Štátna, súkromná verzus žiadna škôlka

trevis12
18. sep 2016

Ahojte maminy. Možno skoro ale stále mi vŕta v hlave myšlienka či umiestniť budúci rok dieťa do škôlky. Máme druhé a ostávam na materskej. Ide o to že drobec má rád deti ale nevie si nič vybojovať. Neudrel,nestrcil nič také nerobí aj keď robia jemu zle. Keď ide na preliezky a ide tam iné dieťa uteká prec...pritom deti ma rád...na ihrisku sme denne...dávať takéto dieťa do škôlky či nechať doma? Rozmýšľala som že keď dať tak možno súkromná kde bude mať individuálny prístup...nemusíte mi písať ze za rok sa to môže zmeniť,ja viem len skôr ma zaujímajú názory hlavne tých čo majú takéto deti či dali, kam dali alebo nechali ich doma ak sú na materskej...

katuska19
18. sep 2016

V prvom rade treba rátať, že bude vyššia chorobnosť v rodine, tak som to ja vnímala keď môj 3 a pol ročný nastupil do skolky. Čo sa týka súkromnej, tam bol chorý ešte viac, individuálny prístup moc nebol, akurát, že bola celý deň v angličtine, to je jediné pozitívum zo súkromnej, kde chodil. Rodičia tam dávali dieťa aj so zelenými soplami, dokonca s teplotou, veď si platia. Na štátnu škôlku nemôžem nič povedať. Áno, aj tam chodia nachcipane deti, ale zas na druhej strane rodičia pracujú, takze tiež nemôžu nechať každý 3 týždeň dieťa doma a to doslova,ako dom nechápala ja. Na druhej strane je fajn že je v kolekcie, buduje si imunitu, učia sa básničky, pesničky, kresliť, športuju atd. Nám sa imunita upravila až ďalší rok, keď chodil na futbal, začali sme lyzovat a korčulovať. Za celý rok mal 2 krát nadchu.

magin
18. sep 2016

Ja som nechala svoje deti doma. Napriek tvrdeniu, že "dieťa potrebuje kolektív". Dieťa do 6.rokov potrebuje v prvom rade MATKU a svojho SÚRODENCA. Moje deti majú spolu SKVELÝ VZŤAH. Hlavne by som chcela všetkým matkám zdeliť: "MAMY VERTE SI!" Vaša VÝCHOVA dá vašim deťom oveľa viac než cudzie ženy v zariadeniach.

marcelatje
18. sep 2016

@trevis12 moja dcera bola submisivna. Nevedela sa branit, nikdy nezacinala bitku, pri konflikte sa skor drzi v uzadi. Tiez som mala pochybnosti v tomto smere. Je pravda ze prvy rok bola kvoli chorobam viac doma ako v skolke. No zdokonalila sa v rieseni problemov. Vsetko riesi verbalne a uz si nenecha vsetko, bitku nikdy nezacina ale uz sa mi "pochvalila" ze spoluziakovi vratila ked ju udrel lebo nechapal ked mu povedala ze sa jej to nepaci 😅
Niektore deti sa prejavuju slovami ine rovno bitkou. Kamoskin syn niekedy nevie spracovat situaciu, hadze co mu pod ruku pride a bije sa casto. Je to povahou lebo je z dvojiciek a jeho brat je vychovavany rovnako no povaha uplne ina. Pre rodica utlacaneho dietata je to vzdy tazke. Ale zasa treba pouzivat rozum. Stlacenie rucky inym dietatom este nie je sikana ako tu nedavno jedna mamicka riesila.
Ja by som na tvojom mieste dieta do skolky dala pretoze v tvojej situacii ho mozes v pripade ze by nebolo dobre kedykolvek nechat doma.

