4-ročná vymýšľa s ponožkami a nohavičkami

viki92
11. nov 2023

Dobry den. Dcera ma 4 roky. Posledny tyzden vymysla s ponozkami, proste jej stale nieco vadi. Skusali sme ich obratit. Skusali sme dalsich 50 parov, puncochy, dokonca sme kupili nove bezsvovove, dokonca som ich ,,zacarovala" aby neboli zle. Nic nieje dobre. Potom presla na to ze gatky su zle. Vadi jej obrazok. Vadi jej maslicka. Vadia jej take hentake. Bez spat nechce.... Uz som zufala. Zaspavala mi medzi 20.00-20.30. vcera trucovala do 21.45. Skusali sme po dobrom, vydieranie, odmena, pomojkanie. Miestami chytala az zachvaty nervov.... Dnes rano to iste aj ponozky aj gatky su zle. Vravim jej okej nebude krik nebude plac ale jest nebudes kym sa neoblecies aj keby si mala az veceru jest. Je natolko tvrdohlava ze je ochotna do vecera tu behat hola.... Uz neviem co s nou. Prosim o radu 🙏 ( v skolke to nerobi)

zorkahorka
11. nov 2023

Bud si ich oblecies, alebo nemas rozpravku ci hocico ine oblubene.
Skusa. Nohavicky a ponozky su ok. Nabuduce to bude nieco ine. Neskoc jej na to, vobec nereaguj a tvrdo trvaj na to, ze ich musi mat, lebo bude chora a skonci v nemocnici

slavomira236
11. nov 2023

@viki92 len skusa vasu trpezlivost...

matullienka
11. nov 2023

Tiež máme doma 4 ročnú a tomto ani nemienim diskutovať a vyjednávať. Oblečie si sama alebo pomôžem ak treba ale nevyjednavam. Oni v tomto veľmi skúšajú čo si môžu dovoliť

viki92
autor
11. nov 2023

@slavomira236 to viem len neviem ako ju donutit obliect sa... Nic nepomaha...

januska12323
11. nov 2023

Nie sú jej dobré žiadne - nie je chyba v odeve ale dieťa vymýšľa. Chceš tieto alebo tieto, oblečieš sa sama alebo ťa oblečiem ja. Nech behá aj holá ale z detskej nevyjde, po dome chodíme oblečení všetci.

ysseba
11. nov 2023

@viki92 mamička dcérke asi prvýkrát za 4 roky neurobila po vôli, tak je problém, že? Ale toto je bez diskusie, ponožky a nohavičky jednoducho nosiť musí. Hoci má 4 roky, určite jej veľmi rýchlo dopne, že ak niečo chce cez deň robiť - hrať sa, pozerať TV, kresliť si, ísť na ihrisko, tak sa bude musieť proste obliecť. A nenechaj ju "behať holú" ako si povedala, ale pekne sedieť na jednom mieste, kým sa neoblečie. Ale predpokladám, že s tým neuspeješ, že proste nie je zvyknutá na nejaký nazvime to príkaz. Tak jej pekne zamkni v izbe všetky hračky, hrať sa môže až keď bude oblečená. Máte susedov? Ak áno, tak budú mať veselú sobotu, lebo predpokladám, že bude veeeeľa plakania z trucu. Ale čo už, musí sa mladá dáma naučiť, že v živote sa nebude robiť všetko tak, ako ona chce.

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkaa1991
11. nov 2023

@viki92 chytim ju a.obleciem raz vyskúšala. Pomohol truc tak skusa opat hranice...co ma rada zakazem (u nas je tv )u nas by to nebolo ;) tiez sm e.mali take dni ale vie ze cezo mna nic neprejde max s kompromisom ok nechce s takým obrazkom nech si vyberie. Gatkt s inym obrazkom ak zacne vymyslat tak prizvukom zopakujem nech uz rychlo vyberie ;)

viki92
autor
11. nov 2023

@zuzkaa1991 uz aj to som skusila. Na silu ju obliect. Vsekunde sa vyzliekla a zacala vsetko okolo seba hadzat na zem. Nechapem to 😓 nikdy z nicim nebol problem. Stalr si dala vysvetlit, vzdy vsetko co som povedala urobila.... Ale toto je 1x kedy proste ma zachvaty hnevu a trucovania. Vcera vecer som ju aj pomojkala, aj kricala aj na silu obliekala proste otvarala dvere z iby a vrieskala jak nepricetna tak sme izbu zamlli. Zapla si svetlo tak sme elektrinu vypli. Tak zacala veci hadzat a vrieskat. Eate som ju takuto nezazila je strasne trucovita....

