Šikana v škôlke

mirkaknm
15. jún 2022

Ahojte,
Idem sa poradit ci nahodou mate podovnu skusenost a ako ste to riesili.
Dcerka (3roky 9 mesiacov) zacala chodit do novej sukromnej skolky.
Toto je jej 2.tyzden. Vcera mi povedala ze ju jeden chlapec 3x udrel-ukazala mi ju zmackol za stehno a potom pastou.
Dnes ked som bola po nu tak prve co mi povedala, ze dnes ju udrel uz len 1x. Pytali sme sa jej hned 1.den co sa stalo,aj riaditelky. Dcerka mi povedala,ze sa s nim chcela zoznamit a tichucko sa mu prihovorila. On ju teda udrel.
Dnes mi povedala,ze boli v satni,isli von a idrel ju zas. Rozpravala som sa s riaditelkou,samozrejme nic nevideli. Dnes sme sa stretli aj s jeho mamou, aj s riaditelkou. Riaditelka povedala 2.mame ze nic take hrozneho sa nestalo, ze uz je to vyriesene. Chcela som aby sa chlapec ospravedlnil,mama sa mu aj prihovarala,ale akosi to mal maly na haku a nic nepovedal. Mama zanho povedala,ze sa ospravedlnuje. Zevraj sa aj riaditelka s detickami o tom bavila a povedala mu, aby to nerobil. Tiez jej slova boli ked som sa s nou ja bavila, ze on by ju bezdovodne neudrel. Dalsi jej vyrok, ze on je taky. Podla mna v ziadnom pripade by ju nemal udriet, nech sa deje cokolvek!!! A to ze on je taky, to je vizitka rodicov a zlej vychovy. Dcerka by neublizila ani muche. :(

katkaseiner
15. jún 2022

@mirkaknm urcite by som to riesila ale po 2-3 udretiach by som to este nenazyvala sikanou. Moj syn je podla mna dobre vychovany a bil sa aj on, dokonca ukazoval prostrednik (netusim odkial to ma, doma sa taketo cosi nedeje). Detom treba vysvetlovat, su ako spongia. Kazdopadne by som si pohovorila s mamickou. Ja som praveze za konfrontaciu oboch stran... niekedy moze ist totiz o nedorozumenie (napr. niekto toho chlapca sotil a on si myslel ze to bola tvoja dcerka)... proste cokolvek.

sonia_wiener
15. jún 2022

Ja pomáham v jednom lesnom klube a strane sa, že dieťa udrie iné dieťa. Snažíme sa im vysvetliť,že sa to nepatrí...či už prostredníctvom divadielka alebo hrou,ale aj takéto veci sa stávajú.takymto veciam sa nie vždy sa zabrániť.to by asi musela byť na každé dieťa separe učiteľka .myslím, že nie každé dieťa je v rovnakom veku emočne vyspelé,aby vedelo,že môže ublížiť. Treba aj dcérke vysvetliť, že niektoré detí ešte nevediac inak reagovať napr. slovne,ale používajú fyzicno. Môžete tým predísť komplikáciám z odmietnutia chodenia do škôlky

mirkaknm
autor
15. jún 2022

@katkaseiner Jj ten nazov mozno nie je najvhodnejsi.

mirkaknm
autor
15. jún 2022

@sonia_wiener Dakujem za odpoved. Som vdacna za vas nazor. Ale asi to nebude nahoda ked sa to stalo 2 dni po sebe. Hm neviem ako by som dcerke vysvetlila, ze ked sa chce s niekym skamaratit, ze moze sa stat ze chlapec ju udrie lebo nevie komunikovat. S tym nie som celkom ok.

mirkaknm
autor
15. jún 2022

@katkaseiner A bil aj dievcata? Ako ste mu to prosim potom vysvetlili?

