Štvorročný syn v škôlke neposlúcha

dodka6
13. máj 2021

Zdravím maminy. Hlavne tie, ktoré majú podobné skúsenosti....4ročný syn chodí týždeň do škôlky a každý deň si vypočujem svoje....vraj na ihrisku stále vystraja, nechce ísť potom späť do triedy. Neposlúcha...až na 5x urobí čo má. Dnes vraj aj bacol učiteľku.... Od 2 rokov nás obdobie vzdoru poriadne chytilo a trvá to dodnes..na druhej strane je to dobrý chlapec, citlivý. Keď ma niečo trápi, príde a povie: neboj mami, všetko je v poriadku, dá pusu, pohladká...vie písať, počítať, po anglicky farby, čísla...........len to správanie 😪 vyrastie z toho?? ..či to môže byť len horšie... ďakujem

pribinak
13. máj 2021

Ako s ním ideš riesit, že udrel učiteľku?

Ak je inteligentný, dobre vie, že nikoho bit nesmie. Doteraz s ním nebol problém??

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dodka6
autor
13. máj 2021

@pribinak hneď na mieste som mu dohovorila a ospravedlnil sa a doma sme ho s mužom poriadne dali do laty /slovne/. Celý deň je ako med.

taga
13. máj 2021

@dodka6 a ucitelky to ako riesili?

izabellik
13. máj 2021

treba mu dohovori, je to u neho zmena ze chodi do skolky a zjavne ma pocit, ze pokial bude robit zlobu, nechate ho doma

dodka6
autor
13. máj 2021

@taga práveže som mu našla podliatinu na ruke...ale zas on je moták, mohol to urobiť sám 🤔

dodka6
autor
13. máj 2021

@izabellik on tam chodí strašne rád. Akurát učiteľka sa mu moc neteší...ono je to len také stráženie a momentálne sú tam len traja žiaci

klip0
13. máj 2021

@dodka6 ale to je bezny prejav adaptacie v MŠ. Ja som ucitelka a mavam najmladsie deti, cize adaptacia stale a nove chodia aj takto pocas roka a ked dieta nieje zvyknute byt bez rodičov, alebo s nejakym kolektivnym rezimom (ked jedno dieta vonku povie ze chce ist na ine ihrisko, tak s mamou ide, ale ked je v skolke neda sa a to dietatku trva kym si nato zvykne. A takto to je vo vsetkych veciach, ale to je normalne.) U nas pomaha na deti ked takto "vystrajaju" tak sprvaime dohodu a ked sa cely den pekne sprava, dostane na konci dna na tricko nalepku (objednavam si z aliexpresu 100ks za euro a podobne, nic strasne), alebo aj peciatku na rúčku a to je minimalny naklad. A na deti to zabera, aj im to sem tam cez den pripomeniem. Samozrejme to len zo zaciatku a za účasti velkeho vysvetlovania, trpezlivosti a láskavosti, aby to nevyznelo co pisem ako "uplacanie" dietata, to je naozaj len ten najmensi detail v tom a ked detom vela vela trpezlivo a hravo vysletlujem aj to chapu. A plus ak by to pretrvavalo (tyzden je este malo, to je fakt adaptacia) tam je fajn sa dohosnut so skolkou na nejakom postupe. Napriklad budu ta informovat a doma budete mat "pokracovanie" toho co vyviedol v skolke. Ak sa zle správal, nebude pozerat vecer rozoravku napr, ak sa dobre spraval, vytlacite mu omalovanku aku si vyberie atd atd. Ale vo velmi velkej vacsine to byva len zo zaciatku, pri nastupe a potom sa dietatko upokoji. Samozrejme ine je, ak dieta doma nema absolutne ziadne hranice, tam sa potom tazsie pracuje, ale nemam pocit ze to bude vas pripad. Drzim palce, maly to urcite zvladne 🙂

dodka6
autor
13. máj 2021

@klip0 veeeeľmi pekne Vám ďakujem za takú pozitívnu odpoveď. Trošku je možno aj problém, že pani učiteľka je už pani na dôchodku a za tie 3-4 hodiny sa tam tie tri deti veľmi nudia, keď náhodou nejdú vonku, ale samozrejme to nie je jej vina, že akurát môj malý je takýto....dúfam a verím teda, že sa to zlepší......

