Autom s bábätkom v zime

modra_cucoriedka
19. sep 2024

Ahojte,
Som prvorodicka a caka ma teda prva zima s malym babatkom. Pomaly zistujem a nakupujem co mu bude na zimu potrebne, no stale mam v hlave otazky ako s nim budem v zime chodit autom. Skusene mamicky sa asi budu chytat za hlavu, ze co sa pytam, ale nevadi, poradte prosim 🙂 Variant ked bude auto dopredu vykurene mam vyrieseny, zaujima ma ako by ste riesili situaciu, kedy pridete do chladneho auta, ktore si vopred nemate ako vykurit (a pocas cesty sa ani nestihne vykurit, lebo trasa je kratka). Viem, ze dieta vo vajicku nemoze byt naobliekane kvoli pasom a bezpecnosti, zaroven si neviem predstavit prist k autu, vybrat ho z kocika z fusaku a davat ho do vajca a zapinat pri otvorenych dverach (viem je to len chvila, ale nemoze ho prefuknut?), plus vajicko (ta textilia v nom) vlastne bude studene, uvazujem aj nad fusakom do vajicka, ale ten bude tiez studit to dieta ked prideme do nevykureneho auta, ci? Alebo je riesenim vybrat dieta z kocika este vo fusaku, sadnut s nim do auta a az tam si fusak dat na vajicko a potom ho zapnut? Vopred dakujem za respektujuce odpovede, vsetko je raz po prve a teoria je vzdy ina ako prax, tak necham sa poucit, ked uz mate skusenosti 🙂

buducamama
19. sep 2024

@modra_cucoriedka ja len ze preco by ho mal fusak vo vajicku chladit? Ved v tom bude zabalene, to ho bude hriat.

pe_mi
19. sep 2024

@modra_cucoriedka ahoj,ja som v čase ,keď bol starší malý vždy ráno nasadla vo vetrovkach, kožené sedadlá ľadové.kedze sme bývali v byte a auto zaparkované ďaleko aj o 2 ulice.jednoducho nasadol vo vetrovke a za 5 min jazdy autom sme boli v škôlke.
Keď sme išli na dlhšiu cestu nasadli a po pár minútach zastavili a povyzliekali, keď sa auto vyhrialo.
Správne z hľadiska bezpečnosti nie, ale píšem tak, ako sme robili.ja som to neriešila.

vevesh
19. sep 2024

My sme mali vajicko na vyberanie a doma. Cize doma som obliekla dieta normalne, dala do vajicka so zimnym fusakom ,zabalila a sla do auta. V aute som len fusak rozopla, ked uz bolo vykurene. Ak na kratku trasu, ani som fusak nerozipinala-do auta, do obchodu/skolky/skoly/pediater/ atd. A spat do auta....

lenkakoc444
19. sep 2024

@modra_cucoriedka ja mam novembroveho a robila som to tak, ze som ho vybrala z kocika ak bolo treba vyzliekla len do svetra a supla do vajicka. Prikryla dekou kym sa nerozkurilo. Neviem kde byvas, ale ja som v BA atu teda zima ani nebyva. Ale je pravda, ze ja som ho celkovo tak menej obliekala ako ostatne mamy. My sme fusak ani nikdy nemali.

anavixy
19. sep 2024

V zasade vsetko co pises je tak ako to mas robit, len vynechaj tie otazky a myslienky preco nie a co ak. Nie, neprefukne ho, za 20 sekund na zime ani neprechladne, fusak ho chladit nebude- teda bude ale par sekund, kym ho svojim teplom vyhreje a potom uz bude len hriat, do vajicka ho nalozis doma v teple, potom prikryjes a beries do auta, ked ho potom vyberies do kocika a znova sa vraciate uz do studeneho vajicka, tak proste polozis dieta do vajca, nasadnes k nemu, zatvoris dvere a zapnes ho. Naozaj ziadna veda, staci ti selsky rozum a ten podla mna pouzivas, lebo vsetko si si vysvetila spravne, len si to nekomplikuj 🙂

modra_cucoriedka
autor
19. sep 2024

@buducamama to ze ho bude chladit som myslela zo zaciatku, ako nasadneme, ze v chladnom aute bude aj ten fusak samotny chladny (ta textilia), jasne ze potom uz ked ho do toho zapnem tak sa ohreje 🙂

modra_cucoriedka
autor
19. sep 2024

@anavixy dakujem za upokojenie, to je tak - prve dieta, clovek sa boji co ako a potom si poviem, ze som zbytocne stresovala sama seba 🙂

vkatush
19. sep 2024

Ja mám decembrového.
Dala som ho do auta, prikryla dekou. Zima mu nikdy nebola, neprefuklo ho. Nemusíš sa tým stresovať 😊

