Syn v škôlke nepočúva

katt12345
25. jún 2024

Ahojte! Chcela by som sa poradiť ohľadom syna v auguste bude mať 4roky. Do škôlky chodí ako 2,5 ročný s tým ze sme sa v 3 rokoch sťahovali do iného mesta a do prvej škôlky chodil teda polroka žiaden problém nebol, učiteľky ho brali takého aký je čiže dosť živé dieťa. Ma potrebu skákať, behať, je veľmi sociálne zrelý s nikým nemá problém, len sa mu treba venovať stále a je rád vonku. Učiteľky mal staršie zato sa s ním stále naháňali a mali z jeho správania radosť, že sa nestratí v živote :D.. No ako sme sa presťahovali od 3 rokov chodí do novej škôlky. Stále počúvam po príchode po neho, že nepočúva, že nechce robiť to čo robia iné deti, robí si po svojom a nerešpektuje ju aj druhú ktorá tam je.. Už má nálepku za (neposlušného).. Nepáči sa mi ale ze to hovorí pred inými rodičmi a hlavne pred ním ze je čert a pod. Vplýva to na neho a aj doma mi začne vystrajat a nepočúvať.. Občas ma doma nepočúvol, ale do takej miery ako to je teraz tak to nie. V škôlke ma kamarátov teší sa na nich no aj tak mi ráno vyhlási ze nechce ísť do škôlky a chce zostať doma.. Ja som mesiac pred pôrodom takže si ho aj môžem nechať no nerobil to často skôr vôbec aby si nezvykol a nechcel chodiť vôbec.. No začínam rozmýšľať ci ho škôlky dat iba na 2x do týždňa mam pocit ze doma sa toho aj viac naučí.. Rozpráva pomenej a škôlka mu v tom nepomohla.. Vidím pokrok keď sa mu celý deň venujem, len mi je ľúto ze tam nie je so svojimi kamarátmi a hlavne poznámky učiteľky, už mi je z nich až smutno keď za rok nepovedala ani jednu pozitívnu vec stále iba problém nejaký... Pritom je to podľa mňa úžasný hravý chlapec, ktorý sa stále hrá a robí to co ho baví v ten moment 🙂

tinkavvv
25. jún 2024

@katt12345 len si predstav, ze by 20 deti v skolke robilo v dany moment to, co ich bavi a na co maju naladu. Jednoducho v 4 rokoch uz musi nejaky ten rezim dodrziavat a fungovat v kolektive. Takze by som sa na to pozrela objektivne. Sama pises, ze uz aj doma neposlucha, tak mozno nieco na slovach uciteliek bude.

jaskolka
25. jún 2024

@katt12345 píšeš, ze už aj doma máš občas problém, lebo ta ne poslúcha. A teraz si predstav, ze v škôlke sú dve učiteľky a majú 15 - 20 detí. A tie ich nebudú poslúchať, lebo jedno chce skákať, druhé sa chce hrať, tretie ísť na hojdačku, štvrté je hladné a podobne. Však by sa zbláznili...
4 ročné dieťa už musí istý čas udržať pozornosť a jednoducho robit to, čo robí kolektív. Nemôže to byť tak, ze "úžasný hravý chlapec" si bude vždy robiť len to, čo chce on v ten daný moment

adeladulova
25. jún 2024

V tvojom prípade keď môžeš ostať s nim doma, uprav mu týždeň a to PO- ŠT a víkend mu predlž PIA-NE
Vytvor mu lepšiu rovnováhu medzi -musí spolupracovať v škôlke- a -doma si rob ako sa ti páči-
Sú deti ktoré nie sú vyhrané aj v 6tich rokoch, neobsedia, nesustredia sa

matullienka
25. jún 2024

No ono sa ti to určite zle počúva tomu verím, len treba pochopiť, že oni tam nemajú len tvoje dieťa ale ďalších 20. Keby to robili všetky deti tak kto im dá rady? Syna treba poučiť, že v škôlke sa robí to čo povie pani učiteľka, ona sa nemôže prispôsobovať jemu podľa jeho nálad ako to robíš ty doma. A kedy ti má povedať o synovi? Poobede sú v šatni stále nejaký rodičia rovnako ráno, ráno aj poobede je zväčša s nimi už len jedna učiteľka a tiež nemôže nechať deti osamote aby ti išla do kabinetu dohovarať na syna

januska12323
25. jún 2024

Nechaj si ho doma a nauč, že isté veci sa robiť musia. Tvoje živé hravé dieťa jednoducho narúša chod škôlky a nie je vhodné do takého veľkého kolektívu. Doma mu tiež sprav režim podľa škôlky aby ďalší rok znova nevymýšlal.

biglovemom
25. jún 2024

No dieta nema robit co ho v ten dany moment bavi.Dieta sa musi prisposobit kolektivu.

