Tipy na aktivity pre štvorročného syna, ktorý nechodí do škôlky

clothingattesco
6. sep 2017

Ahojte, moj 4rocny syn nechodi do skolky, nakolko som na materskej s mladsou dcerkou. Zdalo sa mi to zbytocne a pre neho stresujuce aby tam chodil, ked ja som doma. Snazim sa mu venovat maximalne kolko mi to pri mensej dcere ide, no niekedy mam vycitky ci som urobila dobre, ze som ho neprihlasila. Skolku navstevoval 4mesiace este pocas mojho tehu a teda nechodil tam rad, aj teraz ak sa ho spytam ci by chcel ist, jasne odpovie nie. Obcas ma vsak chyti stres ci je to tak spravne (do predskolskej uz by som ho chcela zapisat) ale tento rok este zostane doma, Mnohi na mna pozeraju ako na divnu, a z kazdej strany pocuvam preco som ho tam nedala, ved si oddychnem aspon, ale mne nevadi ze je so mnou, rada sledujem ako si s mladsou buduju vztah, zacinaju sa spolu hrat, rano sa v klude vyspime, najeme, pohrame, robime rozne ulohy v casopisoch ci v pracovnych zositoch, navstevujeme sa s rovesnikmi, chodi na treningy, aby bol v kontakte s detmi. Najde sa tu prosim este nejaka mamicka, ktora si doma dobrovelne nechala starsie dieta aj ked by mohlo chodit do skolky? rada by som si vymenili aj nejake tipy na aktivity na doma, aby sme nezaostavali za detmi, ktore skolku navstevuju. velmi pekne dakujem.

vinetuu
7. sep 2017

Ahoj, uplne viem ako sa citis. Ja som mala malu doma do 5 rokov a uplne v pohode. Od 5 rokov sla na tri dni doobeda do skolky, aby si pomaly zvykala.
Ako jasne, ze to je vacsia zaberacka, ale tiez som nevidela preco ju tam davat, kde som s druhou doma. Mne to bolo prirodzene nechat si deti pri sebe. Podla mna robis vsetko super!!! Na mna tiez tak vsetci pozerali, ze som z inej planety a to riesili, ale stretla som aj mamicky, ktore boli rovnakeho nazoru a mali doma aj 3 deti a netlacili to najstarsie hned do skolky, ak mohli s nim ostat doma. Hlavne je aby sa dieta aj mama dobre citili.
My sme tiez chodili na treningy tanecny a gymnastiku, plavanie, vela prechadzok vonku a doma mame vela knih, casopisov, rozne art work sme robili aj robime, pocitanie, jemna motorika, pisanie, tvorenie vzorcov etc.

luccki
7. sep 2017

mna nechavala mama doma s mladsou sestrou a nechapala som to preco musim trcat doma ked ine deti mozu chodit do skolky. ale zas my sme mali opatrovatelku kedze mama musela pracovat. moj bude mat v decembri 3 uz chodi do skolky. a to budem na materskej este 3 roky. adaptacia prebehla asi asi tak, z e v pondelok som si prisla ponho o 12tej a ked sme uz boli za branou mi povedal, ze sa tesi na zajtra do skolky a chce tam s ostatnymi detickami aj spinkat a ostat sa hrat. ked som zistila ze s jednou tam mamicka teraz chodi a kuka na nu a takto ju planuje adaptovat do decembra skoro som odpadla. pritom to dieta vidim kazdy den vonku na ihrisku medzi detmi, neviem coho sa ta matka boji. to dievcatko pozna vacsinu spoluziakov uz z vonku.. a tipy na aktivity? budte co najviac vonku s inymi detmi. dieta potrebuje rovesnikov a nie dospelych co s nim budu vystrihovat. a nehovorim to ako nazor matky, ale svoj nazor ako dietata.

vinetuu
7. sep 2017

kazde dieta je individualne, niektore sa adaptuje za par dni ine potrebuje mesiace. ja som tiez chodila do skolky od 5 a pol roka a dovtedy mi vobec nechybalo byt s detmi v kolektive na cely den.
Ked to dieta zoberie tak ze super je mu tam dobre a nic neriesi tak nech tam je, je to super ... ale ked ma z toho stresy a som doma na materskej preco ho tam davat.

monika123654
7. sep 2017

Moja teraz začala chodiť do škôlky je predškolská,som doma tiež na materskej s druhou dcérkou,ale mala škôlku veľmi zle znáša, plače keď idú spiknat ,potom sa síce upokojí a je všetko ok, učiteľka vravela že to je v pohode,no dnes už keď ráno išla strašne plakala hneď ráno , nevie si zvyknúť na to že tam chodí,aj by som ju nechala doma ale zas sa bojím toho že keď pôjde do školy bude sa opakovať toto isté čo dnes.chcem aby sa adaptovala ale pre mňa je to hrozný pocit keď viem že tam placka a ja som doma,čo by ste robili vy???