marcelatje
18. sep 2016

@magin casto sa tu stretavam s nazormi ze sa zeny navzajom odsudzuju kvoli (ne)dojceniu. Nastup do skolky mi pride rovnako kontroverzna tema pretoze niektori rodicia si skutocne nemozu dovolit byt doma s detmi do 6 rokov a este im tu niekto nepriamo podsuva ze ich deti trpia lebo ich potrebuju a surodenci budu mat zly vztah...... 🙄 kazdy robi pre svoje dieta to najlepsie co v danej situacii dokaze. O tom som presvedcena. Takze ak ty vies ze pre tvoje deti je najlepdie byt doma, super. Ine matky maju iny nazor alebo jednoducho nemaju na vyber.
Tiez sa casto podelim o svoje nazory, postrehy a skusenosti no nikdy netvrdim ze je to najspravnejsia moznost.

kvetulienka253
18. sep 2016

@marcelatje nemyslim si, ze @magin vo svojom prispevku nejako utocila na maminky, ktore daju svoje deti do skolky. Napisala, ako si to zariadila ona. A naozaj aj ja poznam vela zien, ktore svoje deti dali do skolky preto, ze si myslia, ze ucitelky v skolke ich naucia viac ako ony same. Netreba v diskusiach vsetko brat hned osobne a utocne 😉

katuska19
18. sep 2016

@marcelatje suhlasim🙂 a to mladšie dieťa som zvedavá, či bude tiež do 6 rokov doma, možno áno, keď príde 3 dieťa ale čo potom to 3 🙂)) Áno, matka je samozrejme dôležitá, aj súrodenec, ale vidim keď starší je doma mesiac s mladším, že to mladšie ho tiež ovplyvňuje smerom dozadu, takze si myslím, že rovesníci a disciplína v skolke mu neuškodí. Určite sa dieťa v skolke posúva dalej🙂

marcelatje
18. sep 2016

@kvetulienka253 ved ona na maminky ani neutocila len nezabudla zvyraznit slova ako matka, vychova a skvely vztah. Priamo nenapisala skutocne nic nepriamo ale napisala vsetko.

marcelatje
18. sep 2016

@katuska19 verim ze su deti ktorym skolka ublizuje a potrebuju individualny pristup. Vsetko treba posudzovat individualne a nie pausalizovat.

belllinka
18. sep 2016

@magin a ty budes "kde" po mnimalne 6-tich rokoch na materskej?? Deti pojdu do skoly, budu mat kamaratov, teba uz stale nebudu potrbovat za zadkom... Budes odpisana pracovne a scvoknuta aj z celej materskej. Deti maju ist do skolky co najskor, kolektiv, nova autorita, budovanie vztahov s inymi detmi. Nauci sa ovela viac, ako keby kvocalo do 6-tich rokov pri matke.

katuska19
18. sep 2016

@belllinka mne to vychádza, že dlhsie, keď tvrdí, že do 6 rokoch pri matke, keď majú mladšieho súrodenca a ten má byť tiež do 6 rokoch pri matke🙂. Podľa toho aký majú rozdiel deti, ale mne by to vychádzalo 9 rokov doma☹

sense
18. sep 2016

Nasa dcera bola taka ako opisujes neublizila nikomu , vzdy len skor pozorovatel a radsej ustupila, alebo aj na smykalke radsej pustila vsetky deti 10x kym sa odhodlala...do skolky ale chodi zo zaciatku bola pozorovatel a kym si nebola uplne ista tak sa radsej drzala v ustrani...teraz je to lepsie ...v skolke je pomaly vodca...je odvaznejsia ale podla uciteliek nemusi mat vsetko za kazdu cenu, ale uz sa vie branit...

