ZRPŠ v škôlke

darssynka
23. jan 2013

Dobré ránko, chcem sa opýtať či si môžu dovoliť vyvesiť v škôlke zoznam neplatičov rodičovského príspevku ( teraz nemyslím školné a stravu) ... Podla mojich informácií je to dobrovolné a zdá sa mi to neetické vyvesiť takýto zoznam na nástenke v škôlke... preto sa chcem opýtať ako to vlastne je, je mi ľúto tých detičiek, ktoré tam sú napísané ... ďakujem za odpovede

inffinity
23. jan 2013

Mě se zdá že platby na ZRPŠ jsou povinné, naše učitelky z toho kupuji dětem mikuláše a takové veci, pomůcky atd, platí se z toho divadélka a nejaké externí zájmy.. Dobrovolné to určitě není, ale asi záleží na školce. A to že to visí na nástěnce, děti to neví že jsou tam napsané a když rodiče neplatí asi jinak než takto to z nich nedostanou, já jsem zapomněla dát na začátku školního roku trv. příkaz a taky jsme tam občas viseli 😀

eeffka
23. jan 2013

@darssynka po prve je to nepovinne ( tiez som odmietala platit posledny rok za blbiny), ak budu operovat ze je to povinne nech ti ukazu zakon, myslim ze sa uz viac neozvu

a po 2.opytaj sa ci poculi o zakone na ochranu osobnych udajov, osob.udajom nie je len RC a datum narodenia ale COKOLVEK co dokaze adresne urcit konkretnu osobu, takze je to dokonca protipravne.
Takze by som si spravila fotku nastenky, isla za riaditelkou a napisala na urad na OOUdajov.

linuska1
23. jan 2013

@darssynka

ono sa pise ze je to dobrovolne.. ale tym ze tento doborovolny prispevok schvalilo rodicovske zdruzenie / zastupcovia vsetkych rodicov/ tak sa z dobrovolneho stava povinny... 😉

eeffka
23. jan 2013

@linuska1 dovolim si oponovat , ak nie je zakonny narok, tak je to stale DOBROVOLNE !!! , ja som si tym presla, takze netreba sa nechat vmanipulovat do situacie ze musis, ked nemusis
u nas to islo na take veci s ktorymi som nesuhlasila, nemala som problem zaplatit za nieco typu divadlo a pod, ale to aj tak VZDY u nas vyberali extra.
presla som si prijmy a vydavky skolky, musia to mat volne dostupne, u nas mi to odmietala hospodarka dat akoby to bola zlozka CIA a ked som urobila krik, zrazu sa dalo a zostalo to vyvesene na chodbe.

viete co je problem mamin, ze sklopia usi aj chvost.

modra1
23. jan 2013

@darssynka Z môjho pohľadu je takéto vyvesenie na nástenke nesprávne, dobrovoľné platby nemožno vynucovať.
Chápem, že nie každý môže popri povinných poplatkoch platiť aj tieto dobrovoľné, a aj v prípade, že iba nechce platiť, to nie je etické zverejňovať.
My sme napríklad vedeli, teda aj akceptovali už pri prihlásení, že MŠ okrem povinných platieb vyžaduje aj "dobrovoľný" príspevok prostredníctvom občianskeho združenia, kt. je tam vytvorené, platíme šekom. Rovnako v škole platíme mesačne "dobrovoľne" v hotovosti proti podpisu.

modra1
23. jan 2013

@linuska1 S tým nesúhlasím, rodičovské združenie nie je Národná rada 😉. Dobrovoľný príspevok je nevynutiteľný.

moon1979
23. jan 2013

@eeffka v jednej škôlke u nás dokonca sa vyberá školné, strava, ZRPS zvlášť a keď idú deti na nejaké divadlo, alebo niekam, tak sa rodičia skladajú opätovne ...
moje dieťa ešte do škôlky nechodí, čaká nás len teraz zápis, tak si zisťujem kde to ako chodí a len žasnem, na čo všetko vyberajú peniaze ... chápem, že nič nie je dnes zadarmo, ale niekedy čo je veľa to je moc ...

