Syna nepreradili do veľkej triedy

jani74
16. máj 2012

Ahojte, prosím o pomoc - radu ako by ste riešili: máme syna, ktorý je nar. 3.9. a je v malej triede (je ich tam spolu 20 detí). Škôlka rozhodla, že teraz od septembra pôjde 17 detí do veľkej triedy okrem 3 a aj nášho syna. Vraj len preto, že je narodený až v septembri a preto lebo potrebujú uvoľniť miesto novým, ktorých je veľa a veľa detí odchádza aj do školy. Všetci jeho kamaráti idú do veľkej triedy a zostane len on ako najstarší a jediný chlapec a dve malé dievčatká jedno septembrové a druhé až marcové. Ako by ste toto riešili? Išli by ste za riaditeľkou?Alebo ako?Je mi veľmi ľúto syna lebo do škôlky sa tešil hlavne kvôli kamarátom a teraz bude sám a najväčší a bojím sa, že zakrpatie medzi mrňatami ☹Ďakujem za každú radu.

hajanka
16. máj 2012

@jani74 ja osobne by som urcite isla za riaditelkou

irriss
16. máj 2012

@jani74
@hajanka
Ja take a v ruce bych mela pripravenou pisemnou zadost...

renab
16. máj 2012

ak ho nechceš dať skôr do školy, tak potom jeden rok bude musieť ostať v tej istej triede tak či tak. ak bude dva roky v predškolskej triede, tiež posledný rok vymení kamarátov. takže keď ich vymení teraz, už s nimi pôjde zarovno aj do školy. ale ak sa ti zdá vyspelejší oproti ostatným deťom a uvažuješ, že pôjde do školy o rok skôr, tak sa porozprávaj s riaditeľkou.

adriana7
16. máj 2012

@jani74 , kamaráti sú pre deti celý svet, dnes majú deti málo kamarátov ( v porovnaní s nami), tak by som mu tých kamarátov "vybojovala"

irriss
16. máj 2012

@renab
Pokud se zakon v EU sjednoti, uz nebude smerodatny srpen, ale 31.prosinec..dokonce s prodlouzenym terminem do konce dubna...
tudiz je mozne, ze za 3 roky, kdy to bude aktualni, @jani74 bude mit nastup do skoly podle teto EU normy,-)
Moje deti jsou narozene v kvetnu a maji ve tride nejmladsi spoluzaky, ktere jsou o CELY rok mladsi, ale max. narozeni do 30.4.
t.j. jim bude pozitri 9 a pred mesicem jejich spoluzacce bylo 8

sohlalsim s @adriana7 bojovala bych i ja- tady je to jednodussi, staci pisemna zadost s razitkem psycholozky, ze doporucuje setrvat v danem kolektivu pro zdarny a zdravy vyvoj ditete 😉

benne
16. máj 2012

@jani74 aj mne by to bolo ľúto, ale asi by som ustúpila riaditeľke teraz, kým má 3 roky a končí malú triedu.. v septembri nastúpi k deťom, s ktorými potom pôjde do školy, a neviem, ale mám pocit, že viac by ti bolo ľúto, keby si videla ako jeho rovesníci nastupujú do školy a on ostáva v predškoláckej...

renab
16. máj 2012

@irriss ak sa zjednotí 🙂 ....
však teraz je to tiež možné, je k tomu síce treba kopu vyšetrení, ale možné to je. avšak stále viac rodičov dáva svojim deťom odklad, hoci sú narodené do 31.8. - takže orientácia je opačná.
ja si myslím, že kamarátstva detí v troch rokoch ešte nie sú až také podstatné, dieťa si zvykne. a napísala som to len s tým, že ak naozaj neuvažuje (podľa terajších zákonov) o predčasnom zaškolení, dieťa bude dva roky v jednej triede tak či tak - nevyhne sa tomu.

irriss
16. máj 2012

@renab
zalezi na miste, kde bydli, pokud jde o male mestecko, kamarad je doslova rodinne zazemi...ktere se neda vymenit...ale jen doplnit...
3 roky - z naseho pohledu jsou velmi malo, ale dost na to, aby jejich malicke srdicko trpelo...

