Špeciálna škôlka a plienky

drobec02
15. júl 2024

Ahojte maminky mám otázku ,uvažujem nad škôlkou pre syna od budúceho roka ,vo februári mi končí rodičak to bude mať 3 roky a od septembra akurát 3 a pol ,ako je to zo škôlkou ak dieťa ešte nosí plienky?Máme NKS narušený vývin reči i porozumenia.Viem že o rok sa všetko môže zmeniť a môže malý napredovať no ak sa nezbavíme plienok tak neviem neviem.Pomahaju v škôlkach takýmto detičkám s odplienkovanim!Teda že robia nácvik a pravidelne ich posadzaju?Či je to blbosť a nikde také nerobia?Ja to skúšam toto leto ,podarí sa odchytiť keď cika že ho posadim ale on sám to neurobí a kakanie vôbec nič to nechce a zas nútiť ho aby nechytil blok stoho nechcem.Viete poradiť škôlku v Košiciach kde sa niečo takéto robí alebo poprípade kde beru deti aj z plienkou?Vôbec by som toto neriešila ak by som sa nemusela vrátiť do práce .😔Ráno ma už dlhu dobu suchú plienku po noci a aj po obednom spánku.Len on nedá vedieť že mu treba , kartičky nepomáhajú . Ďakujem

anjelicek26
15. júl 2024

Do 4r ho môžeš nechať v jasliach. V klasickej skolke na to nemajú čas bohuzial.

drobec02
autor
15. júl 2024

@anjelicek26 do klasickej ani neuvažujem keďže nerozpráva a slabo rozumie a jasle sú drahá záležitosť preto riešim škôlku špeciálnu

anjelicek26
15. júl 2024

@drobec02 vezmú ho? Aspoň u nás bola v okruhu 40km 1 specialna skolka a cakacka rok a ako nerozpravajuci autista im bol moc zdravý, že máme do normálnej ist 🫣

thereisabear
15. júl 2024

Veď to je ešte vyše roka. Dovtedy môžte byt dávno bez plienok a aj reč môže byť niekde úplne inde.
V špeciálnej škôlke sú deti aj s plienkami. Ale skôr hľadaj škôlku priamo pre deti s nks, aby ho zbytočne neťahali "dole".

drobec02
autor
15. júl 2024

@thereisabear áno niečo také mám na myslí aj ja ,len či tam môže mať plienku ak sa mi nepodarí odplienkovat

drobec02
autor
15. júl 2024

@anjelicek26 toto snáď bude žart?ozaj sa aj takto dá demotivovať rodiča?Ja trpnem čo bude za rok lebo lebo ak nepôjdem do roboty muž sám terapie neutiahne a malý musí do škôlky ,no keď takto má odpinkaju tak teda zbohom

seahorse27
15. júl 2024

V specialnej skolke s tym asi rataju, ze tam budu aj deti s plienkami. Kym nastupi do skolky, moze urobit velky pokrok v tomto. Je leto, treba ho nechat vonku behat naostro a nauci sa (pokial nebyvate v panelaku). Syn sa naucil tesne pred 3. narodeninami cikat do nocnika - to bolo v oktobri a v januari nastupil do beznej skolky. Tiez nesignalizoval, ze mu treba, len stiahol gate a sadol si na nocnik. V skolke ich hnali na zachody kazdu chvilu, tak ani nemal velmi sancu sa pocikat 😃 Asi 2x mal nehodu. Kakanie si zariadil tak, ze kakal az doma, zasadne do slipov. Toto sme zvladli az pred 4. narodkami - sam sa vybral na zachod a odvtedy uz chodil stale 😃 Tiez by som velmi neuvazovala nad speci skolkou, iba ak by sa jednalo o NKS skolku. Mohol by stagnovat…

drobec02
autor
15. júl 2024

@seahorse27 bývame v paneláku ,nechávam ho na holo vždy ho posadim keď vidím že by aj mohol cikať no nič ,alebo ho posadim už keď cika a pekne sa vicika,nevie si stiahnuť gate má iba 29 mesiacov ešte sa len učí, signál nedáva žiadny že mu treba to iba ja ho pozorujem a tak , NKS škôlka by bola úplne super a o rok možno bude porozumenie na lepšej úrovni ako dnes ale teraz vidím že zatiaľ je slabé

januska12323
15. júl 2024

Pozisťuj si aké máte škôlky v okolí a podľa toho sa zariadiš. Klasická plienky nechce riešiť.

