Vaše názory na súkromné škôlky a detské centra

hancu
22. nov 2011

ahojte maminya oteckovia,
od septembra hladame skolku resp.sukromne detske centrum pre 2rocneho chlapca.na co sa mam sustredit,aby dieta bolo spokojne/a ja tiez/?

janna_1
23. nov 2011

Ahoj. Z vlastnej skúsenosti : zameraj sa priestranstvo, kde deti trávia čas - herňa, či je dostatočne priestranná, vetraná, tak isto spálňa - samostatná miestnosť alebo rozložia v herni lehátka???, koľko detí navštevuje škôlku - triedu, vekové zloženie (nám napr. momentálne nevyhovuje, že poodchádzali staršie deti a prišli nové, mladšie, ktoré ešte poriadne ani nerozprávajú a malý sa s nimi nechce hrať, lebo im nerozumie a začal s nevôlou chodiť do škôlky, predtým išiel s radosťou) výhodou sú, ak sa tam nachádzajú strašie deti v triede, ktoré ťahajú tie mladšie. Veľa potom od tých starších odkuká a naučí sa.
Tak isto si treba ujasniť pravidlá ohľadne chorobnosti, či berú deti so sopľom, kašlom atď ...
Zaujímať sa hlavne o vzdelanie a prax učiteliek, a ich fluktuáciu (v niektorých súkromných škôlkach sa učiteľky menia ako na bežiacom páse a to je problém pre dieťa) či postupujú podľa denného výchovno-vzdelávacieho programu detí,
Pobyt vonku - či sa tak deje v rámci areálu škôlky alebo aj prechádzky po okolí, výlety ...
Materiálne vybavenie škôlky ... hračky, sociálky, šatňa, sprcha v prípade nehody dieťaťka .. čistota miestností.
Strava: tu pozor, väčšina súkromných škôlok má stravu dovážanú od stravovacích zariadení a mnoho X nevyhovujúcu (1,5 ročné dieťa - makové rezance, guľáš s knedLóu, bôčik s kapustou a knedľou, na olovrant nevyhovujúce éčkove kupované pudingy so šľahačkou, párky a pod..)Takže pýtať sa na stravu, od kiaľ ju majú, či zloženie zodpovedá normám podľa vyhlášky o školskom stravovaní. Treba stále sledovť jedálny lístok na nástenke, ak ho majú vyvesený. Pozor aj na to, či deti dostávajú počas dňa nejaké sladké "odmeny" , ak áno, trvať na tom, že chceš byť o tom informovaná. A jasné že pitný režim - čo pijú, či čaje ovocné nesladené alebo vodu, alebo sirupy. Ovocie počas dňa ...
A čo ponúka škôlka naviac: infrasauna v škôlke, angličtina, a iné aktivity ...
A samozrejme poriadne si prečítať zmluvu, ktorú budeš podpisovať so škôlkou.
Asi tak v skratke.

hancu
autor
24. nov 2011

uff,dakujem,super.

jaaty
24. nov 2011

@hancu, tak ja keď som hľdala Hanke škôlku, zašla som do prvej, ktorá nám bola odporúčaná a veru vôbec som sa nezaujímala o toto všetko.
Bolo pre mňa dôležité, aký pocit resp. dojem som mala zo škôlky a z majiteľky (dovoľujem si povedať, že ľudí dokážem odhadnúť veľmi dobre) a ako sa tam cítila Hanka. To že dokázala byť v herni s deťmi a pani učiteľkou úplne sama skoro 2 hodiny, bolo pre mňa známkou toho, že sa tam cíti dobre.
Samozrejme, že priestory som si prezrela, aj ma informovali o dennom programe, aktivitách, odkiaľ majú stravu, ale skutočne až do takých detailov ako píše janna_1 som veru nešla.
Podotýkam, že tam Hanka chodí od 03/2010 a som veľmi spokojná a predovšetkým ona 😀
Daj na vlastnú intuíciu - pocity, emócie, vzťahy sú v takomto veku pre deti dôležitejšie ako to či pijú vodu z vodovou alebo filtrovanú, atď.....

hancu
autor
25. nov 2011

dikyzanazory,nemate niektoskusenosti s takymito zariadeniami z lokality BA IV - Lamac,Dlhe diely,karlovka,dubravka?

chasencha
13. jan 2012

@hancu moja dcera chodila par mesiacov do sukromnych jasli detske svetielko a bola som maximalne spokojna, co sa tyka uciteliek aj majitelky s ktorou bol na zaciatku velmi prijemny rozhovor kde mi vsetko vysvetlila,aj adaptacny proces bol tak ako som si ja povedala,na kolko hodin,kedy pridem. Co sa tyka jedalnicka,na zaciatku sme vypisovali dotaznik,kde sa bral ohlad na alergeny,ake je dieta,ci ma nejake tie svoje grify aby vedeli ucitelky co od nich chce ,respektive ako to maju brat.
Tiez som si neoverovala aku vodu piju alebo podobne veci. Kedze kuchyna bola dovazana zo statnej skolky vo vedljsej budove. Mohla som sa poobzerat vsade,stravit s nimi chvilku a to ze mi dieta plakalo skor ked sme sli domov ,ze ona tam chce ostat bolo pre mna postacujuce 🙂
to je asi tak vsetko 🙂 ak by si mala nejake otazky kludne sa pytaj

murka_75
16. jan 2012

Ahojte, mna by tiez zaujimala nejaka dobra skolka Karlovka / Dubravka, mate niekto skusenosti ? Neviem ci sa zamerat na sukromnu alebo statnu, vie niekto poradit ?