Ja cely zivot spolecne s detma prozivam zmeny, stehovani..skoly, skolky..cestovani..a podle meho "urcite problemy a nerovnovahy " vznikaji prave z techto duvodu...ze neposkytneme detem moznost rozhodnuti..kde a s kym byt...
Chapu, ze v rade pripadu nelze se ridit detma, ale v tomto ANO😉

jezibosorka
16. máj 2012

ja by som neriesila, kamaratov si najde aj v novej tiede, a predlzi si dectvo, a bude im tam velitel 😀 , ved stale tam bude mat aj 3 starych kamaratov.... nebude to az take zle,,, ale to je moj subiektivny nazor, poznas ho najlepsie,,, vies co robit 😉
@jani74

renab
16. máj 2012

@irriss a ak tá naša EÚ nevydrží a ten zákon nebude a ona ho nebude chcieť dať do školy, potom mu nebude ľúto, že deti idú do školy a on ostáva v škôlke? neviem...... ona musí vedieť, aké sú tie väzby silné a ako to bude jej dieťa zvládať. možno to vnímam tak preto, že moje deti nikdy nemali problémy so zmenou učiteľov a kolektívu.

maznacik007
16. máj 2012

ani ja by som to neriesila... predsa to urobili podla urcitych logickych kriterii podla veku nechaj to tak... lespie ked sa to udeje teraz ako potom by bol v predskolskej dva krat... teraz to podla mna zvladne lepsie tie priatelstva nie su este take ako su uz potom v predskolskom veku... je dobre ze to riesia uz teraz v skolke.... a nie potom neskor..presuvat

irriss
16. máj 2012

@renab
Podle meho nenastane problem, ze by ho nedala do skoly zaroven s ostatnima, kdyz uz ted chce bojovat @jani74 za udrzeni syna v danem kolektivu..Tezko zmeni nazor az bude stat pred jeste dulezitejsim rozhodnutim... 🙂
p.s. na narozeni 3.9. i kdyby padla cela EU (podle meho) nebude problem sehnat papir s doporucenim😉 na nastup do skoly 1. zari..Vzdyt nekdy zacina skola i pozdeji 😀 az po 3.9. 😉

maznacik007
16. máj 2012

a ak mas pocit ze ti s malymi detmi zakrpatie... comu ja teda neverim... tak si ho nechaj doma ved si na rd a mozes sa mu indi vindi venovat.... u nas v meste napr. deti ako je tvoj maly ani do skolky nebrali ak je mama na rd

renab
16. máj 2012

@irriss tak to by si sa čudovala 😒 . ja mám dcéru narodenú 31.08. a susedka presne 3.9. obidve dievčatká vyrastali spolu. pred nástupom do školy obe vedeli čítať, písať tlačenými písmenami a dovolím si tvrdiť, že aj tretiacku matematiku. a predsa poradňa našla rozdiel, pre ktorý dieťa narodené 3.9. do školy nepustila: grafomotoriku 😒
tento problém sa vyskytol momentálne aj u môjho brata, ktorý má syna 30.08 a zapísali ho do školy. automaticky ho doporučili do poradne (hoci plynule číta, počíta a je narodený "OK"). odporučenie poradne: odklad kvôli grafomotorike. ale oni majú teda tú výhodu, že dieťa im do školy zobrať musia napriek odporučeniu poradne, lebo je narodené "v termíne", takže do školy od septembra pôjde.

zuble
16. máj 2012

Medzi mrňatami určite nezakrpatie, môže získať väčšie sebavedomie, lebo bude šikovnejší. Od malička sa snažíme vybojovať za deti všetky boje, ale teraz vidím na svojich chalanoch, že ako mamičky to prežívame citlivejšie ako tie deti. Na druhej strane je pravda, že ty vieš akú má povahu a ako to zvládne. Ale podľa mojich doterajších skúseností to deťom nerobí taký problém ako rodičom. Dokonca v škole si nájdu úplne iných kamarátov ako tých s ktorými boli v škôlke. A to som sa strašne snažila, aby sa dostal do triedy, kde má najviac kamarátov zo škôlky.

