Žiadne lúčenie s dieťaťom v škôlke

9. júl 2024

Ahojte mamy, je normalne ze v skolke si to prvy den predstavuju tak, ze ziadne lucenie s dietatom, ale mam sa vytratit tak aby si to nevsimol.? Nemam z toho vobec dobry pocit. Viem ze dlhe lucenia nie su dobre, ale planovala som mu normalne povedat, ze idem prec a ked sa naobeduje sa po neho vratim a dovtedy ked bude nieco potrebovat ma ist za tetou ucitelkou. Viem ze v tom momente mozno zacne revat ale to je prirodzene, horsie je podla mna ked nebude vediet kam som zmizla . Doteraz som mala z tej skolky dobry pocit ale teraz mam zmiesane pocity.

ella1234
9. júl 2024

Ale ved dieťa uz teraz určite pripravujes na to ze ide do škôlky a uz sa o tom určite rozprávate. Minimalne cestou do škôlky to spomenies.
To co si ty popisala znie presne tak ze by to smerovalo zbytočne k dlhemu lučeniu.

janinah
9. júl 2024

Urobíš ako budeš ty chcieť. Ty si rodič. Určite sama pochopíš co je pre dieťa lepšie.

mamickalisticka
9. júl 2024

V prvom rade je to pani učiteľka, nie teta učiteľka. V druhom rade, áno, lepšie je nelúčiť sa, posunúť dieťa do triedy. Dlhším časom dieťa začne kalkulovať vymýšľať, takto tam vojde rovno k hre, nebude stíhať si uvedomiť že mamča išla preč. Hlavne vysvetľovať, že prídeš a hovoriť o škôlke pozitívne.

patka06
9. júl 2024

V škôlke majú pravdu, vyhnú sa tak úplne zbytočným scénam a plaču detí
Všetko čo píšeš, povieš cestou

katarinaba
9. júl 2024

Ked mu chces nieco povedat, tak to urob doma a v klude. Ano, v skolke je najlepsie zmiznut. Naco ho rozrusovat? Preco by mal plakat, lebo podla teba je to normalne? Nie, nie je to normalne. V drvivej vacsine si dieta ani nevsimne, ze si prec a rozhodne je to lepsie, ako by mal potom este kvilit ucitelkam aj ostatnym detom. Vies, ze ked jedno dieta place, pridaju sa aj dalsie?

luccija
9. júl 2024

Určite nie, normálne ides do šatne, prezuje sa rozlucis sa a ide do triedy ziadne uteky

asined88
9. júl 2024

Toto môžete urobiť v šatni, keď ho budete prezúvať. Do triedy už len odprevadíte a pôjdete hneď preč. Prvý deň býva väčšinou v pohode, horšie sú nasledujúce dni, keď dieťa zistí, že tam musí chodiť stále.

patus_2
9. júl 2024

Ja si pamätám svoj prvý deň v škôlke veľmi dobre. Mama sa vytratila, lebo učiteľky tak povedali a keď som si to všimla, spustila som taký záchvat plaču, že mi bolo na zvracanie. Mne to ok nepríde, určite sa to dá urobiť aj inak.

bellaa3007
9. júl 2024

Ja som malej o školke rozprávala už dlho dlho predtým, chodili sme sa prechádzať ku skolke. Prvý den, som jej dala do ruky cokolady, ktoré mala dat učitelkam s tatom sme jej povedali ahoj, ked sa vyspinkas prídeme a hotovo
To či bude revať, neovplyvni či sa budeš hodinu lučiť, alebo mu povieš ahoj prídem poobede. Ak ma revať bude, či počas dna alebo pri lucení

cookie29
9. júl 2024

Nie nesuhlasim. Dieta nikdy nepodvadzam. A toto je "zrada" proste "zmiznut"? To snad tie ucitelky nemyslia vazne :(
Uprimne, dlhe lucenie urcite nie, cim dlhsie tym horsie, v tomto suhlasim. Ale v ziadnom pripade "nezmiznut". Dieta na skolku pripravit, ja neviem, mate nejaku adaptaciu? Vysvetlit, ze tam zostane a Ty pojdes prec, do prace, alebo neviem kam. Ale proste pravdu. A ked pride na lamanie chleba, tak jednoducho povedat, ze ako som Ti povedala, mama ide do prace, pusu a ist. Nezdrziavat sa a pod. Ale ani "nezmiznut".

