Ako byť šetrný k prírode?

tento_veronika
10. apr 2013

Vedeli ste, že výroba 1 tony recyklovaného papiera ušetrí približne 17 stromov a viac než 30 000 litrov vody? My v Metsa Tissue sa snažíme byť šetrní k prírode aj takto. Chceme aj vás inšpirovať, aby sme boli všetci k prírode ohľaduplní a naučili to aj naše deti.

Napíšte nám, čo vy spolu s deťmi robíte pravidelne, čím chránite prírodu? Inšpirujme sa navzájom 🙂

evening_star
10. apr 2013

My napríklad používame látkové plienky a domáce vlhčené utierky.

evening_star
10. apr 2013

@tento_veronika A triedenie odpadu je úplná samozrejmosť - sklo, plast, kovy, papier, bio odpad.

dazdovka
10. apr 2013

@tento_veronika minimalizujeme mnozstvo odpadu, nezijeme konzumnym sposobom zivota, praktizujeme bezplienkovu komunikacnu metodu...

eir
10. apr 2013

@tento_veronika používam látkové plienky a popritom sa snažíme bezplienkovať, ani vlhčené utierky nepoužívame, keď sa stane, že treba očistiť, šup pod vodu 🙂, triedime odpad, v obchodoch neberiem igelitky, nosím si svoju envirosax-ku, raz za čas, keď idem do lesa, zbieram odpadky ...

bets
10. apr 2013

separacia odpadu. mam komposter na bioodpad, kompost pouzivam v zahrade. vyuzivame dazdovu vodu na zavlahu. minimalne kupujeme napoje v plastovych obaloch. nechavam si rozne sklenene flase, a robim domace sirupy. baterie mame s eko tlacidlom, aby deti nemali potrebu pustat vodu naplno. celkovo sa snazime o usporu energii, aj riesenim domu. a asi kopec dalsich veci, ktore povazujem za samozrejmost, ze ma ani nenapadne o nich pisat. najnovsie som zistila, ze vsetky tie papierove obaly z muky, cukru a pod. sa daju vyborne pouzit na skladovanie semien rastlin, ktore si zberam, ked rastlina ide do semena alebo na ine ucely miesto igelitovych sackov. alebo chodim so svojou taskou na nakup a neberiem tie igelitove tasky. a take drobnosti.

zuzin78
10. apr 2013

@tento_veronika triedime odpad

masabi
10. apr 2013

MAlý ma 2a pol roka ,plienky sme používali látkové,namiesto vlhkých utierok vod-sprcha,samozrejme sú situacie ked treba použiť aj papierové vyrobky,plienky a servitky.Doma už aj maly triedi plasty,sklo a papier ktory si potom menime raz za tri mesiace za "toaletak",samozrejme recyklovaný.taktiež nekupujem igelitky a smetie vynesiem aj s košom alebo v recyklovateľnom papirovom vrecku.Bioodpad nosime na zahradu kde ho kompostujeme a využivame ako hnojivo.

mimikri
10. apr 2013

tak my dávame biodpad buď havinovi alebo sliepkam 😉

mata1710
10. apr 2013

snazime sa zit setrne, triedime odpadky, kupujeme second hand veci, pouzívali sme aj latkové plienočky🙂

dzipsi
10. apr 2013

V prvom rade triedime odpad, zapájajú sa aj deti, aby boli odmalička vychovávaní, že prír.prostr. si treba chrániť, a hlavne nenechávame za sebou žiadne odpadky - hlavne v lese, lebo ked človek chodí na hríby, tak v lese nájde naozaj všeličo od výmyslu sveta, a tiež nežijeme konzumným spôsobom života a nepoužívame jednorázové riadiky, ale umyjem tácky z pod mäsa, zeleniny a opäť ich využijem.

danuska111
10. apr 2013

snažíme sa separovať odpad, u nás osadili aj smetiaky na textil, ale v čase keď neboli, tak som dávala textil na kontajner a ľudia si to zobrali odtiaľ, taktiež sa snažím niektoré veci spätne využiť ako napr. papier, alebo ten už v súčanosti odovzdávame do zberu v škôlke....

