Tehotenstvo + škôlka staršieho

mamka176
10. nov 2021

Ahojte. Chcem sa opýtať na vás názor keďže sa sama neviem momentálne rozhodnúť. Ide o to že som tehotná v 9mes. Za 2 týždne má čaká plánovaná sekcia. Mám staršieho syna ktorý tento rok začal chodiť do škôlky a ako to už býva kvôli rôznym soplikom je viac doma ako v škôlke. Keď sa narodí babetko chcela som ho nechať aspoň mesiac dva doma. Avšak teraz neviem či ho mám vôbec na tie 2-3 týždne do tej škôlky posielať keďže situácia je aká je. On by tam bol veľmi rad, chyba mu kolektív s povedzme si pravdu aj ja by som mohla teraz bez neho doma viac oddychovať, ale stojí to za to? Čo by ste robili na mojom mieste? Očkovania nie som. Ďakujem za každý názor 😉

fiafia
10. nov 2021

@mamka176 ja by som nedala. Je to celkom risk a ešte pred sekciou. Tým nemyslím len kovid. Moja dcéra keď nastúpila do škôlky bola viac doma ako v škôlke no mne tie bacily asi viac škodili. Ja som to schitala vždy horšie a dlho som sa z toho dostavala

nika23t
10. nov 2021

@mamka176 ja by som ho nechala doma. Viem si predstaviť, že si pri nom neoddychnes, ale aspoň budeš pokojnejšia, že zo škôlky nič neprinesie... Aj ja som teraz v 8.mesiaci a tie nervy, čo prežívam... Ale ja mam už školáčky, nemôžem si dovoliť nechať ich doma. Ale keby bola taka možnosť, neváham. Samozrejme,aj keď ho dáš do škôlky, nemusí nič priniesť, nemusí sa nakazit. Len píšem, ako by som to urobila ja. Držím palce a veľa zdravíčka prajem 🍀❤️

nikpa
10. nov 2021

@mamka176 nedala by som ho do škôlky

adkalu
10. nov 2021

@mamka176 nedala by som, prinosnejsie pre neho by bolo byť v kolektíve, ale ak už máte termín, tak asi to vydržte. Ja mam fajn imunitu, ale v tehotenstve som prekonala adenovirusovu infekciu a bolo to náročné. Môže doniest covid, ale aj obyčajnú nádchu a po sekcii kychat, smrkat a kašľať by bolo ťažké.

vanda323
10. nov 2021

@mamka176 Ahoj. Ja by som neposlala. Nech už ostane do pôrodu domka s tebou

mamka176
autor
10. nov 2021

@fiafia
@nika23t
@nikpa
Dakujem. Je mi jasne že je tam veľa ale… nakaziť čímkoľvek sa môžem aj u dr či niekde inde. Ale ta škôlka mi príde momentálne fakt dosť riziková keďže ako som spominala z 2 mesiacov tam bol ani nie polovicu času, keďže si vždy odtiaľ niečo priniesol. Len sa obávam trochu toho ako sa na to budú v tej škôlke pozerať, sme v menšej dedine pri BA kde je celkom problém dostať dieta do škôlky, a či to nebudú brat tak že zaberá miesto niekomu inému a pritom tam ani nechodí. 😕 a v neposlednom rade teda viem že aj jemu chýbajú kamaráti a s hrosou mamou doma nie je toľko zábavy 😬 je to jednoducho zložitá situácia..

mariska1989
10. nov 2021

No je to už zbytočne .odhlas ho v škôlke na dlhšiu dobu povec im dôvod a ty budeš mať aspoň istotu že ti nedonesie covid .ale je to už na tebe ako sa rozhodneš

mamka176
autor
10. nov 2021

@adkalu
@vanda323
Ďakujem 🙂 takze asi je rozhodnuté. Ja som tiež viac priklonena k tomu nechať ho doma. Aj keď u nás doma som v menšine, ale budú to musieť rešpektovať. Tie obavy tam proste sú a ak ich môžem niečim minimalizovať, urobím to.

nika23t
10. nov 2021

@mamka176 tak rozhodnutie je na Tebe, a určite na to v škôlke nebudú pozerať nejako zvláštne, máš padny dôvod a neodhlasis ho úplne, len na par tyzdnov. Aj bez kolektívu vydrží nejaký čas,urcite mu tými niekoľkými mesiacmi neublížis, ak ostane doma. Podľa mňa to máš zatiaľ jednoduché na riešenie, je to len škôlka 😊 Ale ako píšem, rozhodnúť sa musíš Ty.

vanda323
10. nov 2021

@mamka176 Ako ja by som nedala do škôlky. Po prvé za chvíľku ťa čaká sekcia. Medzi deťmi teraz sa Covid prenáša rýchlo. Načo byť v strese každý deň či nenapíše učiteľka....nechaj si ho doma, aj po pôrode chvíľku kým prejde šestonedelí a potom uvidíš

zuzka565
10. nov 2021

Ja som mala takú situáciu minulý rok. Tiež som ho nedávala do škôlky. A po pôrode nešiel asi dva mesiace do škôlky.