sasrnka
7. sep 2017

Jedna rada a to "riad sa sama sebou a svojimi detmi a kasli na reci ostatnych" 😉 Mala som doma syna, zacal aj chodit do lesnej skolky, kde s amu pacilo. Ked ju zrusili a otvorila sa ina, tak tam nechcel chodit a nakoniec zostal doma az do 6.rokov. Vyhoda bola, ze ma starsiu sestru a to ho inspirovala 😉 Ale ja som s nim vela veci vymyslala. Skus si pozriet stranku pinterest.com . Su tam uzasne veci. Normalne pracovne listy aj pre mensie deti, aj pre predskolakou. Niektore dokonca po slovensky, takze uplne v pohode. Da sa odtial cerpat kopec napadov aj na tvorive dielnicky, na kreativitu... Moj maly isiel do skoly a v pohode sa takto pripravil, ze vie naratat do 100, spajal takto pracovne listy od bodu k bodu, doplnoval cisla...Vie celu abecedu a nakoniec sa naucil aj sam spajat pismenka a normalne si uz precita cele slova. Takze neboj sa toho, ze ho mas doma a nieco zameska. Bude fajn, ak si najdete niekde kamaratov rovesnikov a obcas sa stretnete, pohraju sa...

janickacrazy
7. sep 2017

@monika123654 Pokiaľ je už predškoláčka, tak by som ju už nechala v školke. Potrebuje si zvyknúť aj na inú autoritu, na určitý režim. Inak može dopadnúť ako u nás jeden chlapec, ktorý plakal ešte v škole tie prvé dni, ani dovnútra nechcel ísť a to už mal odklad školskej dochádzky. Ved chodí ešte len pár dní, neboj sa, časom si zvykne.

montemotherone
7. sep 2017

@clothingattesco ja som si doma nechala 3,5 ročného zatiaľ na rok. Nie som na MD, prvú mám už veľkú slečnu...
Ak sa stretáva s rovesníkmi a máš čas sa mu popri bábätku venovať je to to najlepšie čo môžeš pre dieťa urobiť 🙂 Iné by bolo, ak by pri tebe len tak "zavadzal" a nestihla či nevládala sa mu venovať. Ja mám tých príležitostí s inými deťmi málo, tak začal chodievať na pol dňa, na jeden deň v týždni do súkromnej MŠ, aby trochu "trénoval" odlúčenie... A ja tiež 🙂 ale hlavne aby bol s deťmi... Inak ešte chodíme na pravidelné aktivity medzi deti ale obaja spolu. Takže za mňa, len by som na krátky čas trénovala to odlúčenie (neviem, či na tréningu sedíš nablízku, alebo ho necháš...)

monika123654
7. sep 2017

@janickacrazy veď tohto sa bojím najviac že sa bude opakovať ten istý scenár aj v škole a to už nemôžem povedať že ju do školy nedám lebo som doma.....no rozmýšľam nad tým že ju asi nechám len do obeda ,lebo ona má normálne stresy z toho že musí ísť spinkať .....a neviem jej to nijak vysvetliť že nemusí spať stačí len keď bude ležať a odychovat .....

montemotherone
7. sep 2017

@clothingattesco toto je o vzdelávaní v škole, ale tá myšlienka, že rodina (ak to chce ) je to najefektívnejšie prostredie na učenie... 😉 https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=190...

Aby som nezabudla, pre všetkých, ktorí ti do toho hovoria... Inštitucionálna predškolská výchova bola vymyslená ako DOPLNENIE rodinnej výchovy, a pomoc pracujúcim matkám... V zahraničí je bežné, že dieťa škôlku nenavštevuje. V podstate sa do inštitucionálneho vzdelávania zaradí až okolo 6. roku (škôlky sú vo väčšine štátov súkromné, nie sú v štátnom školskom systéme). Kindergarten, či preschool sa týka 6 ročných detí, pričom je to akási prípravka na školu, ktorá začína v 7.roku... 😉
U nás bola za posledných 60 rokov tradícia iná, vzhľadom na systém ktorý tu bol. Ženy išli skoro po pôrode do práce (budovať socializmus), deti do jaslí, do škôlky... Štát preberal kontrolu nad výchovou v útlom veku...