ivanapetrasova
15. jún 2022

Mám dve deti, chlapca a dievča... Oboch myslím že vychovávam rovnako, snažím sa im rovnaké princípy vštepiť, tak isto obom vysvetľujem, ako sa správať, čo je správne, nesprávne... Nie som nejaká super ideálna matka, ale myslím, že ich vychovávam oboch k slušnosti a rešpektu. Manžel je v horskej službe, pomáha ľuďom, naše deti to častokrát zažili... Ale napriek tomu: syn v škôlke prvý rok deti strkal, aj udrel a kadečo ďalšie sme riešili s ním... Mal 3 roky, čiže všeličo ešte nemal "docvaknuté" a povaha taká, že keď preteky, tak prvý, keď pomôcť tak bez ohľadu na to či tým niekomu tretiemu neublíži, keď nechcel niekto niečo dať, tak skúsil ťahať silnejšie... Plus sa mu stávali také veci, že držal palicu, otočil sa a dve deti tresol lebo si neuvedomil že ju má držať inak. Deti samozrejme povedali, že ich buchol palicou (lebo tiež boli maličké a súvislosti ešte nemali ako vedieť). A tretia skupina príhod - prišlo dieťa, buchlo môjho syna, on tresol naspäť, dieťa šlo povedať učiteľke. Z toho vyplynulo = môj syn bije deti. Znamenalo to, že ja som non stop bola v strehu, aby som vedela reagovať - či upozorniť syna keď buchol on, či ho obhájiť keď bol v tom nevinne (lebo on v živote nežaloval, naozaj nikdy nepovedal nič ani keby mu ruku dakto vylomil). Vyrástol z toho, teraz má 9 rokov a stále je to tvrdohlavec a komplikovaná povaha, aj sa pobije s kamošmi, ale neubližuje nikomu, je slušný. No a druhá je dcéra - má 6 rokov. Ani vlások nikdy nikomu neskrivila, nie to aby niekoho buchla. Zo škôlky prišla xkrát že ju niekto buchol, ušitpol, strčil, a podobne. Nikdy som nesúdila toho kto jej "spravil zle" práve preto, že mám syna... Vždy som jej vysvetlila, aby sa skúsila s tým, kto jej urobil zle pohrať, nech sa mu prihovorí, zavolá ho, nech ho vezme sa hrať s ostatnými. A veľakrát to pomohlo, fakt tie deti buď nevedia ako zaujať, ako osloviť druhého, alebo proste neodhadnú silu, nevedia ovládnuť emóciu... Málokedy to bolo také to zákerné bitie... V škôlke to o tom nie je. Ja by som to tak tragicky nebrala, naozaj.

mirkaknm
autor
15. jún 2022

@ivanapetrasova Dakujem a chapem.
Mna trosku zaraza riaditelkyne vysvetlenie ze on je taky. Takze vedia o tom ze sa"bije" alebo udiera deti.

mogaa
15. jún 2022

@mirkaknm podľa mňa to uplne preháňaš....ide o malé deti, takže chlapec má cca 4roky a hneď to nazývaš šikanou.....dcérky sa bolo treba spýtať prečo ju buchol, lebo tiež si myslím že to nebolo z ničoho nič....učiteľka má v triede 20detí a nemá oči všade, takého veci že niekto niekoho v škôlke buchne, uhryzne sa proste medzi takýmito najmenšími deťmi v triede stávajú, dieťa sa má naučiť brániť......veľa krát stačí maličkosť, dieťa si vezme hračku ktorú si chcelo zobrať iné dieťa a to ho buchne, alebo mu dieťa vezme hračku tak dané dieťa sa bráni a udrie alebo uhryzne....naozaj by som to nezveličovala hlavne ak sa nesťažujú ostatné mamičky, len by som povedala učiteľke aby na chlapca viac dozreli, prípadne dcérke aby sa s ním nehrala a hrala sa s ostatnými deťmi....detské šarvátky a strkanice v škôlke sú normálna vec, dieťa sa musí naučiť ako im predísť, prípadne sa musí naučiť sa brániť......v ojedinelých prípadoch môže ísť naozaj o problematické dieťa čo robí iným zle, ale väčšine detí stačí len dohovoriť aby nerobili iným deťom zle....ak by aj išlo o problematického chlapca, čo myslíš že má riaditeľka urobiť? lebo ak by to aj robil ostatným deťom a na dennej báze, nie je to dôvod na vylúčenie.....ona môže chlapcovi len zopakovať že to sa nerobí a povedať to jeho mame.....tá môže chlapcovi len tiež povedať že to nesmie a tým sa to končí....ide o triedu najmenších detí, tie sa učia emóciám a chovaniu v kolektíve....

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
15. jún 2022

@mirkaknm ja ti napíšem za našu malú, chodila do súkromnej škôlky kde sme denne počúvali že či je aj doma taká dobrá.....deti tam nebila, nehrýzla, uplne bezproblémové dieťa.....prešla do štátnej škôlky, prvé mesiace sme iné nepočúvali len že niekoho pohrýzla, skrátka najhoršie dieťa na svete....ale ak videla jednu z učiteliek ani do triedy nechcela vstúpiť, ak bolo veľa detí chorých a dali ich do strednej triedy, tam žiadny problém nebol - že bola dobrá, poslúchala, hrala sa s deťmi.....v jej triede hrýzla deti asi 2mesiace, takže vždy jej učiteľka vysvetlila že to nesmie , samozrejme aj my, malá chodila z tej škôlka ako kôpka nešťastia.....prešlo to po prvých 2mesiacoch , naša proste enevedla spracovať emócie a až potom si zvykla(inak v triede bola najmladšia), potom sme veľa krát zistili že uhrýzla lebo...raz ju niekto štuchol, raz jej niekto niečo zobral, raz sa jej niekto posmieval....takže preto ti píšem aj druhý pohľad na vec, že o šikane medzi takýmito malými deťmi to vôbec nie je.....inak tento rok zase zmenila škôlku, lebo v predošlej sa im veľmi málo venovali, tiež počúvame len že je dobrá, ale učiteľka sama povedala že ona dáva do laty aj chlapcov zo škôlky, nepatrí k zakríknutým deťom čo si nechajú robiť zle, ale že to je len dobre.....teraz má staršie učiteľky ale tie sú na nich ako babky, a veru malá dostala aj po zadku keď si zaslúžila....ale učiteľka vždy povedala že malá dostala aj po zadku a aj za čo a teda malá ju uplne zbožňuje....

