Správanie 5 ročnej dcérky

somavi
27. mar 2016

Ahojte mamičky, mám takmer 5 ročnú dcérku a rozmýšľam, či niekde vo výchove nerobím chybu. Niekedy sa voči mne správa veľmi drzo. Nechápem to. Vždy som jej venovala maximum času, je veľmi bystrá, správa sa v škôlke ukážkovo, je to ucitelkin maznáčik 🙂 poslúcha, je veľmi samostatná
..Viem, že ma moc ľúbi, aj mi to často hovorí, často mi chce pomáhať, túli sa ku mne.. Len niekedy má také chvíľky - každý deň, že neviem ako na to reagovať. Začnem si spievať a ona mi povie, aby som bola ticho, že to spievať neviem a nič neviem vlastne. Viem, že to tak nemyslí, ale takto by si nemala dovoliť sa so mnou rozprávať, potom sa jej opýtam, čo kreslí a povie, že mi nepovie, lebo mi to nechce povedať. Potom zas, že sa so mnou nerozpráva a mám ju nechať. Často sa uráža. Neviem si teraz na všetko spomenúť, ale niekedy je ku mne strašne drzá. Poviem jej, aby sa prikryla, lebo je chorá a ona, že sa neprikryje a nebude o tom diskutovať. A proste to neurobí. Prekruca očami, dupe nohami keď sa jej niečo nepáči. Vždy sa príde ospravedlniť,samozrejme nesprava sa tak stále.. Len sa obávam, či sa to jej správanie ku mne neubera zlym smerom a čo bude o 10 rokov..

zvonkohra
27. mar 2016

Presne to teraz robi moja 6r a ked som v praci je pri tatkovi ako andilek...mrzi ma to,nic som jej nespravila aj som sa s nou o tom bavila a furt to iste

pribinak
27. mar 2016

Ahoj, prosim ta, vymeňme si deti, pleaseeee

Mam syna. Predskolak. Nechce si upratovať hracky, az ked poviem, ze dobre, idem ich upratať ja, ale ja ich dam potom do pivnice, vyberá zeleninu z polievky, vecer si nechce umyť zuby, lebo uz je strasne unavený, neustále sa hada s mužom ci je lepší real alebo Barca (mam infarkt, lebo táto hádka vzdy skončí revom)
Babke nikdy nechce nic zarecitoval, ani zaspievať, ani nic povedat co robia v skolke (babka ex ucitelka je z toho na mŕtvicu)
Neustále sa bije so sesternicou a spieva, ze dievčatá su opice

Ked prídem do MS a pytam sa co robili ci mu chutilo jesť, tak nielen prevracia ocami, ale to aj komentuje Ježiš mama

Tiez neviem co bude za 10 rokov, ale ja sa niekedy obávam co bude aj za 2-3 roky

V skolke

somavi
autor
27. mar 2016

@pribinak ok, tak som rada, že to robia všetky deti :-P ja si myslím, že mám úžasné dieťa, je perfektná, milujem ju, ale myslím, že určité veci sa proste rodičom hovoriť nemajú...Máme dosť bwnevolentnu výchovu, ale nepáči sa mi, že mi napr. Som tam vyplazi jazyk, preto som chcela nejaké rady.. Myslím, že sme aj kamarátky.,mame krásny vzťah, ale sú určité hranice.. Preto ma zaujímalo,či to prejde, alebo chybu robím niekde ja. Ja nepíšem o tom, čo nechce jesť preboha, alebo o našich "bežných" hadkach.. Ja riešim spôsob rozprávania s rodičmi. Nechcem dokonale poslušné dieťa, to nie, ale..

