Ako zvýšiť metabolizmus organizmu?

My ľudia sme vybudovaní na rovnováhach. Tie sa týkajú primárne príjmu a výdaju energie, čo je dlhodobo diskutovaná podmienka pre postupné redukovanie tukovej hmoty. Na chudnutie jednoducho konštatované musíme zvýšiť výdaj a znížiť príjem energie v kJ (kcal). Na výdaju energie v našom tele sa podieľajú viaceré faktory. Ktoré to sú a akou mierou ich vieme aktívne ovplyvňovať? V našej diskusii odhalíme zaužívané polopravdy a doplníme praktické rady do života, ktoré určite fungujú (len im treba dať k tomu dostatočne dlhý čas...).

didulka85
9. jan 2012

Ako je to s chudnutim pocas dojcenia?

viktoriakarin
9. jan 2012

toto by aj mňa zaujímalo, pri prvom dojčení( roky som do pol roka schudla na pôvodnú váhu ale potom nabrala aj navyše) teraz tiež kojím, ale ručička váhy nejde vôbec smerom dole 😢

trnka77
9. jan 2012

ja mám tento problém pri poslednom-treťom dieťaťi...som rok po pôrode a neviem zhodiť tie kilá,ja viem,že nie som už najmladšia 🙂 ,ale takéto brucho som nemala nikdy... ☹ ...u má je veľký problém v tom,že cez deň sa proste nestíham poriadne najesť a večer ke´d deti zaspia vyjedám chladničku 😀 😀
Akosi sa neviem donútiť jesť pravidelne, menej a častejšie....

sisinka76
9. jan 2012

baby,tak ja som asi z tych stastnejsich 🙂 pri prvom synovi som mala povodnu vahu do 3 mesiacov, dojcila som ho 14 mesiacov a vobec som nepribrala, pri Riskovi som zacinala na vahe 68, rodila som ako 79 kilova, pol roka po porode som mala 65,cize menej ako pred otehotnenim. Risko mal v novembri 2 roky,stale kojim a vaha je momentalne 63. takze dojcenie je super na kila po porode 🙂

didulka85
9. jan 2012

Ja dojcim uz 17 mesiacov a vaha ide hore. Sice nejem velmi pravidelne, ale jem len zdrave veci. Dceru dojcim priemerne 20 krat denne.

horalka777
9. jan 2012

@sisinka76 no ako u koho, asi len u tých šťastnejších 😅 Každopádne doprajem, blahoželám, ale nemôžem nezávidieť.

babula
9. jan 2012

Ja sice nedojcim.ale toho brucha sa po druhom porode zbavit neviem,pri prvom synovi to bolo lahsie.teraz som upravila syravu,tak uvidim.ale stale sa mi nedari dodrziavat pitny rezim,co je asi najvacsia chyba.

mecenga
9. jan 2012

@trnka77 ja mám dvoj ročného chlapca, kojila som 7mesiacov a teraz mám brucho ako v 5mesiaci. Práve ja som pri dojčení pribrala asi 8kg a nejde to dole.

jakubfilip
9. jan 2012

no je nas asi viac takych co sa nevieme zbavit kil po porode a ja patrim tiez ktym co sa neviem toho zbavt .Mam dvoch chlapcov 3 a 2 -rocnyck a ostalo mi 15kg a to je dost predtym som mala 55kg . A podla seba viem ,ze na mna a moje telo plati nejest chleba ani celozrny ziadne pecivo nic co je kysnute . Pri prvom som kojila do 7mesiaca a neviem ci sa pri tom chudne lebo som ostala hned tehotna.A ten pitny rezim ani ja neviem dodrzat niekedy nevypijem ani pohar vody za cely den.Ale viem ze je potrebne viac vydet ako prijat .

