Trojročné dieťa odmieta čo i len počuť o škôlke

zaba22
26. jan 2023

Ahojte.
Máme dcérku, ktorá je októbrová a už mala 3roky. Zatiaľ je so mnou doma, ale od septembra by som už chcela, aby nastúpila do škôlky.
Problém je,že škôlku absolútne rázne odmieta. Snažím sa ju pripravovať, stále.jej rozprávam, ako sa tam bude hrať s hračkami, s kamoškami, že potom po ňu prídem a budeme spolu atď. No začne zúrivo kričať, že tam ísť nechce, niekedy sa az pocika (to je jej prejav frustrácie všeobecné). Keď ideme okolo škôlky, hodi sa mi okolo krku a začne silné kričať, nie, nie, nie, nejdem tam.
Má staršiu sestričku, s ňou sa pekne hra, aj keď k nám prídu deti, tak sa s nimi rada zahrá, ale len chvíľu, potom sedí celý čas na mne a trucuje. Skúšali sme rôzne kurzy, ale nechce chodiť ani tam, jeden kurz mi presedela na kolenách, druhý sme odstali za sklom,lebo nechcela dnu ani vstúpiť.
V obchode či na ulici väčšinou nemá problem, smelo sa s ľuďmi rozpráva. No ona je proste najradšej doma vo svojom prostredí. Zostane so starkovcami, aj s tatinom, s týmto problém nemá. Ak ideme do detského centra, stále má musi mať na očiach, nechce sa odo mňa vzdialiť, na ihrisku sa s cudzími deťmi hrať nebude, boci od nich, zahra sa s nimi len vtedy, keď vidí, že sa s nimi hra aj jej sestra.
Vôbec však neviem, čo urobiť. Jej sestra nastúpila do škôlky úplne bez plaču, tešila sa. Všetci na mňa tlačia, že mala musí ísť do škôlky, že keď to zvládli iné deti, zvládne aj ona, že ju len musím nechať vyrevat. No keď vidím ako reaguje už len pri pohľade na škôlku, je mi až fyzicky zle z predstavy, čo bude od septembra. Zaujímali by má vaše skúsenosti, ako ste postupovali v takýchto pripadoch, čo vám pomohlo, či to prešlo časom samé, prip.ci naozaj bola adaptácia u takychto detičiek v škôlke taká zla.
Prosím,nepíšte tie,ktoré máte bezproblémové deti, ani tie, ktoré ste zástancom nechať dieťa vyrevat, lebo ho to zoceli. To mi nepomôže, keď si nájdem robotu a po mesiaci budem musieť dať výpoveď,lebo mi dieťa zo školky vylúčia. Dakujem

dusankomoj
26. jan 2023

Do septembra je ešte trochu času. Ja by som na nejaký čas úplne prestala spomínať škôlku. Rozumiem,že sa ju snažíš pripraviť,ale prestaň to zdôrazňovať. Možno trochu dozreje na škôlku a bude to ľahšie, inak veĺmi poradiť neviem.

zaba22
autor
26. jan 2023

@dusankomoj toto je vlastne už po pauze 😁
Už od minuleho septembra to riešime, vtedy som si povedala, že škôlku prestaneme úplne spomínať a myslela som si,že sa to zlepší. Ale práve naopak, ešte sa to vyostrilo,lebo predtým okolo škôlky aspoň prešla bez stresu 🤷 ale ďakujem pekne

klarolinne
26. jan 2023

@zaba22 a nehovorí jej o škôlke niekto iný z rodiny ak ty ju nespomínaš?
Mimochodom sa trištvrte roka sa toho ešte kopa zmení, veď už bude mať vtedy takmer štyri roky.