klip0
13. máj 2021

@dodka6 a ide o klasicku skolku, alebo to je u tej pani doma? Lebo v klasickej skolke maju tie deti stale program. My mame ranny kruh, zdravotne cvicenie, desiatu, vzdelavaciu aktivitu, potom ideme vonku kde maju zas program a vratime sa a obeduju. Takze nieje priestor na nudenie. Ale takto to je v kazdej skolke. Iba ak v takych alternativnych skolkach to moze fungovat inak

dodka6
autor
13. máj 2021

@klip0 to je doobedné stráženie v jednom centre...

dodka6
autor
13. máj 2021

@klip0 pani učiteľka hovorila, že sa tým trom chlapcom nechce nič robiť, tak ich necháva hrať sa ako chcú..alebo idú na ihrisko

klip0
13. máj 2021

@dodka6 no neviem ci sa detom nechce nic robit, lebo deti a obzvlast v tejto vekovej kategórii treba motivovat. A po spravnej motivácii celej triede ziaria oci a tesia sa na aktivitu, nie ze by sa im nechcelo robit. A klasicke skolky musia splnat vzdelavacie plany a nie len tak nechat ich hrat a to ma velmi velku výhodu. Aj sa dieťa dost nauci, naozaj to nieje tak, ze sa deti v skolke len hraju.. A plus su tam aj spokojnejsie, dieta potrebuje byt zamestnane. A pripravuje sa na školu. Ono ak nic nerobia, tak to bude preňho tazsie, lebo ved my sme dospele, ale predstavme si seba v cudzom prostredi, s cudzími ľuďmi a mali by sme tam len tak preckat den o nude. No tiez by som bola otravena.
Deti v skolke a cim mensie tym viac potrebuju mat nejaky program stale a nie "byt len tak na volno".

fiafia
13. máj 2021

@dodka6 myslím si,že bude problém aj v nej trochu. No na druhú stranu už to "bacnutie" je cez a to by mu v žiadnom prípade neprešlo tak ľahko Nieje to klasická škôlka kde stále majú čas vyplnený.tam nieje veľmi čas na nudu a vymýšľanie. Chyba je,že ich nemotivuje k nejakým činnostiam a nechá ich sa len hrať.

klip0
13. máj 2021

A plus nevravim o tom, ze pocas kazdeho presunu si spievame, recitujeme, pocas obliekania taktiez, stake si vyplname cas, aby bolo detom veselo

dodka6
autor
13. máj 2021

@klip0 v ktorej škôlke učíte? 🙏👌😀

klip0
13. máj 2021

@dodka6 ucim v sukromnej MS na okraji Stareho mesta, neviem aku mate moznost co sa skolneho tyka. Ale toto by malo byt bezne v kazdej skolke. Teda je to hlavne od ucitelky samozrejme. Ale skolky v sieti maju dane, co musia s detmi robit, nie ze nechat ich hrat sa

dodka6
autor
13. máj 2021

@fiafia jasné, že syn nie je žiadne neviniatko..inak tu nepíšem 😅 ..je to čertík, ktorý si vyžaduje veľa pozornosti. No nechcem, aby ho kvôli správaniu vždy zavrhli a jeho potenciál zmizne..u mňa to bolo v škole podobné. Keď som nastupovala do 1. ročníka, vedela som čítať...avšak bola som vzdorovitá a neznášala som nespravodlivosť triednej, ktorá videla len jedno dieťa /dcéru koleginky učiteľky/ a tak ma deptala, že ešte na strednej som sa bála nahlas čítať.....inak som bola čistá jednotkárka...... len toto ma trápi

dodka6
autor
13. máj 2021

@klip0 školné by nebolo problém..len dostupnosť 😔 ...z Rače s ešte ďalším malým synom.......

klip0
13. máj 2021

@dodka6 tak skuste ked tak popozerat nejake sukromne MŠ, ale také co su v sieti, nie nejake organizacie, obcianske zdruzenia a podobne, lebo to nic moc podla mna, samozrejme cest výnimkám. Ale ked spojis vyhodu sukromnej MŠ (vacsinou lepsie vybavevie, osobitny pristup nakolko pocty deti byvaju cca polovičné ako v statnej) a vyhodu statnej MŠ (vsetko musia spĺňat vramci vzdelavania, nemozu deti nechavat len tak na voľno), tak súkromná skolka v sieti je idealna volba

dodka6
autor
13. máj 2021

@klip0 určite si to popozerám...on ešte nemusí ísť do škôlky. Mal v marci 4 roky..a ja som na MD. Len mu chýba kolektív. Aký máte na toto názor. Myslíte, že za rok dospeje a možno aj vzdor ustúpi alebo by som ho mala dať od septembra?