interklinik_martina
autor
9. jan 2012

Pozdravujem všetky mamičky, ktoré riešia darček po deťoch v podobe zvyšných kíl, aj ja som si tým osobne prešla, po druhom dieťatku som celkovo dávala dole 25kg 😉 ...Ale keď dovolíte, vrátim sa naspäť k téme, ako sa dá zvýšiť spaľovanie organizmu - ako sa dá docieliť chudnutie. Na jednej strane musíme ubrať v príjme energie (to ale neznamená nejesť 😢 ). Na druhej strane zvýšiť výdaj. A čo sa všetko skrýva pod pojmom výdaj: bazálny metabolizmus - tvorí 60% výdaju...fyzická aktivita tvorí (len) 30% výdaju a na záver tzv. postprandiálna termogenezia - to znamená zvýšenie metabolizmu po jedle, aby sme mohli tráviť - 10%. Z toho vyplýva, že sa oplatí venovať bazálnemu metabolizmu - na 1. mieste! A to okrem genetických daností - ktoré nevyriešime 🙂 ) znamená mať čo najviac svalovej hmoty. Pretože presne tá je zodpovedná za to, koľko naše telo skutočne využíva kJ na fungovanie vitálnych funkcií. Bez toho, aby sme sa museli potiť vo fitku...A svaly = príjem bielkovín v strave! Bielkoviny potrebujeme a preferujeme hlavne nízkotučné, môžu byť živočišné aj rastlinné. Existuje jedno meranie, ktoré u nás robíme, kde Vám presne povieme, ako Vám to spaľuje, koľko je Váš bazálny metabolizmus. Ako je rozdelenie svalov a tukov v tele. A samozrejme podľa jedálnička si povieme, čo je potrebné riešiť ako prvé...

milamoniq
9. jan 2012

@didulka85 fu tak to je poriadny zaberak a asi by som zvazovala s tym prestat 20x denne ved to nic ine nerobis...

bambi2
9. jan 2012

najlepsie je odkyslit organizmus, ja som tiez pri porode pribrala 19kg a az 3 roky po porode sa mi odkyslenim podarilo zhodit poslednych 11 kg bez toho aby som hladovala alebo cvicila. Proste staci upravit stravu a je to.. 😉

lucy56
9. jan 2012

@bambi2 co presne prosim ta znamena odkyslit organizmus, ja som tiez po porode pribrata a zacala som jest nizkosacharidovo, aby isli kila dole ale zatial len tyzden takze vysledky este nie su, ak by si mohla poradit ako sa stravujes nejaky zbezny jedalnicek moc by mi to pomohlo, chcela by som sa dostat naspat na velkost 38 zo 42 ale nie drasticky,skor zdravo

milamoniq
9. jan 2012

@jakubfilip mamicka s podobnym problemom ako ja tiez vieme co nby sme nemali...ja som po prvom porode zhodila 14kg a do porodu som pribrala17kg.. 🙂 takze moja vaha bola skoro povodna...no teraz pri druhom som napriek strave v ktorej prevazovalo ovocie pribrala 30kg..a to som rodila po 12 rokoch...pri porode som hned zhodila 15kg..ale samozrejme ze vela vody ma svoju vahu...kojila som tak ako aj pri prvom cca 2 tyzdne..no ale moja vaha zacala stupat..a zostala stat pri porodnej vahe..skoro ma porazilo ked som pozrela na vahu..takze po 3 mes po porode som mala zasa o 30kg viac ako pred tehotenstvom..ani si neviete predstavit aka to je zataz..uz som prisposobila aj satnik a aj ked obcas niekto utrusi ze som pekne schudla mam pocit ze to nie je myslene uprimne skor naopak..ale snazim sa to kryt roznymi satkami a pod...no kedze som sa uz saama na seba nemohla pozerat urobila som asi tu najhlupejsiu vec a objednala som si lieky "zazracne na chudnutie." no a jasne nic sa nedialo...vraj bez namahy a cvicenia..a ja hlupana som verila..to mi nestacilo a zasla som k znamej do lekarne a nakupila dalsie hluposti...a to vyslovene a samozrejme megabalenie...no kedze mam aj zazivacie dlhodobe probl.jasne ze dalsia hlupost...lieky z lekarne som skusila podla navodu iba raz a myslela som ze zomriem...manzel mi chcel volat sanitku..a syn plakal..vtedy som si uvedomila ze ani jeden gram nestoji za to trapenie.skutocne som sa bala...no teraz som nastolila ani nie dietu ale upravila som si stravovanie pecivo iba na ranajky...a vecer po 17tej max iba ovocie...pitny rezim dodrziavam stale ja bez mineralky nejdem ani nakupovat...no a uz sa mozem pochvalit 10kg je dolu...myslim ze takto sa do jedneho roka poporode dotanem do mojej povodnej vahy.uz sa tesim ako si zasa obleciem moje zatial odlozene vecicky...44-38 to je moja terajsia a cielova velkost...mamicky netreba sa stresovat..to nepomaha a ziadnu dietu a stihlost netreba vymenit za zdravie..proste niektore musime byt baculky a niektore stihle...hlavne ze sme zdrave....prajem vela uspechov...a nech vam to ubuda... 😉