matullienka
11. nov 2023

@viki92 zrejme u nej vrcholí obdobie vzdoru, neostáva nič iné len vydržať a trvať na svojom

mamamasama
11. nov 2023

Daj jej vzdy na vyber len dve varianty. Ak nezaberie ani to, tak nech si neberie ani ponozky, ani gatky. A? Robite vedu zo vsetkeho a zbytocne sa frustrujete.

hortenziaj
11. nov 2023

@mamamasama presne, poslať dieťa vonku bez ponoziek, rýchlo by zistilo ze aha, to není dobe, pri gatkach asi tak isto, dodať také nohavice co majú švi medzi nohami.
Môj tak trucoval čiapkou, že nechce, a vonku, že maminka daj čiapku, zima je.
Proste deti potrebujú zistiť veci na vlastnej koží, nie len ze dospelý príkaže, zákaže.

enigmaenie
11. nov 2023

@viki92 chcem sa spytat ci nieje citlivejsej povahy . Moja dcerka zacala s tymto cca v 4 rokoch a doteraz je ri vybere ponoziek a gatiek velky problem nievo najst . Celkovo oblecenie co skratka na sebe strpi. V 5 rokoch dostala tikovu poruchu nadtastie prechodnu vtedy sme museli k psychologovi a aj k psychiatrovi kde jej robili testy a zistili ze je hypetsenzitivne dieta -kde jeden z prvotnych znakov je aj takyto vadia etikety, gatky , ponozky a podobne

mamamasama
11. nov 2023

@hortenziaj moj bol takto v decembri na snehu v ponozkach. Prvy a posledny krat. Nechce rukavice. Ok? Vzdy mu ich vzdy vezmem, lebo staci 10 minut a pyta si ich sam. Deti nemaju skusenosti. Ako maju zistit, ze bez gatiek im bude nepohodlne? Bez ponoziek zima? Nerodime sa mudri. Casom ziskavame skusenosti.

akvi
11. nov 2023

@viki92 určite by som ju nijako netrestala, ani nič podobné. Sama vidíš, že sa to míňa účinku. Dieťa ti tým niečo komunikuje, buď to naozaj súvisí s gatkami a ponožkami - môže byť hypersenzitivna. Môj syn je AS a niektoré veci vníma inak, ako neurotypicki ľudia. Napríklad neznesie žiadne zipsy, cvoky, etikety a pod. , doma nenosí spodné prádlo. Nosí výlučne voľné veci, nesmiem prať vo vonavom prášku, aviváž ani náhodou. Rešpektujem to, pre neho je to ozaj problém. Takže aj tvojej dcére môže vadiť niečo, čo ona ale nedokáže pomenovať, sama možno nevie, čo jej vadí.

Alebo tým môže komunikovať aj niečo úplne iné, toto môže byť len zástupný problém niečoho, s čím sa nedokáže vysporiadať. Je na tebe, aby si zistila, o čo naozaj ide. Možno potrebuje viac pozornosti, týmto si ju získava, lebo zrazu všetci riešite ju a jej ponožky a gaťky, to je veľa pozornosti a napĺňa si tým túto potrebu. Alebo to môže byť niečo úplne iné, musíš pátrať aj v sebe. Čo to v tebe vyvoláva, aké pocity máš ty, čo máš vtedy chuť spraviť, prečo ťa to tak irituje, proste skumaj seba a možno prídeš nato.
V konečnom dôsledku, čo hrozné sa stane, keď pôjde bez gatiek a ponožiek? Možno to chce otestovať, mať moc nad niečím, tak jej to dovoľ, prečo jej nedopriať túto skúsenosť? A opäť, čo teba v tom brzdí? Prečo to tak hrozne riešiš?

zorkahorka
11. nov 2023

@hortenziaj ja ti neviem... nie vsetky deti povedia, ze im je zima. Moje deti su schopne vonku behat v chlade hole, ale za otca nepovedia, ze im je zima a vobec im to nevadi

mamamasama
11. nov 2023

@zorkahorka bez ponožiek? Bez topanok? Alebo im nie je zima vseobecne, ked su oblecene a behaju? To je dost velky rozdiel.

zorkahorka
11. nov 2023

@mamamasama kebyze teraz vyjdu von v topankach bez ponoziek, nic by nepovedali. Niektore deti to neriesia. Este by tvrdili, ze im zima nie je

zuzkaa1991
11. nov 2023

@viki92 obdobie vzdoru tak ked by to moja spravila zatvorila by som ju do izby a pride zamnou vtedy sk sa ukludni a poprata všetko co pohadzala...stale mame take cirkusy takeho typu...len zaklad je nepovolit zakazat rozprávky na 1 3 dni ;) u nas je tak ze YouTube a netflix zakazujem aj na 4 dni 😁😁 si len počíta kolko dni preslo ma 5r 🤣🤣