klip0
13. máj 2021

@dodka6 ak ma uz teraz 4 a bude mat v dalsom skolskom roku 5, ja by som dala teraz. Zamna je neskoro az do predskolskej. Mozno aj vzdor ustupi ked bude v kolektive, trosku inom režime atd. Ja osobne by som svoje dieta dala v takom veku do skolky aj keby som na materskej s mladším, len by som ho tam teda nenechavala od otvorenia az po zaverecnu danej skolky, ale napr na pol dna, alebo chodit ponho hned po prebudeni. Ono deťom prospeje skolka, vela novych zazitkov, vela sa nauci, kamosi atd.. Naozaj v dobrej skolke s dobrou pani ucitelkou maju super program a velmi zaujimave aktivity kazdy den. U nas napr nieje dieta ktore je nestastne v skolke. Ja som mala jedno take dietatko v triede, ale tam bola diagnoza, co je samozrejme iny pripad (dietatko potom odislo z MS), ale inak u nas napr vsetky deti su stastne v skolke. Samozrejme sem tam niektoré rano vypusti jednu slzicku, ale ako maminka zajde za roh, uz je vysmiate a spokojne, nieje to ziadne dlhodobe trapenie. A urcite to tak je vo vacsine skolok 🙂 Vramci adaptacie to byva rozne a je to uplne v poriadku. Niektore dietatko na zaciatku preplace dlho, niektore nechce pit, niektore nechce v skolke papat, niektore cvicit, ine hrat sa s detmi, dalsie zas krici, dalsie hadze hracky, dalsie sa nechce obliekat a vyzliekat atd atd atd a vsetko je to normalne. Deti este nevedia opisovat co prezivaju a takto to prejavujú. Niekedy to trva týždeň, niekedy tri mesiace a zlepsuje sa to postupne a neznamena to ze dane dietatko je nestastne a uz vobec nie zle, len sa musi popasovat s velkou zmenou v jeho živote. A pani ucitelky su od toho aby riesili dany problem ak je nejaky. Lebo deticky niesu stroje a je absolutne v poriadku aj "ine" spravanie. Len treba vela radosti, hravosti, trpezlivosti a lasky, ale aj stanovene pravidla a hranice. A ked rodic spolupracuje a ak nejaky problem je, riesi ho aj doma, tak je to veľmi rychlo a lahko riesitelne. Takze nebala by som sa, ze syn bude nejakym sposobom neprisposobivy. A to ak uz aj po adaptacii povie niekedy ucitelka ze dnes sa nevedel vpratat do koze, je tiez normalne, doma to s nim treba vyriesit tiez a hotovo. To su proste deti. Hlavne potrebuju lasku, radost, hravost, ale aj hranice a pravidla a potrebuju vidiet, ze ak sa nieco povie, tak to aj plati. Myslim si, ze s dobrou skolkou, trpezlivou pani ucitelkou a vasou spolupracou bude syn v absolutnom poriadku a spokojny

klip0
13. máj 2021

@dodka6 a hlavne treba byt v pohode, lebo dieta vyciti ak rodic je v strese, ma obavy

dodka6
autor
14. máj 2021

@klip0 bez stresu?...ja ani nespávam kvôli tomu. Nechápem, že sa takto správa...takmer žiaden rešpekt. Aj doma je ho dosť, ale ja si ho viem skrotiť....len nikto iný na neho akosi "nemá". Ešte by som sa chcela opýtať na jeden Váš názor/už naozaj posledný 😊/. Pediatrička mi na tieto problémy povedala, že jej príde viac inteligentný, ako deti v jeho veku a aj tam môže byť problém...že mu rovesníci nevyhovujú....máte s tým skúsenosti? ...ako som už písal, ovláda písmená od 16 mesiacov, čísla, značky, aj ich písať...všetko sa pýtal on..nenútila som ho. A z youtubu sa sám naučil po anglicky farby, čísla.....už začína spájať písmená do slov..... Ďakujeeem krásne ❤

dodka6
autor
14. máj 2021

@klip0 ....a ešte musím poznamenať, že ste naozaj úžasná pani učiteľka!! Naozaj. A mali by Vám zvýšiť plat 😀

klip0
14. máj 2021

@dodka6 a ako su vekovo natom teraz jeho spoluziaci v triede? Su v rovnakom veku?

