Skoro 5-ročné dieťa je naviazané na matku

24. jan 2024

Poprosím radu ako pomôcť dieťaťu aby si zvykol aj na ostatných členov rodiny?
Dieťa má skoro 5 rokov a je naviazané na mňa na matku. Keď ho nechám samého s otcom reve jak túr že on chce maminku. Čaká kedy sa vrátim domov. Otec ho nevie zabaviť aby prestal revat za mnou. Snaží sa hrať sa s ním alebo odpútať mu pozornosť no nič nezaberá.
Niekedy musím odísť vybaviť si veci kde musím ísť sama bez malého. A on je schopný revat doma pokiaľ sa nevrátim domov. Bolo už aj také že som išla na pohotovost keď sa mi stal úraz večer a malý čakal na mňa kedy sa vrátim aby som ho uspala. Otec ho nevedel uspať.
Áno starý rodičia ho nemôžu postrážiť lebo bezo mňa nevydrží s nimi osamote.

mabenn
24. jan 2024

skolku zvlada ako?

pribinak
24. jan 2024

Má súrodencov? Ak áno, je najmladší?

autor
24. jan 2024

@mabenn Tiež bol s tým problém keď nastúpil do škôlky, zo začiatku chodil len na pol dňa že tam nespal. A ešte aj teraz má niekedy takú náladu že on nechce ísť do škôlky a plače ráno.
@pribinak Má 2 starších súrodencov a áno je najmladší.

mabenn
24. jan 2024

moj bol tiez dost naviazany na mna, prvy rok zvladal chodit do skolky len na pol dna, od 4 rokov to postupne povolilo...tak asi len dufat, ze sa to postupne zlepsi

hipuska
24. jan 2024

Odporúčam postupne. Vzdial sa na 10-15 minút do obchodu....len tak prejsť. Vždy ho informuj. Idem...prídem za 10 minút. Postupne predlzuj. 5 ročný je ale už celkom dosť veľký. Ja by som skúsila aj konzultačnú so psychológom

pribinak
24. jan 2024

Začať sa proste odpútavať. Oznámiť mu, že ideš ku kadernícke a prídeš za 2 hodiny a keď bude doma super tak mu das napr cukrík, aké aj to dodržať, ak bude plakať, tak cukrík nie

Pochváliť ho ak to super zvládne

Dať viac priestoru ocinovi, napr ísť spolu niekam bez teba. A vysvetlit že z teraz nemôžeš ale napr za 20 min prídeš

autor
24. jan 2024

@hipuska On chce ísť všade so mnou, drží ma za ruku a nechce ma pustiť ísť preč.
@pribinak To skúšam že za 10-20 minút dôjdem a idem len prejsť sa okolo domu a počujem ho že celý čas plače.

pribinak
24. jan 2024

Tak musíš vydržať aj Ty, aj on.

Čo ti povie, keď sa opýtaš prečo plače?

autor
24. jan 2024

@pribinak Že plače za maminkou lebo mu chybám.

yoxinka
24. jan 2024

Aj moja najmladšia (4 roky) toto robí. Má dvoch starších súrodencov. Raz za mnou vybehla na ulicu a utekala za autom, keď som šla riešiť pracovnú vec. No dráma jak delo. Ja to neriešim, lebo keď potrebujem robiť veci, tak potrebujem. Ja na nej vidím, že je to trochu také skúšanie, že koľko si ona môže dovoliť, koľko ja znesiem a kedy sa zlomím. No keď má čaká klient, tak mu nezavolám, že neprídem, lebo dieťa mi plače … proste idem. Môj muž si vždy poradil, neriešim, čo s ňou robí, vždy keď prídem domov, tak je malá OK. Niekedy smoklí za mnou, niekedy menej, niekedy viac vyvádza … neriešim. Ona má vkuse rečí, ako jej budem chýbať a ako nechce, aby som šla … popočúvam a idem si svoje. Beriem to ako fázu, o rok to bude úplne idé dieťa, toto skončí.

jazula
25. jan 2024

Treba ho nechávať častejšie, nie je zvyknutý. A vyslovene vybrať aktivitu, ktorú má veľmi rád a nech ju s ním odteraz robí len ocko alebo starí rodičia. Nech si to spojí do pocitu, že mu je s nimi super.
Plus ty musíš byť stotožnená s tým, že ho s nimi nechávaš, dať mu jednoznačne najavo, že takto to je úplne v poriadku. Žiadne ľútostivé pohľady alebo reči. Odísť s úsmevom a pri návrate ho poriadne vyobjímať 🙂