Prvýkrát do škôlky a narodenie druhého bábätka

alu123
22. aug 2013

Ahojte mamičky, mali ste aj vy podobnú situáciu: Moja malá má v októbri 3 roky, je prijatá do škôlky. A cca koncom septembra sa nám narodí druhé bábätko.
Ako postupovať so škôlkou? Na aký dlhý čas ju tam dávať, zvládne to aj, keď potom bude bábätko? Ona má rada detičky, chodili sme tam spolu pozerať a hrať sa s nimi, veľmi sa jej tam páčilo.
Ďakujem za všetky rady a skúsenosti.

xlucia
22. aug 2013

@alu123 zariadis sa podla toho,ako bude dcera reagovat. ale osobne by som starsiu dceru nechala aspon cez zimu doma, aby k babetku nenosila choroby

jasminet
22. aug 2013

@alu123 my sme to mali minuly rok. koncom juna sa nam narodil maly a v septembri isla mala do skolky prvy krat. prvy tyzden na doobedie, lebo to tak v skolke maju a od druheho tyzdna na cely den. ale znasala to tazko, prvy tyzden super, potom nastali 2 mesiace narekov, placov, prosenia, ze ona nikam nejde, nechce, nech ju nedavame. ale myslim, ze to s malym nemalo vela spolocneho.prote si potrebovala na skolku zvyknut, na kolektiv, rezim (aj ked sa povodne tesila)
a choroby... mala dostala zaciaktom oktobra moraxelu, ale maly nechytil nic.

scaramelka
22. aug 2013

My sme začali minulý september chodiť do škôlky a v októbri sa nám narodil druhý syn. Všetko sme zvládli. Malinké bábo mi na čas keď som šla odviesť syna do škôlky postrážili ( malinké aj tak väčšinou prespalo ) a zvládli sme to. Boli sme síce chorí v januári a o 2 mesiace zas v marci. Aj malinký, no zvládli to obaja. To je moja skúsenosť. Držím palce.

salo
22. aug 2013

@alu123 aj mna toto o chvílu čaka, syn ma v novembry 3r., od septembra ide do školky a 8.1 mam termín porodu... Potom daj vedieť ako ste to zvladli 🙂

poppy1
22. aug 2013

@alu123 toto presne riesim teraz, malu maju vziat do skolky a o mesiac sa nam ma narodit druhe babo... ale uz som na 90 percent rozhodnuta, ze starsiu dcerku do skolky nedam.. nechcem riskovat tie choroby, ktore donesie domov a tiez si myslim, ze sice teraz hovori o tom, ako pojde do skolky a ako chce ist do skolky, moj nazor je, ze ju to prejde, ked bude male babo...bude to pre nu nove a podla mna bude chciet byt doma s nami... takze nastup do skolky odozim az o rok, ked uz druha dcerka bude mat vybudovanu aku taku imunitu a starsia bude mat ani nie 4 roky, co nie je tak neskoro na nastup do MS...

sante81
22. aug 2013

@alu123 nezelám ti aby nosila zo skôlky choroby, ja som si tym presla minuly skolsky rok, september v skôlke tyžden, 3 tyždne doma, oktober november tyžden, a zase doma, cely december v skôlke nebol, aby nebol chory na vianoce, zlepsilo sa to az na jar. dcéra mala vtedy 2 mes, ale nechytila od neho nič. len som musela sediet doma s obidvomi. urobila som tu chybu ze som ho nechala v skôlke len na 4 hod, ak ti smiem poradit, nechaj ju tam aj spat.

margaretka57
22. aug 2013

@alu123 V ziadnom pripade by som nedavala..mam hroznu skusenost minuleho roku sa nam v auguste narodil syncek,v sept.dcerka 3rocna nastupila do skolky..tyzden doma tyzden skolka a o mesiac sme boli hospital.s malym,lebo mal silny zapal pluc a dalsi mesiac zasa hospit.nema ziadnu imunitu z chorob co mala domov nosila,teraz som rozhodnuta,ze malu uz do skolky v ziadnom pripade nedam a lutujem,ze som ju vobec davala..maly mal rok nema za sebou ani povi.ockovania,lebo je stale chorlavy..tak ta skolka dost naburala imunitu.