dai
7. sep 2017

@monika123654 podla mna je uz velka - take deti maju velakrat vacsi problem s adaptaciou ako mensie ( prave preto aj ta skolka zacina v urcitom veku - psychologovia hovoria ze vtedy je najlepsie okno pre adaptaciu - nech je to plus minus nejaky ten mesiac...)
v kazdom pripade si myslim ze place viac pri tebe ako v skolke samotnej a jasne, mama to znasa tazko... dieta si ale raz zvyknut musi a otazka je ci chces cakat do skoly kde by uz malo riesit uplne ine veci a nie adaptaciu☹

@sasrnka toto co si popisala myslim ze nie je hlavny problem neskoreho ci ziadneho nastupu do skolky - jasne ze dieta sa nauci vsetko ak ma trosku starostlivosti, velakrat aj samo - ja som so synom nic nerobila doma, teraz isiel do skoly - vie malu nasobilku, odcitat, pricitat do 100 - naucil sa to asi od dcery, neviem... pismena ho jasne ze zaujimaju, tak ako kazde dieta v tomto veku... osobne by som sa skor obavala toho psychologickeho, nie vedomostneho - aby dieta zvladlo adaptaciu, dokazalo fungovat v kolektive rovesnikov ( vela mam pise ze navstevuju centra, ze maju kamaratov - ale to je stale prostredie umele, stale matka pritomna a neverim ze nezasahuje , stale nejaka ochrana - dieta vobec nie je prinutene si budovat svoje postavenie, odrazat utoky, hladat si svoje miesto, ucit sa presadit etc. ... )

dai
7. sep 2017

@montemotherone tak co ja viem tak ano, v mnohych statoch nie je predskolska vychova na druhej strane skola ale zacina uz v 4roch rokoch, urcite nie v 7mich - tak neskoro vidim len nase odkladove deti zacinat☹
za seba - bola som doma az do predskoly z rovnakeho dovodu ako tu bol popisany - mama bola doma s mladsim bratom... ja som strasne zavidela detom zo skolky ktora bola hned vedla nasho domu - sem tam som tam z ihriska aj usla a ucitelky to nejak akceptovali - s mamou sa aj dohodli ze ma sem tam zoberu ked budu mat menej deti - a ja najstastnejsie dieta na svete😉

sasrnka
7. sep 2017

@dai ano, tiez som sa obavala adaptacie, ako si spomenula. Toho asi najviac 😉 Ale moj syn nebol tak, ze by vobec nebol s v skolke. Bol a nevyhovalo mu, ze su tam velmi male deti a s tymi nevedel, co ma robit...bol trocha "inde". Teraz je par dni v skole a velmi sa tesi, ze si nasiel novych kamaratov, hovori mi, ako sa volaju, co maju radi...takze komunikuje uplne v pohode s nimi 😉 A pani ucitelka nam uz pisala mail, ze deti su uzasne, velmi zvedave a nie je tam nikto, kto by bol smutny, ci trpel odlucenim od rodicov. A este k tomu ihrisku 😉 Ja sa snazim nezasahovat, pokial nejde o neunosnu hranicu. Teda, ze niektore dieta by ublizovalo inemu, alebo ak ide o bezpecnost mensich. To upozornim svoje, aby davali na mensie pozor.

chrissie_kf
7. sep 2017

@monika123654 no za seba mozesm povedat ze ja som toto robila v skolke a aj v skole ako mala na prvom stupni🙂 preco ? Netusim. Pamatam ze mama chudera musela este aj do skoly kolko krat prist lebo som sa zamkla na wc 😂😂😂 ani ti nepoviem kedy to preslo. Ja som neznasala skolku a skolu, to podriadovanie a robenie veci ked mi to kaze niekto iny 🙂 kamarTov som mala zdy dost a ucila som sa sa vyborne. A tato nechut mi ostala az do konca vysky 🙂)) asi som ta koc nepotesila🙂 ja len ze dnes sa vsetko prilis riesi podla mna🙂 neboj bide ako ma byt. Niekto tieto institucie proste nema rad 🙂 ))moji rodicia si pootm nasli sposoby ako mi to povedzme ulahcit a bolo lepsie 🙂

janickacrazy
7. sep 2017

@montemotherone No neviem o ktorom zahraničí hovoríš, ale moja kamoška napr. žije vo Francúzsku a tam je bežné, že žena ide po 4 mesiacoch materskej späť do práce a dieťa do jaslí alebo k opatrovateľke, v 3 rokoch do školky a v 6 do školy.