lululilien
26. jan 2023

@zaba22 nájsť knihu so skôlkárskou tématikou. Ja mám doma jednu veľmi pekne podarenú knižku pre deti zameranú práve na začiatok školskeho roku. Je v taliančine, originál je francúzsky od spisovateľky Sylvia Neeman a volá sa “Stanno arrivando”. (Prichádzajú).. našla som ju na nete aj v nemčine. Text je ľahký, ak vieš jazyky, v rýchlosti preložíš. Škoda že nie je v slovenčine. Moje deti po nej často siahajú. Posielam link, môžeš si to hodiť do googleprekladaca. https://www.fatatrac.it/Articolo.asp?idCat=1&id...
druhá možnosť, ísť sa pozriet na deň otvorených dverí do škôlky(?). Ale urobiť to tak že idete okolo náhodne(?). Niečo vymyslieť aby sa nebála. Napr. synova budúca škôlka organizuje v máji pre tieto deti počas jedného wkndu laboratórie. Boli sme tam aj v deň otvorených dverí… Môže byť, že aj ona počuje čo o nej hovoríte. Ak by som počula, že moja mama ma v septembri odnesie niekam, kde budem revať, nebolo by mi všetko jedno. Hneď stopnúť tieto rozhovory. Držím palce.

zuzkaa1991
26. jan 2023

@zaba22 ja by som minulý rok prihlasila do škôlky aby nastupila v januári ;)
Moja tiez nechcela mevnimala mala 2.5r.ked som ju dala nech machyta bacile.ma skoro 5r a je viac doma.ako v škôlke takze nerieism.cim.je starsia tym.viac na mne nalepena....ako pisu vysse za necelý rokmsa vela zmení neriesit škôlku nespominat vie ako chodi v skolke ma.starsiu sestru zacala by som v lete ju prjpravovat uz bude viac rozmýšľať
Moja reve stale kazde.rano u nas motivácie pomahaju odmeny po 3 4dnoch uz ide v pohode do triedy
Ale.max 4 5 dni vydrzi a 2tyzdne doma

katarinka89
26. jan 2023

@zaba22 traumu zo škôlky mať nemôže keďže tam nechodí. Skôr je mamin ,,cecok,, a tým ze ju nato pripravujem ju len hecujes. Do septembra ďaleko a už jej o tom nehovor.

anjelicek26
26. jan 2023

"snazim sa ju pripravovat" znamena, ze jej rozpravas o niecom abstraktnom a na vyber ma medzi tym, co pozna a niecim co nepozna (a bude tam bez maminy), fakt si taka prekvapena, ze to odmieta? Rovnako kurzy, ktore ste skusali - znamena boli ste tam raz? Boli ste tam dva krat? Dala si jej vobec cas sa adaptovat, alebo si povedala, ze to za to nestoji? Preco sa cudujes, ze ta chce mat v detskom kutiku na ociach? Ved to je uplne normalna reakcia, zavisi to len a len od povahy dietata. Keby tam chodite kazdy den, tak by si zvykla, ale takto ju vzdy konfrontujes s novymi situaciami, ludmi, detmi. Neporovnavaj prosim nove situacie s rutinnou.

Keby to robim takto, tak moje dieta nie je ani v jasliach, ani v skolke a ani nesportuje, nechodi na vytvarku a spev... na kazdom jednom kruzku sme mali odmietnutie, sedenie v kute, zdutu pusu a casto aj fnukanie... proste ma taku povahu... vzdy som tam ostala, vzdy som bola uplne neutralna, ale jedno bolo jasne - prihlasena si, ides tam. Pochopila rychlo. Ze nie je na vyber. A prakticky po prekonani prvotneho "strachu z neznameho" bolo vsetko v poriadku...sportuje rada, kresli rada, spieva strasne rada, len proste cudzi clovek a ona bol a je problem, ked nevie, co sa bude diat a co ju caka... ma rada predvidave situacie a toto proste v novom prostredi je vzdy tazsie.