karolinka2010
27. mar 2016

Mam to doma stereo. Asi je to vekom- duuuuufam 🙂

papricka33
27. mar 2016

@somavi ...a to este nie ste v puberte 😉 ja so to mala presne tak. S malou som si to odkrutila hlavne sama a metale zbieral tatik 🙂 preeesne toto u nas bolo- nespievaj, nechej, toto nerob... Tiez sa ma to dotykalo, ale nastavovala snazila som sa s pokojom ju nejako upozornit, ze ak sa k nej ja spravam pekne, bola by som rada, aby sa aj ona tak spravala ku mne. Ja jej spievat nezakazujem... Ked to nezaberalo, pri tom speve u nas stacilo zahrat jesitnu " tak dobre, zaspievam niekomu, komu sa to paci" 😉 a bolo. Ona len skusa, co si moze k tebe dovolit. Deti v predskolskom veku si zacnu uvedomovat svoju sexualitu. Inklinuju k rodicovi opacneho pohlavia a toho druheho zacinaju vnimat ako svojho soka. Je to dost dolezite obdobie pre vas zajomny buduci vztah. Zaroven si dievcatka vytvaraju predstavu o sebe ako zene, tu je zas dolezity otec. Prave v obdobi 3-6 maju dievcata zazit, ako sa "spravni chlapi spravaju k zenam". S touto informaciou si potom hladaju partnera.... Ale to uz je ina tema 🙂 Ona ta teraz zacala vnimat trochu inak, ako doteraz. Mozeno je cas na prechod z takeho maznacikovskeho mojkania, ku kamaratskemu vztahu. Podnikajte babske akcie, malujte sa spolu (doma 🙂 ) , vycesavajte sa, urobte si modnu prehliadku.... Neviem, ake mate rodinne pomery, ale dopraj jej cas, aby bola s tatinom sama. Nech ju vezme na zakusok, venuje sa jej aktivne, rozprava sa s nou... Nech jej jednoducho pripravi nejake pekne "rande" 😉 Alebo im to vymysli nenapadne ty 😉 On by mal byt teraz jej princ, ty dobra kamoska... A takto by to malo byt najblizsich cca 100 rokov 😉
Drzim palce, nech to tak je... 🙂

emilia25
27. mar 2016

No nás 7 rocny syn sa tiez niekedy tak správa ked mu neurobime po vôli alebo mu dohovsrsme sa urazi a začne trucovst a hovorit ako od nás nic nechce ani hracky ani na narodeniny na vianoce ani oblecenie ani jedlo ani sladkosti proste stale hovori az mi to pripads ze si tymto sám pýta po zadku.a to sme chvíľu predtým mali vsetci 5 debatu ako sa nemajú správať.tak sme ho dali klscst.

pribinak
27. mar 2016

@somavi podla mna du nase decka OK, syn ma spolužiaka, ktiry je sice velmi pekny, veeelmi intelektovo nadaný, ale bezne rodiciv bije, kope do nich, ťahá uich za vlasy, ci zahadzuje im okuliare
Ja ked to vidim, no des, neviem si predstavit, ze sa na ihrisku pride syn za mnou a miesto chcem uz ist domov, do mna kopne a povie ideme!!!
Rodicia sa hambia, pomaly po kanáloch chodia, ale on je nadpriemerne inteligentný a pekny ....

bonaqa2013
27. mar 2016

ak by sa takto ku mne správalo moje dieťa asi by som to raz dva zatrhla. mám moje deti rada, ale drzé a hlúpe správanie neznesiem. Ak sa už teraz takto správa 5roč. dieťa tak o pár rokov budeš mať problémy. Môj syn je už dospelý, ale toto si nedovolí. dieťa musí poznať hranice čo si môže dovoliť.... Takto sme boli vychovaní aj my....

bonaqa2013
27. mar 2016

@pribinak len raz by ma to dieťa koplo...Druhý raz by si to rozmyslelo. Chybu robia rodičia - mali by ho troška usmerniť....O pár rokov ich potom asi bude kopať do zadku....

lanugo
27. mar 2016

@somavi 🙂 necskaj, ze ju to prejde.Bude omnoho omnoho horsie. Co by spravila tvlja mamka, keby si sa bola v detstve takto spravala k nej? Ako by reagovala?

moni244
27. mar 2016

@somavi to je ta moderna benevolentna vychova, bud to zatrhni, urci hranice, alebo si zvykaj, ze to bude horsie, toto netolerujem pri trojrocnej, pri patrocnej by to uz bola drezura za taketo spravanie

majka35
27. mar 2016

drezúra? potom sa niektoré ženy čudujú, že im v 15 - tich deti utekajú z domu ... 😕

mám dve dcéry a obdobie 5 roku bolo obdobné ako u zakladateľky ... nebudem radiť ako vychovávať, hranice musia byť určené, samozrejme ... a keď si dobre pamätám, bola som tiež v detstve riadny kvietok a vyrástol zo mňa normálny človek ... 😀

triciachloebrody
27. mar 2016

Takze zhrnme si to : tatik ma byt PRINC a mama ma byt KAMOSKA ! A kto maju byt RODICIA ???

