3 operácie oka za 3 týždne

liliana_li
31. aug 2022

Začalo sa to úrazom oka. Už je to mesiac aj 3 týždne a už nevladzem. Za 3 týždne boli 3 operácie oka. Posledné dve som zle zvládala , lebo 3 narkózy za 3 týždne. / jedna sa o sietnicu. Posledná je PPV. Stále len polohovat hlavou dole. Stále som len doma. Nič nemôžem robiť. Žiadnu fyzickú námahu. Len hlava dole aby sa sietnica priložila. Aj tak mi povedali že to nie je ok. Že asi bude nutná ďalšia operácia. Pomedzi to mi ešte robili dva prepláchy prednej komory lebo sa im tam dostal olej … a tie preplachy boli len v lokálnej anestéze koli tomu že už som sa nechcela dávať uspavat. Druha bola bolestivá. A už nevladzem. Mám 35 rokov. A nikdy som doteraz nechodila po doktoroch a nemala žiadne zdravotne problémy. Pekný šťastný zdravý život. Športovala som atd. Toto čo sa mi deje je pre mňa horor. A už nevladzem. Vôbec neviem ako sa k tomu postaviť. Zo šťastného človeka sa stala psychická troska ktorá nič doma nemôže iba ležať a byt v klude. A nemám žiadne pozitívne vyhliadky. rôzne chorý ľudia sa dokázali aj sami vyhrabať z rôznych chorôb keď za doktormi zabuchli dvere a zvolili si cestu dôvery samého seba. Lenže ja vôbec neviem čo robiť ja už nevladzem aby ma stále operovali a uspávali. Urobia so mňa trosku tým všetkým bordelom čo do mňa ide. Rozmýšľam nad tým prestať to riešiť a veriť iba sama sebe. Že sa to dá samo do poriadku. Lenže je tam aj strach ze tým pádom môžem o oko prísť. Pomôže mi diskusia sa vyrozprávať. Ďakujem.

larazivago
31. aug 2022

@liliana_li neporadím.... Čítala som aj predošlú diskusiu. Aj keď teraz to znie nepredstaviteľné, musíte vydržať a dat šancu na za hojenie. Predísť možným trvalým následkom. Veľa síl Vám prajem!!!

viestta
31. aug 2022

Ten bordel sa už z tela vylúčil. Áno, psychika sa s tým co sa ti stalo musí vysporiadať, ale treba veriť lekárom a sústrediť sa na to, že toto je len dočasne.

liliana_li
autor
31. aug 2022

@viestta pýtala som sa sestričky … povedala že to vôbec nie je ok že ma uspávajú po týždňoch. Aj mesiac trvá kým sa narkóza vylúči. Ja neviem komu veriť

simca06022011
31. aug 2022

ukludni sa, tak hadam uzrak ti je dolezitejsi ako to ci ta 3x uspia. SI predstav ze niekto bojuje o zivot, uspia ho aj xkrat ak treba. Trosku z teba urobi tvoja psychika a nie narkoza... oko sa ti "samo" od seba do poriadku pravdepodobne neda.
CO sa tyka toho, ze to psychicky nedavas, verim ti, mozes sa na to pozriet z toho hladiska, ze aspon vies co ti je a raz tomu urcite bude koniec. Su tu luda co sa trapia lekarmi rokmi a nemozu to povedat.

viestta
31. aug 2022

@liliana_li narkoza v tvojom prípade je ten najmenší problém. Ten zrak treba zachrániť. Pečeň sa s narkozou vysporiada, oko sa nezahoji samé od seba

liliana_li
autor
31. aug 2022

@simca06022011 lenže ja sa skôr bojím že mi povedia že už všetko vyskúšali a bohužiaľ. Keby som vedela že bude dobre a doktori mi to povedia. Tak to vydržím. Lenže oni tiež nevedia.

