Rozprávanie trojročnej dcérky s Di Georgeovým syndrómom. Poradíte?

juliasimi
12. okt 2014

Dievčatá, mám 3 ročnú dcérku máme za sebou srdiečkovú operáciu a Di georgov syndróm, máme problémy s rozprávaním. Teda viac menej sme vo všetkom pozadu ale momentálne sa rieši rozprávanie. Logopedička nám dala za úlohu vytvoriť karty s tvrdého papiera na jednej strane obrázok a na druhej presný nápis. Podmienka písmo 8 cm a červené na A4. 50 kariet. Mám jej to ukazovať a ona my má rozprávať. Mne sa to moc nezdá, že by nám to pomohlo aký máte vy názor? Prosím o radu a názor. Ďakujem 😉

jumama
12. okt 2014

A nie je to podobne ako metoda play wisely? Ja som iba kdesi videla take video, ako ukazovala cvicitelka za sebou sled karticiek, ona ich aj otacala a tak, aby pohlad dietatka smeroval stale na karty... tu je cely ich kanal na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=MaPUOMgjpfQ

urcite sa da najst aj viacej o tom. Ono akykolvek sposob ucenia je dobry, ak dokazes napomoct dietatku sustredit sa. Na play wisely nazor nemam, lebo som to len takto okrajovo zahliadla.

janickacrazy
12. okt 2014

Počula som, že takýmto sposobom sa dá naučit dieta dokonca čítat alebo slovíčka v cudzom jazyku, prečo by to nemalo fungovat? Mozog si všetko čo vidí a počuje ukladá a ked jej to budeš opakovane ukazovat a hovorit, tak raz sa to určite naučí. Ja by som to určite vyskúšala, prečo nie? Ved nemáš čo stratit. Takisto jej treba vela rozprávat, čo vidíte ked idete napr. na prechádzku vonku, čo kto robí kam idete, čo tam budete robit, atd. Je to síce trochu únavné, ale pomáha to. Takisto by som jej vela čítala či už krátke rozprávky alebo básničky, všetky tieto aktivity sú dobré na rozvoj reči. Neviem, či pozerá televízor, ale ten treba obmedzit. Dobré by bolo, keby mala kontakt s detmi.

oladuna
12. okt 2014

Iba preto ze nerozprava tak to neznamena ze nevnima.treba sa s nou stale rozpravat.tie karticky urcite pomozu.ona zacne mozno aj cez tie karticky komunikovat.podla mna televizor netreba zamedzit ved to je bedňa plna informacii aj pre dieta.pustit kreslenu rozpravku nie je hriech. Deti maju radi pestre farby.treba chodit medzi deti.zistit co sa jej paci.ona sa musi cez to prehryzt.drzim palce!

monicm
12. okt 2014

nemám s touto metodou skúsenosti,ale ak ti odporučila logopedička,ktorá predpokladám,už nejaké skúsenosti má,tak by som to minimálne vyskúšala,nemáš čo stratiť. a ak chceš vedieť,ako to vlastne tvojej dcérke pomôže,tak sa na to opýtaj.každý normálny lekár ti na tvoje otázky vždy odpovie.nesmieme sa báť opýtať,ak nám niečo nie je jasné.lekár odpovie vždy jasnejšie,ako mamičky tu na fore,teda ak nie sú tiež lekárky. 😉

pribinak
13. okt 2014

Nie som odbornik, ale Di Georgov syndrom ma nejaky vplyv na rozvoj reci? Di G. syndrom je predsa zalezitost velmi slabej az nulovej imunity, ale opakujem, nie som ziadny odbornik

kacena4
13. okt 2014

ahojko aj my sme fungovali zo zaciatku s pomocou karticiek no nepochopila som ci tych 50 ma byt rovnaky obrazok ci rozny. ja som si kupila http://www.alltoys.sk/iobchod/product_info.php?... tuto spolocensku hru - maju aj zvierata, aj matematiku a neviec ci aj nieco ine a s tymi kartickami sme pracovali nie s pismenami ale s obrazkami a tiez nam pomohlo hranie na obchod jedna z nas bola predavacka (na odporucanie logopedicky) a druha kupujuca a komunikovali sme ako v obchode najprv jednoslovne postupne dvojslovne.... nepouzivat len podstatne mena napr. pri tych obrazkoch ale aj pridavne mena, slovesa, castice, citoslovcia aby sa jej rozsirila slovna zasoba. tiez nam odporucila obrazkovy slovnik pre male deti kde ma velke obrazky ako tu http://zakladnaskola.eu/vydavatelstvo-priroda/1... kde pomenuvas jednotlive deje, obrazky, proste nic malicke ale konrektnu vec s tymto sme napr. vsade cestovali v aute a komunikovali a bolo to super aj za zabavila aj pracovala ani o tom nevedela. dalsi postred nikdy ju neuc "k" ako "kohut" ake "k" "kohut" to ako tam nedavaj lebo to dieta pletie musi po sebe pocut dve rovnake pismenka "k" "k..." aby vedelo ze k sebe patria. drzim palceky. vseto zavisi od toho kde je problem v malej ci je to len v oneskorenej reci, alebo je ta aj v niecom inom. nam toto pomohlo a do roka zacala krasne rozpravat vety hoci sme je rozumeli len my co sme s nou v kontakte rozrozpravala sa, teraz po vyse roku uz jej rozumeju aj iny ludia. drzim palceky nech sa vam dari. a hlavne ak si nie si niecim ista povedz to logopedicke nech ti vysvetli vyznam cviceni, lebo ak v to nemas jasno ty, nebudes o tom presvedcena ze to dietatu pomoze nebudes pracovat na 100% tak jej nepomozes 😉 a mozes jej skor uskodit
drzkaj sa
sorry za dlhy vykec