dnes uz okrem mikroskopu maju aj pristroj na hĺbku korenovych kanalikov, co používa kazdy zubár uz asi a po vyplnení mi robil rontgen len toho zubu, ci dobre vyplnil.. Takze to nie je len tak,, od oka,, robene

gemerka17
15. apr 2020

@dee01záleží aj ako dobrý je zubár, z mojej skúsenosti čo mám by som si nikdy nenechala ošetrovať korenove kanáliky bez mikroskopu. Častejšie sa však stáva, že ak nastanú problémy je to spôsobené neadekvátnym ošetrením bez mikroskopu, samozrejme aj s mikroskopom sa robí reendodencia. Celý proces ošetrenia mrtvého zubu nie je tak jednoduchý zákrok. Treba aj dobrého zubár a platí, že aj master tesár sa môže utnúť. A v prípade čo rieši adriana a ak sa dlhšia bude trápiť, tak treba sa na to pozrieť pod mikroskopom, asi to nemá dobre vyčistené alebo nemusí nájsť kanálik. Niečo jej tam proste vadí.

@adriana2301 a ešte taká vecička, sú vlastne dva prístupy ako ošetriť takéto kanáliky
1. toto robí môj zubár, že mi najprv vyčistil a dal liečivú vložku a potom o nejaký čas cca 2 mesiace (má dosť pacientov) mi zaplnil kanáliky a a zub zablomboval, pričom sa pýtal čo zub, či je s ním problém. Jeho metóda spočíva v tom, že počká ako ten zub reaguje a či s ním nie sú problémy (toto je skôr starší prístup k tomuto ošetreniu)
2. mamin zubár ošetruje koreňové kanáliky s vyčistením aj zaplením všetko v jednej návšteve, čiže celý proces je časovo náročný (takto sa to robí po novom, resp. taký novší prístup) napr. mne by toto nevyhovovalo, pretože ja nechcem byť v kresle viac ako hodinu a takto na kompletku to môže zabrať od 2 do 4 hodín (záleží ktorý zub to je a ako je komplikovaný)
Oba prípady boli ošetrené pod mikroskopom a bola to dosť veľká pálka, čiže áno práca pod mikroskopom je drahá zaležitosť

dee01
15. apr 2020

@gemerka17 mne robil tak, ako mas v bode 1., akurat bez mikroskopu, ale za to mi to hmatal, dasno, pytal sa, ako zub reaguje a 2x robil rontgen.. Pred a po plneni.. Este aj potom, ako som uz riešila ďalší zub, sa pytal na tento, s kt.som mala problem.. Mna bez mikroskopu vyšiel cca 300€ jedna stolicka horna.

gemerka17
15. apr 2020

@dee01 drahé na to že to bolo bez mikroskopu, mňa to vyšlo cca 500 e s mikroskopom, ale holt také sú sumy. Ja som už poučená, že bez mikroskopu si dať zub nenechám robiť. Poučená vlastnou skúsenosťou. Ale to si sám každý sám musí rozhodnúť ako bude postupovať.

dee01
15. apr 2020

@gemerka17 no tato endodoncia je jeden z najdrahších zakrokov. U nas je to bežná cena. A to si zober, ze mi robil teraz 7zubov🤦‍♀️. +teda daval to sklene vlakno, aby bol zub pevny, samozrejme vsetko bezbolestne v najvacsom pohodli, ako u kozmeticky 😀, ale je to sukromna ambulancia, tak aj ceny trocha vyssie

gemerka17
15. apr 2020

@dee01 na to, že je to súkromná ambulancia by mal mať jednoznačne mikroskop 😅 , 7 zubov je dosť, kopec penazi, ale pokial zubky služia ako majú nie je o čom, endodencia je posledná možnosť ako zub zachrániť, potom sa dá jedine už len vytrhnúť

dee01
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suet1994
16. apr 2020

@adriana2301 keď sa preliečil zápal, mi kanáliky vyplnila a zuby zaplombovala a držia už 3 roky 😊