vavrenka
9. jan 2012

@stvura ja mam prve, z porodnice som sla o 5 kg lahsia a zvysnych 9 mi do 6m ostalo. teraz chudnem, lebo musim zo zdrav. dovodov a kvoli malej drzat specialnu dietu. ale co bude, ked opat budem moct skoro vsetko jest netusim... 😅

cajova_lienka
9. jan 2012

@bambi2 caf bambi daj recept ako sa odkyslit - ja som uz zvazovala velakrta ze som asi prekyslena ale furt som skoncila akurattak pri surovom zemiaku a par dni obmedzovat sladke....

bambi2
9. jan 2012

@lucy56 jest iba neutralne a zasadite potraviny.. 🙂 a kila pojdu dole ani nevies 🙂

bambi2
9. jan 2012

@cajova_lienka
lucy56 poslite mi do ip mail, poslem vam kurta tepperweina knizku v pdf...

filipal
9. jan 2012

@interklinik_martina dakujeme za rady. z toho co pisete vyplyva, ze jedenim dostatku bielkovin sa dopracujeme k svalovej hmote. dovolim si ale dopisat, ze nejake to potenie vo fitku ( lepsie to vystihuje posilnovanie v posilnovni alebo aj doma) bude potrebne. k svalovej hmote sa dopracujeme spravnou stravou a cvicenim, nie?

interklinik_martina
autor
9. jan 2012

@filipal Určite áno, to je ideálne riešenie 🙂. Ja to rada prirovnávam k murárom. Aby postavil nový múr, potrebuje mať stavebný materiál (tehly + maltu). Ale na čo bude tehla, keď bude len ležať na kope...Bielkoviny sú veľmi dôležité z niekoľkých dôvodov. 1/ stavebná zložka pre všetky bunky nášho tela - aj pre protilátky, aj pre svaly...o tom sme už písali 2/ po príjme bielkovín sa najviac a najdlhšie zasýtime (treba dohliadnuť, aby boli nízkotučné ) 3/ Metabolizmus bielkovín je dosť náročný pre naše telo - musíme sa viac vnútorne "zapotiť" - a preto sa po nich najviac štartuje metabolizmus 4/ Keď ich konzumujeme spoločne so sacharidmi (ideálne aj s vlákninou) znížime tak glykemický index celej stravy. To znamená, že sa nedopracujeme v organizme rýchlo k hypoglykémii a nebudeme mať veľmi skoro chuť na sladké. Apropo glykemický index je kapitola sama o sebe a mohli by sme tu o nej minimálne hodinu písať 🙂 .....Takže žiadne čisto ovocné a ryžové diéty, ale čo najčastejšie počas dňa vhodné bielkoviny! Keď to nebudeme preháňať ako niektorí muži vo fitku s proteinovými nápojmi, nehrozia nám komplikácie a veľmi to pomôže našim očakávaniam s peknou postavou...

matax
9. jan 2012

@interklinik_martina ja som na dakom podobnom merani bola, lebo sa mi nedarilo asi tri roky schudnut.. myslela som, ze viem, kde robim chybu..ale meranie mi pomohlo zistit, ze mám znizený metabolizmus.. a aj ked som len prvý týzden -dva rátala kalorie podla vyrátaneho metabolizmu, potom som zmenila len o trochu jedalnicek: nejem biele pecivo, aj ked niekedy neodolam, tucne syry, ale kedze ich mám rada, nizkotucneho si dám viac, jem menej o tretinu, dám si aj sladke:D ..schudla som za 3 mesiace 6 kg, este chcem 10, nechcem chudnut rýchlo, takto mi to vyhovuje.. a hladná nie som🙂 Cez vianoce som pribrala len 0,5 kg, aj ked som si sladkeho dala, kolko chcela..predtým som schudnut nemohla... za prednásku s meranim som zaplatila, ale nelutujem, no na kontrolu uz som nesla. Drzim palce vsetkým chudnucim 🙂