freyjanr
10. apr 2013

@evening_star ahoj chcem sa ta opytat na tie domace vlhcene utierky,co to je?

evkosca
10. apr 2013

separujeme...a ucime deti ako setrit energie, vodu, zivotne prostredie

evening_star
10. apr 2013

@freyjanr Dosť blbo som sa vyjadrila, ale uvedomila som si to až po odoslaní príspevku 🙂 Myslela som tým, že používam látkové utierky navlhčené vodou. Používam na to spray bottle, takú čo sa používa na striekanie rastlín, ale takú mini, asi štvrťlitrovú. Nastrihala som si také škaredšie plienky, jednu vždy vyberiem a nasprejujem vodou. Fľašku mám položenú na radiátore, aby mala vodička príjemnú teplotu na zadoček 🙂 Dá sa pridať aj trošku olejčeka alebo mydielka do tej vody. Tie cloth wipes sa dajú aj naskladať pekne do toho plastového boxu, v akom predávajú klasické utierky, takže sa dajú vyberať tak, že vezmeš jednu, a druhá už trčí 🙂 Všetko je krásne ukázané tu:

https://www.youtube.com/watch?v=SvQdVgEB7A0


A dajú sa aj doma ušiť kráásne látkové utieročky, väčšinou ich baby robia z flanelu:

jasmika
10. apr 2013

namiesto prášku na pranie- si doma vyrábam mydlový sliz ktorý je šetrnejší aj k zdraviu aj k prírode, aby prádlo pekne voňalo pridám pár kvapiek voňavej silice, je to aj oveľa lacnejšie ako kupovať prášky a gely...

namiesto rôznych saponátov, dezinfekčných gélov do záchodu, a mydielok...a podobných veľmi škodlivých prostriedkov používam na všetko iba ocot,sodu bikarbonu a kôli vôni silicu... som spokojná je to čisté a krásne vonia...

jasmika
10. apr 2013

a ozaj.. namiesto vlhčených obrúskov som si nastrihala obyčajnú plienku a používam to namočené vo vode... žiadne vlhčené obrúsky nepoužívam..a plienky sme mali tiež iba látkové 😀

freyjanr
10. apr 2013

@evening_star dakujem za super napad

btus
10. apr 2013

@jasmika ja som tak isto vlhcene obrusky pouzivala iba v porodnici. Doma mam 3 velke plienky, ktore pouzivam. A samozrejme latkove plienky namiesto jednorazovych (okrem cestovania), az tak ekologicka nie som, ale snazim sa aspon doma 🙂

btus
10. apr 2013

@tento_veronika triedenie odpadu beriem ako samozrejmost, latkove plienky (aj ked iba na doma), nepouzivam vlhcene obrusky (iba na cestovanie). A najnovsie skusam bezplienkovu metodu. V obchodoch neberiem igelitky (uz aj tak ich mam plnu krabicu) a nosim svoju vlastnu tasku. Vobec by mi nevadilo, keby ich prestali davat. 🙂 Saponaty na umyvanie podlahy nepouzivam - iba horucu vodu (aj z dovodu, ze mame psika, a on si potom olizuje laby, tak by sa priotravil).

iinuska
10. apr 2013

separujeme odpad, setrime elektrickou energiou, obmedzujem pouzivanie saponatov,

jasmika
10. apr 2013

@btus však niekedy je jasné že aj kôli bábätku lepšie dať jednorázovku...napr ked ideš niekde na cestu.... alebo na noc... ani ja niesom zas prehnane eko..ale kde sa dá tak sa snažím

lin123
10. apr 2013

pouzivam latkove plienky, v obchodoch si neberiem igelitky, beriem si svoju eko tasku a snazim sa tym nakazit aj dalsich v okoli 🙂
separujeme odpad a pouzivam eko prostriedok na umyvanie riadov a aj na pranie, nie sme materialne zalozeni, kupujeme len to najnevyhnutnejsie napr.co sa tyka oblecenia, kozmetiky... a mame auto na plyn

tento_veronika
autor
10. apr 2013

Pekný večer, teší nás váš záujem o ochranu prírody, raz nám to určite vráti 🙂

zapka21
10. apr 2013

pouzivame latkove plienky, separujeme odpad, na nakupy nosim jutovu tasku.

