Ťažký nástup 3,5 ročného syna do škôlky

domininini
2. okt 2020

Ahojte ...potrebujem poradiť . Synček 3 a 1/2 roka nastúpil v septembri 1x do skolky, síce je to už vyše mesiaca ale týždeň a pol bol z toho chorý, mám pocit že si vobec nezvykol s sní si nemieni.
Keď prídem poňho do skolky zväčša je uplakaný,opuchnuty :( keď prídeme domov, teší sa, hra sa ale ako dá už zvecernieva, už začína kolobeh otázky, či ide do skolky a že on do skolky nechce ísť .. s stále dookola . Ráno vstane a hodinu dookola sa má pýta či preňho prídem a place... že on sa okna boji .. a celu hodinu kým prídeme do skolky len plač a či prídem ... a takýto kolobeh mame cely týždeň ..
Ucitelka v škôlke mi povedala že už ho nemam cickat a že sa už mám nahnevať keď raz som mu povedala že áno a on dookola to iste ... to sa mi nezdá ako v pohode prístup , vy by ste mi čo odporučili ?
Momentálne som v štádiu hľadania prace, a rada by som sa aj zamestnala ale neviem čo s malým ./ trápi má že sa takto trápi a neviem a ani nechcem si predstaviť čo sa odohráva v jeho srdiečku ....
Bola by som rada keby do skolky chodil, trosku by sa socializoval lebo je skôr utiahnutejsi, má 1 kamaráta a viac nemá záujem ... radšej je sám .. od mala je sám lebo v rodine nemáme deti .. V škôlke by si našiel kamarátov, naučí sa mnohí veci , má tam bohatý program kdezto doma keď bol len vymýšľal ...
Dokedy mám čakať že bude takýto ? Strašne má to trápi...

bobulka109
2. okt 2020

@domininini ahoj, ja som predne zalozila diskusiu zaciatky v skolke, mam ten isty problem, dcera ma 3 r., je to podobne

ibrunova
2. okt 2020

Myslím, že je to úplne normálne, všetky sme si tým prešli, len treba vydržať a hlavne, ak ti treba ísť do práce. U nás bolo kadečo a zrazu zo dňa na deň to seklo a všetko bolo ok.

mmoonna
2. okt 2020

Ahoj, my máme tento istý problém. Malý má 3,5 a v septembri nastúpil do škôlky. Z toho týždeň doma, lebo bol chorý. On ako ráno vstane, tak dookola otázky, či pre neho prídeme. V jednom kuse. Potom v škôlke spustí plač. Potom je už ževraj celkom o.k., ale keď prídeme pre neho a uvidí nás, znovu plač. Zo začiatku mal aj v noci nočné mory zo škôlky, tie mu teraz našťastie prešli. Ja si myslím, že to chce len čas, kým si zvyknú. Pokiaľ naozaj z toho nie je v hroznom strese, že nevracia z toho, alebo v noci nemá nočné mory, tak by som počkala. Niektoré deti to horšie prežívajú, iné nie. Napr. staršia dcéra neplakala v škôlke ani raz.

sofia1
2. okt 2020

@domininini mám to isté 3r.od sept.chodime a vkuse každý deň ráno plač a dokola otázky prídeš pre mňa ?Neviem čo robiť... Na obed chodím domov

daisylucky
2. okt 2020

Môj názor je, že nie všetky deti sú v troch rokoch pripravené na škôlku. My sma nášho museli zo škôlky odhlásiť, keď mal tri roky, lebo nezvládal. Ak vám to financne vychádza, nechaj ho ešte rok doma a chod na predĺženú rodičovskú dovolenku.

sofia1
2. okt 2020

@daisylucky a kedy ho vlastne vylúčili kvôli čomu,čo bol za problém?

