Šikana často chorého chlapca v škôlke

ikina177
23. nov 2017

Poprosím poradte mi !

Moj chlapček chodi malo do školky ( často je chory ) ..
A za posledne tyždne ( hoc sa to nikdy predtým nestavalo ) 3 x ho v školke zbili ( udreli ) .
Ako to riešit , alebo ako ste to riešili vy?
My sme ho učili k sebaobrane ( kryt si hlavu ) a povedat to učitelke ... No kamoška ma upozornila ☝🏻 , že ma sa braniť TAKTO ... Ma vratiť ❗️
Ja som proti nasiliu !!!
No už aj ja mam toho dosť 😡❗️❗️❗️

Čo vy na to ❓

Viete mi poradit ?
Od vtedy mi doma ked je so mnou vravi aj 50x za den , že ma lubi 🙁som s toho smutna .
Učitelky to velmi neriešia , počula som ,že aj ine deti su šikanovane , jedno dievčatko bolo aj dokusane ... Čo s tym ?

VRATIŤ ak ta niekto udrie ❓

ladyzs
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lillystranska
23. nov 2017

@ikina177 ja osobne si myslím, že dieťa by sa malo vedieť brániť ale zas druhá vec ak sa im toto deje pod nosom asi by som sa šla sťažovať prípadne som sa porozprávala aj s rodičmi. Deti sa síce bijú ale vždy je nejaká hranica

beky1813
23. nov 2017

O ao starych detoch hovorime? A udreli, alebo cielene zbili? A ja moju ucim, ze ma povedat dost a odist od dietata, co ju udrelo a ist za ucitelkou. Ale ja by som toto sikanou nenazvala, ta vyzera inac. A aj moja prisla pokusana a aj ona uhryzla, vtedy bola na tresnej stolicke a doma dostala trest.

jana_eyre
23. nov 2017

Ja som deti ucila vzdy tak - ked niekto robi zle, razne povedat, NEROB MI ZLE, ak pokracuje, odist, ak aj tak pokracuje povedat ucitelke a ak aj tak pokracuje, tak vratit.. Neviem nakolko to funguje, deti nemali zatial nejaky problem..

Len sa chcem vyjadrit aj k tomu nazvu - sikana.. To ze nejake doeta udrie druhe 3x nie je sikana.. Dei su deti a casto krat nevedia spor riesit inak.. Na to sme tu my dospeli aby sme im.vysvetili.. Ale nerobila by som vedu z toho, ze niekto moje dieta parkrat udrel, to sa stava, treba svojmu dietatu viackrat vysvetlit ako sa zachovat, ale zase nebudem na to druhe dieta pozerat ako na tyrana.. Ved su to skolkari 😶

lillystranska
23. nov 2017

@ikina177 ja som robila v jaslickach kde sa denne deti kopali hrizli ale keď sme videli a to sme tam boli tri vždy sme zasiahli. Nikdy sa nám nestalo že by nejaké dieťa odchádzalo dobité alebo dokusane

ladyzs
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lavieenrose
23. nov 2017

ja soam bola tiez sikanovana za to ze som bola ina...hadzali po mne topanky a nadavali mi...kedze som bola deviatacka riesila som to viacmenej sama...vravela som ucitelke ze chcem ist vedla do triedy ..tam som mala kamaratky..vobec to neriesila...s chalanmi som sa bila..ale to nezastavilo sikanu..najlepsie by bolo s ucitelkou sa otvorne porozpravat a ziadat napravu ktora ked nenastane ,date syna na inu skolu

beky1813
23. nov 2017

@lavieenrose tu sa hovori o skolkaroch, nie skolakoch

lavieenrose
23. nov 2017

@beky1813 ano uz som si vsimla ;)

ikina177
autor
23. nov 2017

@beky1813 maly ma 4 a pol .. ked sa chlapčekovi nepači že sa hra so žltym ledom zdrie ho do hlavy , moj nič .. ked sa moj hra s kamionom a chlapcovi sa to nepači udrie ho laktom tak do oka , že bielko mal podliate krvou a cele oko opuchnute ... tiež si to nevšimli 🙁 Maly mi povie ja som už velky JA NEPLAČEM !
Nikdy nikomu nerobil zle , je citlivy , laskavy s každym sa deli a chce kamaratit ... je velmi slušne vychovany .
Chodi do staršej triedy lebo riaditelka po testoch povedala , že je velmi vyspeli na svoj vek. Je inteligentny ... a ZLO nechape ?Pyta sa prečo ? Čo mam robit ?
Mam ho učiť byt ZLYM ?! Biť sa ?!