tamvtme
9. júl 2024

nikdy by som len tak nezmizla bez rozlucenia....veci co pises, ze prides po obede, ze s problemom ma ist za pani ucitelkou atd, to sme si hovorili a opakovali este pred nastupom do skolky, v satni uz na to nie je moc cas a priestor....tam skor uistit, ze sa vratis, ze to bude super, nech sa zabavi, objat, pusu a utekaj sa hrat 🙂

klip0
9. júl 2024

Ja som učiteľka v škôlke, moje dieťa čoskoro tiež prvý krát nastúpi. Určite sa s ňou rozlúčim. Rozluc sa ešte v šatni a tak daj dieťa do triedy

kate_cs
9. júl 2024

Nikdy som to takto nerobila, hoci aj u nás v škôlke toto preferujú. Pomohla som mu vyzliecť sa, dala pusu, zaželala pekný deň a ubezpečila ho, že určite prídem. Ako by si sa ty cítila, že si v novom prostredí a jediná známa osoba-matka sa zrazu vytratí? Ty ani nevieš kam a či je v poriadku.
Jasné, žiadne dlhé lúčenie a "vykecávanie sa" ale aj keď mal zo začiatku slzy v očiach, tak vždy som sa normálne rozlúčila a opakovala, že určite prídem.

kitycat
9. júl 2024

Z domu si sa tiez nikdy nevytratila, ci na zachod?
Vysvetlite si po ceste a pred sverami das papa a ides aby so tlmproste nenatahovala. Teta?

klip0
9. júl 2024

@kitycat ty sa vytracas z domu ? Ja od narodenia hovorím dcére (aj keď tomu ako mini bábätko samozrejme nerozumela) ale kam idem a že bude zatiaľ s tatom.
Odísť bez rozlúčky nieje najlepší nápad. Dieťa potom môže byť permanentne v strese že čo ak mama zas niekam zmizne

januska12323
9. júl 2024

Tieto vykecávačky rieš teraz cez leto nech vie do čoho ide. V prvý deň prídete, pomôžeš obuť papuče, dáš pusu, ahoj pekný deň a odchádzaš. Tam nie je priestor na vysvetľovanie.

veronika_sk000
9. júl 2024

ja ti k tomu poviem len to, ze mi taha na 27 a doteraz si viem vybavit ten pocit, ked som sa otocila a otec tam uz nebol a zmizol bez rozlucky, dalsie dni v skolke boli pre mna nocna mora, ja som revala uz ked sme z domu odchadzali a prerevala som cele doobedie v skolke, lebo ma potom uz nasilu ucitelka tahala, kedze som sa bala, ze on zas zmizne bez rozlucky..v zivote toto mojmu dietatu nespravim, to len na margo vytratenia sa 😂 rozlucit sa treba

pininka1
9. júl 2024

Všade to hovoria, mne prvé dni brala učiteľka malého z rúk, či sme sa lúčili alebo nie, každé dieťa to inak vníma, ale je fakt ze ak dieťa pekne ide do vnútra a mamička začne kričať ze ešte pusu mu nedala, to je to najhoršie, určite treba zvoliť zlatú strednú cestu.

klip0
9. júl 2024

A inak celkom by ma zaujímalo ako sa mas vytratiť ? Ideš s dieťaťom do triedy, čakáš a kým sa hrá alebo niečo robí tak nepozorovane odídeš ? Alebo ho máš nechať v šatni, alebo ako sa máš vytratiť ? Neviem si to celkom predstaviť. Nikdy som to ako učiteľka po rodičoch nechcela

luccija
9. júl 2024

@kitycat to nemôžeš porovnávať so zachodom😂dieťa je doma v svojom prostredí.Autorka dieťa musí vedieť, že ideš a prídeš...nikdy by som to nespravila tak ako povedala učiteľka.Ano, žiadne extra lúčenie opakovanie 100x, ale rezko u nás vždy jedna učiteľka stala pred triedou, keď prichádzali deti si umyli ruky a išli do svojej triedy,keď bolo treba zasiahla zobrala deti od rodičov, zabavila...s plačom musíš rátať začiatky sú narocne

cookie29
9. júl 2024

@kitycat nikdy v zivote. Pre moje deti je pocit bezpecia dolezity. Ak idem prec, poviem im to. Aj za cenu, ze budu plakat. Ale mame doveruju. "Zmiznut" je narusenie tej dovery... pretoze im to vytvori pocit, ze mama sa moze kedykolvek "vyparit"...

anketkarka
9. júl 2024

Ja som mojim dokonca povedala, že ostatné deti možno budú plakať, ale vy im povedzte, že nemusia plakať, mama po nich príde. Moje neplakali a cestou domov mi vysvetľovali ako im vadí, že iné deti plačú. Tak som im povedala, že ich môžu pomojkať, aby neplakali.

misana84
9. júl 2024

Ved hovorte a rozprávajte sa už teraz, pripravte dieťa čo bude… kúpte si knihu Misko a Brunko idu do škôlky aby vedel čo ho čaká, aký bude mat deň

fantaghiro21
9. júl 2024

Cim najmenej ceremonii, tym je to menej "traumatizujuce " pre dieta .
Ukaz detom samozrejme, kde sa prezliect, atd, ale po par dnoch nechat aj nech sa same obliekaju....Samostatnost je dolezita.
Prist, poponahlat , nech sa rychlo obuje , prezlecie, dat papa a odchod..