ak chces skus normalnu skolku na par hodin denne a uvidis ked si doma mas vzdy moznost vziat dieta spat ...kedze si doma na matereskej
a co sa chorobnosti tyka...tak za cely cas co tam je a to je tam uz dobre dva roky bola chora tak dva tri krat aj to len prechladnutie

magin
18. sep 2016

Ak sa vám dá a CÍTITE TO TAK, nebojte sa nedať ich do škôlky. Má to veľmi veľa výhod, o ktorých nikto nikde nepíše. Vašim deťom sa napr. poriadne zosilní imunita a budete ich mať ZDRAVUČKÝCH. Či v období predškolskom, či školskom 🙂

zarica
18. sep 2016

Ahoj, mame podobnu situaciu a zatial to riesim sukromnou skolkou, kde maju fakt individualny pristup, lebo oznacenie "sukromna" to vzdy nezarucuje. Zatial adaptacia ide velmi pomaly, este tomu dame do konca oktobra a ak sa to nezlepsi, tak ho dame az o rok. Zatial chodi na 3x poldenne, ale som tam zatial s nim, kym si nezvykne.... do statnej by som dala jedine ak by som nemohla do sukromnej a musela ist robit, svokra robi v statnej a sama mi povedala ho tam nedavat, lebo to je jedna katastrofa... cest vynimkam ale pri 20+ detoch a jednej ucitelke toho moc nenariesis.

magic08
18. sep 2016

@magin s nemozem suhlasit. Mali sme v skolke pripad, ked bolo dieta fo predskolskeho veku doma s matkou. Prvykrat nastupil do skolky ako 5rocny. To dieta malo priblem s adaptaciou, reval pri bsetkych aktivitach, bol vystresovany z kazdeho vystupenia. Odmietal vyjst pred ludi. Cely rok bol pre neho trapenim, pre rodicou, ucitelky tiez. Dieta jednoducho potrebuje kolektiv inych deti a tiez ine autority ako su rodicia a stary rodicia. A toto mu ziadna matka nenahradi, nech by bola akokolvek vynaliezava.

maciatkolulu
18. sep 2016

@marcelatje nevidim, zeby
@magin
na neikoho utocila, alebo prezentovala, ze si moze dovolit byt doma do 6roko nejako specialne, ono je totiz vacsina mam doma s dietatom do troch a ked sa k tomu pritrafi dalsie dieta je doma a moze mat aj starsie....
Ja by som napriklad nechala doma, mne sa to pri starsich osvedcilo, presne skoro do 6rokov bola starsia doma a mladsia nastupila skoro trojrocna so svojou sestrou a navzajom sa povzbudzovali. A chorobnost ziadna, iba bezne obcasne nadchy, ziadne atb. Takze za mna pokial to mamina zvlada, tak ostat doma, pre mna to bolo najkrajsie obdobie mojho zivota s detmi a teraz robim to iste 😉 boli sme v lipote - prazdne to tam bolo, vychutnavali sme si to, pojdeme bibiana, muzea, zoo, botanicka a vsade je klud, samozrejme s kamaratmi, co tiez nechodia do skolky a je na super a DAKUJEM, ze si to mozem opat vychutnavat s este vacsou chutou. Iste je to narocnejsie, ked su doma dve, ale aj krasne. My sme spavali poobede az kym nesli do skolky a to som milovala, este rok potom, som okolo druhej zalamovala postojacky a teraz zase spavam poobede a je to suuuper 😉
@trevis12

katuska19
18. sep 2016

Dieťa, ktoré si neprejde chorobami v predškolskom veku je veľmi pravdepodobné, že si bude budovať imunitu az v skole. Sesternica bola doma do 6 rokov. V škole prvé 2 roky bola stále chorá, a v podstate bola dost chorlava celú ZŠ, čo sa jej potom odzrkadlovalo na známkach. Je to individuálne, nemusí to tak byť, ale treba myslieť aj nato.

dobromila1111
18. sep 2016

Ja som staršieho dala. Podľa mňa 3r dieťa patrí do škôlky, doma by sa nudil, všetci kamoši z piesku sú v škôlke. Chorobnosť mi zatiaľ nevadí. Prijali ho do štátnej i súkromnej škôlky,chodí do štátnej.