dodka6
autor
14. máj 2021

@klip0 3-4 roky

klip0
14. máj 2021

@dodka6 ono z dlhodobeho hladiska, ak je nadpriemerne inteligentny (odporúčam diagnostiku u psychologa, moze odporucit predčasné zaskolenie v predskolskej triede), tak to moze byt, ze sa pri nich nudí. Ale toto sa naozaj v ziadnom pripade neda zhodnotiť po tyzdni. Naozaj malo ktoré dieta nastupi do MŠ a hned je vsetko okej. Plus tu vidim problem aj v tom, ze v skolke nic nerobia, ved to neexistuje taky rezim.. To dieta sa nudi v takom pripade ci je na úrovni 2 rokov, ci na urovni 6. A az taku rolu tam nehra to na akej urovni su deti v triede. Ked tak sa skus aspon zatiaľ dohodnut s pani ucitelkou, ze ak teda vravi, ze deťom sa nechce, tak nech s tvojim aspon nieco robi, nech splnaju nejake ciele pre MŠ. Vsak ked prídete po maleho, tak co vam povie ze cely den robil, co sa dnes naucil? Lebo ja kazdy den rodicom poviem co sme robili, co sme sa ucili atd a to je daleko dolezitejsia info ako to ci sa raz nazlostil, alebo zjedol len pol obedu. Je to sice skolka, ale aj skolka je materska SKOLA a je to vzdelavacia inštitúcia, ktorej cielom je vzdelavat a vychovavat.
Pre priklad, ak ma napriklad rozboli hlava (stane sa to tak intenzivne 3x do roka), tak vtedy samozrejme nevladzem do toho ucenia dat tolko ako bezne, ak ma to teda chyti v skolke. A tie deti su uplne iné. Neposluchaju, znudene, zle si robia, atd atd.. A to pritom oducim aj vtedy, len take tie drobnosti okolo vypustim. Takze deti naozaj potrebuju mat program, potrebuju byt motivovane a nieco sa ucit. Ved aj doma urcite nieco robite a nenechas ho "navolno" cely den. Skusila by som sa asi dohodnut s ucitelkou, nech ho nejak zamestná a nenechava len tak sa nudit, lebo o to viac bude vymyslat.
A este co sa stresu tyka, treba skusit nejak na tom popracovat, naozaj sa netreba trápiť za toto, je to cele v poriadku a normálne a urcite to nieje neriešiteľné. Naozaj mam skusenost, ze deti rodicov, co sa stresuju kvoli skolke, to aj horsie zvladaju. Ak je mamicka vynervovana, alebo ma slzy v ociach a je smutna, dieta to sice az tak nechápe, ale velmi vníma. A spusta to unho to, ze "aha mama sa boji, asi je tu nieco zle, budem sa bat tiez"
A kazde dietatko potrebuje aj čas. Ved aj my dospelí ked zmeníme pracu, tak potrebujeme čas na zabehnutie a nedokazeme fungovat okamzite na 100% v neznamom prostredi

dodka6
autor
14. máj 2021

@klip0 Áno, doma sa mu veľa venujeme....a na to je zvyknutý, že stále niečo robíme.
Dnes v "škôlke" napr. pozerali rozprávku a boli zatvorení na chodbe, kde je telka....vraj stále odbiehal do herne, tak ju musela zamknúť. Ale keď zamkla a sedel, bol celkom ok...ale dobrý nepovedala. Kľudný ale bol asi preto, že hneď po príchode domov mal teplotu 37,7 a hneď zaspal... viete, aj by som ho poľutovala, ale ak je k nej naozaj taký zlý, nemôže byť asi menej prísna. Na druhej strane je to moje dieťa a nechcem, aby ho niekto hneď odpísal a tak sa k nemu správal. Neviem, či ho tam v pondelok ešte dám....

dodka6
autor
14. máj 2021

@klip0 ..nechcem Vás toľko otravovať, máte svojich povinností dosť..... Som Vám vďačná, že ste mi pomohli objasniť situáciu v škôlkach atď. Naozaj detičky aj ich rodičia môžu byť šťastní, že Vás majú 🤩