interklinik_martina
autor
9. jan 2012

@milamoniq Páči sa mi, ten optimistický záver...vážne žiadne kilá nestoja za stresy. Treba byť v pohode, pretože vtedy sa aj najlepšie chudne. Pri dlhodobom strese stúpa v tele hormon leptín. Vie sa, že je zodpovedný okrem vzniku civilizačných ochorení za zvýšené ukladanie tukových zásob...Mám len faktickú poznámku k tomu, čo píšete. Neodporúčam ovocie na večer, to je vhodné doobeda, prípadne max. do 17 hod. Prijímate totiž vďaka tomu večer zbytočné cukry, ktoré sa už nemusia dostatočne rozložiť (stráviť), dochádza ku kvaseniu. A navyše vďaka nim produkujete žal. šťavu a zvyšujete si chuť do jedla. čo už vôbec večer nepotrebujeme, však? 🙂...Preto ovocie áno, ale podľa určitých zásad. Nie ráno celkom nalačno (nedráždime ranný citlivý žalúdok kyselinami!), nie večer....a strážme si množstvo ovocia. Stačí 150-200g denne. Ale pravidelne každý deň. Ideálne cca hodinku pred hlavným jedlom, pred obedom napr. Na večeru je vhodnejšia zelenina a nízkotučná bielkovina (a kľudne môže byť aj po 17.hod ). Nechoďme spať hladné..veď čo je horšie? 😉

interklinik_martina
autor
9. jan 2012

@stvura Za primeranú fyzickú aktivitu sa už dávno považuje aj prechádzanie sa. Netreba cvičiť vo fitku, keď teraz nie je čas. Základom pre stravu je vždy pravidelnosť, pestrosť, vyváženosť, snažiť sa stále čo najviac zeleniny. Nikdy nie je dosť. Viete, že by sme jej mali jesť minimálne 300 gramov denne? Podotýkam minimálne 🙂... Odkaz pre všetkých, ktorí stále čakajú na vhodný čas...keď (prestanem kojiť, skončím materskú, bude leto...to je jedno, čo sa tam dosadí). Začnite hneď tu a teraz. Po krôčikoch, aj zdanlivo maličkých, výsledky budú ďalej motivovať....Vôbec nefunguje metóda "všetko alebo nič" 😉

interklinik_martina
autor
9. jan 2012

@stvura Na chudnutie nie je najdôležitejšie cvičenie. To je potrebné pre kondičku, pre prevenciu a liečbu problémov s chrbticou, pre súmernú postavu a hlavne pre psychiku...je to úžasná psychohygiena. Ale pre redukovanie tukov je dôležitejšie vyvážené stravovanie s obmedzením zbytočných kalórií, tukov a cukrov. Veľa napovie meranie bazálneho metabolizmu (čo aj u nás na klinike robíme), môže sa ukázať, že máte menej svalov a tým horšie spaľovanie bazálneho metabolizmu. Pre skutočne konkrétne a efektívne riešenie by sme sa museli stretnúť s vašim konkrétnym jedálničkom a porovnať s vašim nameraným metabolizmom. V každom prípade želám veľa pohody, spokojnosti s bábätkom a to chudnutie sa určite po čase dostaví...

adrika214
9. jan 2012

u mna zabralo ranajkovanie 🙂 , a hned sa vsetko nastartovalo a hlavne prival energie

maca_p
9. jan 2012

@interklinik_martina kolko stoji meranie a kompletne poradenstvo ohladom chudnutia, stravovania - proste zmeny zivotneho stylu? poradite aj s vyberom cvicenia na konkretnu partiu tela? napr. mna trapi: - diastaza, - pupocna hernia, zväcsene brucho - akoby utate po dvoch sekciach.
velmi by mi taketo vysetrenie + poradenstvo pomohlo, najmä ak by bolo zamerane na vyuzitie vlastnej sily, a vahy, pretoze na fitko skutocne nemam cas. na rychlu chodzu popri kocikovani mozem tiez zabudnut pretoze sa mi pod nohami plance 3 rocny prcek. 😀

interklinik_martina
autor
10. jan 2012

@maca_p Najviac využívaná služba pri zahájení zdravého životného štýlu a zdravého chudnutia je kombinácia testu potravinovej intolerancie na 59 základných potravín s meraním zloženia tela a bazálneho metabolizmu (tzn. aká je vaša schopnosť spaľovať kalórie pri súčasnej postave). Všetko dohromady s odbornou 120 min. konzultáciou (jedálniček na mieru, rozpis jednotlivých vhodných jedál - potraviny podľa vašej individuálnej schopnosti trávenia aj s materiálmi) stojí 159€. Tento balíček sa najviac využíva 🙂.