katrinka8
22. aug 2013

@poppy1 @alu123 - no u nas to iste, dcerka mala v juni 3 roky, babo sa ma narodit v novembri a o 2 tyzdne ide prvykrat do skolky. Zatial sa tesi. Ale.. ako vravis, bojim sa najma tych chorob a tiez toho, ako to cele zvladne. Ale u mna hra "za" skolku aj to, ze ak tento rok skolku odmietnem (zobrali mi ju az na 2-hy krat dokonca az teraz v juli - nedostatok miesta a ja chodim do prace, takze som bola rada, ze bude v skolke), tak o rok ju uz dostat nemusime. A potom by uz teda sla az do predskolskej... ☹ Takze ja som sa rozhodla, ze ju do skolky teda od septembra dam (robim aj tak az do oktobra), uvidim, ako sa adaptuje, a prip. ked sa narodi babo, tak ju necham doma nejaku dobu. Potom budu uz mozno aj Vianoce, tak zas bude doma... no, v kazdom pripade, som velmi zvedava, ako to vsetci zvladneme. Ale po dlhokanskom uvazoani, ktore teda vobec nebolo lahke, som si povedala, ze to budem riesit za pochodu podla aktualnej situacie. Zatial sa ju snazim motivovat tym, ze spolu si vybera veci, co si zoberie do skolky, hovorim jej, co sa tam bdue diat atd. ...

evabb35
22. aug 2013

@alu123 v škôlkach je vysoká chorobnosť, takže dieťatko bude viac choré doma ako zdravé. Žiaľ taká je realita. Keby som sa mala sama rozhodnúť, tak nedávala by som dieťa do škôlky ešte. Až potom keď by to mladšie trochu podrástlo, ale tá chorobnosť je tak veľká v škôlkach, že možno by som to staršie dala do predškolskej triedy až. Neviem ako by som zvládla starať sa o novorodenca a zároveň o chorého škôlkára /časté choroby horných dýchacích ciest, angíny, kiahne.../. Je fajn, že chce byť s deťmi, patrí to k veku, ale pre častú chorobnosť v škôlke, bude aj tak viac doma ako s deťmi v škôlke.

evabb35
22. aug 2013

@alu123 a pokiaľ máš staršie dieťatko narodené v mesiacoch júl-december, tak budete mať odklad povinnej školskej dochádzky a stačí dať do predškolskej triedy v 6. rokoch. Neboj sa, bude mať pekné detstvo aj bez škôlky. Nie je smutnejšieho detstva ako keď je dieťa stále doma, lebo je choré.

evabb35
22. aug 2013

@katrinka8 ja by som nedávala do škôlky. Ušetríte si všetci nervy. Tie prvé mesiace v škôlke sú strašne ťažké a chorobnosť v škôlkach je veľmi vysoká. Načo sa stresovať? Tak dáš Terezku do predškolskej a pravdepodobne chorobnosť škôlkárska si na ňu počká aj tam. Moje dieťa má síce potvrdenie o absolvovaní predškolskej prípravy hoci bola nulová pre častú chorobnosť. Nebolo mesiaca aby som nemala choré dieťa. V ktorom mesiaci je narodená? Však v septembri začne škôlka a už v októbri budeš na materskej doma. Neoplatí sa ani skúšať škôlku. Nekomplikuj si život.

jasminet
22. aug 2013

@evabb35 to s chorobami nie je pravidlo. nasa mala dostala moraxelu hned na zaciatku a potom ani ň. boli kiahne v skolke, ona nic, sople, kasle a ustala to v pohode.

evabb35
22. aug 2013

@katrinka8 moje dieťa do škôlky nastúpilo ako samostatná jednotka. Okrem chorôb sa vrátilo pomočovanie, moje dieťa bolo odrazu nesamostatné, lebo pani učiteľka obliekala, kŕmila, obúvala a navyše začalo na mne strašne lipnúť, po príchode zo škôlky sa odo mňa ani na krok nepohlo...

evabb35
22. aug 2013

@alu123 a aj choroby urobia s detskou psychikou svoje, takže z veselého, bezstarostného dieťaťa sa stane uplakaná kôpka nešťastia, ktorá potrebuje spoločnosť, blízkosť mamy omnoho viac ako pred nástupom do škôlky.