Sama pises ze v prvej skolke neboli problemy lebo si robil ako chcel.problemy nastali az teraz.ked si nemoze robit co chce.
Pravdepodobne aj doma sa hrate co jeho bavi co on chce.
A to neni v poriadku

Zmen veci doma a potom sa zmeni aj v skolke
( vlastna skusenost)

jaass
25. jún 2024

Raz by mi učiteľka povedala na dieťa čert a uvidela by. A ešte pred inými 🤦‍♀️ takto zhadzovať dieťa. Každopádne autorka presne viem o čom rozprávaš a poriadok treba urobiť s učiteľkami. Sú učiteľky? Nech sa deťom venujú. A vety typu.. predstav si, že 5 deti z 20 by boli take. To sú blbe reči. Chcela byť učiteľka? Nech deti vedie, učí a hlavne nech ich v tak malom veku nerozdeľuje/ kto je poslušný a neposlušný. Katastrofa niektoré učiteľky!!! Samozrejme prispôsobiť sa treba ale opakujem, ona ako učiteľka ma tam deti viesť.

misicka31
25. jún 2024

@jaass aha,dajme tomu,že z 20 deti nepočúvajú a robia si čo chcú napr tri deti a ostane sa vedia prispôsobiť,tak v takomto prípade kto koho nevie viesť???17 deti pohoda a tri nie ..podľa mňa to nie je chyba učiteliek...ale ja som z tých,čo si chyby vedia priznať a neobviňujú kade koho za nezvládnutú výchovu ....pekný zvyšok dna

1ryba
25. jún 2024

Dieťati treba dať hranice a majú mu ich dať v prvom rade rodičia. V kolektíve je pekne vidieť, kto aj doma neposlúcha, kto je naučený robiť si čo chce a že rodičia skáču, ako dieťa píska. Keby si každé dieťa určovalo čo bude robiť, môžu škôlku rovno zavrieť.
@jaass S učiteľkami poriadok robiť netreba, v prvom rade si treba vychovať vlastné dieťa. Keď vedia iné deti spolupracovať, zrejme nie je chyba v učiteľkách. Učiteľky tam nie sú na to, aby naprávali nezvládnutú výchovu rodičov.

katt12345
autor
25. jún 2024

@misicka31... Nemám takýto názor na deti.. Hore som nenapísala ze doma nedodržiava pravidlá.. Ráno vstane spravíme si raňajky.. Napapame sa.. Sam sa oblečie sam ide na záchod sam sa dokonca utrie.. Niekedy musím dopomôcť ale málokedy.. Keďže som sa pýtala konkrétne v čom nepočúva... Príklad.. Majú si kresliť všetky deti to isté čo majú dané na nejakú ich tému.. No lenže môj malý nemusi kreslenie a radšej ide ku kuchynke ku autám a ide sa s nimi hrať alebo ide tancovať.. Lenže im vadí ze nerobí v daný moment co čo robí zvyšok 14 deti.. Ale pritom nikoho nevyrusuje tým ze sa hrá s niečím iným.. To mi príde divne a aj tieto názory 😂vyššie.. Pretože "čert" sa správa inak.. A žiadne dieťa nie je zle a nemalo by sa ani takto pomenúvavať nie to ešte pred dieťatom.. Nepočúva doma viac.. Ale zato mam pocit ze je to tým ze ho nútia robiť všetko čo majú oni v plane... Je to dieťa.. Stále.. A taktiež nútiť spať aj ekd to dieťa tam nekrici a nebudi deti mi nepríde normálne.. Pretože mi aj pri tomto začal nepočúvat a nechce mi večer ísť spať doteraz chodím pekne.. Pekné si vyčistil zúbky.. Prečítali sme si knihu z spali... Teraz robí všetko len nie späť aj do 11 a potom je ráno unavený... Takže ďakujem za tieto rady ale to nie sú rady 😂

matullienka
25. jún 2024

@jaass len treba mať na pamäti, že povinná školská dochádzka začína predskolskou triedou takže pokiaľ sa nebude v mladšom veku dieťa prispôsobiť a neustále bude narúšať program a režim ostatným deťom môžu ti ho vylúčiť. Treba si občas nastaviť aj zrkadlo a nie nie sú deti mali bohovia či môžu všetko. V kolektíve sa majú vedieť správať a počúvať nie si robiť čo sa im zachce

