Rozprávanie v škôlke

17. okt 2022

Ahojte. Prosím radu. Náš chlapček nastúpil do škôlky teraz v septembri, v decembri bude mať 4r. Máme doma ročne dieťa, preto som ho dala až teraz, nechcela som aby nosil vkuse choroby k bábätku.. pani učiteľka ho hodnotí že nerozpráva, resp.malo.. že keď chce ísť na wc tak ukáže a ona ho vyzve aby to povedal.. a takto je to so všetkým...a že potom povie. pritom doma melie nonstop, že už ho stopujem nech je chvíľku ticho.. strašne ma to trápi, on je tak strašne múdry, doma vedieme také rozhovory, že by človek neveril že sa s takym malým dieťaťom dá tak hovoriť.. len nechcem aby učiteľka si myslela že potrebuje nejaku psychologicku pomoc.. som sa dnes aj rozrevala v škôlke ako nejaká psychoška, totiž nechcem aby bol vyčlenený kolektívom..viem že su to len dva mesiace ale keď neviem ako ho podnietiť rozprávať 🥺 on musi sám chcieť .. 🥴

ukulela
17. okt 2022

Moj starsi sa v skolke pol roka nehral so zuadnym dietatom. Len na nich kukal. Neboj, bude to ok.

hilda08
17. okt 2022

Ty vies ze je rozumný čo si mysli učiteľka ti moze byt jedno, ty vies ze psychologicku nepotrebuje. Moj tiez doma melie piate cez deviate s mužom si ani holú vetu nepovieme lebo sa nepočujeme. A v skolke? Cusi ako pat penazi. Absolutne to učiteľky neriešia este sa na tom zabávali ze on to potom doma musi dobehnut. Ved kazdy sme iný.

nique
17. okt 2022

"nechcem aby učiteľka si myslela že potrebuje nejaku psychologicku pomoc"??? toto su take spiatocnicke nazory. Prepac. Ak ju potrebuje, tak nech ju dostane. Ved mu to ma pomoct. A ak nie, tak to ucitelke vysvetli a hotovo. Mozno len potrebuje cas nabrat odvahu.

letfenixa
17. okt 2022

@autorka nemusíš nič riešiť a už vôbec nie reči učiteľky

lenkadenisa
17. okt 2022

To buď rada... Naša zas v škôlke povedala všetko. Žila som vtedy ešte s bývalým mužom, hádali sme sa veľa. A učiteľka mi vraví : "no Miška nám tu všeličo povie... " 🤦🏼‍♀️

pininka1
17. okt 2022

Drzim prsty aby sa rozrozpraval. Moze ist aj o selektivny mutizmus, ze nebude rozpravat len v skolke. Moja dcera ma taku spoluziacku v triede. Pozname sa od malicka, vzdy som im zavidela ako krasne rozprava, a nasa len tak par slovicok, lenze nastupom do skolky tam nepovedala za tri roky ani slovo, s detmi sa nehra, je schopna prestat cely den bez pohnutia a prirom ked ju ucitelka posadi a da jej pracu je velmi sikovna. Doma aj vonku kdekolvek normalne rozprava. Minuly rok to zacali uz riesit s psychologickou, teraz je predskolacka, ja si myslim ze trebalo zakocit uz skor.

jumama
17. okt 2022

Precitaj si niekde clanky o "selektivny mutizmus". Je to presne take cosi, ako popisujes, ze dieta ma len vybrane osoby, pri ktorych rozprava a v urcitych situaciach nemusi rozpravat. Kamoska mala synceka, co tiez v skolke slovko nepovedal, dva roky. Potom uz treti rok co to povedal. U nas na navsteve tiez len ju si vzdy zalolal a jej povedal vela, ale ktokolvek iny aj ked sa pytal, tak maximalne jednoslovne odovede. My sme sa stretavali tak raz za strvtrok, takze nas nepoznal az tak dobre. Dnes maju nase deti 12 a on je stale taky plachehjsi, ked su decka spolu, taraju vela, ale ked sa priblizime my dospeli, on zmlkne a vela ti sam od seba neporozprava. Cize nebran sa tomu, skor si o tom vela poprecituj, ako pomoct dietatku, co takto v pritomnosti inych stichne.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jumama
17. okt 2022

Samozrejme, nenalepkujeme, len si precitaj, ze nieco take naozaj moze jestvovat, ze dieta nerozprava rovnako pri roznych osobach, prostrediach... https://lekar.sk/clanok/selektivny-mutizmus

henrietkatr
17. okt 2022

je to uplne normalne, neboj. ved on sa rozrozprava. kazde dieta potrebuje iny cas na to, aby sa otukalo. to bude dobre, som si ista🙂 len to chce proste troska casu, bud trpezliva.