Prakticky

- o skolke sa nebavte, toto budete debatovat v lete, co je pol roka este!
- ked zacne robit sceny pri skolke, tak sa na nu len pozri s otazkou v ociach, ze co robis sceny, si normalna? Potom chodte okolo obchodu a povedz jej, ze ci si chce aj teraz porevat, ze je to tiez budova, kde ste nikdy neboli a tam dalsi panelak, poreveme si tiez? Ved tiez tam ist nechce a nejde momentalne...
- nepodporuj ju v tych revoch a situaciach, ja mam pocit, ze sama by si s nou ostala doma dlhsie - treba jej rozpravat, ze maminka sa tesi do prace, maminka bude chodit na obedy, maminka bude mat nove kolegyne, maminka bude dostavat peniazky, za ktore kupime to a to a pojdeme na dovolenku. Hovor to zo svojej perspektivy, na co sa po tej zmene tesis ty (ked uz mas teda potrebu sa rozpravat o niecom, co je absolutne neaktualne a o osem mesiacov....)

uprimnazienka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzka1008
26. jan 2023

@zaba22 je to bežne. Tiez mam 2deti dievcata. A mne prave opacne toto robila starsia. Vy zrejme mate moznost ci ju dat alebo nedat a nic sa nedeje.. Ja som musela . musela som nastupit do prace. Starsia jednoducho musela ist.musela si zvyknut. Nemala inu moznost.
Samozrejme boli place.krik slzy. Ale preslo to. Deti su sikovne.zvyknu si
Ucitelke som ju medzi dverami podala .lebo ma nechce pustit prec. A o par dni bolo lepsie

kika2565
26. jan 2023

@zaba22my bývame hneď vedľa škôlky. Čiže, ked sme išli von stále videl deti na dvore. Stále bežal k plotu a učiteľky ho zbadali ako pozerá na deti a hneď ho volali . Keď nastúpil do škôlky tiež robil problémy. Ale riaditeľka mi povedala ,ked ho prinesietie co najrýchlejšie ho treba dat učiteľke a ísť preč... Nebojte sa do septembra je ešte ďaleko. Ona vyrastie a možno aj sama sa bude pýtať. Držím palce😉

danajahotkova
26. jan 2023

Deti sa menia zo dňa na deň a keďže do septembra ešte ďaleko, môže to byť nakoniec všetko úplne inak. Len proste nesmieš povoliť, ako ju tam dáš, tak už nemôžeš vziať späť a bude tam musieť chodiť. Deti sa vedia rýchlo prispôsobiť

matkav21
26. jan 2023

ja si tiez myslim, ze ba cas zase skolku nespominat na priamo, ale zvykne byt niekedy aj den otvorenych dveri v skolke, ak by bola taka moznost mohli by ste tam ist len nech sa popozera, co vsetko tam maju...a potom radsej len tak nepriamo precitat nejaku knizku o skolke... a potom uz len dufat, ze v septembri to zvladne...mozno ta prekvapi a ked tam ty nebudes, tak to tak zle znasat nebude

zuzahajdulka
26. jan 2023

@zaba22 trojrocne deti nemaju co hladat v skolke. Je to chory system absolutne proti potrebam dietata. Ak nevyhnutne nemusis nastupit do prace, netrap dcerku. Doma jej vies dat omnoho viac.

martinka13
26. jan 2023

Moc by som už o tom s ňou nedebatila. Proste pôjde a hotovo. Čím viac sa to odkladá, tým to bude horšie. Zvykne si. Bude aj plač, ale časom to prejde. Ani do školy sa deťom chodiť nechce a musia...

martinka13
26. jan 2023

@zuzahajdulka tak s týmto absolútne nesúhlasím. Deti sa v kolektíve zahrajú, získajú zručnosti, ktoré doma s mamou nemajú šancu získať.

beata_k
26. jan 2023

@zaba22 Ja ti poviem inu verziu. Nie vzdy je dieta dobre len podat ucitelke medzi dvermi. Ja som urobila lebo vsak "tak sa ma". Bola to obrovska chyba, ktoru dodnes lutujem a taha sa s nami uz od septembra. Strasne sa zlakol, ze som ho dala prec a uz ma nikdy neuvidi. A to sme chodili okolo skolky denne. Vysvetlovala som, videl deti v pieskovisku, tesil sa. Nie na kazde dieta funguje "ved si zvykne". Obzvlast na citlive deti to nefunguje a vobec sa nejedna o mamickyne cecky ako sa tu niektore posmesne vyjadruju.