maznacik007
23. jan 2013

my mame ZRPS rozdelene na dve casti 20 eur na rok to je na pomocky, dovybavenie skolky, nemusime prat uteraciky, ani obliecky ak sa dieta pocika... to vsetko si zabezpeci skolka, aj pitny rezim navyse a tak... a potom davame desat eur to ide priamo na dieta a na nastenke ma dieta uvedene kolko mu zostalo a postupne sa mu odratava za akcie co su v skolke....
a kedze mame vynikajucu skolku, statnu a naozaj vidime ze sa pani ucitelky a pani riaditelka snazia neni v nasej skolke problem podporit ju tak ako potrebuju, ci kancelarskym papierom, hrackami, atd... ved je to pre nase deti...
ja si myslim ze v normalnej skolke nemaju problem odpustit ZRPS ak je to naozaj chudobna rodinka... ale casto krat su to rodiny ktore aj maju ale nedaju a potom sa iny musia skladat aj na ich deti... 😖 samozrejmostou je ze si mozeme kedykolvek nahliadnut do zosita kde sa vedie uctovnictvo z tych vyzbieranych peniazkov na zrps, to si vedu priamo rodicia teda jeden zastupca plus jedna pani ucitelka....
u nas robime aj ako rodicia take trhy s vyrobkami co urobime bud samy alebo s detmi aj pani ucitelky a tie peniazky idu tiez skolke... bohuzial su u nas skolky poddimenzovane finnacne...
ale teda nasa skolka robi toho vela ...

darssynka
autor
23. jan 2013

Mne ide hlavne o to vyvesenie na nástenke, veď by ich mohli upozorniť treba oznamom v skrinke, alebo inak, zvlášť ak je to dobrovolné..

eeffka
23. jan 2013

@moon1979 skolne a stravne beriem, OK, sak to dieta preje a idu peniaze spravovatelovi ktory sa o skolku stara, ale ZRPS? aj to by som platila ak by boli z toho financovane: divadielka, potreby na vytvarku, mikulase.... a pod
ale u nas chceli mesacne 5e*100deti*10m= 5000e na skolku a za co?
sracak, mydlo, akcie vsetucicko vsetko sme si museli nosit, dokonca raz ked na mna ucitelka kricala cez pol skolky ze som NEDONIESLA sracak, tak som jej odkricala ze nech si pyta od zriadovatela, lebo to nie je moja povinnost ale dobra vola ( len som v ten den zabudla nan) ide o to ze su drzi ako plostice a rodic, d.ebil plati... odvtedy si asi ku mne dali cierny bod a uz mi len veci navrhovali nie prikazovali

ale napr teraz v skole na prvom rodicku sme isli hlasovat ZRPS 5e, uz som sa dvihala ze zacnem nadavat ked ucitelka dodala na ROK, som sa opytala 2x ci sme sa rozumeli, a predstavte si ze decka dostali mikulasa, valentina aj den deti daky keksik, a este sa im 0,7c zvysilo aj na poistku...

eeffka
23. jan 2013

@maznacik007 pozeram ze mate fajn skolku, presne o takomto pristupe ma ZRPS byt, u nas nic z toho nebolo, vsetko extra...

moon1979
23. jan 2013

@eeffka no pekne ... a nebojíš sa, že to dajú učiteľky pocítiť potom tvojmu dieťaťu? predsalen nevidíš, čo sa tam deje ... 😖

darssynka
autor
23. jan 2013

u nás vyberajú začiatkom školského roka na pracovné zošity, čaj, džúsiky a ešte neviem na čo všetko a ešte k tomu aj zrpš, tak sa potom nečudujem, že napr. slobodné alebo rozvedené maminky nestíhajú platiť a oni ich ešte takto verejne hodia na hanbu.. dalo by sa nejako proti tomu zoznamu brániť?

linuska1
23. jan 2013

@eeffka @modra1

ja som pisala o tom ako sa skolka..odvodnuje tento poplatok.. 😉 aspon u nas..🙂

ja osobne s tym poplatkom problem nemam... o poplatkoch som sa informovala dopredu.. takze som s nim pocitala...
kedykolvek v priebehu roka mozeme ist za riaditelkou a evidencia kde isli peniaze je k nahliadnutiu.. clovek sa moze presvedcit kam peniaze idu.. a stale vidno nieco nove ci uz malba.. nove skrinky.. nove hracky... moja dcera to vyuziva.. a najblizsie roky aj bude... travi tam 8 hodin denne...

a @eeffka nemyslim si ze je to o sklopeni usia chvostu...🙂

ale o tom ze clovek je rad ze v dnesnej dobe dieta vlastne zoberu do skolky... mensi problem je "dobrovolny prispevok" ako problem kde dam dieta.... 🙂 takze si vybera mensie zlo..🙂

modra1
23. jan 2013

@linuska1 Jasné, ja som to aj tak pochopila 😉 . Ale to nič nemení na tom, že ich odôvodnenie je nepravdivé a dobrovoľný príspevok je vždy o akceptácii zo strany rodičov.
Napríklad, v našej škole chceli výrazne zvýšiť už aj tak vysoký príspevok, väčšina rodičov bola za, ale nás to nijak nezaväzuje, naďalej platíme takú sumu akú sme akceptovali na začiatku, následne sme zistili, že niektorých rodičov tak nahnevali, že prestali platiť úplne, takže sa všetko vrátilo radšej do starých koľají a platí sa stará suma.