beky1813
23. nov 2017

@ikina177 to, ze sa bude branit, neznamena, ze je zly. Toto nie je sikana, to su bezne detske prieky o hracky, my uz mame toto obdobie viac menej za sebou, chodili sme dost medzi deti, na ihriska, v skolke je dcera od necelych 3 rokov. A bude lepsie, ked ho naucis branit sa, aspon slovne.

lavieenrose
23. nov 2017

@ikina177 moja svokra je ucitelka v skolke a sem tam sa najde take dieta co robi vsetkym zle takze sa popytajte ucitelky ako to mieni riesit..

dai
23. nov 2017

@ikina177 pozri si co je to sikana - to co ty popisujes je normalne spravanie deti v skolkarskom veku ked sa biju o hracku a podobne - jasne ze sem tam bacnu, neverim ze tvoje nikdy nikoho nebaclo detto ze by ti bolo prijemne keby ho iny rodic kvoli tomu oznacil za povodcu sikany☹

tiez si nemyslim ze jedno zdrave dieta 3 bacnutia za rok nejak vyvedu z miery - ak badas realnu zmenu v psychike svojho dietata tak hladaj aj realne dovody...
ja tiez neradim mojim detom vraciat uder, ale teda viem ze ubranit sa vedia - kedze vidim aj ich medzi sebou sa hasterit a sem tam sa veru bacnu aj ked sa velmi lubia... moja rada je ze maju ist za p. ucitelkou a vysvetlit co sa stalo keby im niekto ublizoval...ak by sa to opakovalo a ucitelka neriesi tak by som za nou isla sama aby som pochopila co sa tam vlastne deje...

zdenkakarolina
23. nov 2017

U Nas sa rieši niečo podobné.Dcerkachodieva domov s plačom,že je hladná,že ju vyhodili s kolektívu,že smrdí,že sa nesmie hrať stou a tou,...
Zavolala som si maminky,porozprávali sme sa mesiac bol klud a znova.
Na boku mala modrinu asi tak do 4cm,že to jej hodili kocku,ale aby mala cez spodne gatky,pančušky a legíny taku modrinu???bývame v obci,riaditelka chce byť s každým zadobré,že si to mame riešiť medzi sebou,tak už neviem...

petuska2110
23. nov 2017

Neupresnila si to. Ako ho udreli? Rukou alebo niečím? Má modrinu či niečo iné? Robí to jedno dieťa alebo viac detí? Nemali na to deti dôvod? Lebo deti často reagujú prehnane a nevhodne. Napríklad jeden zoberie druhému hračku a ten sa bráni aj tak že capne to dieťa. Alebo jeden druhému hovoria hlúposti a to dieťa sa začne brániť aj takto nevhodne. A netreba zabúdať že detí nie vždy povedia celú pravdu a aj často preháňajú. Treba to riešiť s učiteľkami či to videli alebo opýtať sa na vzťah medzi synom a dieťaťom ktoré ho udrelo atď. Proste oni tam sú s nimi celý deň a vidia ako sa tie deti chovajú. Nemyslím si že je najlepšia voľba učiť dieťa že má vracať atď. Náš aj dostane a vraj aj dá (svedkom som toho nebola nikdy) ale vraj aj capnul dieťa, samozrejme sa neprizná len jemu robia zle..... Ale že trebárs berie hračky atď sa už tiež neprizná.

ikina177
autor
23. nov 2017

ĎAKUJEM vám za každu odpoveď 🙂.
A ak si niekto mysli , že to netreba riešiť tak sa myli , to je školka ! Podotykam ŠKOLKA !
Čo bude v škole ?!
Ja mu už dohovaram ... no jemne .
ON : nechape , že od kedy je na tomto svete , ho učim .. nebi sa , nerob druhym zle , bud dobry ...
A on počuva !
A nikdy nikto sa na nho nestažoval !
Prave naopak ( v kutiku , v školke , v kružkoch ) HO VŠETCI CHVALIA !
A teraz toto ... Synček moj musim ti niečo povedat , viem že som ta učila že sa nesmieš biť ! No ak ta niekto nabuduce udrie , vrat mu UDRI HO TIEŽ !
Nech vie , že sa nedaš !
Toto ?! TOTO JE CESTA ?