strociatka
18. jan 2012

@murka_75 ahoj, mne dieta chodi v Dubravke do statnej a sme maximalne spokojni, ked chceme aj kruzok, tak ho maju priamo vo svojej triede a nemusime dieta nikam vodit, ale myslim, ze to maju dnes vsetky skolky, je to o tom, ci chces alebo nechces davat do toho viac penazi. V sukromnej skolke si za kruzky tiez musis priplatit, ale ovela viac ako v statnej. Zastavam nazor, ze dietatu je najlepsie v kolektive, to je jedno ci v sukromnom, ci statnom 😉 to je o penazenke. Aj statne aj sukromne skolky su jedni dobre, ine zle, ale vseobecne pravidlo neexistuje.

czechzuzanaba
18. jan 2012

Nas to taky letos ceka, chtela bych malou dat do skolky v Dubravke, nejradsi do statni. Otazkou vsak je, ci mi ju vezmou. Ma tri roky az v oktobri no a taky jsem na materske s druhou...Nemate nekdo info, jak je to letos s mistama, ci je silny rocnik a tak?
Soukroma skolka je pro nas az druha moznost. Ale urcite bych chtela, aby sla do skolky, protoze mam pocit, ze uz ten kolektiv proste potrebuje a doma se nudi. I kdyz se ji venuju, ale prece jenom kamaradi jsou kamaradi 😀

adelaine
18. jan 2012

ahojte kocky,
zaujala ma tato vasa tema, lebo budem tiez coskoro riesit jaslicky pre maleho a riesim ci statne alebo sukromne.
Moj maly ma vsak bezmliecnu dietu, tak sa obavam, aby tam niekto na neho dohliadal, aby im tam nepojedol to co uvidi 😖
Poradite mi nejake fakt dobre jasle v ruzinove?
dakujem za tipy 😉

danit
16. feb 2013

ja zhanam jasle alebo skolku pre 2 rocne dieta/plienkovane/ moze nastupit aj do MŠ? a aku by ste mi poradili v okoli Tomasikovej Ruzinov .....dakjem

gumimaci
22. feb 2013

Ahojte, vie mi niekto odpovedat, alebo dat link na vyhlasku, ktora upravuje max pocet deti v triede, pripadne, kolko deti moze mat na starost jedna ucitelka. myslim deti vo veku od 18-36m.
Tie co mate deti v sukromnych zariadeniach, ako su u vas rozdelene triedy a s akymi poctami deti?

danula2
22. feb 2013

@gumimaci moj syncek chodi do sukromnych jasliciek, ma 21m a na 4 deti je jedna vychovavatelka 😉

gumimaci
22. feb 2013

@danula2 dakujem a kolko deti mate v triede, v akom veku?

danula2
22. feb 2013

@gumimaci teraz mmt myslim ze ich je 12 = 3 ucitelky = plny stav
najmladsi myslim nieco okolo 10m, najstarsi 2,5 roka

gumimaci
22. feb 2013

@danula2 dakujem

monika_tulipanik
26. feb 2013

@adelaine Dobry den 🙂 Sidlime sice na Trnavke, ale od Ruzinova to nie je daleko. Nasa kapacita je maximalne 15 deticiek, takze Vasim poziadavkam by sme vedeli vyhoviet. Sme novootvorene opatrovatelske centrum s tromi triedami po pat deticiek. Mam skusenosti ako ucitelka v sukromnych MS, mam Mgr. titul, osvedcenia o odbornej sposobilosti na manipulaciu s potravinami v skolke. Ak by ste mali zaujem, rada sa s Vami stretnem a vsetko Vam u nas poukazujem.

monika_tulipanik
26. feb 2013

@danit Pekny den prajem! Skuste si pozriet www stranku. Bratislava-Trnavka. Berieme deticky od 1 roka, aj s plienkami a kedykolvek pocas roka🙂

zuzulletka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adelaine
26. feb 2013

@monika_tulipanik dakujem 🙂 moj prispevok je rok stary, maleho uz mam umiestneneho,
ale poviem kamoske, ktora zhana jasle.

monika_tulipanik
27. feb 2013

🙂 som tu registrovana iba par dni, nevsimla som si 🙂 ale dakujem, ze to aspon posuniete dalej. Na stranke su vsetky kontaktne udaje, zajtra a v piatok mame dni otvorenych dveri, tak by sa mohla prist pozriet, ak by jej to vyhovovalo. Ak nie, staci mi zavolat, dohodneme obhliadku na iny den. Dakujem a prajem pekny den. Monika

dcstvorlistok
27. feb 2013

@adelaine ahojky sidlime v prievoze tak ak by mala kamaratka zaujem tiez sa moze prist kedykolvek pozriet, moze si pozriet aj nasu www stranku alebo facebook stranku, kde mame vsetky aktualne aktivity 🙂 dakujem moc krat