Ale len možno k tým komentárom, že dať ho vo vetrovke/fusaku, nezapnúť vôbec/zapnúť cez hrubé na krátku vzdialenosť do obchodu, škôlky, len o ulicu,...
Nikdy som to nerobila a nikdy nebudem, vždy ideme bezpečne, pripútaný je tak, ako má byt.
Lebo stalo sa mi minulý rok, šla som ani nie kilometer od domu do vedľajšej dediny, prázdna suchá cesta, nemá sa čo stať. Pani nepoznala cestu, zároveň nedávala pozor (telefón a kecanie s kamoškou), nedala mi prednosť, nabúrala do mňa plnou silou presne tam, kde normálne sedí malý (ostal doma, lebo však idem len doslova minútovú jazdu do vedľajšej dediny). Keby som ho mala v aute, neviem čo by bolo. Takže ja len že náhoda je blbec. Radšej sa babrať 2 minúty s obliekaním zapínaním, ako ľutovať.

banalu
20. sep 2024

Kup si do vajicka vlozku s ovcou vlnou. My mame v autosedacke od vlnienky. Presne preto aby som malu nedavala na studene a kym sa auto nerozkurilo tak som na nu supla deku, teraz na nu hadzem bundu, ktoru jej vyzliekam.
Ked bola babo, neprekladala som ju do vajicka do kocika a spat (nechodili sme nikde na tak dlho, bola corona). Inak daju sa uz kupit vajicka, ktore vies dat do lahu.

terezia323
20. sep 2024

@modra_cucoriedka doma som dala do vajíčka, vo vajíčku bol fusak do autosedacky a tak som ho priniesla do auta

andreatytler
20. sep 2024

@modra_cucoriedka Tu kde zijem su vajicka ktore su vyberatelne z autosedacky a len sa zakliknu do autosedacky.
Doma v teple das dieta do vyhriateho vajicka, zababusis fusakom, alebo dekou (iba zvrchu, nic pod dieta ako pisu o tej vlnenej vlozke) a odnesies do autosedacky kde vajicko zakliknes za 2 sekundy.
Ak ides z auta do kocika, tak zase odkliknes zababusene vajicko a zakliknes ho na ram kocika.
Neviem si predstavit ze by som stala vonku pri aute v snehovej vychrici v -15 a snazila sa do vajicka zapasat vrieskajuce a vzdorujuce dieta. Je mozne ze budes mat kludne babatko, ktore sa bude rado vozit v aute, ale je lepsie sa pripravit na to ze dieta bude tu autosedacku neznasat a da ti to patricne najavo.

janka_266
20. sep 2024

@modra_cucoriedka namiesto fusaku odporúčam zimnú zavinovačku, vhodná do vajíčka, do nej sa len da dieťa, zabalí, keď je teplo rozbalí, nemusíte riešiť žiadne vyzliekanie/obliekanie dieťaťa. ja som dieťa v tom chodila aj kočíkať, stačilo mu pod to body, tepláky, čiapka, rukavice, keď dával ruky von, aj tak bol spotený, čo mu bolo teplo :D

snehulak77
20. sep 2024

Vajíčko by nemalo byť v aute. Je potrebné ho mať doma. To znamená, že doma dáš fusak vhodný do vajíčka alebo vlnienku ako bolo odporúčané vyššie, dáš dieťatko, dáš mu čiapočku, zakryjes dekou alebo fusakom a ideš. Nie, za tú chvíľu, kým prídete kúsok do cieľa alebo kým sa vyhreje auto, ti neprechladne, nemusíš sa báť 🙂
My sme tak jazdili, úplne v pohode.

letfenixa
20. sep 2024

Najlepšie máš kúpiť vložku z merina.

lneviemmeno
20. sep 2024

Ja mám februárového, mala som iba deku do vajíčka. Mal oblečené body, nejaké legíny a na tom teplakovy overal, proste nič hrubé. Vajíčko som mala ale doma a nachystala si ho v klude, naklikla na konštrukciu kočíka a tak ho presunula do auta. V prípade potreby keď už bolo auto teplé som deku rozopla. Budem to aj teraz takto robiť, čo v novembri bude mať 9 mesiacov

buducamama
20. sep 2024

@modra_cucoriedka ja mam decembrove babo a tiez som sa strachovala, ale ono v tom vajci je dietatu teplo, doteraz sa nase poti, aj ked uz sa ochladilo a ja sedim v aute v mikine, dieta odtial vyberam na chrbte spotene. A to ma len tricko. Kontroluj zatylok a ak ho ma teplucky tak je to ok. A aj tak sa budes pri dietati ucit za pochodu☺️ Nase je napriklad horkokrvne😀

modra_cucoriedka
autor
20. sep 2024

Dakujem zienky za uistenie a skusenosti 🙂

30katrusa40
20. sep 2024

@modra_cucoriedka jednoducho vezmeš autosedačku pokazdu domov dovnútra. Drobca oblečiem dobrá je zavinovačka priamo do autosedačky zabalia vezmeš sedačku a donesieš do auta. Prípadne koľko bude mať bábo keď bude zima .