Barefoot verzus normálna obuv pre dospelých

sandra49
20. sep 2024

Ahojte🙂 hľadám rady skúsenejších.. pred takmer rokom som začala nosiť barefoot, bola som úplne nadšená, pretože ma v klasickej obuvi strašne boleli prsty a päty a nosenie barefootok som si úplne užívala, totálna sloboda..v lete som chodila prevažne bosá.. no ale ochladilo sa a mne treba topanky..zistila som ze v bf teniskách keď idem dlhšie ako hodinu ma pichá v krížoch a bolia ma päty.. ide o rovné povrchy, žiadna Poľná cesta, les alebo tráva.. doma chodím tiež bosá, ale začalo mi to byť tiez nepríjemne..a teraz neviem co robiť a aké topánky si kúpiť. 🙈 posledne dni si dávam na prechádzku staré bežecké a je to fajn akurát, ze ma tlačia, keďže po pôrode mi asi narástla noha. Celkovo po pôrode mam širšiu a väčšiu nohu a liezli mi na nervy vsetky topanky, pretože som sa v žiadnych necítila pohodlne, akurát tak v crocsach🤣 myslela som si, ze uz zodstanem pri bf, ale toto ma prekvapilo a proste chcem pohodlnú obuv, ktorá nebude škodiť mojim nohám a chrbtici. Mate podobnu skúsenosť? Co by ste mi na mojom mieste doporučili? Kľudne aj konkrétne značky obuvi. Kedysi som mala geox tenisky, ešte ich deriem do zahrady, tie som milovala a nosila 7 rokov🤣 kupila som si minule leto dalsie a tie som na nohe uz nezniesla 🙄

janage
20. sep 2024

@sandra49 kúp si také čo vpredu sú podnájme a majú dosť miesta na prsty.
Ja som tiež názoru že barefoot sa nehodí na rovné rvrde povrchy, naopak ideálny na nerovný terén, kamienky, tráva, les atď.

sims122
20. sep 2024

@sandra49 v barefootoch sa treba vedieť naučiť chodiť, neslapat tak na päty. Ja to tiež neviem až tak a barefoot, ktoré majú tenkú podrážku mi vadia. Ale sú aj také, ktore nemajú až takú tenkú podrážku. Mam groundies tenisky a sú dosť tenke a tiež groundies ale jesenné a tam je podrážka hrubšia, no tvar majú ako bf, froddo celoročky, anatomic tenisky sú mi tiež v pohode. Čiže by som asi hľadala bf ale hrubšie ako máš teraz. Pripadne nejaké alternatívy.

janage
20. sep 2024

* poddajné
Ja mam širokú nohu vpredu, ale ja nemôžem rovnú podrazku na tvrdom rovnom bolia ma nenormálne nohy. Ja potrebujem 2,3 cm pod pätu, vtedy OK

pericolosa
20. sep 2024

skus alternativu, siroke s hrubsou posrazkou

egonsk
20. sep 2024

@sandra49 barefoot je modny vystrelok a nie seriozna obuv. Ja ked si kupujem topanky, alebo tenisky, obeham velmi vela predajni a znaciek, nez si najdem take, co mi sadnu ako uliate. Pri oboch vsak je zaklad, aby mali gumenu podrazku. Neznesiem smyklave plastove podrazky, ktore sa v poslednu dobu rozsirili ako mor, lebo vyroba je extremne jednoducha a lacna. A to, ze nic nevydrzia a skodia prenasanim otrasov je len bonbonik...

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 a veľkosť klasických topánok máš dobrú?

sandra49
autor
20. sep 2024

@janage ďakujem. Chodím aj tak ze do "terenu" a teda áno, tam nieje problém s rovnou podrážkou. Lenže mame psa a začala som chodiť veľa po chodníkoch ceste a hrádzi a ten rozdiel je citeľný. Nohy začali bolieť aj mňa, pistala a mam ako keby svalovicu a plus pred par dnami to pichanie v krížoch, no veľmi ma to zaskočilo.. ked ja sa už v tych značkách akosi nevyznam..resp.nekupujem si topanky. Za 5 rokov co som od pôrodu som si kúpila jednu "traktorky" v deichmane, tie sú fajn, len tie prsty..🙄 a jedny geoxy ktoré som posunula lebo ma brutálne drali všade.. a jedny jesenne bf kontnicky a bf tenisky obe od belenka.
@sims122 veru, inak v nich treba chodiť a myslela som si ze to mam zmaknute, keďže takmer rok som to dávala super, ale už ma vyčerpáva vkuse si dávať pozor, dokonca aj po dome keď chodím a doma teda nabeham kilometre, casto krát sa pristihnem pri tom ze rozmýšľam ako doslapovat 🤣🙈 pozriem na nete tie alternatívy. V kamenných obchodoch zrejme toho bude menej. Pritom tie staré bežecké co mam, by boli super len ma teda tlačia prsty🙈
@minenkak nuž možnože ani nie, lebo ako píšem vyššie od pôrodu sa mi zmenila noha a teda odvtedy som si kúpila len 4 topánky z toho 2 bf.. rozmýšľam ze si pôjdem poskúšať nejakú športovú obuv ale o číslo väčšiu. Len keď to je na prd, ze človek zisti až po niekoľkých obutiach ci mu sadnú a ci nie a to sa už nedá vrátiť..😏

