Ktorý opaľovací krém je pre dieťa lepší - s fyzikálnymi alebo chemickými filtrami?
Rozlišujete ich a je pre vás rozdiel dôležitý?
@mau Pri malých deťoch určite fyzikálne. Pri väčších deťoch, ktoré už behajú, kúpu sa a ťažšie ich ustrážiť v tieni, majú chemické filtre svoje výhody - vyšší ochranný faktor (UVA aj UVB) a hlavne odolnosť voči vode. Netreba tak často opakovať nanášanie a ušetrí sa.
O rozdieloch vo fungovaní oboch filtrov viac v článku:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/daylong_mate...
@daylong_matej z môjho pohľadu má fyzikálny filter ešte jednu podstatnú výhodu - to, že sa na slnko môže ísť bezprostredne po nanesení krému 😉
@mau PRESNE! To sme v prvom roku u synčeka využívali pravidelne. Obliecť, obuť a pri dverách natrieť rúčky, uši a líčka 😵 Raz sa mi podarilo nechtiac natrieť aj jeho obľúbenú plyšovú hračku.
Ale teraz, keď už behá po vlastných a je problém ho udržať tieni, dávame radšej vyšší faktor (chemické filtre).
@daylong_matej práve to, že človek v tom zhone pri malom bábätku často zabúda na to, že treba krém naniesť vopred... A potom v zmätku natiera aj malých maznáčov 😀 😀 😀
Dobry den,chcela by som sa opytat,pouzivame faktor 50 a dcerku aj tak chytilo slniecko,je to v pohode?Samozrejme ma satku so siltom a snazim sa ju skryvat pred priamym slnkom 🙂
@karinnka aby ochranný prípravok pred slnečným žiarením (opaľovací krém) skutočne fungoval, je dôležité správne dávkovanie. Bežný spotrebiteľ sa natrie približne polovicou potrebného množstva. Zníženie dávkovania o polovicu môže znížiť účinnosť ochrany až o dve tretiny. Pekne to vidieť na tomto grafe:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/daylong_mate...
Samozrejme, okrem správneho dávkovania je dôležité, aký produkt bol použitý. Pri SPF 50 mi to príde nezvyčajné.
Dnes už sú k dispozícii aj produkty s praktickým dávkovacím mechanizmom, ktorý uvoľní potrebné množstvo produktu:
http://www.daylong.sk/sk/produkty/daylong-kids-50
mám môžno hlúpu otázku, ale nevyznám sa v tom a mám 2ročného chlapčeka tak mi na tom záleží.
možno povedať že chemické filtre sú škodlivejšie ako fyzikálne? môžu chemické škodiť pokožke?
@maruskaxxx otázka je úplne v poriadku. Vo všeobecnosti sa fyzikálne filtre odporúčajú pre deti do 1 roku. U 2-ročného dieťaťa je možné použiť produkt s chemickými filtrami. Ľahšie sa rozotierajú, dosahujú vyššie ochranné faktory a lepšie odolávajú vode a poteniu.
Čo sa týka škodlivosti, treba si uvedomiť jednu vec. To či je filter fyzikálne alebo chemický záleží od mechanizmu účinku. Oba druhy filtrov (chemické i fyzikálne) však musia byť zmiešane s priemyselne vyrobenými pomocnými chemickými látkami. Sú to látky, kde presne poznáme ich zloženie a účinky. Takže výsledný produkt je chemickou zlúčeninou, ktorá má v sebe filtre, ktoré fungujú buď na chemickom alebo fyzikálnom princípe. Podobne, ako sú chemické zlúčeniny napr. zubná pasta, či šampón.
Neželaná reakcia môže nastať na akýkoľvek produkt (respektíve jeho zložku). Ak jestvuje objektívna obava ako bude koža reagovať, je možné natrieť na predlaktie vzorku produktu a odkontrolovať si, či nespôsobí neželanú reakciu. To je možné vyskúšať v prípade akéhokoľvek produktu (nie len pri produktoch slnečnej ochrany). Väčšina výrobcov by na požiadanie mala vzorku poskytnúť. Prípadne napíšte na IP.
Krátke zhrnutie k ochrane detí pred slnkom je aj tu:
http://www.daylong.sk/sk/ochrana-deti
ahojte, neviem, ci som v spravnej diskusii, ale este stale plati, ze treba natierat 30 minut pred pobytom na slnku?az po tejto dobe zacinaju chranit pripravky pokozku pred spalenim na slniecku?ci uz sme "napredovali" a mozem natriet a ist von?? diky 😎
@ala221 Ahoj.
Spôsob aplikácie je pri serióznych produktoch uvedený na obale a v príbalovej informácii.
Ako už v tejto diskusii písala @mau - pri produktoch s fyzikálnymi filtrami stačí naniesť bezprostredne pred pobytom na slnku.
Pri produktoch s chemickými filtrami je ochrana voči UV žiareniu tiež okamžitá ale na dosiahnutie odolnosti voči vode a poteniu treba nanášať cca 20 min. pred slnením. Inak hrozí, že pri kúpaní sa UV filtre zmyjú a koža nebude chránená. Viac o tejto téme:
http://www.daylong.sk/sk/odolnost-voci-vode
diky moc za info 😎
určite je vhodnejšie niečo, čo nepotrebuje chemickú reakciu na vyvolanie žiadúceho efektu 😉 Ja som za fyzikálny filter...