katt12345
autor
25. jún 2024

@matullienka prepáčte ale stále hovoríme o deťoch vo veku 4 rokov... Kde nemyslím ze deti narúšajú chod škôlky tým ze sa idú hrať s niečím iným než s tým co chce v daný memont učiteľka z co ich v skutočnosti ani nebaví robiť.. Narúšali by ho.. Bitím, kričanim, rozbíjanim a búchanim vecmi.. Co môj malý nerobí.. Proste sa hrá a robí niečo iné.. Preto sa to vola Škôlka mé v škôlke sa ma dieťa zabaviť vyhrať.. Obliecť.. Najesť.. Ísť na záchod.. Umyť ruky.. Dokonca všetko čo vie povedať vie povedať aj po anglicky co veľa detí z jeho rovesníkov nevie.. Tým chcem povedať ze deti sa v škôlke majú hrať a narúšanie chodu škôlky je pre mňa úplne iný význam

matullienka
25. jún 2024

@katt12345 nie v škôlke sa deti nemajú len hrať neviem kde ste k tejto informácii prišli. V škôlke majú deti normálne pracovné listy a aktivity, ktoré robia a rozvíjajú. Nie škôlka nie je len o tom, že každé dieťa si tam robí to čo ho baví. Ak nie ste spokojná kľudne ho nechajte doma, s kamarátmi sa môže stretávať aj na ihrisku a vy sa vyhnete tomu, že vám učiteľka bude dohovarať

katt12345
autor
25. jún 2024

@matullienka a radu som chcela.. Rešpektujucu v rámci dieťaťa.. A či nie je niekto v podobnej situácii kde sa niekto presťahoval a veľa veci sa zmenilo no nie k lepšiemu a ci je fakt lepšie.. Dieťa dať do tej škôlky na par dni, keďže budem mat doma úplne malé bábätko tak asi to nebudem dávať sa mu venovať tak ako by som chcela.. Alebo ho nechať celý týždeň a počúvať ze ráno nechce ísť do škôlky.. Ďakujem za dobré rady ktoré aj pomôžu

matullienka
25. jún 2024

@katt12345 nechajte si ho zo začiatku doma, nedonesie vám k malému bábätku skolkarske choroby, a neskôr sa zariadite podľa potreby.

1ryba
25. jún 2024

@katt12345 ty si predstavuješ škôlku veľmi zvláštne. Nie nevolá sa to škôlka preto, že sa tam majú deti hrať. Volá sa to materská škola a je to škola, kde sú plány a tie plány vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu. Sú prispôsobené a koncipované danému veku detí. T.j. tomu, čo dieťa v danom veku dokáže zvládnuť. Deti v škôlke sa učia metódami primeranými ich veku. Kreslenie je potrebné na rozvoj grafomotoriky, t.j. zručností potrebných na zvládnutie písania v 1 ročníku. Všetko, čo tam deti robia, má nejaký dôvod. Myslieť si, že deti sa tam iba hrajú je typické zmýšľanie, každého, kto do toho nevidí.

oskvarka
25. jún 2024

@tinkavvv a preto ho maju stale kritizovat a okrikovat a hovorit mu ze je cert .. ?.. to je aka vychovna metoda?..
Ja by som ho nechala viac doma.. tie dva dni by mohli byt dobry kompromis..
ed pride babatko mozno na neho bude menej casu ale ja osobne mam aj od inych skorej skusenost prave ze nechat dieta doma ked pride surodenec.. poprve sa neciti odstrcene a moze sa naucit s nim pomahat a zit s babatkom.. nemyslim v rovine ze bude vypomahat.. ale v robvine ze si budu od prveho dna robit vztah ako surodenci...

katt12345
autor
25. jún 2024

@matullienka tak väčšiu hlúposť som ešte nepočula.. Dieťa sa nemá v škôlke hrať? Tak rovno do školy s nim v 4 rokoch sadnúť za lavicu na 6 hodín a nech píše... Haló sú to DETI.. Naučil sa doma so mnou vzic ako v škôlke.. Čo sa týka angličtiny.. Rozprávania.. A to ako sa správa voči ostatným deťom.. Vždy im pomôže a je dobrý kamarát s kazdym... A nie nesedela som. Sním za stolom a nedávala som mu úlohy a aktivity ktoré ho nebavili pretože by sa z toho nič nenaučil.. Ale učili sme sa hravou formou.. Boli v prírode.. Rozprávali sa.. Kreslí rad napríklad ale rad kreslí s kriedami tým sa naučíl nakresliť slniečko domček a ide mu to super.. Ale keď ho posadil za stôl dám mu pastelky a mzluj to co som ti dala.. T
AM u neho cesta nevedie...takže áno deti by sa mali aj niečo naučiť ale hravou formou.. Hrať sa... A áno nechala by som si ho doma kľudne aj do predškolského veku lenže bohužiaľ nemôžem...