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 choď do obchodu obuj gotický a poprechádzaj sa po obchode,kľudne aj viac veľkostí skús aj viac topánok.Moje decko keď kupuje topánky to je na pár hodín,tak si budeš musieť vymedziť čas a skúšať a chodiť a vždy si obuj obe topánky a tak skusaj,poskac si v nich,prebehni predajňu,špička päta a uvidíš

beata_k
20. sep 2024

@sandra49 Uz je o tom vela clankov, ze BF nie su az tak super ako su prezentovane. Volakedy davno som videla video ako sa ludom meni chodza. Ak su na boso, ide naprv spicka a potom pata. Ak maju obuv ide najprv pata a potom spicka. BF, ze zial mackopes kedy ides najprv pata a potom spicka. Len patu nic nechrani tak naraz ide cez koleno dalej. Skus si o tom pohladat viac info.

sandra49
autor
20. sep 2024

@minenkak no takto to vždy robievam. A aj napriek tomu som často krát kúpila nevyhovujuce. Ešte si dávam pozor aj na to, aby som náhodou nemala dlhé nechty 🤣 len neviem ci mam ísť napríklad do ecca alebo stačí deichman alebo nejaký športový obchod. Potrebujem len na dlhé prechádzky, pripadne na nákup. Keďže sa obliekam športovo ideálne bude niečo športové. A aj to je u mňa mega na prd, ze keď klesne teplota pod 15 stupňov ja mam ľadové nohy. V zime trpím ako pes aj keď mam neviem aké termo ponožky, kľudne aj dvoje 🙈

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 Deichmann len to preboha nie,choď si kúpiť bežecké topánky,ja napríklad nosím len tenisky,teraz mám na platforme Converse a tie sú mega pohodlné

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 ugg máš na zimu?v tom ti zima nebude

sandra49
autor
20. sep 2024

@beata_k hľadala som..čítala som už toho naozaj veľa aj odborníkov ktorí sú za a aj proti..no stále neviem..ú mňa má to až tak netrápi ale napriklad dcérka má 5 rokov a teda ja neviem co jej kupovať.. obe strany majú pravdu ale neviem na ktorú sa nakloniť. Dcéra nosi bf a nesťažuje sa a zatial nemá problémy. Ale nenosí ich odkedy začala chodiť. Vacsinou sme mali doma aj aj. Ale papuce do škôlky som jej teraz kupila klasické lebo tam majú všetko rovné a to mi už od nepríde, aj napriek tomu ze predtým mala bf a nesťažovala sa.

beata_k
20. sep 2024

@sandra49 Moj deti maju siroke nohy. Ci chcem alebo nie, musim kupovat BF. Jeden uz ma vpadnute clenky a musi nosit ortopedicku obuv. Ma 5 rokov. Keby mozem, tak tie BF do kosa hodim. Tak to je moja skusenost s BF...

sandra49
autor
20. sep 2024

@beata_k hej hej, každý má nejakú skúsenosť.. ale vieš, ja sa niekedy nad tým tak zamýšľam, ze sú matky, ktoré kupujú od prvého chodenia deťom obuv v pepcu, tescu alebo v fast fashion reťazcoch a deti majú zdravé nohy..a potom su matky, ktoré dajú aj 80€ dieťaťu za kvalitnú obuv, či už ortopedicku alebo bf a tie deti majú "pokazene" nohy..a tak sa kolokrat pýtam, ze čím to je ty kks.. dcere som naposledy kupila baby bare za 70€ a po mesiaci boli take znicene ze ma skoro natiahlo..tak isto by znicila ak z pepca za 10€..a to som jej teda nikdy nekupovala take topanky. Keď začala chodiť nosila väčšinou normálne protetika a až posledné 2 roky experimentujem s bf. Pôjdem k dr na preventicku teraz a dám jej pozrieť nohy, lebo pred rokom mala nohy okej. Ani sa mi nezdá ze by mala nejaký problém ale predsa som laik.

sandra49
autor
20. sep 2024

@minenkak ugg nemám.. čítala som už veľa ze su teplé.. a fakt je to tak? Sak ja som uz na prášky každú zimu..vždy sa vraciame domov len kvôli tomu ze ja mam omrznute nohy🤣🙈 dokonca aj ked idem niekam autom ze sadnem a vysadnem napríklad do obchodu no premrznute nohy úplne..