zabina27
2. okt 2020

tak vies, bud si zvykne alebo nie. niektorym to trva dlhsie a napriklad nase deti su z tych, co proste skolku radi nemali (syn je uz prvak v skole), dcera chodi treti rok (isla v 2 rokoch) a stale ju nema prilis v laske, stale mi rano mrnci. mozno aj preto, ze uz syn chodi do skoly, uz neostava v skolke, nevidia sa obcas cez den, neviem, teraz aj skolku menila, ale ona v podstate nemrnci pre skolku, ale preto, ze chce byt so mnou.
musis zistit, ako je na tom v skolke, pokial sa cez den zahra, napapa, napije, nepocika sa, ako tak spolupracuje s ucitelkami (nasa sa s ucitelkami velmi nebavi, ako poslucha, spolupracuje, ale nerozprava, len s detmi 😀 ). horsie by bolo, ak by tam stale plakal, nejedol, trucoval, nebodaj vracal a mal neurozy, zle sny, proste traumatizovane dieta. je este dost skoro posudzovat. nafigu je to, ze ked si zacen taketo dieta uz-uz zvykat, tak ostane tyzden dva doma kvoli chorobe... my sme si tym tiez presli a stale mi nie je dobre, ked vidim, ze tam nejde mala v pohode, ale co narobim.
musite este chvilu priebezne vydrzat, chvalit skolku, pytat sa uciteliek, pytat sa ho na deticky - tak viacej, aby si pri tom uvedomoval mena a s kym sa hral cez den, proste aby si nasiel nejakych kamosov, co mu tu myslienku na skolku sprijemnia. pokial hladas pracu, vysvetlovat mu, ze potrebujete zarabat peniazky na papanie, hracky, vylety... a presne, stale dokola, vsetky deticky idu domov, nikto tam neostane zabudnuty. pripadne co nam pomohlo, ked maly zacinal a ja som bola este na RD s mladsou - zacala som ho bravat na oned domov, nespal tam, kym si to sam nevyziadal (netrvalo to dlho, mozno mesiac), akosi mu to pomohlo sa so skolkou viac zmierit.
pokial by mal uplne zachvaty zufalstva, potom to budete musiet riesit, ale na to by aj ucitelka upozornila, aj ked stale si myslim, ze pre tych malickych je este skoro na nejake posudzovanie

nickpick
2. okt 2020

@domininini nestrasila by som ho a ani nedavala najavo hnev ako ti radi ucitelka, treba vytrvat a trpezlivo vysvetlovat ze aj ty aj on mate svoje povinnosti, ty musis chodit do prace a on do skolky, hravou formou, velka skoda ze ste ho uz dopredu nesocializovali (detske centra, cvicenia mamiciek s detmi atd), je pravda ze iste percento deti su proste introverti a skolky/kolektivy proste nedavaju, ale to zase nemusi byt vas pripad, ja by som to este potiahla mesiac-dva a ak to nepojde co tak zmenit skolku (ak mate tu moznost, mozno sa mu nepacia starsie ucitelky, ine mlade by ho vedeli zaujat), ak este nemas pracu davala by som ho zatial do skolky len na par hodin, nech sa adaptuje a neskor by som presla na cely den...ja si zase osobne myslim ze dat dieta do skolky v 3 rokoch je neskoro (ale zial situacia so skolkami je katastrofalna u nas plus na SK je materska 3 roky takze tento trend je zauzivany), vies v zahranici nie su take dlhe materske a deti davaju do dennych stacionarov, jasiel a skolok uz od par mesiacov (na par hodin denne podla uvazkov), tie deti su zvyknute ze nie su od rana do vecera s mamami a beru to ako samozrejmost, toto je samozrejme ale uplne na inu debatu...kazdopadne skus porozmyslat nad vasimi moznostami, mozno ti poradia mamicky ktore riesili velmi podobny problem a maju par trikov co robit....😊

sasa1310
2. okt 2020

učiteľka má pravdu. Žiadne cickanie. Doniesť do škôlky, dať pusu a utekať preč. A takto každý deň. Žiadne vyjednávanie a plač večer či pôjde a pod. Treba povedať jedným slovom áno a zmeniť rýchlo tému. Chlapec skúša kedy ťa zlomí.
Pre deti je najhoršie, keď sú rodičia dlho v šatni s nimi.

kahh
2. okt 2020

osobne si myslim ze sa to casom upravi. len netreba so skolkou povolovat. nenechavat ho zbytocne doma a tak aj lucenie by malo byt kratke, bo cim viac to budes natahovat, bude to pre neho proste tazsie

sasha07
2. okt 2020

@domininini Moj syn bol tiež podobne na tom, síce časom plač ustúpil ale zarosené očká boli a tie otázky to ano to mame do teraz.. je prvák a tiež tazko chodí do školy aj keď učiť sa ho baví.. niekedy si vyčítam že som prísna ale ani ja som necicikala .. dala som pusu rozlúčila sa cez okno zakyvala a išla preč.. ono je to pre to dieta lepsie si myslím

fiafia
2. okt 2020

Moja dcérka začala minulý rok v Septembri. Začiatky boli ťažké, separacna úzkosť vznikla, v škôlke odmietala úplne jesť a piť, ráno plakala na celú škôlku, dokonca nám sem-tam prišli nočné mory . Toto trvalo zhruba mesiac a potom sa to deň od dňa zlepsovalo, aj keď mi nechýbalo veľa vzdať to, aj som si poplakala neraz keď za mnou kričala mami nechoď, nenechaj ma samuuuuu. Škôlku si obľúbila,ma rada pani učiteľky, ma kamošky, rada sa hrá s detičkami ale ten ranný plač nám ostal denne a tiež sa niekolkox denne spýta,či ju tam nezabudnem.tak dookola opakujem ,že vždy prídem. Ešte tomu dajte čas aj keď viem ako je to tazke

ivky
Autor odpoveď zmazal
Zobraz