slimstar
27. mar 2016

aj my máme také v rodine, teraz je už dospelý. všetko mu dali dovolili s otcom sa hral na bitku. a teraz prednedávnom keď mal 19 , otec mu ostal na vozíku a tak sa špinavo choval k rodičom že až. normálne začať na nich kričať, hádam by bol schopný ich aj ubiť, len aby dostal to čo si zaumieni. v škole sa učil na 4 ky maturoval na dva krát. a teraz sú radi že je preč z domu, už sa chvalabohu osamostatnil. ale sú aj také prípady, že ostanú vyžierať rodičov aj do 50 tky. chcem poukázať na to čo je už overené generáciami a takéto správanie by som určite netolerovala.

anya99
27. mar 2016

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť maličkú pomoc. Potrebujem totiž zozbierať vzorku osôb, ochotných vyplniť anonymný dotazník, zameraný na biopotraviny. Prosím, ak máte chvíľku času, venujte ho môjmu dotazníku spracovávanému v rámci diplomovej práce. Vaša ochota mi veľmi pomôže. Vopred ďakujem tým, ktorí sa na to podujmú. 🙂 A vopred sa ospravedlňujem, ak Vás to obťažovalo ...

https://docs.google.com/forms/d/1GLdku51Cyr7LE6...

soldi
27. mar 2016

@somavi jeej, to ako dobre poznam 😀
aj moj starsi /bude mat 5 rokov o mesiac/ ma niekedy podobne momenty 😀
nie rovnake, ale je proste drzy. ja mam na to jednoduchy recept, raz upozornim, ked sa to zopakuje vysvetlim, ze to je skarede a ze to sa nerobi a ked to urobi znova tak idem a umyjem mu tvar vodou- nie studenou ani nasilne, len mu poviem, ze ked sa chce skaredo chovat tak ho treba umyt, ze mozno to pomoze.

a pokial by ani toto nezabralo, tak sa mu vyhrozim, ze ked chce byt skaredy, mozem mu aj jazyk mydlom umyt, ked si ho spini skaredym chovanim. ale takto daleko to zatial nikdy neprislo 🙂

urcite by som to vsak neprechadzala a nenechala tak. treba jasne urcit hranice, ze toto uz je prilis

henikav
27. mar 2016

@somavi je to normalne dietatko ktore prejavuje svoj charakter a co bude o 10 rokov nechci vediet, lebo si uz teraz zacnes buchat hlavu o stenu 😀 😀 😀

pribinak
27. mar 2016

@bonaqa2013 by si bola asi z nich velmi prekvapená, oni intelekt svojho syna dali na piedestál a vsetko ostatne ide bokom, ved on z toho vyrastie, asi tak

timea7
27. mar 2016

@somavi ako reaguješ, keď ti napr. povie, že nevieš spievať a aby si bola ticho? Ja by som jej povedala, že možno spievať veľmi neviem, ale spievam, lebo mi to robí radosť a keď to nechce počúvať, nech ide do svojej izby a zatvorí za sebou dvere. Ona skúša, kam až môže zájsť, je na tebe, dať jej jasné stop. Ak ti kreslí a ty sa pýtaš čo a ona ti nechce povedať, tak jej len povedz, že dobre, nemusí ti to hovoriť a viac to nerieš. Skús jej aj ty povedať, že sa s ňou nerozprávaš, ak niečo od teba potrebuje. A zopakuj to zo päť, šesť krát. Potom jej povedz, že vieš, že sa jej to nepáči, ak jej to hovoríš, ani tebe sa to nepáči, keď ti to ona hovorí, tak si nebudete robiť to, čo vám nie je príjemné.