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 nemusis ju strasit, co bolo u vas u inych ybt nemusi...ja by som napr. do skolky dala.... prve emsiace vobec nemsuia byt narocne, ani chorobnost njie je pravdilom...a ak bude byvat chory...tak je ejdno, ci ho da v 3, 4 ci 6 rokoch.....vzdy ten prvy rok bude chory....takto to len oddiali......ja by som to urcite yvskusala...inak preco by malo mat julove dieta odlozenu skolsku dochadzku?

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 Len s tým škôlkárom zvykne ochorieť celá rodina - rodičia, bábätká, starí rodičia...mnohí s novorodencom nástup do škôlky vyskúšali a trpko oľutovali...

Prečo by malo mať júlové dieťa odloženú školskú dochádzku? Pre školskú či sociálnu nezrelosť. Dnes veľa júlových detí dostáva odklad a u augustových je to už skoro pravidlom. Taká je realita. Veľa - to znamená, že nie všetky deti. Však pozri si školský rozvrh pre prvý ročník na základných školách, dnes máloktorí prváci majú 4 vyučovacie hodiny denne. Možno aj preto sú v pedagogicko-psychologických poradniach prísnejší.

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 ja som sa schvalne pytala, lebo u ans julove a augustove deti normalne do skoly nastupuju ako 6r. .....teda vacsina....nezrele moze byt aj majove dieta a zas niekotre septembrove idu do skoly.....len som reagovala na to, s akou urcitosotu si to napisala, ked u nas tieto deti idu do skoly v termine....(ak o odklad samozrejme nepozaidaju rodicia)

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 U nás niektoré školy už septembrové deti ani nezapisujú. Tak potom neviem, možno to závisí od regiónu. Možno v každom regióne sú inak prísni v pedagogicko-psychologickej poradni. U nás školy požadujú ku odkladu aj posudok z pedagogicko-psychologickej poradne. Žiadosť o odklad od rodičov nestačí. Kým mi dieťa nezačalo chodiť do školy a kamarátky prezentovali podobný názor, tiež som sa nad tým pozastavovala.

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 Keďže mi už dieťa do školy chodí, tak viem, že aj učitelia nechcú mať šesťročné júlové a augustové deti v prvej triede. Nad týmto sa pozastavujem, ale je to tak. Učitelia by týchto prváčikov najradšej poslali späť do škôlky.

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 Každopádne júlové a augustové deti v septembri ešte nie sú 100 % zrelé na školu. Ten prvý polrok ešte len postupne na školu dozrievajú.

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 a vies co, ja som pedagog a mam nazor opacny......nepoznam ucitela, kt. nechce julove dieta ci augustove, ani enviem ake.......inak zaujimava logika junove uz zrele je, ale julove nie...hmmm.....hlavne, ze my sme vsetci nastupvoali takisto v juli a a auguste a zreli sme boli......teraz je to uplne o niecom inom......ako vravim vacsina deti, kt. ma odklad su na ziadost rodicov (lebo si myslia presne to, co ty, ze su nezrele, ale to nemusi byt pravda)

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 ani júnové nie je ešte 100 % zrelé na školu 😉 Lenže psychológovia deti netestujú len na školskú zrelosť, ale aj na sociálnu zrelosť a potom posudok robia z tej kombinácie asi. Strašne veľa detí má odklad pre sociálnu nezrelosť. Aspoň v triede môjho dieťaťa sú deti aj o rok staršie, lebo mali odklad pre sociálnu nezrelosť. 😕 Tiež sa nad tým pozastavujem, lebo potom v triede sa stretnú deti s veľkým vekovým rozdielom. Teda 12-13 mesiacov je podľa mňa dosť. Nuž, neviem, na vlastné uši som počula ako sa učiteľky rozprávajú, že by najradšej tie deti poslali späť do škôlky, že v škole ešte také deti nemajú byť, že mali ešte ostať rok v škôlke, že sú ešte strašne hravé, veľmi detské...no nechcela som veriť vlastným ušiam. Lebo mne sa potom tie deti s odkladom zdajú na druhom stupni v 9. ročníku už strašne veľké do ZŠ. Neviem, si v tomto pomôcť. Však my sme v ich veku už boli stredoškoláci-druháci... 😅 😕 Nie som pedagóg a nerozumiem mnohým veciam a skutočnostiam v dnešnom školstve... 🙄