montemotherone
7. sep 2017

@janickacrazy čítaj čo píšem 😉 hovorím o existencii predškolskych zariadení riadených štátom. Z toho vyplýva aj postoj štátu k inštitucionálnej výchove ako niečoho dôležitého pre vývin dieťaťa. Reagovala som na problém zakladateľky 😉

montemotherone
7. sep 2017

@dai tvoja skúsenosť je len tvoja 🙂 tak ako zase ďalšia mamička za tebou školu neznášala... Ale o to tu nejde. To už zakladateľka zistila a malý to znášal zle... Ale zaujima ma, kde začína škola v 4. roku... ? Nejaký link alebo odkaz... V niektorých krajinách je súčasťou predskolkej triedy aj výučba čítania a písania. Nemyslíš si to s tým?

dai
7. sep 2017

@montemotherone v anglicku mas povinnu skolsku dochadzku od 5tich rokoch, niektore mamky davaju skor... len ako priklad...

janickacrazy
7. sep 2017

@montemotherone No podľa mna je to úplne jedno, či je školka štátna alebo súkromná, skor ide o to, že dieťa nie je s matkou do 5 rokov doma. Tu je to možné, lebo niektoré ženy sú doma aj 6 rokov v kuse, v zahraničí je to nemožné, lebo tam musia ísť ženy do práce oveľa skor, teda myslím zahraničie na západe od nás. Vo VB chodia deti do školy už od 4 rokov a žiadne odklady tam proste nie sú.

chrissie_kf
7. sep 2017

@janickacrazy velka britania ma vzdelavaci system uplne odlisny od nasho a celkovo mAju inu mentalitu. Rovnako francuzsko. V nemecku napr je vela zien doma dlhsie. Je tak dost problem so zaradenim do skolky ( je to velka krajina urcite su aj tak odlisnosti), tie co musia vyhladavaji opatrovatelky , umiestnia do jasiel ale vela zien ostava s detmi doma tie 3 roky aj tam a teda aj dlhsie.
A este k teme som chcela dodat - podla mna je to jedno kedy ide dieta do skolky , pokial sa beru do uvahy jeho potreby. Niekomu to prospeje uz v dvoch a niekomu je dobre doma pri mame a surodencovi do 5. Ak to dietatu nevadi, napreduje normalne a je stastne a moze ostat doma dlhsie oreco nie. Aspon sa aj uvolni miesto pre tie maminky ktore nemaju inu moznost a skolku potrebuju.

monika123654
7. sep 2017

@dai vieš že máš pravdu doma plače oveľa viac a "dlhšie" ,viem že si musí zvyknúť ona a aj ja 🙂 dúfam len že to nebude trvať dlho ....ona nikdy nebola oda mňa preč vždy všade spolu .....a teraz to prišlo ....ale pevne verím tomu že to dá a bude všetko v poriadku. 🙂

orlik4
7. sep 2017

@clothingattesco moje deti napríklad veľmi radi chodia do škôlky, nie je škôlka vždy len zlá. Ale sú aj zlé, resp. vždy ide o pani učiteľky a ich prístup. Akokoľvek si sa rozhodla, poznáš si svoje dieťa najlepšie 🙂
Z "výučbových" aktivít, ktoré tam robia by som spomenula véééééééľa kreslenia, aby si zvykol dobre držať ceruzku a zlepšoval sa v tom. Viacmenej v tomto veku je to skôr o nadväzovaní vzťahov a o tom, aby sa vedel presadiť/ozvať a komunikovať s ostatnými. Strihanie s malými nožničkami s oblými krajmi. Tvorenie - lepenie, strihanie, vedieť si odstrihnúť lepiacu pásku, rozlišovať farby.... Každý týždeň (alebo 2) majú také tematické okienka - jeden týždeň o planétach, druhý o ročných obdobiach, ďalej o povolaniach (napríklad mali návštevu z hvezdárne, a neskôr od záchranárov), o prírode, o ochrane životného prostredia, o zdravých potravinách, o histórii (u nás im vraveli povesti o Lietavskom hrade napríklad), naučiť sa chodiť na vychádzkach po chodníku, nevybiehať na cestu atď. Hlavne to kreslenie - jasné, že až do školy budú vybiehať na obrázku z čiary, ale pomalinky to bude lepšie a lepšie. Obťahovanie koliesok, štvorčekov, domčekov... Niektoré deti už rátajú do 10/20..., ale to stačí aj v predškolskom veku. Vymenovala som toho veľa, ale to nie hneď v 4 rokoch, ale postupne až do tej školy. Neubudne z neho, aj keď nastúpi do predškolskej triedy, a napríklad prvouku majú aj na škole, takže netreba to preháňať a predbiehať sa, čo ktoré dieťa vie... Ja len - napríklad mne koľko vecí ani nenapadlo, o čom sa dá rozprávať, a odrazu došiel s niečim novým zo škôlky. Potom sme o tom doma ešte debatovali a koľkokrát pozerali na youtube video (o vzniku planét napríklad)