seahorse27
15. júl 2024

@drobec02 ano, chapem. Nas bol na tom rovnako v tom veku. Nic vsak neurychlis, musi mu to docvaknut same. Netreba prilis tlacit na pilu, aby si nevytvoril blok. Mozno buduce leto, ak sa to nezlepsi, chodte na tyzden na nejaku chatu a tam trenujte. Nasho velmi bavilo cikat do travicky 😃

mogaa
15. júl 2024

@drobec02 v škôlke kde sú deti s NKS ti ho neodplienkovaného tiež nevezmú, len špeciálna škôlka a tam ti nebude napredovať....

drobec02
autor
15. júl 2024

@mogaa teraz mám obavy ,snáď sa podarí odplienkovať a ak nie tak už ozaj neviem

anjelicek26
15. júl 2024

@drobec02 bohužiaľ, tých detí,ktoré potrebujú špeciálnu škôlku ďaleko prevyšuje počet miest. Skus pozisťovať,ako je to u vás a ak treba, uz sa dajte na cakacku. Aj nultý ročník teda prípravku keď sme potrebovali, tak 40km tam a 40km nazad každý den🫣 Do klasickej skolky za ním potom chodila logopedicka a pani s centra včasnej intervencie, ale museli sme si to vydupat,kto ma na toto popri praci inak cas. Moc nám to rodičom neulahcuju, ked dieťatko je co i len trochu odlišné od normy,tak problém a rodič porad si sám.

anjelicek26
15. júl 2024

@drobec02 normalne predĺžený plateny rodicak a s toho zaplatíš jasle do veľkej miery a pôjdeš do prace. Toto je riesitelne, nerob zatiaľ stres s plienkami, uvidíš,ako sa to vyvinie.

nikaeli
15. júl 2024

@drobec02 pracujem v špec.MŠ, máme triedy pre deti s NKS, PAS, MP, aj VNP. A máme aj deti s plienkami. Dieťa prebalíme, posadíme na nočník, či wc ak spolupracuje. Ak nie, nenútime. Síce máme menej detí v triede, ale vyslovene priestor na odplienkovanie nemám, resp.nefunguje to tak, že doma nič a ja všetko. Ak rodina spolupracuje, niekedy sa podarí dieťa odplienkovať. Všetko záleží od samotného dieťata, od jeho schopnosti uvedomiť si a signalizovať potrebu. Ak nenájdeš špec.MŠ v KE, v PO sú minimálne 2. Ale určite sú aj v KE.

@mogaa dovolím si s tebou nesúhlasiť. V júni nám končilo 7 detí z NKS triedy a všetky idú do bežnej ZŠ. Ja mám triedu pre deti s PAS a dve deti posúvam do ZŠ pre deti s autizmom. Prečo by deti v špec.MŠ nemali napredovať?

mogaa
15. júl 2024

@nikaeli určite istým spôsobom napredujú, ono záleží do akej špeciálnej škôlky sa dieťa dostane......

nikaeli
15. júl 2024

@mogaa tých detí je dnes tak veľa, zvlášť vo väčších mestách, že sa vytvárajú triedy podľa diagnóz. Málokedy je trieda tak pomiešaná, aby v nej boli deti s ťažkým postihnutím a ľahkou formou NKS. A keďže takto fungujeme v Prešove už x.rokov, verím, že v Košiciach to nebude inak. Dieťa, ktoré má výrazne oslabené porozumenie a problém vyjadriť svoje potreby (hoc aj neverbálne), by som do bežnej MŠ neodporúčala. Špeciálna MŠ nie je žiadny strašiak a už vôbec nie je určená iba pre deti s ment.post. ako to bolo kedysi. Dnes sú špec.MŠ pre všetky deti so zdravotným znevýhodnením a pri normointelekte majú vysokú šancu rozvíjať sa a pokračovať potom v ZŠ bežného typu.

