Učiteľky v škôlke nepustia deti cikať a potom sa pocikávajú. Ako to riešiť?

siuzun
8. nov 2016

Kde to riešiť. Môj samko chcel ísť cikat a učiteľka mu povedala že nepojdes. V spanku sa teda pocikal a ked som to chcela riešiť učiteľka mi povedala Zuzka to netreba ani riešiť. Tak neviem a nie som sama kto s tým ma problém.

pillipilli
8. nov 2016

Co tak riaditel...

sissy27
8. nov 2016

@siuzun ak nerieši učiteľka, treba ísť vyššie... u nás deti chodili pred odpočinkom povinne na wc a určite nie je normálne, aby učiteľka v škôlke neumožnila deťom použiť wc...

ukulela
8. nov 2016

u riaditelky, na rodicovskom ... ze netreba riesit? ved dieta sa moze zacat pocikavat ... jednoducho sa treba ozvat. zacala by som najprv s dotknutou ucitelkou - ak by ma odbila, tak kamoska, nekamoska - pokec s riaditelkou, alebo otvorit temu na rodicku.

timea7
9. nov 2016

@siuzun to nemyslíš vážne!!!! Tá pani si hovorí učiteľka? To aký mala problém s tým nepustiť dieťa na WC? Že to netreba riešiť? Hneď jej si mala povedať, že to teda treba riešiť, lebo toto urobila prvý aj posledný krát. Smer riaditeľka, zriaďovateľ - písomná sťažnosť poslaná doporučene.

dominika6
9. nov 2016

@siuzun a aká bola pravdivá verzia? že pred spánkom idú povinne všetky deti cikať,umyť ruky,obliecť sa do pyžama,ale niektoré deti ešte špekulujú alebo sa nevycikajú na povel?
v tom je rozdiel..
čiže ak on sa nevyčúraj ked musel a pýtal sa mimo,tak mu nedovolila,možno to brala ako špekuláciu alebo aby dalšie deti sa nepridali k nemu a režim by sa narušil..
treba vedieť obidve verzie,lebo ked si tykáte asi si dokážete vydiskutovať veci...či?

papricka33
9. nov 2016

@siuzun to netreba riešiť?! Ale treba. Sama som mala v triede deti, ktoré išli pocas odpočinku cikať aj 5x. Šla som s nimi, zistila či ozaj cikali a tak som vytriedila tie, ktoré len vymýšľajú pretože sa im nechce oddychovať a tie, ktoré majú naozaj "nervózny mechúr", alebo sú náchylnejšie na chlad, niekedy sme takto odsledovali aj blížiace sa ochorenie, prechladnutie. (Inak, ja ako dieťa som si užila niečo podobné a ako 5 ročná si pamätám tú hanbu, ked som sa pocikala a ešte som dostala od učiteľky riadny krik ☹

kikuleenka
9. nov 2016

@dominika6 Cikat na povel? Nerozumiem, co si tym chcela povedat. Plnenie nezmyselnych prikazov a zakazov (teraz musis cikat, teraz nesmies cikat) nepatri nikam, a uz vobec nie do skolky. Ved toto je uz pravdepodobne aj sikana, neumoznit dietatu naplnit si zakladne zivotne potreby.

babulina
9. nov 2016

@dominika6 - spekulacia ????? asi ked sa pocikal tak moc nespekuloval, vysledok je jasny.
@siuzun - dufam ze to vyriesite k vasej spokojnosti, u nas to bolo obdobne, vysledkom bolo odporucanie od psychologicky zmenit triedu, potom uz bolo dobre

dominika6
9. nov 2016

@kikuleenka booože cikať na povel...? cikať pred spaním...normálne rituály..

jasminet
9. nov 2016

Toto vcera risila jedna mamina u nas v skolke, ze dcera nemohla ist cikat a hodinu musela cakat... ucitelka to uviedla na pravu mieru - vsetci povinne pred spanim idu cikat, precita sa rozpravka a potom to zacina - jeden cikat, druhy cikat, piaty cikat...
Takze idu maximalne dvaja naraz, ucitelka sa nerozdvoji ze aj pri leziacich detoch aj na wc. Ked skoncia idu dalsie deti. Takze nie ze nemohla a hodinu cakala, cakala 5 min a cikat mala ist pred spanim, co asi nebola... alebo bola, len namisto cikania sa chichotali s kamoskami a na cikanie sa pozabudlo...
taketo veci si treba nechat vysvetlit priamo od ucitelky, alebo dat dietatu par kontrolnych otazok a clovek zisti ako to bolo.

