Zápis do ZŠ - prváčik

11. nov 2023

Ahojte/dobrý deň, chcela by som sa opýtať skúsenejších mamičiek čo sa riešilo na zápise do prvého ročníka ZŠ. Čo sa tak zvyčajne pýtajú detí. Viem, že je to individuálne a čoraz väčšie nároky sú vytvárajú na deti.
Ďakujem za skúsenosti a odpovede.

bozenas
11. nov 2023

U nás sa mal syn predstaviť, počítal do desať, povedal básničku a vypracoval pracovný list- tam ho preskúšali na farby, väčší, menší, hore, dole, vpravo, vľavo. To bolo asi všetko.

tehotna40
11. nov 2023

@bozenas aj u nás približne to iste, ešte mali nakreslené ovocie a mali ho vyfarbit a povedať akou farbou a take, poprípade napísať svoje meno kto vedel, nič hrozné.

pininka1
11. nov 2023

Skus pozrieť na stránku školy, niekedy tam majú čo všetko by mal prvák vedieť. Naši aj odpisovali písmená, farby, tvary, čo je na obrázku a pod.

ivangeline
11. nov 2023

@tehotna40 Jj. Je to v pohode. Az na tu basnicku. :D Moj vie vsetko z toho,no basnicky nie su jeho parketa... Akoze aku basnicku? xD

lossless
11. nov 2023

@bozenas neviete ako to je s hanblivym dietatom? Napr nas vsetko toto vie, ale pred niekym koho vidi prvykrat neotvori usta 😏

bozenas
11. nov 2023

@lossless nášho si pani učiteľka vzala do triedy, takže ani sme tam s ním neboli. Myslím, že ony už vedia aj ako na hanblivé deti 🙂

autor
11. nov 2023

@bozenas toto všetko vie, ale nastáva problém s farbami. Vie roztriediť, svetlá-tmavá, prinesie, priradí ale slovne nepomenuje. Napr. červená - hasiči, žltá - slnko. Ja už neviem ako ho to naučiť, už som zúfalá. Či to robí naschval, s trucu a doma pekne, maminka podáš mi hnedú? Idem nakresliť kmeň stromu.

bozenas
11. nov 2023

Ja by som to nejako neriešila. Na zápise počítajú s tým, že pre dieťa je to niečo nové, prostredie, ľudia, dieťa si uvedomuje, že ho čaká škola, takže určite na to prihliadajú. Môžu mu napr. len povedať aby kruh vymaľoval modrou, alebo len nejakou hrou si ho preskúšajú.

diewcatqoo
11. nov 2023

Ja si zo zapisu pamatam jedneho synovho spoluziaka, ktory za cely cas nepovedal ucitelkam ani slovo. Neodpovedal ani ako sa vola.. ucitelky su podla mna pripravene na zapise na cokolvek.
Ak sa ti nieco nezda, mozes ist do pedagogicko-psychologickej poradne a tam ti povedia, ci je zrely na skolu, daju odporucanie a mozno ti aj poradia, ako sa naucit tie farby. U nas bol v poradni kazdy predskolak.

autor
11. nov 2023

@diewcatqoo tam sme boli nakoľko pani učiteľka nemala ešte ani doštudovanú VŠ. Syna nevedela zaujať a ohradzovala sa tým, že sa narodil súrodenec, nevenujem sa, má regres, je neposedný, nesústredený, hravý, máme zájsť na ušné, neurológiu, endokrinológiu, do centra cpppap, mal vtedy 4r
Všetko vyvrátila, že je to hravé a vnímavé dieťa, všetko v poriadku no keď non-stop každý deň riešia farby tak už šibe mne

tehotna40
12. nov 2023

@ivangeline náš tuším recitoval to, čo cez zimu Mikulášovi 😀

dankanka
12. nov 2023

Mozno aj nemu "uz sibe" z farieb a pripada si hlupo stale vsetkym dokazovat ze to vie. Ja som malu naucila farby aj po anglicky, z jej iniciativy, skus, mozno ich povie aspon tak. A do zapisu povie aj slovensky pred autoritou.

