Ako dlho môžem užívať vitamíny?

lussiana987
3. jan 2023

Ahojte žienky,💗 ako som vám už spomínala chýba mi železo, tak som to nenechala len tak ! Zakúpila som si v lekárni SiderAL Folic 30mg je to železo+kyselina listová, C vitamín, B6,B12 a ešte dalšie vitaminy prosím vás nevie mi niekto z vás poradiť koľko mesiacov to môžem užívať 💗 Ďakujem za každú odpoved 💗

bluka2
3. jan 2023

To neviem, ale nevystacis si na jar už aj s ovocím atd. (vitamíny z prírodných zdrojov)?

sunshine_007
3. jan 2023

Co sa zeleza tyka, ja chodim 2-3 krat do roka si skontrolovat hladinu v krvi a podla toho podniknem dasie kroky. Vyskusala si kuraciu pecen, so zeleniny kel a strukovin cervenu sosovicu, lebo tie ti vedia drzat hladinu stabilne. S C-ckom celorocne nic nepokazis, a ostatne vitaminy by som sa tiez snazila priat s cielene vyvazenej stravy, ak teda nemas nedostatok niektoreho z vitaminov.

lussiana987
autor
3. jan 2023

ovocie prijimam , z práce som musela utekať na pohotovosť lebo mi fakt bolo zlé na odpadnutie napínanie na zvracanie hnačka , a to všetko kôli nedostatku železu , a ano snázím sa jest potraviny ktore su urcene na prijem železa , napr: ako ste mi tu spomínali šošovicu , filety , rybie prsty, jem iba to čo mi chuti ,, pečen si občas dám ale iba si namáčam chlieb do omácky neviem preco ale mne to nechuty od malicka

mima172
3. jan 2023

@lussiana987 najlepšie bude, keď si dáš po čase opäť urobiť krvný obraz, aby si vedela, či sa hladina Fe upravila. Ja som vegetariánka, takže poradím akurát "nemäsové" zdroje. Fe vždy prijímaj s kvalitným zdrojom vitamínu C. Železo v krvi krasne upraví taká trstinová melasa (tekutá, veľa železa ma aj sušená), kvalitné sušené marhule... Odporúčam zaradiť do jedálnička napríklad aj sušené lahodkove droždie, je to obrovská mňamka a doplníš ním viacero vitamínov skupiny B. Atď atď 🙂

lussiana987
autor
3. jan 2023

@mima172 Ďakujem pekne , prosím ta kde to môžem nakúpit môžem ta poprosiť o viac info,, a na to droždie som zvädavá 😁 ešte som to nemala ani som o tom nevedela , a ani tie ostatne ktoré si mi odporucila ,,, a teda ani neviem čo to je 😁 ale tešim sa na to !

bluka2
3. jan 2023

Aj kešu oriešky sú super na železo

mima172
3. jan 2023

@lussiana987 Napísala som ti správu, kam som dala aj linky alebo skus v nejakom obchode so zdravou výživou 🙂

lussiana987
autor
3. jan 2023

@mima172 Ďakujem ty krásnee 💗💗

h2
3. jan 2023

@lussiana987 Dlhodobo (rozumej niekoľko desaťročí) užívam denne všetky možné vitamíny, minerály, výživové doplnky. Na toto neexistuje doba, po akej sa s tým musí prestať. Pokiaľ to užívaš v normálnych dávkach, odporúčaných pre dennú potrebu. Ak berieš železo v zvýšených dávkach kvôli tomu, že ti chýbalo, tak podľa toho, ako ti povie lekár. Ale aj potom ho môžeš denne užívať, len už v nižšej (normálnej) dávke.

h2
3. jan 2023

@lussiana987 Prepáč, teraz čítam, že to nemáš od lekára, ale sama si si kúpila v lekárni. V tom prípade užívaj, ako je uvedené na obale. Môžeš dlhodobo.

lussiana987
autor
4. jan 2023

@h2 Ďakujem ty 💗 ano kupovala som si ho sama lebo lekar mi predpísal Sorbifer Durules ktoré som pred pár rokmi užívala ,,, vtedy som nemala vedľajšie účinky ale teraz som ich mala .... a som rada že tieto ktore beriem teraz ,,nemam s nimi ziadny problem a že ich mozem uzivat dlhodobo 💗