evulienkaslx
9. nov 2016

ja som tiez pocula od par kamosiek s detmi v statnych skolkach, ze deti idu len vsetky naraz v urcitych intervaloch a inak nie, lebo ucitelka je sama 1 na 20 deti a ze co ked sa nieco stane s tymi zvysnymi v triede.... hrozne, neviem, ako to poriesili

dominika6
9. nov 2016

@babulina píšem že učitelka to tak asi zhodnotila,že ked pred spaním boli na wc tak ho asi už nechcela pustiť a že ked majú dobré vzťahy medzi sebou majú si to poriadne vysvetliť...pre mna vysvetlenie...zuzka nerieš ..nieje vysvetlenie..

papricka33
9. nov 2016

@dominika6 nech je verzia akákoľve, učiteľka ho mala pustiť a nabudúce ho prezrieť, či cikal pred spánkom. Jednoduché. Ono totiž existujú aj deti, ktoré sa ppotrebujú byť pri týchto intímnych veciach samé. Mala som také v triede a mám takého aj doma. Treba veci vnímať hlavne z pohľadu dieťaťa , ktoré je vo veku kedy si túto potrebu ešte nevie "manažovať" 🙂

dominika6
9. nov 2016

@papricka33 ved a očom preboha živého píšem...že ona to vyhodnotla po svojom...

salamistka
9. nov 2016

tiež sa nám stalo, dcéra potrebovala na veľkú potrebu počas poobedňajšieho oddychu, učiteľky si mysleli, že len vymýšľa, aby nemusela spať a tak ju nepustili, ešte aj po zadku dostala od samotnej riaditeľky...odvtedy samozrejme v škôlke plakávala, lebo sa bála učiteliek...riešilo sa to, riaditeľka bola upozornená...neskôr sa mi ospravedlnila, že ako to ona mala vedieť, že dcéra naozaj chce ísť na záchod...no neviem, ísť s ňou a skontrolovať, či sa vykakala...ale to by museli zdvihnúť zadky a to sa im nechcelo...ani nemusím spomínať, že dcéra odvtedy chodila do škôlky s plačom...

sharmana
9. nov 2016

Určite záleží aj na empatiách učiteľky voči deťom a ich potrebám, ale vo všeobecnosti, kedže aj moja dcéra si prešla nedávno škôlkou a to mala každý rok iné učitelky. Deti idú pred spaním na wc, ale ak nejaké chcelo ísť aj počas spánku, nepočula som od mojej dcéry ani raz, že by jej to učitelka zakázala. S takým som sa teda nestretla. Kedykolvek dieťa chce ísť na wc, má ho učitelka pustiť. Okrem toho vo väčšine škôlok sú wc prepojené s hernou. Učielka môže nachvílku odbehnúť, ak ide poutierať dajme tomu malé 3 ročné dieťa, lebo inak sa nedá, ale zas to je chvílka. To aj doma si matka n wc odbehne. Zas sú to už 3 ročné deti a o starších ani nehovorím.
Spýtala by som sa aj iných mamičiek v šatni, či sa im deti nestažovali. Stačí, ak by ste už boli dve matky a riaditeľka by to musela riešiť. Myslím si, že aj dohovor učitelke by stačil.

kvetulienka253
9. nov 2016

Zuzka, nezuzka, buď nech si obháji, s čím bol problém alebo riešiť. To nie je ok, že nechala pocikat dieťa , ktoré sa na wc pýtalo.

papricka33
9. nov 2016

@jasminet ano, je to tak. Z hľadiska legislatívy by učiteľka nemala nechať deti bez dozoru. Vzhľadom na podmienky, ktoré sú vo väčšine škôlok (priestorové vybavenie, WC ďaleko od triedy), množstva deti, ktoré sú v škôlkach a počtu učiteliek je nemožné takéto nariadenia neporusit a teda sa musia bezne porušovať ☹ Odpočinok motom niekedy vyzerá tak, ze ked uz sa nejako podarí a deti zaspia, vyberie sa dieťa na WC, učiteľka za ním a ak mu to trvá dlhšie (ide na veľkú) 5x odbehne späť do spálne či je všetko o.k. 🙂 ak je nejaký"zaujímavý" obed a na veľkú sa takto vyberie 5-6 detí, je to celkom veselé 🙂 Ale ja som napriklad pracovala aj v škôlke, kde mi stačilo postaviť sa do dverí a bola som v kúpeľni aj v triede 🙂
Inak all , na toaletu sa chodí s deťmii naraz, čím sú deti menšie, tým častejšie. Určite sa ale nesmie brániť dieťaťu, ktoré má takúto potrebu navyše. Často som pracovala práve s najmenšími deťmi a takýto problém sme nikdy nemali. Na WC sme ale chodili často. Niekedy mám pocit, ze ten prvý polrok bol z mojho pohľadu učiteľky len o plači, mojkani, noseni, cikani, kakani, utierani, vyzliekani, obliekana, cikani, obliekani, plakani, cikani ... a kritike od mamičiek... 🙂

papricka33
9. nov 2016

@dominika6 ved to je jasn, ze to vyhodnotila po svojom. Ale zle 🙂

zlte_kuriatko
9. nov 2016

@salamistka presne.. u nas tiež chodia pred spankom cikat.. a ked už spia tak dcéra chodí vždy ešte počas spania dva krat na wc... raz sa ide vycikať a druhý krát vykakať 🙂 a to robí s pravidelnosťou, ale pani učitelka ju sleduje a vie že naozaj kakala 🙂 no neviem si predstaviť, žeby ju na ten záchod nepustila!!!!

