Aké vyšetrenia sú treba pri nedostatku železa?

kukypink988
1. mar 2022

Ahojte na nedostatok železa sa liecim 3 mesiace zo železom na predpis od dnes užívam už 2 krabičku železa
Aké vysetrenia ste si dávali robiť keď ste maly problém zo vstrebavanim ? Priznám sa že na gastro (hadica do žalúdka si fakt netrúfam) a u nás v meste na uspanie toto vyšetrenie nerobia inak mám v poriadku štítnu a niesom vegetarián jedine čo mna napáda že by to bolo menštruáciou? Mala som aj pozitívny test na okularne krvácanie lenže v príbalovom letáku som sa Dočítala že toto železo môže robiť falošne pozitívne výsledky pri tomto teste… obličky aj pečeň mám v poriadku zo žalúdkom problém tiež nemám sa mi zdá neboli mna ani nič ale je pravda že ráno som si dala železo a ani nie po hodine som jedla mliečne výrobky a tak a teraz som sa Dočítala že 2 hodiny by som mala počkať a kúpila som si aj šumivý vytamin C a tým to ráno od dnes budem zapíjat…myslite že mám ešte počkať alebo by som to mala inak riešiť ? Ale priznám sa že na gastro sa fakt nechystám pretože to nedam

zenazaba
1. mar 2022

@kukypink988 tieto vysetrenia sa maju robit este pred zacatim uzivania zeleza. A nie ty si ich mas dat robit, ale tvoj obvodny lekar ta ma poposielat. Gynekologia, hematologia, gastro. Aku vychodiskovu hodnotu hemoglobinu si mala na zaciatku?

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba ahoj no bola som u obvodného ten mi bral krv zistil anémiu pretože my chýbalo železo tam som mala 4 a hemoglobín som mala 100 a chýbala ešte kyselina listova tak mna poslala ku hematologicke ta zobrala krv a predpísala železo ktoré mám užívať pól roka a potom prísť na kontrolu teraz mám hemoglobín 110 železo 8,1 feritin 5,4 kyselina listova norma

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba hematolog som bola teraz som sq objednala ku gynekológovi ale momentálne mám menštruáciu počkám až skončí a na gastro som nebola ale som objednaná na sono brucha

drzaopica
1. mar 2022

@kukypink988 test na okultne krvácanie z konečníka.Hemoglobin Ti stúpa...to, že železo sa nesmie s mliečnymi si si mala prečítať v príbalovom letáku.Pocas menzesu zvýšiť železo a dbať na stravu červené mäso, cvikla, zelené šaláty, mak

zenazaba
1. mar 2022

@kukypink988 je zvlastne, ze dala hematologicka kontrolu az o pol roka, idealne by bolo dobrat jedno-dve balenia a po mesiaci od douzivania kontrola. Ak by aj potom pretrvavala anemia, potom ad kolecko vysetreni. Mozno dala tak neskoro kontrolu kvoli tomu,ze ta hodnota nebola az taka katastrofalna alebo pre ten nedostatok kys.listovej. Pravdepodobne chyba v stravovani.....ale celkom nerozumiem z tvojho komentara. Tych 110 ti zistila hematologicka pri vstupnom vysetreni alebo uz presiel pol rok a toto je kontrolna hodnota?

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba prepáč nevyjadrila som sa presnejšie keď som išla prvý raz hematologicke aj obvodnej tak som mala 100 hemoglobín…podľa hemoglobínu mi stanovila slabú anémiu po asi cca mesiaci- dvoch mesiacoch užívania železa som si nechala zobrať krv u obvodného ako kontrolné a tam my vyšli hodnoti 110 hemoglobín/ železo 8/ feritin 5.4 a kyselina listova v norme

kukypink988
autor
1. mar 2022
kukypink988
autor
1. mar 2022

@drzaopica Ok…mne hematologicka povedala nezávisle od jedla a na nič neupozornila

vanda323
1. mar 2022

@kukypink988 Ahoj. Vidím že sa vyznas, ja by som mala tiež brat železo. Tardyferon ale už cca mesiac ho neberiem zabudla som až keď vidím túto tému napadlo ma to, mám si ho začať brať normálne?

drzaopica
1. mar 2022

@vanda323 áno, prečo nie?
@kukypink988 treba čítať príbalovy leták.Zelezo sa kontroluje po 3 m uzivania

zenazaba
1. mar 2022

@kukypink988 tak hodnoty sa ti upravuju, ale stale mas nizke hladiny seroveho aj zasobneho zeleza. Stale vsak nie je vysvetlena otazka, preco mas anemiu. Ak sa aj po douzivani budu hodnoty drzat v referencnych medziach, ok. Ak zase zacnu klesat, uz je to na vysetrenie. Mavas silny menzes?

kukypink988
autor
1. mar 2022

@vanda323 pokial ty chyba železo tak určite

kukypink988
autor
1. mar 2022

@drzaopica dobre nechám si to skontrolovať

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba len prvé dni a potom to slábne ale mám pravidelný cyklus

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba ake vyšetrenie by som mala podstúpiť ? Mna najviac len mrzí že hematologicka zobrala krv povedala máte anémiu dala železo a poslala domov a nikdo to neskúmal a bojím sa že ani teraz to nebude skúmať

zenazaba
1. mar 2022

@kukypink988 ale bude, ak bude efekt liecby len docasny. Z vysetreni je tam zjavna sideropenicka anemia teda z nedostatku zeleza. Takze bud nedostatocny prijem alebo straty. Na gyndu vymenny listok nepotrebujes. Na celiakiu odbery moze spravit aj obvodna, okultne krvacanie mohla spravit uz davno, kolko mas rokov? Rakovina HČ u mladych byva vzacna. Stravovacie navyky vyzeraju ako? Mäso, mlieko, listova zelenina?

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba papam všetko a mám 23 rokov

kukypink988
autor
1. mar 2022

@zenazaba rakovina ? Veď mám za sebou krvný obraz tam by to určite zistili alebo neviem

vanda323
1. mar 2022

@kukypink988 ok tak zajtra ak Boh dá si dam

zenazaba
2. mar 2022

@kukypink988 nie, nezistili. Ale to je diagnoza vyssieho veku. Ak papas vsetko a mala si aj napriek tomu nedostatok kys.listovej, mozno mas celiakiu. Nemate ju v rodine? Popros obvodnu, nech ti zoberie protilatky.

kukypink988
autor
2. mar 2022

@zenazaba nie v rodine nemáme celiakiu ale opýtam sa obvodného