taktotedanie
31. aug 2022

Urazy oka su jedne z najtazsich, oko je krehky organ, nie nadarmo sa hovori “ strazit ako oko v hlave”..
V takejto situacii by som naozaj nezaoberala narkozou, myslim, ze to je najmensi problem..
Momentalne sa snazia zachranit co sa da, aspon aby ostal nejaky vizus aby aspon nieco ste videli tym okom, treba verit lekarom, verit si mozte ale vyhrabat sa z toho sama nevyhrabete, naozaj nie.. oko nie je organ, ktory sa zregeneruje sam od seba..ostava len vydrzat ten potrebny cas a chodit na kontroly

dzescebuly
31. aug 2022

@liliana_li @janinah by možno vedela poradiť

taktotedanie
31. aug 2022

@dzescebuly tu velmi nie je co radit, autorka potrebovala vyjadrit svoje obavy.. nepozname mechanizmus urazu, rozsah poskodenia, stav sietnice, v akom kvadrante bola odlucena, ci bola poskodena aj makula, ako je na tom sosovka, zavesny aparat sosovky, momentalne tam ma autorka ako tamponadu olej.. tam to je na rozhodnuti ocneho chirurga.. co sa da urobit v lokalnej anesteze ako vyplach prednej komory, ktory absolvovala 2x ma za sebou, operacia sietnice sa vacsinou robi pod celkovou anestezou oko je vtedy lepsie relaxovane kedze sa robi PPV a odsava sa sklovec a manipuluje sa so sietnicou a aj operaterovi sa lepsie operuje ak je pacient pod narkozou.. teraz sa autorka prispevku musi sustredit na seba, verit lekarom , ze sa jej zachova ake take videnie, na 100% sa uz videnie neobnovi ale kazde pismenko, ktore precita navyse na optotype jej zvysi kvalitu zivota..
Treba teraz zabojovat a ak je treba porozpravat sa s niekym blizkym alebo psychologom..
Samozrejme predpokladam, ze olejova tamponada je tam docasne a bude musiet este podstupit vypustenie oleja kedze dlho tam olej nemoze byt aby sa neposkodil zrakovy nerv

liliana_li
autor
31. aug 2022

@taktotedanie oko bolo tupozrake. Sosovka bola zavesená na 3/4. Sosovka odpadla. Zvolili olej lebo sietnica bola dosť poškodená. Dva týždne polohujem na zbláznenie len nech je to dobre. Ale zevraj sa sietnica bráni . Zúfalá som. Najviac ma ale štve že doktorka ktorá sa o mňa stará je malo komunikatívna k môjmu problému a to mi nepridáva na psychike. Keď sa jej opýtam niečo odpovie stroho. Bez emócie. Keď som ležala v nemocnici a pozerali ma na vizite iný Dr. tak sa somnou bavili ľudsky snažili sa ma povzbudzovať a mne to pomáhalo. Ona mi nepomáha . Chcem sa baviť aj s inými Dr . Len sa neviem k žiadnym dostať. Najhoršie je že pri operácii sa im dostala krv do sklovca. Ten následne teda do toho oleja. Polohovanim sa dostala krv do prednej komory a mňa jeden večer tak rozbolelo oko bežala som na poh. Namerali mi 38 očný tlak. Že mi tá krv upchava cievky tak preto preplach. Potom sa to upravilo. Len mne ten olej ostal zakalený. A to oko by už aj rado niečo videlo. Niekedy keď nepolohujem a olej sa trocha usadí tak si už vidím aj ruku síce rozmazane ale vidím. Aj keď bolo oko tupozrake videla som na 30%. A nevadilo mi to. Videla som predmety aj ľudí aj periférne že niekto stojí vedľa mňa a zvyšok ťahalo práve oko takže so zrakom nebol problém. Nevadilo mi to. Dnes mi urobili druhý preplach lebo sa mi do prednej komory dostal olej. A koli nemu Dr nevidí na časť sietnice či drží. Po preplachu som celý deň prespala od bolesti. A podvečer som
Si zakryla oko a tým ľavým som už videla aj nášho PSA aj svoju ruku aj svoju postavu. Aj keď rozmazane ale videla. Len ten olej mi tam vadí keď sa zakali. Chcem sa opýtať. Ten olej sa vypustí ako ? Lebo ako vravim moja Dr je ako keby alergická na otázky.