beata_k
26. jan 2023

@martinka13 Porovnavas 3 rocne a 6 rocne deti. Uplne neporovnatelne.

tatianamaria
26. jan 2023

Som učiteľka v škôlke. Pokiaľ ju máš, kde nechať nedávala by som ju do škôlky. Povinná je až predškolská. Moje deti išli až do predškolskej. Dcérka nechodila vôbec do škôlky s žiadne problémy nemala.

aduska11
26. jan 2023

Presne tak isto som to mala so synom. Syn mal pred rokom v aprili 3 roky a v septembri nastupoval do skolky. Tiez som ho na to pripravovala,rozpravala mu o skolke,snazila sa ho motivovat a on stale vravel ze tam nechce ist,plakal,vravel ze nechce nic nove kupit,iba mamu chce 😬Zaciatok skolky bol tazky,ale pomohla nam postupna adaptacia.prve dva tyzdne len na tri hodiny a az po 2 tyzdnoch na cele dopoludnie. Na zaciatku aj tie tri hodiny cele preplakal,nezapajal sa do nicoho,nejedol,necikal.bolo to tazke 😭potom to preslo,zvykol si. Ale ostava stale iba na dopoludnie,nechce ani pocut o spani. Tak uvidime. Byva strasne casto chory,aj dva tyzdne z mesiaca je doma,ale o to viac v pohode ide potom do skolky po pauze. Drzim palce 🙂

zuzahajdulka
26. jan 2023

@martinka13 lutujem tvoje deti

deniseee
26. jan 2023

Ak je to naozaj tak zle, obratila by som sa o pomoc na nejaku dobru psychologicku. Su deti, ktore vseobecne zmenu nevnimaju dobre, maju velky strach. Viem o dietati, pri ktorom samotne ucitelky poziadali rodicov, aby ho zo skolky vyzdvihli a pockali kym dozreje, pretoze inak sa to dieta psychicky polozi. Na druhu stranu, priamo v skole, kam chodili aj moje deti, bolo mladsie dievcatko, ktoreho rodicia opisovali nieco podobne ako ty. Uz v skolke mali problem, kym si zvykla tam chodit a naplakat a neutekat prec, trvalo to rok. A tiez to riesili so psychologickou. Prestup potom do skoly bol rovnako tazky. Plac, kvilenie, dokonca aj utekanie zo skoly… vtedy to trvalo cca pol roka, ako som odprevadzala mojich, toto dievcatko pravidelne s placom sa snazilo vytrhnut ucitelkam a utiect prec. Casom si zvyklo, ale nastastie dostalo velmi chapavu a milu triednu (a nastastie im ju nemenili kazdy rok ako nasim). Takze ano, su skutocne deti, ktore ten zaciatok maju ostrejsi, dlhsi, tazsi a niekomu, kto zazil tazky prvy tyzden, prve dva tyzdne a pod., to tazko vysvetlis.

20erika07
26. jan 2023

Mame v rodine take dieta, celu skolku hysteria za mamou, no bohuzial to neprestalo ani v skole, velakrat aj utekalo za mamou von zo školy, kym stihla dojst k autu. Plakalo na hodinach za mamou. V skole odporucali psychologa, lebo velmi to narusalo vyucovanie. Dieta mudre, sikovne, vedelo ze mama robi z domu, zabralo jedine povedat, ze mama uz chodi do ineho mesta do práce, musela jej poukazovat fotky kde akoze pracuje, hovorit o kolegyniach atd ,odvtedy seklo a uz nevyvadza.
Tak neviem, skus mozno touto cestou, ze budes hovorit o sebe co ta čaká