eeffka
23. jan 2013

@linuska1 no neviem kde byvas ty ale ja nemam problem so skolkou,preto sa nemusim triast sa ozvat ak sa mi nieco nepaci, a ani s peniazmi ja som mala problem s principom, nevolam sa "somar otras sa" a svoje peniaze si musim zarobit, a velmi nerada ich daruvavam tam kde ich prehajdakaju

ak su skolky ako ma maznacik ze peniaze idu detom, nemam najmensi problem ale prepac polozka v rozpise " drobne vydavky" 500e pre mna nie je prehladne vedene uctovnictvo

a ked by som peniaze nemala, tak je to trosku trapne a ako pisem aj protipravne vyvesovat ma na nastenku
😠

@moon1979 nie nebala som sa lebo som mala skolku priamo pri praci takze som ich tam chodila priebezne kontrolovat saozrejme nenapadne, dcera je papula, ta nepovie len to co nevie a boal taky milacik uciteliek, taktiez sa zacalo napadne zvysovat ZRPS z 3 co cert ber nech sa s nimi zadusia zrazu na 5 a efekt zlepsenia o 90% nenastal, ked sme zacali platit viac. Osobne myslim ze riaditelka prelievala peniaze do rodinnych resp spriaznenych firiem. Napr sa s nasich penazi financovalo prestavba kancelarie hospodarky ktora tam byvala 3*2hod tyzdenne lebo mala daky 1/4 uvazok na 2 skolkach ci co.... ako ten kancel bol predtym 2x taky aky mam ja vo firme po 13rokoch... taketo veci odmietam platit

liz_lemon
23. jan 2013

mam kamosku, ucitelku v statnej skolke, a jej kazdu chvilu povie riaditelka, ze si moze kupit nejake oblecenie (akoze do skolky, ale nosi ho hocikam, ved v pri praci v skolke sa zase oblecenie nejak nenici) za 20 E, 30 E, a nech donesie blocky
tak ma napadlo, ci aj toto nie je hradene z vasich "dobrovolnych" prispevkov

stanislavao
23. jan 2013

ja ucitelkam nezavidim. rodicovsky prispevok si rodicia schvalili, odhlasovali, ucitelky ho do urciteho datumu maju vybrat a aby sa denno-denne prosikali rodicom za to, aby doniesli par eur je smiesne a pre ucitelky ponizujuce. ja by som zoznam neplaticov vyvesila na obecnu tabulu a nie skolsku nastenku, aby kazdy v dedine videl, kto nezaplatil. lebo si myslim, ze osobna hamba by bol najlepsi trest na takych ludi. potom vstupne na divadielko, kuzelnika a pod idu z penazi ostatnych deti. to je spravodlive?

modra1
23. jan 2013

@darssynka Určite sa treba brániť, ako už naznačila @eeffka. S takým ako džúsiky a čajíky by ani u mňa nepochodili, pitný režim majú mať deti zabezpečený v rámci stravy a v triede vodu na pitie, a najmä ja som požiadala, aby dcére dávali piť len vodu, na to je zvyknutá a neželám si sladený čaj, sirupovú vodu a už vôbec nie mlieko. Dcéra chodí do škôlky kratučko, ešte sme sa nezaujímalio čo presne je z nášho príspevku uhrádzané, ale nemusíme nosiť toaleťák, mydlo vreckovky. V synovej škole toto nosíme a hnevá ma to, lebo mesačný príspevok je naozaj vysoký, platia z toho bežné prevádzkové náklady, malá časť zostáva triednej, platí z toho lístky na mhd a vstupenky na akcie, štartovné na súťaže, knihy (nie učebnice), odmeny.

darssynka
autor
23. jan 2013

pozor, na divadielko, kúzelníka a podobne sa vždy vyberajú peniaze zvlášť!!! Takže takéto akcie neplatí nikto za nikoho!!!