Teraz mi starsia ide do skoly od septembra(VFA , PAS), a uz som ju pomaly ucila uplnej samostatnosti-ako v skole. Sama si pride do satne , sama prezlecie..
V jeden den som s nou do satne, o par dni ked si trufla medzi dverami satne, dalsi den prvy schodik , potom v polovici schodiska(vsetko o dohode s nou a ako sa na to citila ) ..po par dnoch mi už davala" košom "ako velka skolacka.A cela hrda na seba bola 🙂

bubuzu
9. júl 2024

Pre pána Jána, určite sa nikam nevytrácaj bez rozlúčky, to čo je za blbosť? Jediný dôvod,prečo to po tebe chcú, je aby oni predišli plaču dieťaťa pri rodičovi, ale to je normálba prirodzená reakcia a tak to má byť. Nie, že odídeš a dieťa ani nevie kam a ako. Či si o tom asi pomyslí? Áno, najlepšie je jasné krátke rozlúčenie bez naťahovania. Plač je toho súčasťou. Ale to chce čas.

sara07
9. júl 2024

nechceš zmeniť škôlku lebo ak by mne toto povedala uč že sa mám vytratit už by ma tam nebolo
nie to nie je v poriadku vôbec
čo chceš povedat povedz cestou, vela sa s ním rozprávaj, ukazuj ešte teraz pripravuj , prípadne mu niečo povedz ked sa bude prezvat
každe dieta som objala, pusa a dala do triedy , neviem si predstavit odist bez rozlučky krátkej ano

nikaeli
9. júl 2024

Nie vytratiť sa. Prezliecť a prezuť v šatni, odprevadiť do triedy, objať, pusinku, ty sa teraz pôjdeš hrať s detičkami a mamka zatiaľ (vymysli si čo - ide kúpiť kinder vajco) a hneď (keď spapáš obed, keď sa vyspinkáš) pre teba prídem (a to kinder vajco ti donesiem). Ľúbim ťa, papaa.

oblecenie99
9. júl 2024

Noooo... Ja ani neviem. Chápem postoj učiteliek, a škôlky, ja viem, prečo to tak majú, ibaže to nemusí byť pre každé dieťa v pohode. Ja so synom jednam na rovinu, vie dopredu, keď ideme preč, skúšali to na mňa aj doma, keď ho strážili naši, že kým je malý na toalete, máme sa s mužom vytratiť a ísť do práce, ale tak srdce by mi to nedalo.

S veľkou pravdepodobnosťou ti dieťa bude revať v prvé dni, týždne. Uvidíš, čo na neho platí, u nás pomohli pozitívne reči o škôlke, porozprávať sa o Tom vopred, teraz už rituál objatie, pusa (musí byť, na Tom trvá 😅) a beh do triedy, ja sa otáčam na päte, a idem, žiadne naťahovanie času s učiteľkou a podobne, postavanie vo dverách, lebo on sa toho chytí... A bude skúšať. Rešpektuj pokyn škôlky, aj keď ja si neviem predstaviť, ako sa nedá rozlúčiť s dieťaťom, tak keď ho prezliekas, prezuvas, odprevadis do triedy, povie snáď každý ahoj či dá pusu. Čiže pokiaľ nemali na mysli dieťa prehodiť cez plot a utekať preč (brať prosím s humorom), tak sa luceniu vyhnúť nedá. Neexist, že sa len tak vytratís, a dieťa si to nevsimne, na to tam nie je priestor Skôr si myslim, že mali na mysli to, aby sa rodičia vyhli veľkým emotívnym objimackam a plaču vo dverách do triedy..

autor
9. júl 2024

Som rada, ze nie som jedina, ktora si mysli, ze zrazu zmiznut bez akehokolvek slova je nespravne.
Tusim, ze nastava pre mna stret s nasim uzasnym skolstvom, urcite neraz zaplacem. Podotykam jedna sa o sukromnu skolku, ale stare struktury su ocividne vsade.

bubuzu
9. júl 2024

@katarinaba plakať je normálne a učiteľky s tým normálne aj počítajú. A zmiznuť sa nemá, podrýva to dôveru dieťaťa v rodiča.Uz ťa vidím, ako by si ako dieťaťa veľmi rada prišla na miesto, kde nikoho nepoznáš, zvyknutá tráviť väčšinu času s rodičmi a keď by si sa obzrela, tvoja mama by bola fuč.