irriss
16. máj 2012

@renab
Zrejme zalezi i na preferenci dane zeme a danych zvyklosti..jak se stavi k nastupu do skolniho zarizeni...zdejsi zeme uprednostnuje "cim drive, tim lepe" 😉
Pani ucitelky dokonce nechteji, aby neco deti pri nastupu vedely...neni zadny zapis, co se tyka "kontroly znalosti"..v predskolach se neuci NIC... 😉

benne
16. máj 2012

inak.. u nás v škôlke máme 4 triedy a deti sa navzájom poznajú aj velkáči aj maláci.. a monča ked ideme po ulici mi ukazuje.. tam je moja kamarátka.. tam je môj kamarát.. a sú o 2 roky starší (pozná ich zo škôlky). Dôležitejší budú nakoniec aj tak kamaráti, ktorých bude stretávať na ihrisku vo svojom okolí

kvojtanikova
16. máj 2012

@jani74 ahojky, ja som zazila ze moj syn bol jeden rok v triede najstarsi a velmi to lutujem, je narodeny 2.9. takze zrejme islo o podobny pripad ako je ten tvoj, ja som potom bojovala o to, aby bol tento rok zaradeny do predskolackej triedy, kedze ho chcem zaskolit. Ale detske navyky (nespravne jedenie, pomalost...) mu ostali, kedze cely rok sledoval ako sa to vsetko jeho mladsi spoluziaci este len ucia. Ucitelka sa mu venovala ked bol najstarsi, davala mu ulohy navyse, ale logicky nemohla to vsetko stihat ked mala dalsich 20 deti mladsich o cely rok. Radsej nech je v triede najmladsi ako najstarsi, urcite by som isla za pani riaditelkou a skusila to vybavit.

alenka600
16. máj 2012

@jani74 Moju neter presunuli takto do "mladsej" triedy - s novymi vztahmi a kamaratstvami problem nebol, ale zhorsila sa jej rec - prisposobila sa mensim detickam okolo seba, zacala zase "suslat a tak detickovsky rozpravat pisklavym hlaskom"

adriana7
16. máj 2012

@jani74 , ono je to veľmi individuálne a ty poznáš svoje dieťa najlepšie...mojeje dcére zle vychádzali roky a druhý rok v predškolskej bola nuda k uzívání...jediné, čo zabralo, že bola pravou rukou pani učiteľky a pomáhala jej deti umývať, prezliekať, rozdávala taniere, pomôcky...mala perfektnú pani učiteľku...jediné, na čo to bolo dobré, bolo, že pani učiteľka vyštudovaná angličtinárka, sa jej každý deň počas spánku venovala a malá vedela anglicky dosť obstojne, keď nám kamoška žijúca v ny doniesla ukázať nastávajúceho, dcéra s ním bez zábran vykecávala...
syn bol ale narodený "tabuľkovo" riadne, ale kamarátov zo škôlky spomína dodnes, bolo to v inom meste, ale keď tam ideme, musíme prejsť autom okolo škôlky...boli perfektní parťáci a všetci išli spolu do školy, ale po presťahovaní syna do kolektívu prváci nebrali...všetci sa poznali zo škôlky a nových moc nepotrebovali...
...ak to máš tiež tak, skús zájsť na tou riaditeľkou, teba to nič nestojí, synovi zrejme pomôže...nie je kamarát ako známy

mamavera
16. máj 2012

@jani74 aby nezakrpatel, na to sú tam učiteľky, neviem, nakoľko ich poznáš a nakoľko si s nimi spokojná. A záleží aj na tom, koľko detí bude v staršej triede, nemôže ich tam byť tridsať....

anjelicek26
16. máj 2012

suhlasim s @benne - deti ktore teraz prijdu do skoly budu prave tie, s ktorymi pojde do skoly... ked by jeho kamarati odchadzali zo skoly, tak by trpel este viac, takto pojde do skoly s novymi kamosmi... a na dvore sa s povodnymi kamaratmi bude teeraz aj tak stretavat.

tara2
16. máj 2012

ja by som to teraz neriesila (teda ak by som ho nechcela dat predcasne zaskolit), podla mna je lepsie ked si teraz najde novych kamaratov a zostane v malej triede ako keby mal byt potom dva roky v predskolskej a pozerat sa na to, ako sa deti tesia do skoly, ako sa chvalia novymi taskami co dostali do skoly, ako boli na zapise...potom by mu mohlo prist luto, ze kamosi odchadzaju a on tam zostava.

jani74
autor
17. máj 2012

@hajanka @irriss @renab @adriana7 @kvojtanikova @alenka600 @adriana7 @anjelicek26 dievčence ste hrozne zlaté a ďakujem za Vaše rady a postrehy. Dnes som bola za riaditeľkou - nevidí vraj žiaden problém ale rozhoduje o tom jej zástupkyňa čiže hlava v škôlke učiteľka zo škôlky, kt. mi mimochodom včera povedala, že veď sú niekedy spolu aj s veľkáčmi. Tak zajtra idem za dotyčnou p. učiteľkou s požehnaním p. riaditeľky školy a škôlky.