1mina
26. jan 2023

Asi by som to s nou teraz neriesila stale, este je cas, a nechala to na isty cas mimo temu ked uz je hakliva len o tom pocuje. Tiez by som ju asi jemne sprdla nech nevyvadza ked ide len okolo skolky ved sa nic nedeje 😃 a deti placu, v skolke asi vsetky ale treba tomu dat sancu. Nasa 4 rocna je dost komplikovana povaha, ano som neverila ze to tak zvaldne a teraz je v skolke uplne stastna. Najprv sa tam tesila - riesili sme iba to ze bude sa tam hrat s detickami, budu tam ine hracky, najde si kamaratov, a vsetky deti chodia do skolky aj tvoj kamarat ten a ten, aj tato tvoja kamaratka. A ako my dospely chodime do prace, skolka je taka.mala praca pre deti, to sa jej hrozne pacilo a bola na to hrda 😂 zaciatky samozrejme tazke, ako asi skoro kazde dieta, aj plakavala, aj ju odo mna museli trhat. Doma sa ma pytavala potom ze a co ked ma.pani ucitelka zase odnesie ? (T.j. odtrhne ju v satni odo mna a odnesie ked sa ma drzala a revala 😂) tak som jej povedala ze nevadi, ale ze pojde do skolky tak ci tak, ci by jej nebolo lepsie ist tam pekne s kamaratmi dnu ? A ze teda skusi. Alebo sa ma.pytala.a nevadi ze budem plackat ? Ja ze nevadi ked treba si troska poplac, ale do skolky pojdes aj tak. Tu mas.plysacika ked ti bude smutno atd. A trvalo to slabe dva tyzdne (co sme s muzom ani jeden neverili ze to bude tak kratko, a vyzeralo to dramaticky na zaciatku aj ucitelka bola z nej hotova). A odtedy je ukazkova. Plakavaju tam ine deti, ona ich este utesuje a hladka. Je naozaj stastna, a velmi jej pomohla skolka. Ona je zas rezimove dieta, takze je stastna ked ma rovnaky rezim. Mne praveze doma place ked ochorie ze chcela ist do skolky 🙈 ...a teda tak by som povedala, u nasej malej sa to potrvdilo vela krat - ze nam aj prislo ze nieco nezvladne, a vzdy nas prekvapi a po tazkom zaciatku to zvladne uplne uzasne 🙂 takze aj ked to vyzera u vas teraz ze si myslite ze to neda, treba skusit, mozno vas tiez prekvapi aka tam bude nakoniec spokojna. ale s tazkymi zaciatkami sa proste musi ratar

nadazdi
26. jan 2023

Každé dieťa je iné, myslím, že neexistuje nejaké špeciálne pravidlo pre deti ako sa adaptovať.. mne obe začali chodiť našupu na cely deň, fňukali, mladšia aj porevala, teraz pre zmenu revu v sobotu, že prečo je škôlka zavretá, revu cez prázdniny, lebo im chýbajú kamaráti.. a necítim sa preto ako horšia matka, pre ne je teraz zvyk chodiť do kolektivu a vedia, že ja a tatino chodíme do roboty.. malé deti plaču aj keď im miesto žltej lyžičky dáš červenú, aj keď vonku prší a nemáš ako ovplyvniť počasie.. zas nie sme kuzelničky, že ich budeme mat doma do 6 rokov bez plaču, ak by skolkarsky začiatočný plač narušal psychiku každého dieťaťa, tak moje deti sú psychicky labilne, lebo revu proste pre všetko aj doma 🤣