autor
17. okt 2022

Ďakujem baby.. no ono to nie je tak, že som proti psychologičke alebo niečo, vôbec to neodsudzujem, len nechcem momentálne aby sme zasa začínali " s novou tetou" dosť ťažko si zvyká na učiteľky a deti.. samozrejme keď bude treba, tak bez debaty idem.. napr on sa nechce ani zdraviť a to sa nezdravi skoro nikomu a to mu tiež stále hovorím že sa to patri, neda sa to nijako .. pozriem články, ďakujem.. skôr sa bojim, aby si učiteľka nemyslela že som ho dala do škôlky a pritom nevie rozprávať.. keď vie 🙄

maciatkolulu
17. okt 2022

Ma normálne údivu názory, že kašľať na názor učiteľky... Ona tam je potom načo? To dieťa jej tam zjavne nerozpráva, upozornila na to, treba počkať a v najhoršom riešiť, myslím, že lepšie v škôlke, ako v škole. A to dieťa má už 4,ziadne batoľa aby ukazovalo co chce. Doma môže rozoberať aj sokrata, keď v škôlke nekomunikuje. A myslím, že na rev v škôlke milá autorka to nie je.

autor
17. okt 2022

@maciatkolulu v poriadku. Vy ste vy, a ja som ja. Neviete čo prežívam. Tak je na mne, či sa rozrevem alebo nie. O tomto nie je diskusia. A ano budem to riešiť keď bude treba. Len neviem čo ten útočný tón.

kittykat22
17. okt 2022

nepotrebuje psychologicku omg. Normalne dieta. Povedz, ze je plachy, ze doma sa prejavuje, ze to pride. Je bezne ze deti sa v skolke spravaju inak ako doma. Daj tomu cas. Povedz ucitelke, ze s nim nic nie je. Pokial nemaju nejake provozne problemy vdaka jeho nerozpravaniu, tak nema co riesit.

lubina
17. okt 2022

je to obdobie zvykania si na skolku a rezim v skolke. Nasa starsia sa do pol roka s nikym v skolke nerozpravala. Hrala sa, robila, co je nakazali, vedela vsetko, ale nikomu nepovedala nic, az po pol roku zacala komunikovat s detmi a ucitelkami. To prejde, to sa upravi, chce to len cas, kazde dieta je ine.

mimi15
17. okt 2022

Nahraj jej video a ukáž jej, že doma komunikuje. Myslím, že len potrebuje čas. Nie je ešte sebavedomý rozprávať pred učiteľkami a deťmi časom začne rozprávať. V škôlke (som špeciálny pedagóg) mali takého chlapca po roku povedal dvojslovnu vetu sám, po dvoch rokoch už hovoril viac no nikdy nemrhal slovami v škôlke 😀
Selektívny mutizmus - to by ani nezopakoval po učiteľke vetu.

ivangeline
17. okt 2022

?? ..tak sa mozno hanbi alebo co (nema rad ucitelku,skusa ju..). Je tam kratko. Bud rada,ze ukaze a ucitelka,nech si skusa. xD

maciatkolulu
17. okt 2022

Útočný nie je. Iba konštatujem, že učiteľka si robí svoju prácu, kebyze nerieši, tak je zase problém, že niečo zanedbala. Upozornila ta na to. A príde mi(áno mne) naozaj extranprecitlivele plakať pre to a priamo v škôlke. Najmä, keď vieš, že malý rozpráva skvelo. Tak by som sa skôr porozprávala so synom prečo to robí. Ale plakať v škôlke? No dobre.

ukulela
17. okt 2022

pozri, ako som pisala, moj sa pol roka hojdal na dvore sam na hojdacke ... k nikomu nesiel. ocitelka mi hovori, ten vas maly, len sa hojda a kuka na ostatnych .... som nevedela, ci plakat, ci sa smiat. pritom sme chodili do herni, ku pribuznym, mal rad deti, ale sesternice bratranci vsetci o malo starsi, tak si hladal tazsie cetu k mensim detom. ale po pol roku sa nejako do toho pustil .... tvoje obavy "aby si ucitelka nemyslela" su uplne mimo, neboj sa, povedz ucke, ze vidis, ze posobi placho, co ma doma rad, o com rad rozprava, nech sa aj ona ma coho chytit, ako s nim komunikovat, ake hracky ci aktivity mu ponukat. ucotelka ti nema byt strasiakom, ale partnerom, naozaj sa neboj opytat, ako sa maly v skolke sprava a ponuknut im aj tvoje riesenia, co by ho mohlo posunut ....

ankare
17. okt 2022

Netráp sa. Podstatné je, že Ty vieš,aký synček je. Je ešte v škôlke krátko, prežíva veľmi náročné obdobie, on si zvykne, neboj. Držím palce!