adkalu
10. nov 2021

@mamka176 počas covid u mne do škôlky nechceli vziať dieťa, kvôli tomu, že som na materskej. Bolo mi to ľúto, mali sme novorodenca, mala som co robiť. Ale nakoniec to bolo super, na študovala som si materiály, čo ma dieťa v danom veku ovládať a hrali sme na škôlku každý deň dopoludnia. Popoludní vychádzky, spolu sme varili, upratovali, nakoniec to bolo veľmi pekne obdobie. Našej pani učiteľky vnučka nechodila celý minulý rok do škôlky, lebo čakali babo a nechceli riskovať, ale rozhodnutie je náš, držím palce a prajem veľa zdravia 🍀

marianna_peskova
11. nov 2021

Podobnú situáciu riešim ja a moja kamarátka. Termín pôrodu máme obe v januári.
Ona sa viac-menej rozhodla nechať dcéru mesiac okolo pôrodu doma. Je ale pravda, že jej dcéra býva chorľavejšia.
Naproti tomu ja mám syna v škôlke len na štyri hodiny a má našťastie lepšiu imunitu.

nevenka
11. nov 2021

@mamka176 ja som vlani cakala babatko, do skoly chodil len syn (prvak), dcerka skolkarka bola doma, aj preto, ze tam nenosili ruska, resp. nosili, ale vieme, akym stylom. Vsak deti. Covid sme nedostali, rodila som tyzden pred Vianocami, ockocany nikto nikde este. S respiratorom.
Covid sme este nemali, ja nie som ockovana, lebo po porode som dostala novy atak autoimunitnej choroby a kym sa to neukludni, ockovanie mi doktor neodporuca.
Tak ja by som radila nechat drobca doma. Bude to mozno narocnejsie, ale radsej ostat zdravi. Neviem si predstavit riesit co len obycajne sople, teploty, kasel, pripadne to po sekcii este Ty mozes chytit a kaslat s rozrezanym bruchom, no radsej by som neriskovala, ked nemusis.

zooeynka
11. nov 2021

Asi budem jedina, ale mam rovnaku situaciu a dieta zo skolky neplanujem vybrat preto, ze v januari rodim. Kolektiv potrebuje, neviem si predstavit skakat okolo novorodenca a robit program skolkarke. Vlastne sa desim toho, ze by sa skolky opat zavreli ako minuly rok.

ritta86
11. nov 2021

Urcite ho uz nechaj do porodu doma, to su dva tyzdne. Chytit covid takto tesne pred porodom je ovela nezbezpecnejsie ako ho chytit potom, ked uz dieta v sebe nemas. A este ide aj o skolku, cize nejde o nic. Nestoji to zato. Co si budu ludia mysliet, na to sa mozes vyfukat. A co si budu mysliet ked nahodou chytis tazsi priebeh covidu a budes na kysliku lezat mesiac v nemocnici ? Na tvojom mieste by som ho dala do skolky az od Januara. Mozete chodit von a stretavat sa s kamosmi aspon vonku. Ale nechat ho tam teraz, ked este vies ze ides v postate na planovanu "operaciu " v tak kratkom case, je z mojho pohladu dost nezodpovedne voci sebe a tvojmu nenarodenemu dietatu.

Som tiez tehotna, neockovana, jedno dieta mam v skole - moct ju vybrat do vianoc tak to spravim, druhe dieta v skolke specialnej za ktoru platime fakt velku sumu, tak mam tiez dilemu ci ho tam nechat. Ja skor planujem, ze ja sa odstahujem pomalicky, kedze mam termin az v decembri. Ale zatial su zdravi, ale aj tak si davam pozor a testujem ich. Pri najmensom naznaku padam z domu, aj ked sa mi velmi nechce. Keby som vedela ze za dva tyzdne rodim, tak ich necham doma, skola neskola, draha skolka, neskolka. Len co ja viem kedy porodim ? :D Takze ich nechcem obmedzovat teraz este dva mesiace a hlavne zo skoly vyberat, je uz ine ako zo skolky.