Mne tiež minulý rok taky záchvat pustila v obchode co som necakala az som utiekla bez nakupu z obchodu🤣🙈tiez nervy tisic a keed sa ukludnila sme sa o tom porozprávali ze sa to nepatri a ze ak spravi ešte raz tak nebude chodiť do obchodu (vzdy chapala ked sa niečo nemohlo kupit a cirkus bol kvoli rozki🙈🤣🙈ktory mala doma)

jamimo
11. nov 2023

@viki92 vypočuj si najnovší podcast č. 116
https://podcasty.sme.sk/t/8737/ludskost-tyzdenn...

mircalla
11. nov 2023

@viki92 Je rozmaznana? Mamickina vina. Mam 2 deti, ale toto je non sense, nehrozi, zeby robili takyto cirkus, velmi razne by som to zatrhla,keby nahodou ano

mircalla
11. nov 2023

@ysseba Presne

mooonika1975
11. nov 2023

Skúša to na teba, 😂, koľko vydržiš 😂. Mne sa to veľmi páči, keď deti takto trucujú . V škôlke mám tiež také, ale ja nepopustim ani o milimeter, ak viem, že je to v záujme dieťaťa, teda napriklad, hodi hračku o zem, no pôjdeš mimo deti teda, a tak je to vždy vždy vždy. Potom samozrejme chválim, ak sa krásne hrá, vyzdvihujem moment , kedy je to dieťa krásne, a nerobi zle. Potom sa takto uči, čo je dobré a kedy sa správa krásne, každé dieťa chce byť pochválené. Takže musiš obliecť, nechať potrucovať, pochváliť, že aké krásne ma ponožtičky, a tak stále dookola. A prekonáte to .👍

simsalabim
11. nov 2023

Mozno by som jej dala na vyber z 2-3 kusov. Ked si sama vyberie, mozno vadit nebudu.

mooonika1975
11. nov 2023

@simsalabim áno, aj toto je možnosť, akonáhle si môže sama vybrať, tak sa citi spokojnejšie .

hortenziaj
11. nov 2023

@zorkahorka neviem, ja zatiaľ nemám skúsenosti, ale podľa seba poviem, že keby ma rodic núti do niecoho, tak ze so mnou bojuje ze musím a potom ma rezignovane pusti von bez, este so slovami ved pockan, tak ja by som na truc vonku aj keď by mi bola zima, nedala tu čiapku, ponožky alebo niečo,. Proste mne to príde ako mocenské boje, a rodič chce mať navrch, ale dieťa by malo o sebe rozhodnúť, a malo by pocitit následky svojho konania, alebo vidieť ze to co mu vysvetlim je pravda/nepravda. Ale ak bude predtým prebiehať mocenský boj so strany rodiča, tak to dieťa z trucu nepríde a nepovie ze je zima. Aspoň môj názor, pohľad. Možno časom keď bude syn väčší zmením, ked ani to nebude fungovať

viki92
autor
11. nov 2023

@mooonika1975 a ako ju mam obliect ked vsetko co jej dam zo seba v sekunde strhne? Ak sa mi to vobec podari a nevrieska ze zle a zle a zle....
@simsalabim skusam
..uz hodinu stoji pri sufliku a vrieska ze nevie ake. Tak sa jej pytam zci mam ja vybrta tak ze nie lebo ja vyberiem zle tak jej vravim vyber si sama a ona ze ona nevie ake. A tak dokolecka 🤦

akvi
11. nov 2023

@viki92 jasné, že si nevyberie, pretože ju tým manipulujes do jedinej možnosti, že nejaké si musí vybrať. Lenže možnosť je aj nevybrat si. A ona chce práve to. Čo ti bráni v tom, aby si jej dovolila byť bez?

viki92
autor
11. nov 2023

@akvi navrhla som jej to. Nech si da len nohavice a ona ze nie ona chce gatky ale vsetky su zle. Proste si neoblecie nohavice na holaka. To istfponozky. Povedala som fajn nemaj ponozky ale musis mat papuce lebo mame podlahy aby neochorela.... Ale od pasa nadol behat nemoze.... Proste gatky chce ale nechce....

mircalla
11. nov 2023

@viki92 Ale vsak som to napisala...je extremne rozmaznana....toto nie je normalne a bezne spravanie....Ako si ju naucila....neviem ake rady chces....zmenit vychovu?