belllinka
18. sep 2016

Mam znamu, co robi ucitelku na ZŠ a ta hovori, ze deti, co nechodili do skolky, su v 1. triede cista katastrofa.
@katuska19 Ano, pravdepodobne je to viac ako 6, ale moze mat napr. dvojicky, tak preto som dala min. 6 😁

mom311
18. sep 2016

@maciatkolulu mne,ale príde zvláštne a trochu nefer,že to mladšie doma do 6rokov s mamkou nebude. Kolega mal 2 deti po sebe ani rok tam nie je rozdiel. S prvou chodili plávať a do sauny a neviem,čo všetko,lebo je to veeelmi dôležité na vývoj či uz motorky,imunity atd.... S mladším nechodia nikde,lebo sa to nestíha? A vraj to uz zrazu nie je take dôležité ako tvrdili. Je mi ľúto druho,treto-rodenych. Majú smolu. 😒

maciatkolulu
18. sep 2016

@mom311 tak ako kde, ja som bola doma, takze mohla ostat doma, ale chcela ist so sestrou, ale aj tak sme stale behali po aquaparkoch, bibiana ficila atd, takze nebola absolutne ukratena a navyse aj uplne ina ako starsia, mala bila starsich spoluziakov ked robili zle jej sestre.
@belllinka a so skolou absolutne ziaden problem, to sa neda predsa pausalizovat, ze niekto povedal 😉 ja pisem svoju skusenost
@dobromila1111 a absolutne sa nenudime, ale mame program podla chuti a nalady a pocasia a uzivame si to, teraz viac ako ked bol malinky, je to uz partak a najma rano sa nemusime budit vstavat ako susedin syn a zmatozeneho ho uklada do auta a smer skolka, to som celkom rada, ze svojho ukracam o toto 😉 a na piesku sa tiez nenudime, pretoze tam mame momentalne 4stalych kamaratov, co tiez nie su v skolke, takze program mame vacsinou spolu a je to fajn ked takto vyrazame do sveta, niekedy az chceme byt sami. 😉 ale ako som pisala, zalezi od okolnosti a moznosti rodiny

magin
18. sep 2016

Treba dbať na ZDRAVÚ ŽIVOTOSPRÁVU, aby bolo dieťa stále zdravé a malo silnú imunitu, a nie nechať ho prejsť všetkými chorobami. A to je ÚLOHA MATKY.

maciatkolulu
18. sep 2016

@mom311 ale ono naozaj nemoze jedna matka zvladat na baby plavani rok a polrocne dieta a trojmesacne, to realne nejde...iba kebyze ma babku, alebo teda ineho, kto by strazil to druhe, ale zase do jasiel asi rocne dieta preto davat, alby aj druhe chodilo plavat a saunit sa, to asi nie 😉 a preto sa to da potom uzit uz spolu, ked jedna osoba zvlada dve decka, ak to ide doobeda a ked nie, tak sa da aj poobede. A uprimne si myslim, ze babatku, to je lautr, ci chodilo na babyplavanie a sauni, ale starsie si uz pamata 😉

magin
18. sep 2016

A doma je NUDA??? Treba si to začať VYCHUTNÁVAŤ.

maciatkolulu
18. sep 2016

@mom311 sauny samozrejme 😀

maciatkolulu
18. sep 2016

@magin ale zase uprimne nie kazdy je na to vychutnavanie a to samozrejme neznamena, ze ma menej rad svoje dieta, ale fakt nie kazdy sa ma chut hrat, vymyslat program, varit non stop atd...... ked sa necitia uz tak dobre a dieta vyzaduje kolektiv, tak voila, skolka vola

bleee
18. sep 2016

Syn bol 2 roky v skukromnej MS, potom 2 roky v statnej. Pristup neporovnatalny. Dieta co ma menej ako 4 roky daj urcite do sukramnej MS, ak sa teda rozhodnes pre skolku

mom311
18. sep 2016

@maciatkolulu ona ma doma opatrovatelku,ktora jej pomaha a na plavanie stale chodia v sobotu so starsou,lebo ona potrebuje program. Cez viked je manzel doma a ten je zkazkovy otec. Ten robi vsetko. Keby mohol aj kojil by. Takze oni tu moznost mali,ale uz to zrazu netreba. Ja som tym chcela som povedat,ze ako sa bili do prs,ze ake je to dolezite a zrazu to dolezite nie je. Je mi jasne,ze krby bola sama,tak nema sancu. A keby povedali,ze skoda,ze sa to neda,lebo by to bolo pre mladsie dieta fajn. Ale tam je ina retorika.