sardinka335
27. mar 2016

@somavi mojej dcere som jasne vysvetlila, že takto sa može baviť s kamoškou v škole, ale so mnou sa takto baviť nebude a bude vyberať slova ....inak jej dam cez držku...
Ešte občas čosi utrusi, ale to uz stačí povedať len ,,slušne sa bavime, dobre?,, alebo reaguje moj muž štylom že ,,to ako sa s mamou rozpravaš?,,,
Zatial to funguje. Ešte chcela aj ,,novu mamu,, a to som jej povedala, ze tam su dvere a moze si ju ist hladať....zaujimave ze nešla. No lebo nikde by sa tie naše deti nemali tak dobre ako sa maju pri nas....svoje deti lubim ale budu si ma ,,ctit,, lebo ja som ta ruka čo ich krmi, chráni, zabezpečuje im veci a je im k dispozicii. Nepovazujem sa za taku zlu mamu aby si o mna usta otierali. Stačí mi počuť niekedy od susedov ten blakot ako tam 18 syn vykrikuje rodičom do pič a kurev...bych to hnala...
Táto partnerska vychova,na to som uz popalili mnohí. Dieťa nie je ziadny moj partner, tým je muž, manzel..dieťa je dieťa, ktoré potrebuje byť usmernované a vedené nakolko nemá tolko skúseností ako dospelý a čo je najdolezitejšie nemá ziadnu zodpovednost za to čo robí, hovorí atd...Dieťa moze rozhodovat o tom či si vyberie ružové tričko alebo biele, či bude jest maliny alebo jahody...ale ten kto nesie zodpovednost tak ten velí. A o tom zase ja nediskutujem.

soldi
27. mar 2016

@sardinka335 Ty svojmu dietatu hovoris, ze jej das cez drzku???

lanugo
27. mar 2016

@sardinka335 plne suhlasim, akurat u nas to je trosku v opacnom poradi.Najprv facka a potom otazka " čo si ty myslíš, s kým sa rozpravaš,...." zatial to vzdy zabralo.A velmi ucinne

jajka257
27. mar 2016

@majka35 nuz ano drezura. Nehovorim, ze bit hlava nehlava. Takych benevoletne vychovanych mam v triede kopu a ver, ze cim starsi tym horsie. Pravidelne mi volaju rodicia, ze co mame robit...nuz hocico len nie benevolentne.

jajka257
27. mar 2016

@soldi a? Nie pochvalim ju, dam jej lizatko, tapneme si, ze to dobre povedala a ideme na zmrzku. Aj mne uz ruka vyletela a fungovalo to lepsie ako hodinove litania na temu, co sa nepatri.

jajka257
27. mar 2016

@somavi nuz zabudni na benevolentnu vychovu. Za take spravanie musi pocitit dosledok. Odchod do inej izby ( dieta) , zakaz telky, zabavenie hracky. Ak nepomoze, treba razantnejsie. Ty si jej matka, nie kamaratka. Ty ju mas vychovavat, nie trpiet jej spravanie. Takze pravidla a primerane reakcie na zle spravanie.

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silvia31
27. mar 2016

Jo u nás tiež sú chvílky, kedy ma ide vystreť.. Chcem s ním mať pekný vzťah, chcem aby vedel, že som tu pre neho, može mi všetko povedať a zdôveriť sa mi, že má vo mne oporu a to všetko, ale zároveň mám hranice, ktoré sa neprekračujú.. On sa baví s 11r susedom, ktorý teda je už iný level a to keď príde zvonka domov, ja by som vraždila, ako rozpráva a chová sa - opakuje všetko po ňom.. Mám knihu "ako vychovávať chlapcov", tak sa do toho musím zakusnúť konečne (ak už nie je neskoro).. Ja som teda vo výchove stará škola - žiadna voľná výchova a páči sa skáč mi po hlave a kopni si, ja by som mu to vrátila, už je vo veku, kedy si má uvedomovať, čo robí a že čo sa nepatrí.. No skúša všeličo, či na tatu či na mňa.. Ja s deťmi pracujem, viem, že k cudzím sa správajú slušnejšie ako k blízkym - nedovolia si toľko, to je normálka.. Akurát chcem z neho slušného, poctivého a dobrého chlapa vychovať ;) držte palce

henikav
27. mar 2016

@ariadna1 a kde som napisala ze to tak ma byt a netreba dieta upozornit, vysvetlovat ci vychovavat? Napisala som ze to skusaju vsetky deti a ze tym prejavuje svoj charakter, cize to dieta nie je nijako chybne, cudne alebo zle, je to uplne normalne dieta. No a o desat rokov to budu ine ovela narocnejsie starosti. Alebo som napisala ze si maju nechat kopat do seba, ci plut do tvare?

takyna
27. mar 2016

@somavi a nepocuje taketo urazky zo strany tvojho partnera?, deti maju skon pozorovani velky...

stellasss
27. mar 2016

Ahojte, aj moja malá bude mať 5 rokov, ale je tiež strašne drzá. Má síce dvoch starších súrodencov, takže sa má od koho učiť, ale niekedy je oveľa drzejšia ako oni. Ja si myslím, že akurát sú vo veku, kedy im treba určovať hranice správania sa, aby vedeli, pokiaľ.