montemotherone
7. sep 2017

@janickacrazy v Anglicku je to od 4 rokov predškolská príprava. Akurát dnes tam nastúpil syn princa Williama 😉...
Ale už sa táto debata uberá úplne iným smerom

clothingattesco
autor
17. sep 2017

Damy, dakujem kazdej z vas za nazor a skusenosti, som velmi rada, ze ste sa vyjadrili a zaroven som aj seba upokojila, ze sa snazim robit pre neho najlepsie co viem...hoci su niekedy dni narocne, uvedomujem si ake cenne chvile prezivam, ked sme vsetci spolu pokope a mozme spol travit cas, ved rastu tak rychlo... dakujem velmi pekne aj za tipy k aktivitam 🙂

siska53
18. sep 2017

@clothingattesco podla a je toto uplne v pohode,ak robite aj take skolkarske aktivity zo zositov,aj to,aby bol medzi detmi. Nas bol do 4,5r.s nami. Nedostal sa,ale nelutujem, aktivity sme striedali,on sa vzdy pridal aj k tym "malacskym". Kreslili sme,lepili,strihali,ale aj spievali,tancovali. Na ihrisku zas mal pohyb, mimo zimy i kamosov. Jedine v zime som videla,ze mu ine deti chybaju,lebo sme nemali takych po okoli,co boli doma (resp.az na jar som zistila,ze dve deti v jeho veku boli).
Citali sme,on mal rad abecedu,tak sme vela aj s tym no a zapajal sa aj do domacich prac.🙂 rad pomahal pri vareni a umyval sklo na dverach a zrkadla (ja som pouzivala riedenu octovu vodu,takze nebolo to nebezpecne).
Aj som trosku take akoby montessori veci s nimi robila. Premena vody-voda-para-lad.skumanie materialov -drsnost a pod.. Hrali sme sa aj hru typu co pribudlo,co odbudlo apod

siska53
18. sep 2017

@monika123654 za rok to dieta vyzreje. Ja som nemohla chodit do skolky vobec. Sla som az do skoly. Vraj zo zaciatku som aj plakavala,ale nic katastrofalne. Mama este bola doma so segrou chvilu.
Moja si zohnala materialy pre MS a pozerali sme aj to edukativne vysielanie,co bezalo.
Ale vraj vtedy to vdeobecne platilo tak,ze ak matka bola na MD,tak aj to starsie nemohlo ist do skolky. Ja som chodila len par mesiacov do jasiel,potom som musela byt doma.

mamazlesa
17. apr 2018

@clothingattesco Ahoj, práve dnes som sa dostala k stránke, ktorá je špeciálne zameraná na výchovu detí v škôlkárskom veku. Je tam veľa článkov aj materiálov - pracovné listy, tipy na edukačné hračky a hry a pod. Možno sa ti to zíde. Kukni www.nasedeti.sk

szana
17. apr 2018

@clothingattesco Ahoj, uplne ta chapem, pocitovo to iste. Som pedagog, maly zacal chodit po 3. roku ku mne do prace (do inej triedy) znasal skolku velmi zle, akonahle som mohla nechavala som si ho doma, plus chodil somnou na smeny, takze ked som isla na 10-tu ani ma nenapadlo aby isiel s manzelom skorej a ked som mala rannu bravala som ho hned po obede. Teraz idem na 2. matersku a planujem si ho nechat doma, doma mame vyzitie, ako pises, vsetko v klude bez stresov, chcem aby si zvykol na surodenca a nebol ako "odlozene" dieta. My si hladame napady na internete cez Pinterest su tam napady od pracovnych listov, namety s hrackami, jednoduche vytvory, Odtlacame ruky, vytvarame zvieratka, vyrabame darceky pre blizkych podla temy, naposledy sme si vytvorili gazdovsky dvor na terase so zvieratkami, prirodninami a realnym krmivom. Dieta vsetko co sa ma naucit sa nauci s tebou doma, netreba mat vycitky, poznavanie cez realnu kazdodennu cinnost je na nezaplatenie, ziska hravou formou vedomosti, zrucnosti, navyky cez bezne domace a surodenecke situacie. Dennodenne sa stretavam s rodicmi, kt. beru skolku ako "odkladaci priestor" od rana keby sa dalo, do vecera. Oni si idu "v klude" nakupit, ked maju dovolenku, dieta daju do skolky... Ako ja toto nechapem,