adriana7
17. máj 2012

@jani74 , tak daj potom vedieť, ako si poriešila 😉

fabula
17. máj 2012

@jani74 presne to iste sme prezili aj u nas na zaciatku tohto skolskeho roka .... pani ucitelky 2 boli proti ,ze je narodeny v septembri a ze zostane v malej tirede ,bol tam jeden den ... rano 02 septembra som skoro rozbila skolku od nervov. ked nastupil medzi krpcov co plakali a on tam ticho cely den sedel a smutil za kamaratmi a nechcel ani jest..skratka sa sekol ... pani riaditelka , ma videla v navale amoku a hnevu cez okno a odkazala po ucitelkach .. ze skusi nieco urobit ... a tak sa muz nahneval rano , zobral maleho za ruku k riaditelke a moj syn jej povedal ,ze on do tej triedy viac nejde ... na druhe rano ho poslali do svojej povodnej triedy a ucitelky stale zabrdzali , ze co tu robi ked je maly.. tak ma nahnevali a spytal som sa na rovinu ,ci maju znameho a chcu ho poslat do tej triedy na miesto mojho syna a aj tak bolo ... povedala som jednej ucitelke a aj druhej , co si myslim o ich datumoch a protekcii v skolke , zavreli usta a od vtedy mam pokoj .. ale dufam ,ze sa to nezopakuje tento rok ..lebo ma slahne .... a tie rady ,a by si to neriesila az potom ..su hlupost .. moj syn sa zmenil za ten jeden den .. ziskal odpor ku skolke /teraz je to ok / a skor vysvetlis malemu ked ma 6 ze este nepojde az o rok .. ako synovi ,co mal 4 a opytal sa ma : Maminka ,urobil som nieco zle ked ma nechcu v triede ? Ja ich mam rad a oni preco nie mna ? Som nevedela co povedat .. mozno som sa trochu rozpisala ale strasne ti rozumiem ... bojuj za to co si myslis ze je pre tvoje dieta najlepsie ..

sendy182
17. máj 2012

nedaj sa určite, dá riešiť, apeluj tým že má v triede svojích kamarátov a do škôlky sa teší .....ja mám decembrového syna Ľubka, do školy pôjde aj o rok a chodí do triedy s predškolákmi, v triede je ich 25. Veď málokedy sa stáva, že sú v triede všetky deti kompletne.

jani74
autor
18. máj 2012

Tak bola som dnes ráno s p. učiteľkou, ktorá má rozhodnúť kto pôjde do veľkej triedy a čo mi na to povedala?Celkom ozelenela, keď som jej povedala, že mám požehnanie p. riaditeľky školy a škôlky aby išiel syn do veľkej triedy a vraj jej mám povedať ako povie nejakému rodičovi, že jeho staršie dieťa ostane v malej triede a môj syn mladší je vo veľkej. Na to som jej povedala nech požiada o výnimku školstvo a povolia väčší počet detí. Vraj o tom bude rozhodovať až v auguste a dovtedy nič riešiť nebude. Nepomohol ani argument, že syn nebude chcieť chodiť do škôlky a bude mať stres ráno a večer lebo neznesie keď deti plačú (bolo to tak niekoľko mesiacov aj teraz a plakával aj on a nechcel tam chodiť, bolo to tak a je to tak a teraz pri malej). Fakt teda neviem čo bude...

monhla
26. júl 2013

Poznám - ja som nastúpila do školky spolu s ml. bratom a rok na to sme takmer všetci išli do veľkáckej a on a jedno dievčatko zostali malákmi /obaja sú koniec augusta/ Takže ho neodlúčili len od kamošov, ale aj od sestry bez ktorej sa dovtedy ani nepohol. A zvládol to dobre. Našiel si nových kamošov a v škôlke sa mu páčilo. Len škoda, že s nimi nešiel do školy, lebo môj ročník bol slabý a tam ho znovu šupli vyššie 😀 Dodnes má jedného z naj kamošov z tých mladších detí zo škôlky a to už ubehlo 30 rokov 🙂
Nejak tie deti rozdeliť asi museli a vek býva tým najmenej diskriminačným motívom.