deniseee
25. jún 2024

@katt12345 Skus dietatu vysvetlit, ze sice ho to kreslenie nemusi bavit, ale nekreslia len tak zo zabavy, ale kreslia preto, aby si uvolnili rucky, aby sa ucili uz teraz hravou formou robit ciary, ucili sa koordinovat ruku a oko a postupne sa chystali na pisanie a pod. Ty beries svoje dieta teraz len ako dieta a skolku ako priestor na hru, na prve priatelstva a celkovo na nejake fungovanie v kolektive. To je sice pravda, ale skolka plni aj mnoho inych funkcii. Ak bude jedno dieta vzdy robit to, co sa prave chce jemu, obvykle do toho spravania so sebou strhne aj dalsie deti a ucitelka sa moze zblaznit. Priestor na vlastnu realizaciu v skolke samozrejme maju. Je tam aj cas na hry, je tam cas na vyblaznenie sa vonku a pod. Skus mu teda vysvetlit, ze v urcity cas si moze robit po svojom a v iny cas sa zase musi prisposobit kolektivu a aktivitam, ktore sa tam robia. Praca s papierom, farbickami ci noznickami je naozaj potrebna a vhodna aj pri takych malych detoch a ucitelka nie je len dohlad nad hrajucimi sa detmi a animatorka volneho casu, je to aj pedagog a nieco ma deti naucit, hoci sa im zatial samozrejme nemusi chciet. Ked to ty sama prijmes, budes to vediet lepsie spracovat a aj syna viac ucit, ze je potrebne respektovat aj cely kolektiv. Sama si napisala, ze v poslednom case neposlucha aj teba doma viac. Dieta skusa stale hranice. A ty, ked ich nedavas, nedodrzujes a ustupujes, pripadne este ho branis pred ucitelkou, mu ich posuvas k tomu, aby ta viac nerespektoval. Hranice nastavuj s laskou, ale nepovoluj z nich.

oskvarka
25. jún 2024

@1ryba a v jasliach sa primerane veku ucia deti chodit... ?.. ved deti kreslia hraju sa a robia kopec roznych veci pri hre to co prave chcu rozvijat im ide najlpsie vola sa to vnutorna motivacia... take metrixy ze skolsky vzdelavaci system len velmi malo urobia z takou ci onakou povahou..len jednoducho nejake dieta ma povahu pre dospelakov ktory maju radi spomaleny a usporiadany svet lahsiu a ine narocnejsiu ale to je len nas pohlad... pokial to dieta nie je agresivne a neublizuje inym alebo sebe tym ze vybieha na cestu ... nerozmiem preco by malo nutne robit to co mu niekto prikazal prave teraz... deti sa maju v skole hrat oni najlepsie vedia co sa chcu hrat a ako ...a tak sa rozvijaju.. ved to nie su vojaci ani roboty su to zive slobodne bitosti a kadzy ma ine talenty v genoch...

oskvarka
25. jún 2024

@katt12345 ja by som si ho nechala doma najdlhsie ako mozes.. ak si teraz doma neviem ako dlho budes s mladsim.. nepotrebujes aby mu davali nalepky a on sam sa tak citil... nemusis sa vobec toho bat bude to ovela lepsie... aj pre babatko... z vlastnej skusenosti.moji nechodili do skolky ani jeden .. a ked niekde idu na nejaku akciu aktivitu normalne tam vedeli posediet ak mali o vec zaujem a chovat sa primerane veku v kolektive nic im nechyba

misicka31
25. jún 2024

@katt12345 ale on musí spolupracovať,je to výchovno vzdelavácia inštitúcia...proste dajte ho do súkromnej škôlky,ktorá bude spĺňať vaše očakávania ...ale to,že vám trucuje doma,zato určite ,, môže " škôlka 🤔🧐

misicka31
25. jún 2024

@katt12345 a čo sú podľa vás rady?veď ani vy nerešpektujete pokyny a chod/režim/aktivity škôlky,potom sa nečudujte...krásny zvyšok dňa...