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 sú úžasné,ja nenosím ani ponožky do nich keď idem len do obchodu,len sú na suchu zimu

sandra49
autor
20. sep 2024

@minenkak a keď je sneh a mokro co si obuvas? Ja som plánovala kúpiť si belenka snehule alebo shapen..ale teda rozmyslím si to keďže sú bf. No a tie ugg sa "nevyšmatlú"? Mala som už kadejaké tohto typu a po sezóne išli do koša. Ale je pravda, ze ugg to nebolo..

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 jaaj ja mám strašne veľa topánok ,ale keď je zima a mokro mám kamik topánky

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 https://m.aboutyou.de/p/ugg/stiefelette-adirond...
Ale ugg majú aj do mokra ,len si treba vybrať

sandra49
autor
20. sep 2024

@minenkak ďakujem ti krásne za tip😊 túto zimu už sa na ne asi ulakomim😅

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 len kúp väčšie o číslo 😀

sandra49
autor
20. sep 2024

@minenkak dobre 😁 asi pôjdem najskôr vyskúšať lebo není to 5€. A oni sú aj dosť široké ze? Myslím tie klasické valenky..ja ich volám hunky🤣

majamat
20. sep 2024

@egonsk to nie je pravda. k BF botam sa uchyluju ludia tori uz nedokzau nosit klasicku obuv, lebo nie je dobra a to mozu skusat kde co, no mam pocit, ze klasicke boty su cim dalej tym uzsie. este aj tenisky su uzke. to je uplna hroza.
a tie haluxy nie su z BF topanok. co to je akoze standard mat haluxy?

majamat
20. sep 2024

@sandra49 ako ti uz napisali, v BF botach treba vediet chodit. je to narocne. druaha vec je, ze casto mame zly postoj tela., vola sa to postura. bola som na prednaske, kde sa o tom hovorilo.
cize nepsravny postoj + nespravna chodza a problemy su na svete.
hlavne sa v BF botach nesmie dupat na patu, co som aj ja neikedy robila. snazim sa chodit inak a je to v pohode. obcas si spomeniem aj na posturu a zmenim polohu. samozrejme nie ej to ok vzdy a co sa tyka choddiiel, vadia mi tvrde povrchy. milujem kamienky a jamy na chodnikoch, lebo vdaka nim sa mi noha inak hybe na tom nerovnom povrchu.

co sa tyka takychto povrchov, daju sa pouzivat kompromisy. nepoznammoc kompromisov, ale patra tam tusim aj tenisky Anatomic, tiez botasky Altra, alebo boty Lems. mam vyskusane len Anatomic, ale tam treba vacsie cislo. ja nosim 39, dokonca niektore BF mi stacia aj 38, ale Anatomic minimalne 40. cislo 39 mi bolo male.

minenkak
20. sep 2024

@sandra49 áno sú široké,ja som chodila roky bosá,mimo zimu a tieto kapce mi vyhovujú asi najviac

marcellka32
20. sep 2024

Tenisky skechers-ako papuče mäkké
Topánky Tamaris

ciernysokol
20. sep 2024

Ja nosim vzdy 'barefoot' s hrubsou podrazkou a nulovy drop. Ked mam vyvysenu patu,boli ma chrbat a cele nohy. Klasicke topanky su uzke a nerespektuju tvar nohy. Nemam rada tenke podrazky, na asfalt sa vobec nehodia. Pre dieta to iste. Vpadnute clenky su skor oslabenim vnutornych svalov (brucha,chrbta), topanka s tym nepomoze.

janage
21. sep 2024

Táto má široký pohodlný predok, je nepremokavá, na jeseň, ľahká, len teda podrážka úplne iná ako BF. Ja mam na jeseň rada topánky s vyššou podrážkou kvôli blatu, vode atď. Tieto som kupovala dcére, má tiež širokú nohu a všetko tlači. Zatiaľ si chváli.
https://www.sportisimo.sk/columbia/konos-trs-ou...
Na leto mala tiež ľahké, s pružnou aj keď hrubsou podrážkou ale úplne sieťované vpredu krásne sa prispôsobili širokej nohe.
https://www.sportisimo.sk/reebok/energen-lux-w/...

sandra49
autor
21. sep 2024

@janage ďakujem za tip. Tie columbia sa mi pozdavaju. A keďže majú siroky pred a nie rovnú podrážkou, mohlo by to byt pre mňa fajn. Aj som chcela ísť najskôr do sportissima vyskúšať tak asi pojdem. Ďakujem ti