marcelatje
18. sep 2016

@maciatkolulu ja nepisem ze utoci. Len nenapadne podsuva ...... Kazdy nech robi ako jemu vyhovuje.

bleee
18. sep 2016

Ja som dala starsieho do sukr.MS ked mal 2 roky. Ked mal 3r narodil sa mu surodenec ale zo skolky som ho nevyberala, pokracoval v nej aj ked som bola doma. Babo nebolo prvy rok chore, choroby od starsieho nechytalo. Teraz bude mat aj mladsie 2r a nastupuje do sukr.MS a ja do prace

dai
18. sep 2016

@magin mozes prestat pisat velkymi pismenami? myslim ze tu kazdy pochopil ze ty jedina mas patent na rozum, matersku lasku a si ta najvaecsia a najlepsia matka na svete - nemusis to zdoraznovat v kazdom svojom prispevku... cize so vsetkymi svojimi detmi budes do ich 6tich rokov doma a potom co? padla? uz netreba matku???
taketo fakt milujem - jasne , maminka za ritkou pomaly do dospelosti a potom ako milucka svokricka aj v domacnosti rodiny len preto ze iny zivot ako zivot ich deti nemaju, lebo aby boli deticky ZDRAVUCICKE a mali SKVELY VZTAH a ZIVOTOSPRAVU tak potrebuju svoju MATKU:-/

@trevis12 deti sa v kolektive formuju, neda sa porovnat ich formovanie v kolektive pod dohladom vsadepritomnej supermatky a ked sa musia spolahnut len same na seba - verim ze rozdiel v spravani deti si uvedomia vsetky typy matiek... velakrat prave to ustrachane dietatko doma si najde svoje super postavenie v kolektive, viac sa odvazi a nauci... to nie je o tom ze by si matky neverili ze nieco dieta nenaucia, to je o tom ze vela sa deti musia naucit sami, matky svojim ochranarstvom a zatvaranim do klietok ich v tom skor brzdia - jasne, kazde dieta je ine a niektore aj ked su do 6tich doma tak si to svoje vybojuju, ale prave pri takych povahach ako ty popisujes si myslim ze je ten kolektiv fajn... Je vela skolok kde sa deti nemlatia hlava nehlava - je jedno ci sukromna alebo statna - treba si ich len prejst, pozriet sa cez plot ked ucitelky nevidia, pripadne tam prist s dietatkom a nechat ho hodinu pokial sa ty budes bavit s ucitelkami behat medzi detmi - uvidis ako zareaguje...

ja vidim problem trosku aj pre teba - 3-4 rocne dieta ked bude doma s novorodencom moze nanho znacne ziarlit, ty budes mat na to starsie malinko casu ak teda to malicke nebude vkuse spat ( co je mala pravdepodobnost ) - ich zaujmy budu velmi odlisne... mne pride lepsie sa cez den venovat len tomu malickemu ( tak ako si sa svojho casu venovala tomu starsiemu ) a ked pridete zo skolky a pride tato domov tak si najst cas len na to starsie aby sa necitilo odstrcene od mamky...

je to ale samozrejme na tebe co ti viac vyhovuje a aku formu vychovy chces zvolit... V kazdom pripade budovanie imunity nie je o veku ale o case kedy sa stretne dieta s chorobami - ak do 6tich bude doma, tak si prejde chorobnostou ked nastupi do skoly, ak pojde v 3och do skolky tak v tom veku - ja som napr. pri dcere nebola viac menej vobec doma - zvladla choroby super, so synom kazdy druhy tyzden pomaly - druhy rok v skolke ale uz vobec...