Špeciálna diéta v škôlke

guesska22
22. mar 2013

ako riešite stravovanie detí v škôlke/škole, ak má dieťa špeciálnu diétu alebo to funguje vo Vašich škôlkach,
my sme mala škôlka a je neskučný problém, ďakujem

brumka
22. mar 2013

@guesska22 ahoj zalezi aku specialnu dietu, mna sa ucitelky pytalai aj na pohovore aj pri zapise ze ci mame dake alergie, astastie papame vsetko len podla toho co nam chuti. takze myslym ze v skolke sa to tak ma riesit

libka1
22. mar 2013

dcerka urcitu dobu nemohla pit mlieko, tak som o tom doniesla papier do skolky a povedali ze jej budu davat caj miesto toho... ona ale druhym deckam zavidela ked videla ze maju mlieko, tak som kupila krabicove ryzove a to som im vzdy na zaciatku tyzdna dala a mala na tyzden, takze dcera ani nevedela ze pije cosi ine 😅 skolka musi akceptovat papier od lekara, samozrejme ak je to nejaka specialna dieta varit ti tam ine nebudu, ale donesies si ty co dieta moze jest a daju jej to... je to len on spolupraci rodic skolka a ochote oboch stran prisposobit sa... u nas nebol najmensi problem 😉

jasminet
22. mar 2013

@guesska22 moja dcera ma podozreni na intoleranciu laktozy, cize nema to potvrdene.
mala na 2-3 tyzdne vylucit zo stravy mlieko, slahacku, smotanu na varenie... moze jogurty, kyslomliecne veci ako kysla smotana a podobne.
volala som s veducou jedalne, nebol problem s nicim, ze namiesto mlieka na pitie jej daju caj alebo vodu, pripadne dzus, ale... dostane pred seba caj AJ mlieko a to moje trdlo to obcas vypije oboje 😀 alebo nedostane ani mlieko ani nic ine. maju napisany v jedalnicku jogurt, dostanu pribinaka... ked sa vari, tak malej nikto nic speci neodoberie, ze nemaju take male hrnce, cize aj tak dostane vsetko to, co deti...
a je to zacarovany kruh - bez potvrdenia diagnozy papier od lekara nedostaneme, bez neho nemozem ist na hygienu, ze jej budem nosit vlastne jedlo/mlieko (zakazali mi nosit,ze nemozu kvoli hygiene), a bez vylucenia mlieka nam diagnozu neurobia 😅

renab
22. mar 2013

@guesska22 v MŠ, kde chodil môj syn aj v ZŠ, kde chodí, varia aj diétnu stravu. ale ak donesieš papier od lekára, že dieťa potrebuje osobitnú stravu, MŠ ti musí umožniť doniesť stravu z domu v prípade, že takú nepripravuje. obráť sa RÚVZ v tvojom okolí a oni ti dajú všetky informácie.

katy1979
22. mar 2013

@guesska22 v nasej skolke sa strava dala doniest a do skoly sme davali papier od lekara a varia mu inac. Vsetko sa da ked sa chce.

gabriella7
22. mar 2013

poznám mamičku ktorá ma dietatko cukrovku a chodí do školky, mamicka kazdý pondelok z jedalnicka na celý týzden napíse kuchárkam z coho kolko mozu a nemozu a priniesla im aj váhu na vazenie jedla a dokonca sa p. ucitelky aj podujali ze malému pichnu aj inzulín..

tinki
22. mar 2013

@guesska22 záleží od škôlky, ja som musela preložiť do inej, lebo ochota nebola..