rakywanda
23. jan 2013

ja som hospodárkou ZRPŠ v našej škôlke. nie je žiadna zákonná páka na vymáhanie tohto príspevku !!!!! u nás je už niekoľko rokov 20e na rok, z tohto sa platí divadielko, šašo na karneval, mikulášsky balíček, vianočné darčeky pod stromček - hračky, výlet na konci roka, dopravné ihrisko, pečenie medovníkov, maľovanie na tvár....
na prvom rodičku, kde sa bavilo o tomto príspevku sme boli v počte 4, absolútny nezáujem rodičov. ja osobne by som tento príspevok zdvihla aspoň o pár eur, mohli by sme si viac vyskakovať...
máme jednu mamičku, ktorá odmieta tento príspevok zaplatiť /nie je sociálny prípad/, asi troma listami som ju vyzývala na nejakú dohodu - splátky t.j.2 eurá mesačne, ani obraz ani zvuk. V poslednom liste sme jej oznámili, že jej dieťaťu nebudeme tieto aktivity uhrádzať, pretože je to nefér voči ostatným deťom a ich rodičom, ktorí tento poplatok zaplatili. ona si asi fakt myslí, že mikulášsky balíček /ktorý jej dieťaťu mimochodom zaplatil jeden z rodičov, že veď dieťa za to nemôže/ nosí ozaj mikuláš a vianočné darčeky Ježisko.
a to, že ja mikulášske a vianočné musím ísť kúpiť v rámci svojho voľného času, na vlastné náklady, po večeroch to balím, to nezaujíma žiadneho rodiča. že bez nároku na nejakú odmenu vediem účtovníctvo, mám starosť za zverené peniaze, telefonujem, robím vyúčtovania...ktoré si absolútne nikto na tej nástenke neprečítal.
vraj za celú éru fungovania škôlky sa toto ešte nestalo. myslím, že ostatní rodičia sú spokojní. nemám problém ukázať doklady, porozprávať sa.

modra1
23. jan 2013

@stanislavao pár eur? O akej sume hovoríš? Lebo len povinné poplatky za škôlku sú okolo 40 mesačne, takže pre niekoho aj 1 euro dobrovoľne môže byť veľa.

eeffka
23. jan 2013

@rakywanda Takze nasa hospodarka urcite nie si 😀

rakywanda
23. jan 2013

u nás je to 20e ročne a už viacej navyše nič. v tých 20 e sú zahrnuté všetky divadielka, kúzelníci, šašovia.....

modra1
23. jan 2013

@rakywanda Teda, pozerám, že my asi platíme o dosť viac ako inde. A máš pravdu, už mali divadielko, takže určite platia takéto akcie z toho.

linuska1
23. jan 2013

@eeffka

ale ved aj na tie akoze " drobne vydavky 500 eur " musia mat faktury.. blocky.. pytaj si to k nahliadnutiu... kedze to islo z rodicovskeho prispevku tak rada rodicov musi mat presny prehlad...ak nema ozvala by som sa na "plenarnej schodzi".. alebo oslovila radu rodicov...
ja sa tiez nemam problem ozvat... ale ako som pisala ja s tym poplatkom problem nemam.. pretoze viem kde tie peniaze idu.. 😉

stanislavao
23. jan 2013

@modra1 ja si myslim, ze prispiet za skolku na rok 40e neni take hrozne. ved to su peniaze pre deti, na zariadenie, na hracky.

rakywanda
23. jan 2013

u nás je škôlka 10 e/mesačne, strava je tuším 1,29/deň, a 20e/rok. myslím, že sme dosť lacné, preto by bolo fajn zvýšiť ročný príspevok ZRPŠ a detičky by mali väčšie možnosti.

modra1
23. jan 2013

@stanislavao Hm, tak 40 na rok by sme platili radšej 🙂. Tiež si to myslím, a preto platím. STále však tvrdím, že nie každý si môže dovoliť platiť navyše. Nežijú všetky mamy s partnermi, nemá každý prácu, a keď má, tak výplata často stačí len na povinné veci, ....

eeffka
23. jan 2013

@linuska1 ked som si po tyzdni vybojovyala ten trapny prehlad a uz som to aj riesila s jednym oteckom co je v tej rade rodicov tak ma zabil, ze a ini problem nemaju , tak ze co ja robim vietor, ze ci to ma zaplatit za mna, tak som mu povadala ze kludne a ze dakujem (samozrejme nic neplatil), taktiez ziaden prehlad mi nedodali a prestali ma vyzyvat k "dobrov.platbam"
az mi pojde 2.dcera do skolky sa nanominujem do miestnej rady a bude klud.

jaj a napr u nas chceli aj prispevok na rozbity rriad 5e, rocne ... ako nonsens, dobry pokus, moje decko ked rozbije kupim nove.
5*100, pekneee ale zo striebra deti nejedli...