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
darius_a
17. okt 2022

Učiteľky "hodnotia, posudzujú" dieťa na základe toho co vidia.
Prežijú s nimi oni.
Otázka je, či ich zaujíma aký je doma, než odporučia návštevu psychológa.
Ale ber to tak ze pani učiteľka spozorovala to a ono a môžeš na tom popracovať ty alebo sa poradiť s odborníkom.
Véd pokoj.
Učiteľka to nemyslí ze.
Je to jej praca

darius_a
17. okt 2022

Jaj, čítam znova.
Véd ona to ani ne navrhla, že psychológ.
To uz ty sa vopred bojíš.
Vyjadrila iba "krátke ohodnotenie" jeho doterajšieho fungovania v skolke.

supermario
17. okt 2022

aspon nic neprezradi 🙂 ani nas nerozpraval, ale ked zacala... jojooooj 🙂

majloo
17. okt 2022

Neboj sa. Moj starsi syn zacal rozpravat postupne az po pol roku v skolke.. Ani doma to nebolo lepsie, len hatlaniny. Jemu potom do skolky chodila aj logopedicka, dnes je siestak a je uplne ok. A mladsiu mam akurat v skolke a ona doma sa jej huba nezavre a prvy rpk v skolke nerozpravala, len doma, normalne som si ju nahravala doma a v skolke pustala ucitelkam, aby verili. Ona sa hanbila alebo ja neviem. Tiez som sa haluzila, aj trapne to bolo, ale ucitelky s tym boli ok.

adara777
17. okt 2022

A čo keď je len taký introvert? Doma so svojimi ok, s cudzími sa necíti vo svojej koži. Určite to chce aj čas, aby si zvykol.

palomablanca
17. okt 2022

Môj syn mal 3 keď nastúpil, bol tam najmladší a presne to iste, doma kecal o 106 a tam nechcel vôbec. Daj jej čas, určite sa to zlepší! Len to môže chvíľu potrvať.

nedockavka372
17. okt 2022

Moj brat bol taky isty, ale nezlepsilo sa to ani po roku, ani po dvoch, ucitelky to velmi neriesili... proste nerozpraval a doma si to vynahradil "usta sa mu nezavreli" ... az raz niekde v meste videla ucitelka ako moj brat rozprava, isla za mamou, ze konecne ho pocuje rozpravat a je prekvapena 😆 su aj take deti, v minulosti sa to asi tak neriesilo, neviem, brat ma uz 23, ale mamka to spomina dodnes 🙂 mozno to prejde casom a "oťuká" sa a zacne rozpravat, 2 mesiace su malo pre niektore deti na adaptaciu do noveho prostredia

nikpa
17. okt 2022

Nechce sa mi to tu všetko čítať. Čítala som len tvoj prvý príspevok a neviem či má syn problém s rozprávaním medzi cudzími aj inde alebo len v škôlke. Môj syn mal ten istý problém keď nastúpil do škôlky. Rozhovoril sa až po niekoľkých mesiacoch a aj to len s deťmi, s učiteľkami začal komunikovať až neskôr. Skús tu psychologicku, poprípade logopedičku. Ak nemá žiadnu diagnózu tak to chce len čas. A neviem prečo by ho mali vyradiť zo škôlky, toto nie je dôvod. Úplne ťa chápem, aj to že si sa rozplakala, ja som tiež taký plačko, čo sa detí týka. Trápi ťa to, je to normálne, každá reagujeme inak, niektoré matky to nepochopia, nič si z toho nerob.

mikadooo
17. okt 2022

Môjmu tiež trvalo, kým začal v škôlke normálne rozprávať. Teraz je už v pohode. Ale teda učiteľky z toho nerobili nejakú vedu. Viem že to trvalo dlho, no s jednou učiteľkou som sa rozprávala a hovorila, že sú proste také deti, ktoré tú zmenu spracovávajú takto. Trvalo to okolo pol roka. Postupne začal jednoslabične odpovedať a LEN jednej učiteľke, potom aj druhej a potom začal komunikovať aj s deťmi. Teraz je v škôlke druhý rok a už je to úplne v pohode.