esther03
9. nov 2016

@dominika6 cikat na povel? sorry ja ma 40+ a teda cikat na povel som sa doteraz nenaucila... Ucitelka je pedagog a hadam vie odsledovat kedy dieta vymysla a kedy cikat naozaj potrebuje. Keby som ucitelka, ktore nepusti dieta na WC a ono sa pocika, osobne sa matke ospravedlnim a ubezpecim ju, ze uz sa to viac nestane. Nie, ze "Zuzka, ani to netreba riesit..."!

mirkaaa80
9. nov 2016

@dominika6 aj v našej školke bolo to isté. Pred spaním sa idú deti vycikat! Ty tiez cikas na povel? Co ak sa dieťatu nechce a potom mu treba počas spánku? Môj syn sa tak musel počas spanku pokakat, lebo sa bál učiteľky - tiež mali zákaz, aby nezobudili iné deti!!! Iný chlapček sa pocikal počas obeda, tiež ho nepustili . Myslis si že je to v poriadku? My keď sme to riešili, ucitelky všetko popreli, vvraj si to deti vymysleli.

jasminet
9. nov 2016

@esther03
@mirkaaa80 tak ja som asi herodeska, ale moje deti cikat na povel musia - ides si lahnut? vycikat, povinne! cestujeme? na wc, povinne! a hadajte co, napriek tomu, ze: "jeeeezis, ale mne sa nechceeee, mne netreba, ty si hrozna.... sa z 10 razov 9x naozaj vycikaju.
v skolke/skole sa pytam pri odchode - netreba ti na wc? nieeee. vyjdeme von, prejdeme ulicu a uz slapu kapustu, ze jej, mne treba cikat... a to su 2 deti, co asi by sa v skolke dialo pri 23 detoch keby kazde chodilo iba vtedy ked mu treba a nie vtedy ked idu kolektivne pred vychadzkou, po vychadzke,pred obedom, po obede

221girl
9. nov 2016

ja ked som bola mala som mala tento problem. Lebo vraj vyrusujem ostatne deti, dali ma dokonca spavat do takeho ,,kumbalu,,. Upratovacka to nazalovala rodicom. Chodili ma pred spanim bravat domov a potom som chodila naspät za detmi. Ale mama bola na materskej v tom case, cize si to mohla casovo dovolit...

dominika6
9. nov 2016

@esther03
@mirkaaa80 ako nebaví ma vysvetlvať 5x jedno a to isté...

dominika6
9. nov 2016

@jasminet konečne to niekto pochopil

esther03
9. nov 2016

@jasminet ale ja nehovorim o tom, ze ich na wc neposlat, ale o tom, ze ked ho poslem o 13.00 na wc spravi dve kvapky, ale o pol hodku nacura za kybel. Jasne, ze aj ja poslem pred spanim, pred odchodom von...niekedy cikne, niekedy dve kvapky, ale to neznamena, ze sa mu o pol hodinu nebude chciet cikat tiez. Hovorim o tom, ze sa neda cikat na povel, teda tak, aby som uz neskor nepotrebovala.

kvetulienka253
9. nov 2016

@jasminet dobre. A teda, ked sa v skolke nevycika, a potom sliape kapustu o ulicu dalej, tiez zakazes vycikat sa, a kracas pokojne domov, kym sa nepocika??? 😒

pragmaticka
9. nov 2016

a preco nechodia cikat same? u nas v skolke chodia deticky same na zachod..moja bude mat v decembri 3 a vzdy chodi sama,. a cikanie na povel? jasne a to je velakrat aj s krikom, ci pred dvojhodinovou cestou autom, pred spanim, predtym nez ideme vonka (ked je zima) atd..to absolutne schvalujem. to ze ale nedovolia ked sa dieta pyta, je hrozne!!to by som si s nimi urcite vyjasnila keby som bola v tvojej situacii.

jasminet
9. nov 2016

@kvetulienka253 pokojne urcite nie - skor bezime, ak sa da, dam vycikat, ale mam na starosti SVOJE tri deti. ak sa neda, bohuzial, musi vydrzat domov, alebo do obchodu.