beky1813
23. nov 2017

@ikina177 dieta sa ma naucit aj branit, aj slovne, ak nepomoze, aj rucne, nie, ze ma teraz bit hlava nehlava, ale zase nerobit zo seba otlkanka. No ano, je pekne ucit deti tak, ako ty, chovat ich vo vaticke, ale skor, ci neskor sa to vypomsti

jana_eyre
23. nov 2017

@ikina177 no tak ho to neuc.. Ale zas nevid kvoli par nezhodam v ostatnych detoch malych agresorov.. Na moje deti sa tiez nikdy nikto nestazoval, ale dokazu sa aj medzi sebou pobit.. A nemam pocit, zeby boli nejaki agresori, proste to vyjde z nejakeho detakeho konfliktu.. Je to uplne normalne detske spravanie.. Ale ked uz si taka rozculena a chces inu radu, tak sa porozpravaj s rodicmi 😉

mirka17
23. nov 2017

@ikina177 Určite by som dieťatu nehovorila aby si bránilo hlavu, ked ho bude chcieť niekto udrieť, to ako keby si mu hovorila nechaj sa aj nadalej otlkať. Súhlasím s príspevkami vyššie, najskôr nech rázne upozorní dieťa že nech s tým prestane, ak neprestane tak nech radšej odíde a ked malý agresor nedá pokoj nech ho pre mna za mna aj kopne, ale nie do hlavy 🙂 radšej do nohy. nemyslím si že tým učíš dieťa byť zlým, bitkou, je rozdiel ked niekto udrie bez príčiny ako prvý, a je rozdiel ked niekto udrie v sebeobrane.

ikina177
autor
23. nov 2017

@dai šikana , niešikana .. podstatu tu chcem riešiť a to , že bol od septembra asi 2tyždne v školke a modrinky na nohach , kolenach .. neriešim !
Riešim uderi do tvare - hlavy ( oka ) .
Odstrkavanie !
A ešte raz pytam sa mamičiek ktore maju skusenosť a ako to riešili .. nie čo je šikana ?
A kolko ich bolo ?
A ako silno ho udreli ? A kolko modrin mal ?
Mala si s tym skusenost ?

macik34
23. nov 2017

My sme mali aj mame na skolke uzasne ucitelky. Vzdy im vymyslali program a plne sa detom venovali. Ziadne dieta nemalo ani skrkanec. Vo vedlajsej dedine si ucitelky vonku fajcia a piju kavicku. Deti si robia, co chcu. Nehnevajte sa na mna ale aby si ucitelka nevsimla, ze deti biju dalsie dieta palicou?? Preto neexistuje ziadne ospravedlnenie. Iba ju utlct palicou.

althejka
23. nov 2017

@ikina177 ja by som riesila preklad inde.

monka338
23. nov 2017

To nie je sikana ale bežná detská "zaparacka"?? keď príde domov malé dieťa s okom podliatym krvou??? Takto sa bijú škôlkari??? Mám 4 ročné dieťa a neviem si predstavit,že by niekoho zbili tak,že by malo podliatiny!!! ..alebo palicou ako písala mamička vyššie,že malo.podiaty zadocek... az mimprialo razko,ked som to čítala. Ja osobne vy som to riešila s riaditeľkou...zdokumentovala a žiadala stretnutie učiteliek,riaditeľky a rodičov tých deti... toto je silná.kava. Bežne detské bitky sú,že do seba apríla,ťahajú sa za vlasy a pod....ale.toto urcite nie .

beky1813
23. nov 2017

@ikina177 no s tebou to este len budu mat ucitelky vesele, ako by si riesila konflikt medzi detmi o hracku, keby si doma nemala jedinacika a zacali by sa bit o hracku?

macik34
23. nov 2017

@althejka presne

lavieenrose
23. nov 2017

@beky1813 ucitelka sa ma akoze pozerat ze sa biju o hracky?

klodyka76
23. nov 2017

@ikina177 Tak mne minulý rok malého tiež jeden chlapec stále v škôlke otlkal. Tiež som si všimla, že má stále modriny, ale on sa stále niekde rozčapí, tak som to najprv ani neriešila. Až keď mal modriny na divných miestach, tak som sa ho opýtala ako k nim prišiel. A vtedy mi porozprával, ako ho jeden chlapec stále bije, sáče ho a podobne. Tak som sa pekne na druhý deň porozprávala s učiteľkou, že by som veľmi ocenila, keby na to dohliadli, lebo malý bol tiež taký viac utiahnutý. No a malého tiež učím, aby sa nenechal.....to neznamená, že ho učím byť zlým (ako vy píšete v príspevkoch, že ho nechcete učiť sa biť)...len ho učím brániť sa. Nebudem predsa celý život pri ňom a nebudem riešiť jeho spory.....každé dieťa sa musí naučiť riešiť svoje problémy, lebo to nebude vedieť potom ani v dospelosti.