liz_lemon
15. jún 2022

mozes si gratulovat, ze matka chlapca je zjavne normalna a napomocna, a nesnazi sa to zlahcovat, pripadne hladat pricinu v tvojej dcere, lebo zial vacsina rodicov odmieta akukolvek vinu na svojej strane, a to aj v prip. viacerych staznosti, nezda sa mi riaditelka, a reagovala divne

mirkaknm
autor
15. jún 2022

@97tomi Mamina si ponjo chodi lebo je v skolke len do obeda a to sme sa nahodne stretli v satni.

mirkaknm
autor
15. jún 2022

@liz_lemon Ano, ani mne sa nezda postoj riaditelky. Dakujem za nazor, mas pravdu, aj z tejto strany na to treba pozerat.

lienka9
15. jún 2022

@mirkaknm myslim,ze to trocha prehanas..ked dcera vie,ze ju udiera nech za nim nejde.to akoze on ked ju uvidi vstane a ide za nou aby ju udrel,resp ako to akoze podla dcery prebieha..je to male dieta,vacsinou si to ani neuvedomuju ako reaguju a najma ked ho niekto konfrontuje o 2 hodiny neskor, pochybujem,ze si na to este pamata.poziadat ucitelky,nech na to viac dozeraju a ak si to vsimnu,vtedy treba upozornit...dobre ze o tom mama vie,moze vysvetelovat aj doma,ale pocitam ze to prejde samo..a dcere vysvetlit,ze ked jej robi zle, nech sa s nim nekamarati a nekontaktuje sa s nim

luccija
15. jún 2022

@mirkaknm ako ucitelka Ti poviem, ze deti casto prehanaju ktovie ako to bolo.Netvrdim, ze ju neudrel, ale su deti, ktore aj sotenie medzi dverami, ked idu von povazuju za nieco hrozne.Niektore deti su velmi citlive.Moze sa stat, ze chlapec je nespratnik, ale treba naucit dceru, aby vzdy povedala ucitelke, ked sa nieco stane.uvidis casom, ale skoro v kazdej skolke je nieco...dcera nemoze byt kamaratka s kazdym.Treba to sledovat a povedat ucitelke mama s tym nemoze spravit nic na to, aby si ich dohliadla tam je ucitelka a povedala im sme vsetci kamarati a pod...

andreatytler
15. jún 2022

@mirkaknm Buchnutie v ten prvy den by som vobec neriesila. Bola to jeho forma komunikacie. Tvoja dcera s mu prihorovila a on tym buchancom povedal: Nehcem sa s tebou rozpravat". Nie idealna forma, ale ma este cas sa to naucit. To ze ju udrel druhy den uz by som spozornela ak ju udrel bez akejkolvek priciny. Ale to nemas sancu zistit. Je mozne ze mu tvoja dcera zase vosla do osobneho priestoru, ale je aj mozne ze sa mu to buchanie zapacilo a zistil ze tvoja dcera si to necha a tak si z toho urobil zabavu. Je dobre ze si to hned podchytila a aj to ze ste sa podebatovali medzi sebou, ale nestresuj koli tomu. Nechaj priestor ucitelkam aby mohli deti usmernovat v momente ked k tomu buchnatu dojde. Vtedy je to najucinnejsie. Kedze je to sukromna skolka, predpokladam ze tam maju cas aj priestor sa venovat detom viac intenzivne. Aj ked mam dojem ze nie si nadsena personalom tej skolky... daj im sancu.
Nas syn dosiel domov s kusancom na ruke. Ja som to neriesila. Na druhy tyzden mi cely smutny povedal ze ho najlepsi kamarat kusol. To som uz nahlasila ucitelke. Ukazalo sa ze to bol moj syn, ktory neustale chodil za tym chlapcom a nabadal na huncustva.

dagmarovita
15. jún 2022

@mirkaknm ja by som malému jasne velmi jasne vysvetlila nech to viac nerobí, taka riaditelka stoji za prd, maju chalana sledovat...uvidis ako bude dalej ked teraz má dohovorené od rodicov, dcerku nauc branit sa. Ja ked som bola v skolke nic sa taketo nedialo, boli sme dobre deti vsetkych 40 a aj potom na zakladke a su to dobri ludia aj teraz, okrem mna:D tak ja neviem ci vtedy ine doba bola, tak chlapec nevie rozpravat preco to robí?

euka210
15. jún 2022

@mirkaknm na to ani riaditelku netreba...vybavit si to s rodicom, konfrontovat obe deti.
Ked nepomoze, nech ide manzel a povie par "milych" slov tomu chlapcovi, pred muzom maju chlapci vacsi respekt. Moj raz nieco riesil so synom, chlapcom a jeho mamou. Ale mamu mal prisnu, takze potom uz bolo dobre. A ani nas v tom nebol nakoniec uplne ze nevinne.