Pyžamko v škôlke

kacena1991
18. aug 2022

Zienky ako casto menite detom pyzamka a plachty v skolke? Kazdy tyzden? 2 krat do tyzdna?

pribinak
18. aug 2022

@kacena1991 v našej MS plachtu menila upratovačka nie rodičia
Pyzamko každý týždeň

kacena1991
autor
18. aug 2022

@pribinak v tejto viem ze peru uteraciky, ale plachty nam kazali doniest svoje nepremokave tak predpokladam ze o to sa starat asi nebudu

nikayla
18. aug 2022

O posteľnú bielizeň sa stará škôlka, to my neriešime a pyžamko nosia každý piatok domov, takže vždy v pondelok čisté.

markaterka
18. aug 2022

@kacena1991 máme skolkarke erarne, ale dávajú nám to prat domov každý piatok, pyžamá, plachty aj návliečky.

patka06
18. aug 2022

posteľné prádlo aj pyžamko sme mali vždy v piatok v skrinke a v pondelok nosili späť čisté

zuzkaa1991
18. aug 2022

@kacena1991 tento rok nam davali kazde dva týždne prat postelne aj pyzamka my musime vsetko nosit svoje (obliečky naplne vankúš paplon plachtu )

anavixy
18. aug 2022

@kacena1991 u nas to tiez riesia oni, akurat si to mamicky peru doma 🤷🏻‍♀️ Neviem ako casto, tusim kazde 2tyzdne, ale viem ze svagrina zvykne brat domov vrecusko s postelnym pradlom zo skrinky.

babydesire
18. aug 2022

@kacena1991 u nas menime/perieme len pyzamka raz dobtyzdna..v piatok prinesu, v pondelok idu s cistymi,,ak samozrejme nieje nehoda pocas tyzdna

martinka13
18. aug 2022

Pyžamko raz týždenne. Všetko ostatné rieši škôlka

kacena1991
autor
18. aug 2022

Dakujem za odpovede🙂 a este jedna otazka. Ako asi vyzera jedalnicek deti v skolke? Dcera je alergik takze stravu jej budem nosit ja ale vobec neviem co vsetko jej mam nachystat teda na ten prvý den. Potom jej uz budem varit podla toho co budu mat deti rozpisane na cely tyzden. Predpokladam ze asi daka natierka na chlebik a na obed mavaju aj polievku aj druhe?

euka210
18. aug 2022

@kacena1991ako kde...niekde maju obliecky erarne, niekde aj paplon musis dietatu doniest na zaciatok roka. My sme nosili aj obliecky a plachtu, ty len donesies, upratovacka oblieka, zoblieka, vacsie deti uz zobliekaju same. Pred covidom to bolo kazde 2-3t. Minuly sk.rok kazdy piatok domov a v pondelok ciste...na nervy 🤦‍♀️

pribinak
18. aug 2022

@kacena1991 áno, na obed polievku aj druhe. Veď to je úplný štandard.

filipka250
19. aug 2022

@kacena1991 u nas raz za dva tyzdne berieme prat postelnu bielizen, uteracik a pyzamko berieme kazdy piatok.

shaola
19. aug 2022

@kacena1991 skús pozrieť, či nemá vaša škôlka zverejnený jedálniček na eskoly.sk ;)
U nás sa teraz cez koronu dávali perinky aj pyžamko prať každý piatok, ale to má každá škôlka inak..

kacena1991
autor
19. aug 2022

@shaola nie nie oni to nemavaju zverejnene na nete iba na nastenke v skolke, teda aspon tak hovorili na rodicku.Len som nevedela hlavne ten obed ci sa dava aj aj takymto krpcom lebo moja zje bud len polievku alebo len druhe. Ale tak pre istotu jej nabalim vsetko

shaola
19. aug 2022

@kacena1991 určite áno, deti v škôlke majú stály jedálniček.. trošku sa to líši škôlka od škôlky, ale väčšinou - desiata je chlebík s nejakou nátierkou, obed polievka a druhé a olovrant je veľmi rôznorodý - od ovsených kaší, cez guličky do mlieka, pečivo, jogurty a pod.. ku každému jedlu je nápoj, k desiatej mlieko, k obedu čajík, voda alebo nejaká šťava a k olovrantu tiež mlieko alebo čaj či voda.

beata_k
19. aug 2022

@shaola A ovocie? Nedava sa?

luccija
19. aug 2022

@kacena1991 ak Ti nezje obed 2 jedla daj jej len druhe.Pyzamko a plachty individualne..mate dat nepremokavu plachtu a my sme pod to davali skolkarsku plachtu.Strava rozne...chlieb, sunka, zelenina...natierky, u nas bol aj chlieb vo vajicku, vzdy po desiatej miska ovocia, olovrant jogurt, puding, vianocka dzem, kolac, alebo zase chlieb s niecim...cerealie s mliekom, k desiatej biela kava, dzus, voda, caj kto co chcel...ochutene mlieka, acidko vanilkove...