liliana_li
autor
31. aug 2022

@taktotedanie makula nebola poškodená. Práveže ja som veľmi rýchlo hneď pri malom tieniku nad okom bežala na pohotovosť. Len oni sa to dva dni snažili najskôr laserovat. Ale pre riedku sietnicu sa im nedarilo. Akože to aj zalaserovali ale nedrzalo to ďalej to postupovalo. Tak zvolili cirklaz. Po týždni povedali že pri nej je mala dierka sa vytvorila a zasa ten mok začal vyduvat sietnicu. Takže zasa zvolili blombaz . Dali plombaz na tu dierku. Po týždňu zasa že to nedrží že plombaz nie je na mieste. Po tomto už zvolili PPV. / tejto operácii sa bránili aj mi to vysvetľovali , lebo moja sosovka mala vyhryzeny tvar od narodenia. Zákal a iné vrodené chyby. Povedali že sosovka mi určite odpadne aj sa stalo. Ale už nebolo na výber tak operáciu urobili.

taktotedanie
31. aug 2022

@liliana_li tym, ze oko bolo tupozrake sama viete, ze to videnie nebolo nic moc, vase videnie tahalo to druhe zdrave oko, tupozrake oko vas mozog “uz vypol” v detstve ale to urcite viete.. momentalne vam zhorsuje videnie jednak olej a jednak absentujuca sosovka.. sietnica bola poskodena urazom, treba cas.. tak tym, ze to bol uraz bolo vyssie riziko aj krvacania, niekedy sa to stava, je to komplikacia bohuzial, preplach ste uz absolvovali..
Ten olej drzi sietnicu, prilozi sa urcite vam ju aj osetrili laserom, musia si byt isti, ze sietnica bude drzat a az tak odstrania olej inak hrozi znovu odlupenie sietnice a budete znova na zaciatku a znova vam tam budu musiet dat olej..
Neviem ake ma pracovisko zvyky ale tam kde posobim sa to robi v lokalnej anesteze a netrva to dlho len hovorim musia si byt isti, ze sietnica ostane na mieste
Do buducna strazit si prave oko maximalne ako len budete vediet..

taktotedanie
31. aug 2022

@liliana_li naozaj musim povedat, ze sa snazili a vyuzili vsetky moznosti kym pristupili k PPV a tamponade olejom.. od tych najmenej invazivnych az po PPV kedy ste to uz museli podstupit kedze nefungovali ostane metody

liliana_li
autor
31. aug 2022

@taktotedanie áno aj krio aj laser. Práveže bez tej šošovky dnes som videla jasnejšie. Lebo v šošovke som mala aj vrodený zakal. A ten mi robil také sero. …….. chcem sa vás ešte opýtať. Vy ako odporúčate polohovat pri oleji ? Mne každý vraví inak. Aj všade čítam inak. Mne Dr kázala 24 hodín denne. Čo je nereálne. Ale prvých 8 dni som sa snažila ísť na maximum len nech sa to prhoji. Koľko trvá cca také prihojenie?

taktotedanie
31. aug 2022

@liliana_li Tak ano prejasnit sa vam trosku mohlo obraz ked tam bol zakal.. 24 hod denne je naozaj nerealne..ale vyhybat sa naozaj polohe na chrbte, bud na bruchu, v sede s hlavou dolu alebo polosede, co najviac sa da..
Prihojenie je individualne, mrzi ma, ze vam neviem dat nejaky konkretny casovy udaj

liliana_li
autor
31. aug 2022

@taktotedanie môžem spať na boku ? Na chrbte určite nie. Ale niekedy si fakt musím dať na bok. Lebo to na bruchu sa nedá vydržať

taktotedanie
31. aug 2022

@liliana_li myslim, ze clovek ked zaspi nevie ovplyvnit ako sa v noci otoci, to by ste musela byt obklopena vankusmi aby ste sa neotocili a ostali len na bruchu.. s tym sa aj pocita.. aspon cez ten den sa co najviac snazit

liliana_li
autor
31. aug 2022

@taktotedanie ďakujem. Ja len či sa nejak sietnica nedokrci keď si ľahnem na bok. Alebo sa hej niečo nestane.

taktotedanie
31. aug 2022

@liliana_li ved aj ked chodite alebo nieco robite nemate stale dole hlavu, 24hod denne sa to neda.. mate tm olej ten nieco predsa podrzi, jasne ze nebudete na boku lezat 8 hodin

evadurisinova
1. máj 2023

@liliana_li áno, narkóze,sa dlho vylučuje z tela, žiaľ chce všetko čas, ale nervy a psychika robí svoje