meliska
22. mar 2013

moja mala nemoze mlieko, moze syr v malom mnozstve a kyslomliecne vyrobky.... doniesli sme aj papier do skolky od lekara, maju velky papier na dverach, ze Hanka nemoze mlieko a aj tak sa stane, ze spapa puding, alebo krupicnu kasu, lebo si mysli, ze je z jej mlieka. Mlieko (sojove, ovsenne, ryzove) nam nedovolili nosit do skolky, vraj kvoli hygiene... 😒 v jaslickach, kde chodila s tym nemali problem, mlieko sme nosili. Takze zavisi asi od ochoty 😖

lilysk
22. mar 2013

@guesska22 Ahoj
Moja mala nemoze psenicu ani mlieko ,cokoladu,kurca ...kiwi ...no kopec veci nemoze . Som sa dohodla s riaditelkou -isla som na nu takticky s dezertikom a vinkom ...kavicka .
Najprv ,ze nie nie neda sa -mam ju dat do specialnej skolky ...ale bola som aj za kucharkami -rovnaky scenar ...kavicka a pod a nejako sme sa dohodli 🙂
Daju mi jedalny listok na cely tyzden -ja to poskrtam co nemoze a nahradzam kazdy den veci ktore nemoze .
Velmi vela zalezi od ochoty personalu ,lebo ked nie je ochota a vola tak proste sa neda ,ale kedze mi vysli v ustrety som velmi spkojna 🙂

pammy
22. mar 2013

Moj nepije iba mlieko a neje nic cokoladove/ kakaove. Miesto toho mu nosim nieco ine ak sa v jedalnicku vyskytne. Miesto mlieka mu daju caj, vodu, malinovku, co maju. Ale viem, ze sa da nosit aj v obedari jedlo a dietatu to zohreju, to bolo povedane na rodicovskom. Nepytali ani ziaden papier a je to skolka statna, BA. Vidim, ze som mala stastie..

guesska22
autor
22. mar 2013

ďakujem vám všetkým, keď sme nastupovali do škôlky tak nemal žiadny problém, až v lete pred koncom roka mu zistili intoleranciu laktózy. je to mala škôlka na dedine, kde mi najskôr povedali, že nech nechám malého doma, veď obe babky sa o neho môžu postarať, nakoľko ja pracujem.
Chcela som sa s nimi dohodnúť, že budem mu nosiť jedlo, ale to mi zamietli, tak aspoň mlieko mu dávali naše, a mali kontrolu z hygieny, tak mi mlieko vrátili, že ho nemôže držať, že mu budú dávať čaj, lenže pritom mi povedala vedúca, že keď mu dávajú troška mlieka do zemiakov, do cestovín,do kaše, pomazánky tiež tvarohové robia, že to mu nemôže uškodiť, aj keď zapekané robia, že on sám si dá dole syr, že to nemôže...5 ročné dieťa vie lepšie,čo môže zjesť ... Začiatkom školského roka mi povedala vedúca, že ak bude niečo mliečne , tak mu dajú z predošlého dňa, a zemiakovú kašu mu odoberú,aby tam nebolo mlieko a dnes som sa dozvedela, že to tak nieje. Dostáva ja zapekané cestoviny so syrom, jogurty a vlastne všetko, ako by sme sa na ničom nedohodli 😠

klincek
22. mar 2013

@jasminet pri tom pristupe, aky maju vo vasej skolke, jedine riesenie vidim v tom, aby si dcerku nechala tie 3 tyzdne doma. ty si ustrazis, co jej das zjest. potom mozete ist na testy, a ak sa ta alergia potvrdi, da vam potvrdenie hygienik. a mozete ist znovu do skolky - s vlastnymi potravinami, ak bude treba.

bibistec
22. mar 2013

no my sme to vyriesili tak ze, dcerka chodi do statnej skolky, na magistrate som si nechala potvrdit tlacivo od obvodacky ze dcerka potrebuje specialnu stravu, a na zaklade tohoto papiera jej rano donesiem jedlo a oni jej ho daju. cize papa z domu donesene jedlo. u sukromnych skolok nemusis ani ten magistrat riesit je to na dohode s riaditelkou. nam vysli v ustrety ale pocula som ze vela skolok ma z toho problem

