Škôlka a plač

misicka_k
24. sep 2024

Ahojte,
idem si po radu možno mi niekto z vás bude vedieť poradiť či premýšľať nad odkladom alebo len počkať kým si malý zvykne. V decembri bude mať syn 3 roky začal chodiť do škôlky od septembra zatiaľ iba do obeda. Prvý týždeň dosť plakaval ale postupne sa to vraj zlepšovalo pomaličky. Papať papá ale svojím pomalým tempom, nie je veľký jedak. Do aktivít sa vraj zapája s detičkami sa hrá. Posledné dni ale plače skoro celé dni a za každú drobnosť. Akákoľvek hlúposť ho dokáže rozplakať. Je mi to samozrejme nepríjemné keď to každý deň v škôlke počúvam a absolútne neviem ako reagovať. Za tie tri týždne nebol jediný deň kedy by ráno plakal že tam nechce ísť. Každé ráno máme pohodičku malý sa do škôlky teší ide tam s radosťou spokojný bez najmenších problémov. Keď sa ho opýtam ako bolo v škôlke vždy povie dobre. Odovzdávam ho v škôlke bez najmenšieho problému ide sám do triedy ani nemrkne. A keď preňho prídem zistím že plakal viac krát za deň. Posledné dni vraj veľmi a každú chvíľu. Prídeme domov a viac krát sa stalo že mrncal že chce spinkať v škôlke. Vôbec sa v tom nevyznám. Vôbec sa tomu nerozumiem či len počkať že má nejaké obdobie alebo mu dať odklad do januára kým nebudem musieť ísť do práce. Máte niektorá z mamičiek takúto skúsenosť? Že dieťa sa do školy teší každé ráno nemá problém nerobí cirkus a v škôlke potom vyvádza? 🙈 Vôbec neviem ako sa k tomu postaviť.

nikushka8
24. sep 2024

My mame skor skusenost, ze ranný plac sme u starsej mali 2roky. Cez den ale bola ok, stacilo ju rano od ucitelky pomojkat. Mladsia nastupila vlani a ta teda pomrnciava castokrat aj cez den, aj tento rok. Poobede tiez hovori,ze bolo dobre.
Vas syn je asi z tych deti, co sa tešia, pokial nezistia,ze tam nie je mama. Maju s tym placom ucitelky problem?

januska12323
24. sep 2024

Pri akých situáciách plače?

katkaseiner
24. sep 2024

ja pojdem asi z opacnej strany... zacina sa ochladzovat, bude castejsie doma ako v skolke...
Co sa tyka placu... ano, vela deti je viac placlivych v tychto casoch

misicka_k
autor
24. sep 2024

@nikushka8 no určite sa im to nepáči keď plače a nemôžu sa venovať iným deťom resp. procesu výučby. Samozrejme to chápem len teda neviem čo ďalej. Keby mi v škôlke nepovedia každý deň že plakal veľmi tak ja ani neviem že je nejaký problém lebo doma je všetko v poriadku žiadne reči typu že nechcem tam ísť a nejdem už do škôlky. Absolútne 🫣

misicka_k
autor
24. sep 2024

@januska12323 Malý mal aj cez leto obdobie že plakal za všetko naozaj za každú drobnosť. Väčšinou sa vždy ale niečo udialo bol nejaký podnet. Napr sa s deťmi hrali a nejaké dieťa mu povedalo ty to nemôžeš nemôžeš sa s tým hrať a začal plakať a potom sa to s ním viezlo a plakal každú chvíľu za nejakú drobnosť. Možno je citlivejsia povaha ale zato na druhej strane smelá. Tak neviem keď sa ho opýtam prečo plakal v škôlke povie lebo 🙈 nie je žiadny dôvod. Teda zatiaľ sme na to neprišli.

januska12323
24. sep 2024

@misicka_k tak možno len tým plačom ventiluje pocity, nemusí byť zrovna smutný.

polaya
24. sep 2024

@misicka_k Pravdepodobne je citlivej povahy by som povedala

nikushka8
24. sep 2024

@misicka_k nase ucitelky vlani povedali,ze trieda mladsej bola velmi placliva, ale brali to ako fakt. Nebombardovali ma denne,ze mi dieta reve (co som velakrat videla az na foto,ci videu 🙈).Mali by byt na to zvyknute, su rozne deti. Sama mam doma hypersenzitivne dieta. Je vela deti,ktore aj v skole v prvom rocniku ventiluju stres placom. Pokial sa ucitelky nevyhrazaju,ze ho vylucia, neriešila by som, ak je spokojny, do skolky sa tesi. Mozno mu len ostane clivo.

misicka_k
autor
24. sep 2024

@polaya áno áno on je taky citlivý typ. Bude to zvykanie si asi náročnejšie.

zuzkaa1991
24. sep 2024

@misicka_k ja napíšem nas prípad.moja tiez plakala len rano tiez. Zacala od 2.5r chodit a plakala do 6r🤣🤦‍♀️ .....teraz som ju dala do nulteho rocnika(kvoli reci) ie to medzi skolkou a skolou takze od 6r a viac a.su len 8deti v triede a maju chlapca ktorý uz 3 týždeň reve cely den😁
Takže môj nazor je ze ak sa zapaja do aktivit plus papa pekne musi si len zvyknut a učiteľky by mali vedieť ako na dieťa;) ale je učiteľka a učiteľka zazila som na svojej dcére.....ja by som žiadny odklad nedavala tak ako pisu vysse zachviľu bude casto doma týždeň v škôlke 2 3 týždne doma ;) len musi si zvyknut moj nazor ked teraz ho nechate doma tak si zapamäta a spravi to potom zas zs bude plakat a lebo si zapamäta ze ved mamka ma nenosila potom do škôlky deti si velmi dobre pamataju veci to som zistila časom pri mojej dcere😇

lenjaja84
24. sep 2024

@misicka_k september, oktober je adaptacne obdobie, max do 3mes.ak by sa to nezlepsilo, tak by som ho odtial vzala, uz he koniec sept. Prajem vela stastia a sil, 🍀☺️

tiika
25. sep 2024

Kvôli comu plače? Najskôr by som idemtifikovala, porozmyslala o dôvodoch. Je mu clivo, dlho, nechce niečo robiť, niekto mu niečo povedal, ma s niekym konflikt…?

radkasol
26. sep 2024

@misicka_k ja mám rovnako starú dcérku, ktorá začala chodiť druhý septembrový týždeň do škôlky. Prvé dva týždne bolo všetko ok, ale posledné dva dni mi učiteľka hovorí, že plakala - chodí doobeda zatiaľ. Ale do škôlky ide každé ráno bez problémov, ani po škôlke sa nesťažuje, teší sa do nej 🤷🏻‍♀️keď sa jej opýtam, tak mi niekedy povie, že jej bolo smutno. Tiež neviem ako sa mám k tomu postaviť lebo ona tam chodiť chce

misicka_k
autor
Včera o 09:01

@radkasol u nás ráno tiež v škôlke na chodbe ešte má naháňa že no poď mami už môžem ísť už chcem ísť a odíde do triedy usmiaty začne sa hrať. A o pol hodinu ako by zistil že tam nie som chybam mu a plače. Nie nonstop ale na etapy. Snáď si zvyknú drobci