Rómska škôlka

lara45
16. aug 2024

Ahojte je tu nejaká učiteľka, ktorá učí alebo učila v ròmskej školke? Môžem vedieť vaše skúsenosti.Pre a proti? Museli ste riešiť vši,žltačku a čo ešte😀 Ja som tiež Ròmka a idem učiť do takejto škôlky ale prvýkrat idem na takú väčšiu osadu nakoľko u nás nemáme osadu je nás tu len pár Ròmov.Neriešila by som také veci kvôli sebe ale ide so mnou aj moja dcéra prvýkrát do školky a vôbec do kolektívu.

pribinak
16. aug 2024

@lara45 daj zaočkovať aj seba, nielen dcéru

simona20201309
16. aug 2024

@lara45 vsi aj zltacku máš všade, aj v bežnej ms kde nie je ani jedno rómske dieťa v centre mesta
Proti žltačke plánujem očkovať aj seba s dcérou, ale vsiam sa nevyhnrs
Hlavne nedávaj šampóny preventívne

lara45
autor
16. aug 2024

@pribinak Tu je už iný názov diskusie😉 na jednu otázku som odpoveď dostala, teraz chcem odpovede na ďalšie otázky.Takže ak nie si učiteľ/ka, ktorá pracuje konkretne v ròmskej škôlke,tak mi tento komentár napíš k otázke, ktorú som položila v inej diskusii😉

simona20201309
16. aug 2024

@lara45 ja som osobne neučila ale spolužiačky áno. Nikdy nič nechytili, ale vždy po práci prvé čo urobili, išli do sprchy. To viem, lebo sme sa o tom bavili

lara45
autor
16. aug 2024

@simona20201309 tak, to áno máte pravdu😊 A ako sa vám tam pracovalo alebo pracuje máte to s čím porovnať? Ja som síce Ròmka ale mam rešpekt pred Ròmami🙈

lara45
autor
16. aug 2024

@simona20201309 Ja som tiez robila pred tým v školke a je to, tak ako píšte buď sa niečoho nakazím alebo nie mne by to bolo jedno ale nakoľko so mnou musí ísť aj moje dieťa, tak ma to zaujímalo.

vreckovka2
16. aug 2024

Vobec by som to nehrotila, ze romska skolka. K odpovedi, svoje dieta by som do akejkolvek skolky davala ockovat proti zltacke. A priprav sa aj na svrab, zlateho stafylokoka, chlamydie, mykoplazmi, cierny kasel a podobne. Mozes chytit aj inde, ale v detskom kolektive je to castejsie. Za mna zaklad - tea tree olej za usi a krk kazde rano - idealne si spravit mast - nejaky nosny olej/maslo k tomu tea tree levandula. Smrdela som, ale vsi som nedostala. Hygiena ruk, vedome sa nedotykat svojej tvare, kym si nevycistis ruky. Vetrat narazovo. Ja som musela aj vitaminy brat, lebo ma kolila choroba za chorobou, hoci som predtym aj 10 rokov nebola chora.

lara45
autor
16. aug 2024

@vreckovka2 No s tým súhlasim lebo ja som robila tiež v školstve a bola som vkuse chorá.Ale nejak som to vtedy neriešila asi mi to bolo jedno🙈 ale určite vyskúšam min.ten olej a ďakujem😊

vreckovka2
16. aug 2024

@lara45 a k ostatnemu pre a proti. To je velmi diskutabilne. Zalezi aj od tvojej povahy. Ci mas prirodzenu autoritu, alebo si ju skor musis budovat. Ja som musela budovat, najma pred rodicmi teda. V zasade vsak podla mna plati na kazdeho ludsky, uprimny pristup, zaroven ukazat, ze nezeries kazde klamstvo. A nebat sa tych deciek vopred v zmysle, ze sa ich nedotknem, alebo skatulka, ze su zle, lebo osada. Ked uz si robila v skolstve, tak budes vediet ako na to ;)

lara45
autor
17. aug 2024

@vreckovka2 škatulkovať to vôbec som Ròmka a nemám rada rozlišovanie "vy nie ste takí ako oni" podľa mňa sme všetci rovnakí.A presne toto som chcela vedieť autoritu si budem aj ja musieť budovať.Skôr sa bojím, že ma nepríjmu rodičia hlavne a aj to, že ma nebudu rešpektovať len preto, že som prave Ròmka.Ale mozno nie uvidím a ďakujem😊

annamarin
17. aug 2024

@lara45 Prečo by ťa rómsky rodičia nerespektovali práve preto že si romka? Skôr by som povedala, ze naopak.

lara45
autor
18. aug 2024

@annamarin By si sa čudovala. Zažila som to. Počula som za chrptom čo o mne hovorili a boli to slová, ktoré boli síce banálne no mňa sklamali.Preto mám rešpekt pracovať s Ròmskymi mamičkami.Ale ako som písala vyžšie možno tam, kde idem teraz to bude iné.