mogaa
12. nov 2023

V škôlke už deti pripravujú na zápis....vedia čo v danom meste od detí pri zápise vyžadujú, niekde je to nakresliť postavu, povedať dni v týždni alebo vymenovať ročné obdobia....ono toto všetko sú veci ktoré sa preberajú v MS takže dieťa navštevujúce MŠ by to malo ovládať, ak niečo nevie, žiadna učiteľka z toho nerobí tragédiu, ale dôležitejšie je, že vidí ako a či dieťa spolupracuje aj v prípade že niečo nevie....

mogaa
12. nov 2023

Ono problém že dieťa s učiteľkou nespolupracuje môže byť aj v tom že mamička ho dá do škôlky až do predškolskej triedy a tam keďže je prvý rok v škôlke viac nie je ako je, lebo chorobnosť....ak dieťa do škôlky chodilo a je to povahou že nechce, učiteľka si s ním pri zápise už musí poradiť, ak nie, tak aj pre samotné dieťa je lepší odklad...možno dieťa aj pripravené do škôlky bolo ale nie pri takej učiteľke čo nevie ako na neho....

autor
12. nov 2023

@mogaa chodí už 3 rok do MŠ. Ja mám dať odklad pretože ona si nevie pomôcť s dieťaťom a mne doma pracuje v poriadku, u psychologicky pracoval v poriadku? No s týmto sa nestotožňujem, myslím odklad. Je decembrový, ak dám odklad tak by mal ako prváčik potom 8r 😃😂
Anglicky som to veru ešte neskúšala.
On zostane normálne nervózny keď sa ho to pýtajú dokola, akoby sa hanbil alebo mu to lezie už na nervy, doma hneď v ten deň začne sám od seba hovoriť akú pastelku chce na čo použiť keď kresli. A ďakujem ti za odpoveď. Nejdem to nejak už siliť a vytvárať tlak na neho. Ak ten odklad bude nutný, že to navrhnú pri teste školskej zrelosti určite nepôjdem hlavou oproti múru, ale tak aby to bolo dobré pre dieťa.

minutka
12. nov 2023

U nas sa (okrem vyssie spomenuteho)pytali aj na prve a posledne pismenka v slovach. Deti sa mali podpisat. Plus rozne ulohy ako napr chyt pravou rukou lave koleno.

mogaa
12. nov 2023

ono tak ako nám dospelým nie je niekto sympatický , tak je to aj s deťmi....a dotyčný môže robiť čokolvek, ak sa s ním dané dieťa nebude chcieť rozprávať, nedostane z neho ani slovo.....zvyčajne tá učiteľka čo je na zápise dostane to dieťa aj do triedy....ako by s ňou potom spolupracovalo v triede?si pamätám ako som bola na zápise s neterkou(sestra bola chorá), malá učiteľke nechcela nakresliť postavu....o týždeň v inej škôlke pri inej učiteľke, nebol žiadny problém....to že nespolupracovala mohlo byť tým že daná učiteľka jej bola nesympatická alebo sa jednoducho zaťala a nechcela vtedy spolupracovať, v každom prípade to nebola chyba tej učiteľky na zápise, tá bola milá...

pipistrel13
15. nov 2023

mozno to nechat tak,a neucit...ja mam doma dve deti a nikdy som ich nic neucila,tato prehnana motivacia je detom na skodu,moj nazor (som pedagogicka)...
vaetky su "neskutocne sikovne" v skolkarskom veku a po tom zrazu v skole to uz az take dokonale nie je...
deti sa maju hrat,tesit zo zivota,ucit sa zo skolky a vlastnej zvedavosti a nie cielene sediet a podme sa ucit,ani sa necudujem,ze nechce...
nemyslim to v zlom

autor
15. nov 2023

@pipistrel13 ďakujem za názor, presne toto som chcela počuť. Priamo som sa opýtala čo sa stane ak vyhorí s farieb a ona: nič. Len aby si zvykol potom na systém školy, síce sú dôležité ale nestojí to len na tom.

miska1145
20. nov 2023

Moja kamarátka má prváčika a má 8r.

miska1145
20. nov 2023

Prepáč neviem ti poradiť s touto témou mám mladšie deti inak by som ti poradila