karmen118
26. jan 2023

U nás to bolo tak, že staršia dcérka síce naviazaná na mňa dosť, sa do škôlky tešila na deti, čo bolo veľké plus, ale šli sme s ňou na deň otvorených dverí, aby nešla prvý deň do neznámeho prostredia, aby z toho nemala úzkosť a do škôlky ju ráno radšej vozil muž, tak nám to aj psychologička odporúčala - naviazanosť na mňa bola taká, že všade ma musela mať na očiach akonáhle ma nevidela spustila hrozný plač a už kričala len mama mama a hľadala ma a nikto ju nevedel utíšiť, takže som mala z toho ja väčší stres, že ide do škôlky, ako nakoniec mala ona, aj učiteľky sa toho obávali, ale dopadlo to nad očakávania.
Mladší syn nechcel ísť do škôlky vôbec, on sa ani vonku nemal k deťom - aj teraz je najradšej sám - max so sestrou, vie sa sám vyhrať a skôr je nervózny ak iné deti sa chcú s ním hrať, doma kričal, že do škôlky nechce a nemal záujem ani o knižky, rozhovory a pod. na túto tému. Pred cudzími je aj hanblivejší. Jeho presvedčil až deň otvorených dverí, pomohlo aj to, že išiel do rovnakej škôlky ako staršia, ona to tam už poznala, tak mu všetko poukazovala. Veľké plus bolo, že zbadal v herni trampolínu a kopec vláčikov a autíčok a hračky, aké doma nemali, ukázali mu jeho skrinku s obrázkom autíčka (malý miluje autíčka, vedeli to od nás preto mu tú skrinku pridelili) takže to bolo preňho také wow a potom ani nechcel odísť domov 😅, predstavili sa mu aj jeho učiteľky, čo mali jeho triedu. Plus kým sa deti hrali a zoznamovali s prostredím tak sme sa rozprávali s učiteľkami, pýtali sa viac na deti a tak, čo bolo fajn. Mali chodiť najprv obe na adaptáciu zo začiatku, ale zvládli hneď od prvého dňa aj s prespaním (čo už doma nespávali ani jeden poobede), čo sme ani nečakali. Ale deti majú fakt dobré pani učiteľky vedia to s nimi. Len teda moje nechodia do klasickej MŠ, ale pre deti s NKS, takže tam je detí menej v triede a musia denne dochádzať.
Takže našim pomohlo zoznámiť sa dopredu s prostredím a učiteľkami a osvedčilo sa nám to, že deti vozí ráno muž, lebo akonáhle som s nimi aj ja tak začnú mrnčať, mladší aj plakať, keď sa lúčime a to nerobí potom dobrotu.

katrinka8
26. jan 2023

@zuzahajdulka - tak toto je vec, ktorá je absolútne individuálna a nedá sa zovšeobecniť.
Môj mladší syn do škôlky utekal od prvého dňa. Nastúpil ako 2,5-ročný a šiel behom ráno do škôlky. A keď poňho chodil o 15-tej môj ocino alebo mamina, lebo my sme to z práce časovo nedávali, bolo to vždy: Dodo, chodievaj po mňa neskôr, ja sa potom nestihnem poriadne zahrať.
A to sme aj doma počas rodičovskej mali milión aktivít, vkuse sme boli s deťmi vonku, na ihrisku, alebo s kamošmi. On doteraz rád chodí do ŠKD, lebo tam si zahrá futbal, teraz si sám vybavil, že v rámci "družiny" bude chodiť na florbal (len mi zavolal, že či môže chodiť na florbal v škole, s tým, že on tam už aj bol a netreba už nič vybavovať), chodí na hádzanú... On je proste taký typ, že má rád takéto aktivity, rád chodil do škôlky. Ale to neznamená, že všetky deti sú také isté. Väčšina detí na začiatku má problém, ale po pár dňoch si privyknú a chodia do škôlky rady. Niektoré si zvyknú skôr, iné neskôr. A sú deti, ktoré si nezvyknú vôbec.
Ale plošne vyhlásiť, že 3-ročné deti do škôlky nepatria, to hádam nie...
Autorke odporúčam počkať a neriešiť vôbec škôlku, do septembra času dosť. Ak sa dá, nechodiť nejakú dobu okolo škôlky. Mimochodom, veľmi pekné knižky sú o Terke, jeden diel je venovaný aj škôlke. Ale začala by som inými dielmi, a keď by sa už situácia upokojila a dcérke by sa Terka zapáčila, zapojila by som aj diel o tom, ako šla Terka prvýkrát do škôlky. Času na to má dosť.
Kamarátka Terka:
https://www.verbarium.sk/index.php?route=produc...

laskonkaq
26. jan 2023

@zaba22 https://eduworld.sk/cd/martina-matejova/4405/aj...