Do skolky sa este nachodi dost, musis teraz mysliet na svoje zdravie hlavne, nikomu nepomoze ak sa ti stav skomplikuje. Treba vydrzat. drzim palce

maciatkolulu
11. nov 2021

@mamka176 tak s ohľadom na druhých pracujúcich rodičov, okrem iného by som dieťa nechala doma. Miest je nedostatok, pracujúci nevedia co majú robiť a ty rozmýšľaš, že na 2 mesiace ho necháš doma. Skvelé... Ono, aj ty raz budeš musieť hľadať miesto pre mladšie....

lucka0611
11. nov 2021

@mamka176 píšem moju čerstvú skúsenosť.. mám doma 6rocneho ktorý do škôlky už musí, a trojročného ktorý nemusí a ani nechce. Nastúpil v septembri, bol to boj, a stále chorý. Tak som ho nechala doma, predsa len obavy keďže som bola tehotná, neockovana... Tesne pred pôrodom ochorel.. klasika skolkarska viróza tak bol doma. 10.10. som porodila. Rozhodnutá si ho nechať do jari doma.. po návrate z pôrodnice to ale tak jednoduché nebolo, váhala som čo urobiť.. všetci mi vraveli daj ho do škôlky, budeš to mať ľahšie, podvedomie mi vravelo nechaj ho doma, prišiel víkend bol doma aj starší, a takí boli zlí že som sa rozhodla dať ho aby som mala aspoň cez deň kľud a čas na bábätko.. išiel do škôlky v pondelok, v utorok už ostal doma keďže som videla aké choré deti sú tam ( to je iná téma) a výsledok? Vo štvrtok ja pozitívny antigen, v utorok pozitívny antigen novorodenec, a v stredu pozitívne Pcr celá rodina.. takže nie ak nemusíš nechaj ho/ju doma.. nestojí to za ten risk.. a nie nemali sme ľahký priebeh, ani deti ani my dospelí... Manžel ockovany.. čisto moja skúsenosť ešte čerstvá sz domácej karantény

lucia147852
11. nov 2021

Nedala by som teraz a ani hneď po narodení bábätka

ailiba
11. nov 2021

@mamka176 aj ja by som ho nechala doma. Nejde len o covid, je množstvo skolkarskych chorôb, ktoré by ti mohli uskodit. Držím palce, aby všetko dobre dopadlo👍

martinoocka
11. nov 2021

Ja som bola v tejto situácii ale ešte na jeseň pred tým ako začal COVID mala doniesla zo škôlky chorobu keď som bola v pôrodnici....takže som prišla domov a nakazila som sa od nej a to sme sa snažili izolovať aj rúška sme mali doma kôli tomu ešte predtým ako toto celé začalo....no nič moc 6 dní po pôrode ležať v horuckach s nejakou chrípkou, ja by som ju už nedala do škôlky keby sa mám znova rozhodnúť ....my sme ju potom tiež už nedali do Vianoc a potom začal COVID takže zavreli škôlky...

luccija
11. nov 2021

@mamka176 nie, nechala by som ho doma už viac nepotrebuješ ako, že budeš po sekcii s novorodencom a starší bude náhodou chorý.

nevenka
11. nov 2021

@zooeynka no ja neviem, chvilku bez kolektivu sa mu nic nestane, horsi je podla mna covid a skakat chora po sekcii okolo novorodenca, aj starsieho. Ja som nejaky extra program neriesila pre skolkarku, ale teda manzel si setril dovolenku na toto obdobie, bol mesiac doma s nami, kym sme nabehli na nejaky rezim. A to reda s kojenim sme mali problem. Ona si kreslila, robila si pracovne zosity, ano, aj rozpravky pozrela, isli sme vonku sa prejst. Kocikovala. A necitila sa odstrcena kvoli babatku.
Ale ako vravim, toto si musi kazdy zvazit, co je pre neho prijatelnejsie. Kazdy sme iny, mame inu situaciu. Takze v pohode.

nevenka
11. nov 2021

@lucka0611 och, luto mi je to. Ja rozmyslam, ze ani predskolacku nedam do skolky. Uz druhy tyzden su chori, chrchlu mi vsetci ako stary hrniec, vzdy nakazia aj toho najmladsieho, ja uz 2 tyzdne nespim, uz cakam, kedy to na mna dolahne. Teraz je sesternica doma, zacalo to muzom, potom ona a uz aj obe deti, vratane malej 11 mesacnej, horucky, zimnice, bolesti klbov, svalov, striedaju sa pri detoch, ako vladzu. No nezvladaju to moc dobre...Takze ja sa kaslem na nejake povinne-nepovinne, je chora, nikam nejde. Bodka. Radsej, ako skoncit s covidom. A to ja nemozem byt ockovana kvoli inym problemom. Takze dakujem za skusenost. Budem premyslat, co dalej.

mamka176
autor
11. nov 2021

Ďakujem baby za všetky názory. Zvážila som pre a proti a už som sa rozhodla, že ho do škôlky do konca roka nedám. Budem mat určite lepší pocit, že som urobila pre naše zdravie maximum. Zvládli to iné a niektoré i v ťažšej situácii, zvládneme to aj my. Do škôlky to pôjdem normálne oznámiť a uvidím čo mi povedia, kazdopadne na mojom rozhodnutí to už nič nezmení. Ešte raz ďakujem a prajem všetko dobre 🙂