andrejka1974
15. júl 2024

@drobec02 v špeciálnej škôlke to vôbec nevadí že ma plienku a často pomôžu k odnauceniu od plienok detičky často potrebujú na to čas aby dozreli

janickacrazy
15. júl 2024

@drobec02 buď rada, že si z veľkého mesta, my sme na dedine, môj syn má tiež NKS, v špeciálnej škole v najbližšom meste sú len autisti a ťažké postihnutia, tam by mi ho ani nevzali. Súkromná škôlka tu vôbec nie je, ani v meste. Odplienkovat sa nechcel, skúšali sme všetko. Nerozprával nič ako 3-rocny. Nastúpil do normálnej škôlky aj s plienkou, riaditeľka nám povolila výnimku, že skúsime. Po mesiaci ho chcela vylúčiť, že sa nepýta cikať. No vysvetlila som mu, nebudeš sa pýtať, ostavas doma. Škôlka sa mu páčila, neverila som, ale odplienkoval sa zo dňa na deň. Aj keď teda boli to nervy.

janickacrazy
15. júl 2024

@nikaeli No ako kde, u nás do špeciálnej ms berú len deti so zníženým intelektom a sú tam ozaj len ťažké stavy. Môj syn keď nastúpil do normálnej MŠ nevedel povedať ani slovo, porozumenie mal tiež oslabené, ale pekne si tam zvykol a krásne napredoval, čo sme vôbec ani nedufali. Ale mal takú staršiu veľmi skusenu pani učiteľku, tej vďačíme za veľa, vedela to s ním.

drobec02
autor
15. júl 2024

@nikaeli samozrejme že ja skúšam doma odplienkovat,ja nečakám že to za mňa niekto urobí ale keď náhodou budeme v procese a teda bez plienky a teda skúšať či to pôjde ,či škôlka takéto niečo akceptuje a pomáha ,ja viem že keď plienku vezmem už ju vracať nebudem aj keby som mala prať rok v kuse ,preto sa pýtam

beata_k
15. júl 2024

@drobec02 Nema skusenost, ale viem, ze na Terase je jedna specialna MS. Na Ludovej ulici.

nikaeli
15. júl 2024

@drobec02 pozri, tento rok som mala v triede chlapca, mal už 6 rokov, neverbálny. Maminka tvrdila, že doma stiahne gate a ide na záchod sám. Mne sa aj 4x pocikal, každý deň sa pokakal. Veľakrát som vyhradila asistentku iba preňho, sny ho pozorovala, všímala si akýkoľvek náznak z jeho strany. Absolútne žiadnym spôsobom nesignalizoval potrebu. Hral sa a kockami a odrazu už len mokro, či smrad. A ani mu yo nevadilo, hral sa kľudne ďalej. Wc máme hneď v miestnosti vedľa triedy. Nikdy tam nešiel. Nereagoval na znak, na fotku, na piktogram, na nič. Nebolo v mojich silách toľkokrát ho prezliekať a zmývať dlážku, či koberec. Na záchod si ani len nesadol, po stojačky pipík nechytil. Neverím, že doma chodí na wc. Maminka sa na mňa hnevala, ale trvala som na plienke. Naopak troch chlapcov sme odplienkovali v priebehu pár dní. Navzájom jeden od druhého okukávali, čo sa deje, páčilo sa im moje 'divadlo' okolo toho a samozrejme odmena 😉 preto hovorím, že sa to dá, ale s ohľadom na reálne možnosti dieťaťa. Držím ti prsty 🙋🏻‍♀️

drobec02
autor
15. júl 2024

@nikaeli ďakujem pekne,dúfam že toto nebude náš prípad