Prieskum pre genetické testovanie plodu z krvných testov

Milé mamičky, vzhľadom k tomu, že sa naša spoločnosť začína zaoberať aj problematikou genetického testovania a chceme priniesť do bežného používania skutočne prevratné metódy, radi by sme vás poprosili o spoluprácu pri nastavovaní nových služieb. Vyjadrite prosím svoj názor k uvedeným otázkam. Vopred veľmi pekne ďakujeme, všetky vaše komentáre budeme brať skutočne seriózne a zariadime sa podľa nich 🙂.

Ak by existovala možnosť neinvazívnej prenatálnej DNA diagnostiky (teda nemuseli by ste absolvovať odber choriových klkov alebo odber plodovej vody - ale len bežný odber krvi), o ktorý z nasledujúcich testov možného ochorenia Vášho plodu by ste mali záujem:
a) porucha sluchu
b) hemofília
c) Downov syndróm
d) cystická fibróza
e) o prenatálnu diagnostiku nemám záujem

Koľko by ste boli ochotná maximálne zaplatiť za test pre zistenie jedného ochorenia:
• max 50 eur
• max 100 eur
• max 150 eur
• max 250 eur

elise
26. jan 2012

ja by som mala záujem o diagnostiku poruchu sluchu, hemofíliu, downov syndrom a zaplatila by som maximálne 50 € ako balíček 3 diagnostik ak by som samostatne jednu diagnostiku tak by to mohlo byť maximálne 30€

revlimid
29. jan 2012

Tak si myslim ze ide o tak vazne ochorenia,kt je nutne v prevencii statu sledovat,ze je vhodne z portfolia sefa oboru pediatrie lobovat na poistovniach za prefinancovanie vrodenych ochoreni vramci screeningu . Vytypovat cielovu skupinu resp pausalizovat vysetrenie na populacny screening. Treba pristuppvat moderne k zivotu

interklinik_martina
autor
31. jan 2012

@interklinik_martina
Píšte prosím svoje názory a komentáre k uvedenej téme genetického skríningového testovania. Z desiatich najprínosnejších/zaujímavejších Vašich príspevkov chceme vylosovať tri, ktorým zabezpečíme bezplatne test pohlavia dieťaťa vyšetrením z krvi.

Výhodou využitia DNA analýzy plodu z krvi (na rozdiel od štandardných postupov, kedy sa DNA plodu získava tzv. invazívnymi metódami, akými sú napr. odber choriových klkov alebo odber plodovej vody, ktoré v sebe nesú určité riziko ohrozenia zdravia matky alebo plodu), sa voľná fetálna DNA získava bežným odberom periférnej krvi zo žily tehotnej ženy z predlaktia, čo pre tehotnú ženu ani jej plod nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Vieme zabezpečiť v súčasnosti validovaný test pohlavia plodu z periférnej krvi matky, ktorý vo viacerých ohľadoch výrazne predčí určenie pohlavia plodu klasickým ultrazvukovým vyšetrením (napr. presnosť a štádium tehotenstva).

Takže čakáme na Vaše príspevky 🙂...

emilii
19. feb 2012

Keďže čakám svoje tretie dieťa a ku všetkému mám cca 2 roky diagnostikovanú ulceróznu kolitídu, uvítala by som akékoľvek z uvedených vyšetrení , ktoré by pomohlo odhaliť možné komplikácie . Chcela by som vedieť pohlavie nášho bábatka / naše rozhodnutie ho mať, by pohlavie nezmenilo ale pri dvoch chlapcoch by to dievčatko bolo ako sen .../ ale i to či je všetko tak ako má byť. Zo zdrojov na nete som sa však dozvedela, že toto vyšetrenie je spoplatnené cca 70 eur , čo sa mi zdá na dnešnú dobu veľa a jednoducho si to nemôžeme dovoliť.

sedem
19. feb 2012

Myslim si, ze kazdy rodic by rad vedel, ci je/bude jeho dietatko zdrave, po vsetkych strankach, neda sa povedat, ktore z vysetreni je naj, to akoby ssom si mala vybrat, ktora choroba by mi najmenej vadila... a co sa tyka financii, ktore by som eventualne do buducna bola ochotna za to dat - kazdy by dal asi podla svojich moznosti, zial zijeme na Slovensku a zivotna uroven v tejto krajine a zarobky nie su porovnatelne so zahranicim, rovnako sluzby, ktore tu dostaneme, za zdravie dietatka by som vsak dala vsetko, co mam, asi ako vacsina rodicov, otazka je kolko by som si v danom obdobi vedela dovolit...

sedem
19. feb 2012

Este doplnim, myslim, ze kedze je vo vasich moznostiach vysetrit niekolko chorob, asi by som uvitala balicek, ktory by otestoval vsetko, co sa da, teda nie jednu konkretnu chorobu, lebo co ak prave ta druha...a ta suma by mala byt pristupna vsetkym, samozrejme, nemam predstavu, ake su naklady na take vysetrenie, ale bez urazky, trosku mi to pripomina odber pupucnikovej krvi - velky obchod so strachom rodicov a hlavne nehorazne predrazene, co je asi kazdemu jasne - to uz som trosku mimo temy...

Ak sa mozem opytat, s akou presnostou sa to da vysetrit? Je to 100%?