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babulina
22. mar 2013

@jasminet - dcera tiez bola na bezlaktozovej strave, do skolky sme nosili original zabalene bezlaktozove mlieko, takto si mohli odobrat svoje vzorky a bolo v poriadku, mliecne polievky, jogurt jej nedavali, ostatne jedla ako ine deti
inak to ze bez vylucenia mlieka jej nestanovia diagnozu, to nie je pravda, nasa ninka nemala uplne vylucenie uz v case ked sme isli na testy, ani nas nikto specialne neinstruoval

alex31
22. mar 2013

@guesska22 ... ako uz bolo napisane asi naozaj zalezi aj od zariadenia ... my chodime do sukromnej skolky a problem nie je ziadny ... mame par jedal ktore nemozeme a hned na zaciatku roka som infomovala aj v skolke .... stale vsak sledujem aj jedalnicek co mame kazdy tyzen vyveseny v satni a ked nechcem aby maly nieco "pre istotu" jedol tak mu doma nieco navarim a na druhy den donesiem v dozicke do skolky kde mu to na obed ohreju a nie je s tym ziaden problem ani nikdy nebol ... akurat mozno len to ze niekedy vraj potom aj ostatne deticky zacnu trochu vymyslat ze chcu aj oni to co ma nas a nie to co im donesu na tanierik a preto varim stale o nieco vecsiu porciu 🙂

jasminet
22. mar 2013

@klincek
@babulina ved to tak asi aj budem musiet poreisit, ze ju necham doma, alebo to necham na leto ked aj tak nemoze ist do skolky, lebo som na materskej (ina kapitola)
my sme boli teraz prvy krat na gastre a toto bolo ako prvy test, ze na 2-3 tyzdne vylucit to mlieko, davat iba okyslene pripravky a po tych tyzdnoch zaradit do jedalnicka normalne mlieko, co to s nou spravi. a ked zas bude brucho boliet, tak potom na ten vydychovy test alebo co to je...

oksu
22. mar 2013

@klincek alergia na kravskú bielkovinu sa nie vždy potrvdí z testov. U nás boli negatívne, napriek tomu prejavy mal a gastroen. mu napísala diagnózu - alergia na kravskú bielkovinu!

babulina
23. mar 2013

@jasminet - vydychovy test je asi najspolahlivejsi, a nie je to ani nijako tramatizujuce, ja by som na tvojom mieste trvala na nom co najskor, budete si aspon uplne na isto, nasa dcera vlastne takto bola skoro rok mozno az zbytocne na bezlaktozovej strave, lebo sme sa nevedeli dopatrat ku nejakemu definitivnemu vysledku az ked som to zobrala do vlastnych ruk, ale my sme mali dg len sekundarna forma intolerancie laktozy, takze nikto nevie v akom okamihu uz bola ok

mamavera
24. mar 2013

@guesska22 či je to malá dedinská škôlka, alebo veľká mestská, musia ti vyjsť v ústrety, pretože ty to máš lekársky podložené, nie je to tvoj výmysel. A ak mlieko a mliečne výrobky nemôže, tak ich zrejme nemôže úplne, nie len trochu....mala by si zájsť na hygienu, zrejme ti dajú nejaký papier, aby si mu mohla nosiť jedlo do materskej školy. Dávať dieťaťu jedlo z predošlého dňa je absolútne neprípustné!!!! A názor, že si ho máš nechať doma, veď ho babky postrážia, nie je názor učiteliek, ktorým by malo byť jasné, že babky dieťaťu kolektív nenahradia. Prečo by mal byť tvoj syn trestaný za niečo, za čo nemôže a čo mu aj tak komplikuje život? Keď sa to dá zvládnuť v iných materských školách, dá sa to aj vo vašej, nedaj sa!

klincek
25. mar 2013

@oksu to je mozne, ja o tomto nastastie nic neviem a dufam, ze ani nebudem musiet..ja som len reagovala na to, ako vyriesit situaciu, ked sa v skolke nemozes spolahnut na to, ze dietatu ustrazia jedalnicek.

tania27
25. mar 2013

My máme celiakiu a v pohode to bude dúfam🙂Tri škôlky na sídlisku budú mať od septembra bezlepkovu diétu,takže by to malo byť o.k.Dcérku sme zapísali pre istotu aj do škôlky na Šafarikovej,tam už fungujú s touto diétou dlhé roky 🙂