katt12345
autor
25. jún 2024

@misicka31 je tu len jedna škôlka.. Súkromnú mame až 30 min autom a to by som nezvládla po neho chodiť s takým malým babom... Tak sa musím zmierit s touto.. Neviem co za to môže... Nové prostredie. Nové deti.. Nové učiteľky.. No keď som počula že jediný nejde spať a všetky deti idú pekne spať len on nie a keď som sa opýtala ci ich budí tým ze nespi.. Tak odpoveď bola no nebudí ich ale vôbec nechce zaspať.. Tak už som ďalej nepokračovala.. Neviem co mu hovoria pred spánkom a ako ho chcú uspať keď proste nechce.. Ale od toho rozhovoru mi každý večer trucuju pri spánku.. Tak vysvetľujem si to bohužiaľ len týmto

oskvarka
25. jún 2024

@misicka31 a čo tak sa na to pozrieť očami dietata tak že mu prejavíš dvoveru (fakt si tie naše deti nezaslúžia našu doveru? čo ich tým učíme potom ??)..je to predsa tvoje dieta koré ti napríklad doma povie že tam ísť nechce,.. - pokojne može mať z niečoho priveľký strach alebo stres..ale ved len trucuje tak natlačme ho tam.... nevravím že učitelky v školkach sú zlé... aj ked sú to len ludia nájdu sa vSéliaky ako všade... ak v jednej školke s nim nebol problem a teraz je tak to je dost zvláštne... nevhodné správanie dietata je často volaním o pozornost alebo pomoc...

colsami
25. jún 2024

Vsetky rady su zle.
Argument aky je strasne dobry lebo vie povedat veci v anglictine v 4r, prepac...

Chces "respektujuce" rady (dnesne deti tolko respektujeme az nevedia co so sebou), ale pritom ako Ty respektujes ucitelky?
Proste v skolke nie je sam a ano, ak nerespektuje pokyny ak raz maju kreslit a on odchadza do kuchynky za autickami, alebo ked raz maju spat tak nerespektuje pokyny, je to pri 20 detoch prekazka vo fungovani.

Dieta ma 4r, uz pomaly vlastnu hlavu, strajkuje Ti aj doma (to ze sa zvlada utriet na wc napapat prezliect nesuvisi s tym ze Ta poslucha neposlucha). Sama ho nevies uspat vecer lebo vymysla. Takze si predstav ze mas dalsich 10 deti na krku a stale Ti jedno vymysla. Proste takto sa fungovat neda. A ak Ty nechces respektovat urcity system v skolke, tak ho tam proste nedavaj a budes spokojnejsia Ty aj Tvoje dieta. To je normalna rada k Tvojej situacii, ked vidim postoj.

A argument ze doma zacal neposluchat "lebo v skolke mu nieco hovoria", to je uplne odveci. Dieta rastie a skusa hranice. A bude skusat cim dalej tym viac. A najma ked vidi ze maminka vsetko prepaci a ked niekto povie ze to nie je ok (ci ucitelky, ci na fore), uz su ti ludia zli.

misicka31
25. jún 2024

@oskvarka veď ma možnosť si ho nechať doma,povinnú školskú dochádzku ešte nemá,tak aký problém?

oskvarka
25. jún 2024

@katt12345 a keby si ho rok nechala doma potom pojde do predškolskej a tam sa už ani nespí a možno viac vyzreje na to "sedenie" aj ked ja sedenie moc neuznávam.. no ale tak každý má na to iný názor .. ja mám deti doma a ked sa chcú učiť vybrane slova a skakat pri tom na švihadle tak mozu...

thoughtfulweirdo
25. jún 2024

Je totálne, ale totálne utopistické myslieť si, že dieťa vo veku 3-6 sa vedie k režimu rozkázanim, nariadením a ponižovaním. Škôlkari sa vedú k režimu príkladom, zaujatím a veku primeraným prenechaním zodpovednosti. Mimochodom, keby o mne vedúci v práci hovoril, že som čert, tak je to šikana. Fakt, že dieťa má meter od zeme a nemá prostriedky brániť sa, ešte neznamená, že takéto ponižujúce správanie je zrazu oukej.

katt12345
autor
25. jún 2024

@colsami tu ide. O to ze mi chodil spávať pravidelne.. Spravil všetko pred spánkom sam tak ako sa má.. Bolo to príjemné pre nás oboch aj rpi čítaní knihy.. Ma ich veľmi rad a rad sa pýta na všetko. A teraz do 11 nie a nie spať a ráno že chce zostať doma a nechce ísť do škôlky mi príde zvláštne.. Lebo nikdy sa tak nesprával a toto je len posledný mesiac čo to robí.. Nechať si ho doma keď sa vám narodí malé dieťa a muž vám robí do 18:00 od rána a presťahovali ste sa daleko od rodiny a na všetko ste sama.. Nemyslím ze je to dobrý nápad hlavne na začiatkoch.. Nemam inú možnosť.. Lebo by som sa sama asi doma zbláznila :D takže neviem ci by v tomto pripzde aspoň na tie 2-3 dní bolo ideál alebo by sa to zhoršilo