Toto je síce myslené na školákov ale možno pomôže aj pri skôlkarke. Túto stránku celkovo odporúčam. Sledujem ju na Facebook Eduword a vždy sú tam veľmi zaujímavé a poučné články.

lyci
26. jan 2023

@zaba22 nas maly je tiez moj cecok. ale strasny. ukazujem mu v rozpravkach, ze aha aj tentl chodi do skolky a ako sa tam hra a pod. a ze jednoducho vsetky deti musia do skolky a aj on musi. tak je nauceny, co musia ine deti, musi aj on. stale hovori, ze nechce do skolky, ale boli sme tam pozriet pred 2 tyzdnami a poukazovala som mu, co tam kde bude robit a deti na neho hovorili. sice som ho mala cely cas okolo krku, ale neplakal, ani sa nebal. za mna teda postupne vysvetlovanie a nie terapia sokom. vcera mal 3, buduci tyzden nastupuje. nehodim ho len tak k cudzim ludom do cudzieho prostredia bez vysvetlenia a nebude chapat, preco som ho opustila a tusit ci a kedy sa pre neho vratim

gabika0825
26. jan 2023

@zaba22 Takisto som zástancom toho, že je tvoja mala na tebe závislá. Mala by si ju pripravovať nie týmto štýlom, že pôjde do škôlky kde bude sama keď to tam nepozná, ani nevie o čom hovoríš. Jasne že je v strese keď je na tebe permanentne prilepená. Blbosť si urobila že si ju nedala do škôlky skôr. Teraz si už viac uvedomuje veci, ale nie natoľko aby vedela čo je škôlka. Uvedomuje si to, že bude niekde sama, bez mamy a v cudzom prostredí. Aj tak, do septembra je dosť času, tiež som toho názoru, že by si slovo škôlka nemala dovtedy riešiť. Možno mala trosku vyzreje dovtedy a zmení sa. No ja by som vyslovene zakázala nosiť na rukách a sedieť na kolienku a podobne. Musí si proste trosku odvyknut. Bude to ťažké, bude aj plač, ale bohužiaľ to treba preckat kým to malá pochopí. Inak, neviem odkial ste, ale skús skontaktovať nejaké mamičky čo tiež v septembri budú dávať svoje deti do danej škôlky, ja by som normálne hodila možno aj sem na koníka inzerát a keď tak deti pozoznamovat, nech sa spolu zahrajú a keď bude mala možno poznať nejakú kamosku alebo kamosa a príde už na škôlku, tak sa bude tesit a bude rada že tam má kamaráta. Čiže ísť na to inak. Deň otvorených dverí je zbytočný keď tá mala robí sceny už len pri obchádzaní škôlky..

bluka2
26. jan 2023

Toto pripravovanie na škôlku som nikdy nepochopila. Syn mal 2 roky keď išiel. Veľká škôlka, iný jazyk, iná mentalita (Čína). Zobrala som ho tam na nejaký den otvorených dverí (niečo také) a zatiaľ čo nám hovorili o škôlke, deťom spravili príjemný program, ponúkli ich jahodami. Potom stále spomínal, že tam chce ísť znovu, tak som mu teda splnila “jeho prianie” a dala ho tam 😉 cauko - žiadny plač, všetko ok. Treba vybrať dobrú škôlku a deťom to trochu predať, ale logicky - nie stále to nasilu spomínať, však to musí byt podozrivé, sama by som sa bála. Že prečo ma mama stále potrebu spomínať niečo neznáme, cudne… vrátim sa odkiaľ vôbec, keď je to taká téma? Takto nie.