lucik194
10. apr 2013

u nas je samozrejme separovat plasty, papier aj sklo. baterky odhadzujeme do vyhradenych kontajnerov 🙂 vsetko zakladne veci ale velmi uzitocne......
momentalne povazujem za najvacsie nicenie lesov - vyrobu vselijakych letakov, ktore len zaplnaju kontajnery a nikto ich necita.... ☹ no popravde my ich vyuzivame, davame im aj "druhu sancu" , dnes sme s dcerou z letaku so sportovou tematikou povystrihovali vsetky vetrovky, nohavice, topanky, a urobili postavicky, dokreslili a o zabavu sme hodinku mali postarane 😉

magica78
10. apr 2013

my separujeme, mame komposter, zbierame po psikovi , ideme robit cisticku na vodu.
este musim docielit toho ze budem menej prat.
ked sme boli na dovolenke v tunise tak tam bol super letak ,ze mame sa snazit uteraky susit aby vydrzali dlhsie lebo je nedostatok vody a aby ich nemusleli tak casto prat co znecistuje prirodu. /neviem to uz presne napisat/ a menili nam cca kazdy 2 den uteraky

mojong
10. apr 2013

tak my pouzivame latkove plienky a hlavne nocnik (recyklovatelny), mame svoje latkove tasky na nakupy, separujeme odpad, nekupujeme balenu vodu, na schranke mame ze nam nemaju vhadzovat letaky (faktury odoberame mailom), textiliam davame druhu sancu - presivame ich na nieco ine, niekedy aj zo stareho svetra strikujeme po rozparani novy. Setrime elektrinou, a vodu vyuzivame na 2x napr pri prani (alebo kupani) necham vodu odtiect do vane a nasledne naberiem do vedra a splachuje sa nou wc, nepouzivam klasicke komercne cistiace prostriedky periem v mydlovych orechoch, na cistenie pouzivam ocot, sodu, sol a horucu vodu, snazime sa pouzivat hromadnu dopravu, nekupeme sa kazdy den (iba sa sikovne umyjeme) ..... je toho este kopec len patri to k beznemu fungovaniu tak si to uz ani velmi neuvedomujem.

eir
11. apr 2013

ešte som si spomenula ... používam iba eko čistiace prostriedky i na pranie, a aj to sa snažím minimalizovať používaním prírodných vecí ako je soda b., citron ... aviváž striedam eko so silicami, chcem teraz pri plienkach skúsiť ocot ... A tiež používam len nevyhnutnú bio kozmetiku ... teraz sa napr. snažím umývať vlasy bez šampónu (sóda, citrón, bylinky) 🙂 a samozrejmosťou je šetrenie energiami, neplytvanie vodou ... keď sa dá, snažím sa na pitie a polievanie kvetov nosiť si z lesíka ... balenú vodu nekupujeme vôbec, len výnimočne, keď čakáme návštevu a vieme, že by si vodu z vodovodu nedala 😀

nituska123
14. apr 2013

My napríklad, keď ideme do prírody, povinnou výbavou sú rukavice a sáčky na smeti. Vždy nazbierame minimálne 4 tašky... :( Je to smutné, ale čím ďalej, tým menej času nám trvá, kým ich zaplníme :(

macocha
14. apr 2013

@tento_veronika no a keď vás tak zaujíma príroda, nedá mi - nič v zlom - ale kedy budú nechlórované vreckovky lacnejšie ako tie bielené? A kedy budú hromadné balenia vreckoviek (100 ks v jednom obale) lacnejšie ako tie balíčkované 10x10? Lebo ma fakt hnevá, že aj takéto eko produkty sú drahšie, keď tam nie sú väčšie vstupy - alebo? 😕