kamca495
19. aug 2022

Nám všetko dávajú každý piatok domov preprat 🤷‍♀️🙄

veronika3110
19. aug 2022

@kacena1991 v našej MŠ rodičia berú prať len vlastné pyžamká.. dávame im ich každý druhý piatok - ono sa až tak nezašpinia, ked v nich spia v gaťkách alebo trenkách 2 hodiny denne, sem tam chýbajú a tak...
ak si ale rodič pýta každý piatok, nie je problém..
obliečky a plachty sú škôlkarske, tie aj perú upratovačky

shaola
19. aug 2022

@beata_k u nás deti ovocie dostávajú tak 1-2krát do týždňa, ale to vrámci nejakého programu a brávajú si ho domov. je to hlúpo nastavené, celkovo by bolo treba stravu v MŠ veľmi zmeniť, ale aj tak je zázrak navariť 3 jedlá denne za tú cenovú jednotku v tejto dobe...

shaola
19. aug 2022

@luccija ja by som jej aspoň zo začiatku dávala tak, aby mala rovnako, ako ostatné deti. nerobilo by to dobrotu, mohla by ona závidieť, že prečo ostatné deti majú a ona nie, alebo naopak, ostatné deti vymýšľať, že keď jedna nemá, že ani oni nechcú. Treba sa predovšetkým dohodnúť s učiteľkami, ktoré bude dieťa mať a zariadiť sa podľa toho, čo povedia ony, nie mamičky na MK...

luccija
19. aug 2022

@shaola u nas malo vela deti histaminovu dietu a mali zvlast jedlo dovezene a respektuju sa.Resp.kazdy zje co dostane boli deti co nemohlo orechy, vajcia a mali zase iny obed...u nas boli aj 4 typy jedal
Zda sa mi zbytocne jej chystat polievku, ked doma tak nejedava.Vela deti zje polievku a druhe co je z mojho pohladu vyzivnejsie nie, lebo nevladzu.
Autorka na co je mala alergicka?

luccija
19. aug 2022

@shaola a to je pravda, ze strava byva hrozna ako pre dospelych pecene maso,knedla, deti nezjedia kapustu, maso hrube zjedia len knedlu....uz by sa to malo cele zmenit

patka06
19. aug 2022

@luccija kvalita stravy závisí od kuchárky, s ničím z toho čo popisuješ som sa v našej škôlke nestretla
3 ročné deti by už mali jesť všetko, nechápem prečo by nezjedli napr. kapustu, či knedľu. Aj to pečené nikdy nebol kus mäsa, z ktorého tiekla masť.
Bravčové pečené sa bežne varí aj doma.

shaola
19. aug 2022

@luccija myslím, že sa treba hlavne dohodnúť v konkrétnej škôlke.. ak ide o malú škôlku, a malé deti, môže to byť problém. A záleží aj od povahy detí. Tento rok som mala v triede len jedno dievčatko, ktoré malo bezlepkovú stravu a nosila si svoje, a niektoré deti (nie všetky, ale našli sa) veľmi závideli, chceli to, čo mala ona, nechceli potom svoj chlebík, aj keď inokedy (keď malá chýbala) zjedli bez problémov.. časom si zvykli, no zo začiatku to bolo náročné, a to som nemala úplných maláčikov.
Naša kuchárka varí dobre, no celkovo jej vychádza málo zeleniny, rýb a podobne. Veľmi často majú v normách zemiaky, ja som z toho už na prášky, že samé zemiaky jem.. :D a tie normy by mali byť hlavne iné...
no a pre dospelých je tá strava úplne nevhodná, priveľa sacharidov, máličko bielkovín a čerstvej zeleniny..

luccija
19. aug 2022

@patka06 si ucitelka ci mama?ja som bola ucitelka a videla som co deti jedia a nejedia.Vela zien klasicke tradicne jedla nevaria cez tyzden sa stravuju v instituciach cez vikend nieco lahke, kuracina... u rodicov, vo foode.90% deti nezje kapustu ani ju nepoznaju, detto halusky k masu.Ja som videla tie hrube kusy masa na kocky deti jedia lyzicou a nevedia si to prekrojit casto som im to krajala, lebo ani ja ako dospela by som taky kus masa do ust nedala nieto dieta.A radsej som si varila a nosila...
@shaola je to tak...samy chleba rozok vianocka dzem...natierky z Ramy ja nie som bio mama, ale aspon trocha by to chcelo zmeny.Ale rodicia len kritizuju a o 5 eur viac za stravu nedaju

shaola
20. aug 2022

@luccija tak u nás len maslo, žiadna rama, na našu kuchárku nedám dopustiť, snaží sa veľmi a je to chutné, len ju normy proste nepustia, a ja som zvyknutá na inú stravu... väčšine detí a rodičov ale pravdupovediac vyhovuje... presne ako si písala - na zdravšie nie sú zvyknuté, zelenina, šaláty, polievky, nátierky - toľko sa toho vyhadzuje, až mi je z toho smutno... a keď máme náhodou bulgur, rybu alebo nejakú inú polievku ako slížikovú, rajčinovú a tak, tak tiež ide väčšina do kýbla..

kacena1991
autor
20. aug 2022

@luccija ma alergiu na vajicka ac tie su skoro vo vsetkom...jasne to som sa dohodla s riaditelkou ze jej budem varit v rámci moznosti to co maju aj ine deti ked sa dostanem k jedalnemu listku... Iba ten prvy den nevien co budu mat nemam si to kde pozriet kedze na nete to nemavaju. Hlavne to som chcela vediet ze co vsetko sa dava v priebehu dna takymto krpcom.

shaola
20. aug 2022

@kacena1991 koncom augusta zavolaj do kuchyne, jedálny budú mať určite nachystaný a máš po probléme 🙂