jana_eyre
23. nov 2017

@monka338 mojmu malemu minuly tyzden spoluziak privrel prsty do dveri na zachode, podla syna naschval.. Mal tam modriny na vsetkych 4prstoch.. Maleho mi bolo luto, ale zase som nemala potrebu riesit to s riaditelkou.. Ucitelka sa s chalanmi sama od seba rozpravala (ona ma na to upozornila) a viem ze ten chlapec je spominany ako casty element konfliktov v rozpravani mojho syna.. Ale zase nemam pocit, ze syn nejako trpi aj ked mal par krat modrinu a ze ten chlapec je apriori zly, len je to sidlo.. (Tu modrinu si spravi kolko krat aj moj syn sam svojou blaznivou povahou.. )

Uplne staci sa spytat ucitelky ako take konflikty riesia..

A len tak pre zaujimavost, raz tak privrel dcere doma prsty aj moj syn.. Naschval prednou zavrel dvere.. Potom ked si uvedomil co sposobil mu bolo luto a plakal.. Aj chlapec co buchol do oka mozno neodhadol svoju silu..
Nemyslim si ze netreba nic nikdy riesit, ale netreba ani nic prehanat.. Aj ti ostatni su deti tak ako tie moje..

ikina177
autor
23. nov 2017

Ďakujem ešte raz .
Z každeho komentu si niečo beriem .
Pekne sa tu roztriedili mamičky deti s normalym spravaním a deti s agresiou ... Jedna doktorka sa k tomu vyjadruje , že taketo deti to maju z DOMU .
Ach , maš pravdu BEKY čo ma to ešte čaka 😊 !
A tak idem sa venovat synovi , a jemne ho každy deň pripravovať na to že život nieje ako vo vatičke .A že kto ta bude otlkat len tak... tak vrat mu a poriadne , alebo radšej .. rano nabehni do školky urob si tam poriadky , okop , dokuš deti čo su ti nesympaticke a maš pokoj ! Lebo najlepši liek je STRACH !
Moja chyba čo som čakala , že na MK najdem !

meusicka
23. nov 2017

@ikina177 urcite to treba riesit s ucitelkou. treba ju upozornit. neda sa tomu zamedzit, aby si deti obcas neublizili navzajom. niektore deti su viac akcne a ine su kludnejsie. kazde je ine.
moja rada je ist za ucitelkou a povedat to. pokial viete, kto to bol, ci to bolo stale to iste dieta, tak menovite to povedat. oni to mozno aj vedia a budu davat mozno vacsi pozor. ale pravda je taka, ze vsetko sa ustriehnut neda.

ja mam v skolke dvojicky a tiez maju od septembra spoluziaka, ktory sa stale bije. ublizuje kazdemu. ucitelky sa to snazia riesit, ale zial obcas sa buchnat ujde.
ja svojim baba, vravim, ze sa maju branit, ale aj aj ucitelke povedat. minuly tyzden doslo k tomu, pri hre v parku, ze moja mala v ruke akurat konar a ked to chlapca sa pustilo do jej kamosa, tak ona ho zmastila tou palicou. kym stihla ucitelka zakrocit, tak sa malemu uslo 4-5x. plakal. samozrejme moja bola nasledne poucena o tom, ze urobila zle a ja som tiez bola rano este v pracovni u ucitelky. porozpravali sme sa a ano, povedala som, ze nakolko bolo doma vela staznosti, neprekvapila ma jej reakcia, samozrejme nesuhlasim s tym, ze ho nabila palicou. ale stalo sa. chlapec odvtedy ma troska aj respekt. ale aj jemu vysvetlili, ze aj ine deti mozu byt nahnevane a ublizit mozu aj jemu. chlapcovi rodicia nepovedali nic, zrejme sa rozpravali s ucitelkou, teda urcite, ale nakolko bolo na jeho hlavu uz dost staznosti a nie len odo mna, tak to proste so mnou neriesili.

treba si zistit preco sa to chlapca bije. ja som sa napr. dopracovala k tomu, ze ono ma doma este 2 mladsich surodencov, jedno v jasliach a druhe babatko, chlapec frustrovany, lebo sa mu zrejeme nedostava dostatok pozornosti, tak si to kompenzuje.

mali sme v skolke pripad bitkara, ktoremu ucitelka rano dala boxerske rukavice a islo sa boxovat, aby si vybil energiu, unavil sa a nemal uz silu ublizovat ostatnym detom.

je to na tebe, opakujem rozhovor, ucitelku upozornit, hoci aj viac krat, opakovane.
pokial vies kto je rodicom, treba rodica oslovit.