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 učíš na základnej škole? Prvý či druhý stupeň? Dokonca tu niektoré školy už ani júlové deti nechcú zapisovať. Neviem prečo si to takto školy určujú? Možno to určujú podľa toho, koľko prvých tried plánujú v danom školskom roku otvoriť. Ak nemajú učiteľa pre prvákov, tak si stanovujú pravidlá, aby sa im nenazbierali prváci do viacerých tried...možno...

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 tak fakt neviem ako u vas, u nas sa deti posudzuju ozaj komplexne a kazde dieta je ine......niektore marcove enmusi byt zrele, ale naopak ako pisem septembrove uz je vyssie.......a najviac deti , co viem ma odklad na ziadost rodivoc (resp. co viem napr. z minuleho roka kvoli recovym chybam....ze sa treba hned od nastupu do skolky od 3 r. venovat logopedii a spravnej vyslovnosti....ze na tom najviac deti zlyhava posledne roky....ale nie je ich vela.....a nie su to ajsne, ze len julove a augustove, ale aj skorsie.......proste podla tohto to naozaj posudzovat netreba......peto sa robia tie posudky a kvalitny pracovnik ho aj kvalitne urobi a nevyluci hned augustove dieta.... 😉

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 u nas je praveze bitka o deti...(skoly maju stale na ziaka penaize...tak ich prijimaju jedna radost...)......momentalne ucim na strednej.....ale mam ucitelstvo aj pre ZS

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 Tak to je pravda o tých logopedických problémoch dnešných predškolákov viem priamo od klinického logopéda. Vraj to ovplyvňuje učenie písania a čítania. Tiež sa klinickí logopédi sťažujú, že rodičia idú k logopédovi až po zápise do školy a vraj to je už neskoro na odstránenie logopedického problému pred nástupom do školy sa to už nestihne do septembra...ale celé je to zvláštne, lebo veľa je detí s poruchami učenia a často sa to začína u toho logopéda, aspoň čo viem, tak preto potom ten odklad deťom dávajú...niektorým deťom aj určia poruchu učenia ešte pred nástupom do školy, teda už vedia o príznakoch - čaká sa potom do 8. rokov ako sa to prejaví nakoniec...

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 presne tak.....u nas v skolke si mozes dat preto urobit diagnostiku...ja som dala malemu urobit hned v 3 rokoch.....cim skor, tym lepsie, keby bol nejaky problem, mas cas ho riesit a do azc. skoly vyriesit..... toto sa zanedbava.....

anjelicek26
22. aug 2013

@alu123 - my mame doma dvojmesacne babätko a syncek chodi uz mesiac do skolky a dcerka je treti tyzden naspät v skole. Pravdu neviem si predstavit, ze by boli doma dlhsie, konecneee je vyblbnuty, vyjaseny, na obed unaveny, bravam ho o jednej... spinka do piatej.. uplny klidek pianko doma. Konecne si uzivam Benjaminka bez staleho odbiehania k starsim... maly sa tam tesi,strasne moc. Co sa tyka chorobnosti, tak uvidime. Kedze som doma, uz pri naznaku choroby si ho necham doma. A aj necham poriadne doliecit. Bude to fajn myslim.

evabb35
22. aug 2013

@sorciera24 Ako vám popísali prijímačky žiaci z tejto novej reformy - teda čo budú teraz prváci? Vraj nemajú toľko vedomostí žiaci z tejto novej reformy...? Na ktoré predmety sa špecializuješ?

sorciera24
22. aug 2013

@evabb35 napisem ti IP...lebo sme uz mimo temy, aby sme to tu zakladatelke nezahatili 😉